Постанова № 46278365, 08.06.2015, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.06.2015
Номер справи
804/6236/15
Номер документу
46278365
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 червня 2015 р. Справа № 804/6236/15 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіОСОБА_1 при секретаріОСОБА_2 за участю: представника позивача представника відповідача ОСОБА_3 ОСОБА_4 розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Футбольний клуб "Дніпро" до Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкове повідомлення-рішення,-

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Футбольний клуб «Дніпро» (далі-ТОВ ФК «Дніпро», підприємство, позивач) звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовом до Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області з позовнмии вимогами щодо визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0000842201 від 29.04.2015р.

Представник позивача, позов підтримав і надав пояснення, аналогічні доводам викладеним у позовній заяві.

В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначив, що відповідачем за фактом заниження орендної плати за землю за період січень-жовтень 2013р. та за 2014р. винесене податкове повідомлення-рішення від 29.04.2015 року № НОМЕР_1, яким визначено суму податкового зобов'язання в розмірі 1 327 701, 06 грн. Позивач вважає вказане рішення безпідставними та таким, що підлягає скасуванню, оскільки розмір орендної плати за землю розраховувався відповідно до договору оренди земельної ділянки. Зазначає, що хоча зміна розміру земельного податку згідно із Законом № 309-VI "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" є підставою для перегляду встановленого розміру орендної плати шляхом внесення відповідних змін до договору оренди землі його учасниками, зазначене не тягне автоматичні зміни орендної плати та, відповідно, донарахування відповідачем суми податкового зобов'язання з орендної плати за податковим повідомленням-рішенням.

Представник відповідача проти задоволення позову заперечував, письмових заперечень на адміністративний позов до суду не надав.

Позиція відповідача аргументована тим, що ТОВ «ФК «Дніпро» було сплачено суму орендної плати за землю за за період січень-жовтень 2013р. та за 2014р. у розмірі 1,5% від грошової нормативної оцінки, всупереч встановленій законодавством сумі, визначеній у розмірі 3%. Таким чином, податковим органом виявлено факт заниження позивачем суми нарахованої орендної плати за землю у період січень-жовтень 2013р. та за 2014р. на загальну суму 885 134, 04 грн., у звязку з чим, на думку відповідача, оскаржене податкове повідомлення-рішення винесено правомірно та скасуванню не підлягає.

Суд, заслухавши пояснення сторін, з'ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, виходячи із системного аналізу положень чинного на момент виникнення спірних правовідносин законодавства та матеріалів справи, дійшов висновку, що позов задоволенню не підлягає, мотивуючи це наступним.

ТОВ «ФК «Дніпро» (код ЄДРПОУ 32813827) зареєстроване як юридичну особу за рішенням Виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради від 05.03.2004р. та перебуває на податковому обліку у Державній податковій інспекції у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області (далі-ДПІ у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська, податковий орган, відповідач) від 28.04.2004р. за №8799.

У період з 30.03.2015р. по 03.04.2015р. на підставі повідомлення №74 від 20.03.2015р. та у відповідності до наказу №454 від 20.03.2015р. фахівцями ДПІ у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська проводилась документальна позапланова невиїзна перевірка відповідача, за результатами якої складено ОСОБА_4 «Про результати документальної позапланової невиїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Футбольний клуб «Дніпро», код за ЄДРПОУ 32813827 з питань повноти нарахування орендної плати за землю за період з 01.11.2013р. по 31.12.2014р.» №2082/04-62-27-1/32813827 від 10.04.2015р. (далі-акт перевірки).

Так, з матеріалів проведеної відповідачем перевірки вбачається наступне.

17.10.2007р. між Дніпропетровською міською радою та ТОВ «ФК «Дніпро» був укладений договір оренди земельної ділянки терміном на 15 років (далі-договір). Державна реєстрація договору відбулась 19.03.2008р. за №040810400096. За умовами даного договору - підприємство приймає у строкове платне користування земельну ділянку (кадастровий номер 1210100000:02:211:0009) загальною площею 2, 5375 га, яка розташована за адресою: м.Дніпропетровськ, вул. Єрмолової, 51 (Бабушкінський район). Підставою для надання земельної ділянки в оренду є рішення Дніпропетровської міської ради від 10.08.2007р. за №83/18.

У відповідності до п. 4.1 договору річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у грошовій формі у розмірі 1,5 % її нормативної грошової оцінки.

Нормативно грошова оцінка земельної ділянки на час укладання договору становила 13 273 417, 82 грн.

Підпункт 288.5.1 пукнту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України (в редакції до 01.04.2014р.) передбачала, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою:

для земель сільськогосподарського призначення розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;

для інших категорій земель-трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.

Пудпункт 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України (у редакції після 01.04.2014р.) передбачає, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки.

Також, в акті перевірки зазначається, що з метою приведення рішень Дніпропетровської міської ради та її виконавчого комітету у відповідність до вимог чинного законодавства Дніпропетровською міською радою прийнято рішення №216/8 від 02.02.2011р., яким встановлено річний розмір орендної плати за користування земельними ділянками у мінімальному розмірі орендної плати, визначеному Податковим кодексом України, незалежно від мети використання.

Так, за даними державного земельного кадастру від 07.04.2011р. №7431 з урахуванням індексації, передбаченої ст.288 Податкового кодексу України у 2011-2013 роках нормативна грошова оцінка земельної ділянки по вул. Єрмолової, 51 (заг. площею 2, 5375 га) складає 50 579 106, 48 грн.

Згідно п. 288.5 ст.288 Податкового кодексу України та рішення Дніпропетровської міської ради №216/8 від 02.02.2011р. сума задекларованої ТОВ «ФК «Дніпро» орендної плати за землю на 2013 рік, на думку перевіряючих, мала складати 1 517 373, 19 грн., за період з 01.11.2013р. по 31.12.2013р. 252 895, 54 грн.

Сума нарахованох орендної плати за землю підприємства за період з 01.11.2013р. по 31.12.2013р. згідно з поданою декларацією від 15.02.2014р. №1300001072 склала 126 4489, 09 грн., що свідчить про заниження ТОВ «ФК «Дніпро» суми податкового зобовязання по орендній платі за землю.

Згідно п. 288.5 ст.288 Податкового кодексу України та рішення Дніпропетровської міської ради №216/8 від 02.02.2011р. сума задекларованої ТОВ «ФК «Дніпро» орендної плати за землю на 2014 рік, на думку перевіряючих, мала складати 1 517 373, 19 грн.

Сума нарахованох орендної плати за землю підприємства 2014 рік згідно з поданою декларацією від 19.02.2014р. №90081680051 склала 758 686, 60 грн., що свідчить про заниження ТОВ «ФК «Дніпро» суми податкового зобовязання по орендній платі за землю.

Отже, за підсумками проведеної перевірки відповідач дійшов висновку про порушення ТОВ «ФК «Дніпро» п.п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16, п.288.5 ст. 288 Податкового кодексу України, рішення Дніпропетровськогої міської ради №216/8 від 02.02.2011р. у вигляді заниження орендної плати за земельні ділянки, розтошовані на території Бабушкінського району за січень-жовтень 2013 року на суму 126 447, 45 грн. та за 2014 рік в сумі 758 686, 59 грн.

Не погодившись із висновками перевіряючих, відображених в акті перевірки, позивач направив до ДПІ у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська заперечення за вих. №99 від 17.04.2015р.

Згідно відповіді за вих. №14676/10/04-62-22-1 від 24.04.2015р., податковий орган залишив подані підприємством заперечення без задоволення, а висновки перевіряючих в акті перевірки без змін.

На підставі акту перевірки ДПІ у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська сформовано податкове повідомлення-рішення №0000842201 від 29.04.2015р., яким збільшено податкове зобовязання ТОВ «ФК «Дніпро» по орендній платі за землю з юридичних осіб на загальну суму 1 327 701, 06 грн. (в т.ч. за основним платежем 885 134, 04 грн. та за штрафними санкціями 442 567, 02 грн.).

Не погодившись із винесеним рішенням, підприємство звернулось до суду із даним позовом.

Згідно ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Статтею 206 Земельного кодексу України визначено, що використання землі в Україні є платним.

Відповідно до ст. 166 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу України).

Відповідно до ст. 144 Конституції України рішення, прийняті органами місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Граничний розмір орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, встановлено Законом України "Про оренду землі" та є обов'язковим при укладанні відповідних договорів.

Відповідно до ч. 1 ст. 21 цього ж Закону орендна плата - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Відповідно до пп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, плата за землю - це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

У свою чергу, земельний податок - обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів.

Згідно п.п.14.1.72 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, земельний податок - обовязковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, а згідно п.п.14.1.136 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (далі у розділі XII - орендна плата).

Відповідно до пп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, плата за землю - обовязковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Відповідно п. 289.1 ст. 289 Податкового кодексу України, для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

За приписами п.п.269.1.1, 269.1.2 п.269.1 ст.269 Податкового кодексу України, платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі.

Підпунктом 14.1.73 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України визначено поняття землекористувачів - як юридичних та фізичних осіб (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди.

Згідно ст. 270 Податкового кодексу України, об'єктом оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні, а також земельні частки (паї), які перебувають у власності.

Розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів, а також відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку визначаються Податковим кодексом України.

Підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру (ст.286 Податкового кодексу України), а підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, оформлений та зареєстрований відповідно до законодавства (ст. 288.1 Податкового кодексу України).

Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.

Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

Податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу.

Для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок (п. 289.1 ст. 289 Податкового кодексу України).

Так, відповідно до п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України (у редакції до 01.04.2014 р.) розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.

Статтею 651 Цивільного кодексу України передбачено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

У разі односторонньої відмови від договору у повному обсязі або частково, якщо право на таку відмову встановлено договором або законом, договір є відповідно розірваним або зміненим.

Разом із тим слід зауважити, що ДПІ у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська відповідно до Податкового кодексу України наділена повноваженнями зі здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством, проте правом на встановлення умов розірвання та/або продовження дії договору оренди землі наділені виключно сторони такого договору.

Договір оренди землі є цивільно-правовим, а отже, йому притаманні такі ознаки, як свобода договору, обов'язковість його виконання сторонами тощо.

Відповідно до постанови Верховного суду України від 02.12.2014 р. № 21-274а14 пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України встановлено, що розмір орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється розділом ХIII Податкового кодексу України; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, та не може перевищувати, зокрема, для інших земельних ділянок, наданих в оренду, 12 % нормативної грошової оцінки (підпункт 288.5.2 зазначеного пункту).

Тобто, законодавець визначив нижню граничну межу річної суми платежу по орендній платі за земельні ділянки, незалежно від того, чи співпадає її розмір із визначеним у договорі.

Проаналізувавши наведені норми матеріального права, слідує висновок, що з набранням чинності Податкового кодексу України річний розмір орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, який підлягає перерахуванню до бюджету, має відповідати вимогам пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 цього Кодексу та є підставою для перегляду встановленого розміру орендної плати.

При цьому, виходячи із принципу пріоритетності норм Податкового кодексу України над нормами інших актів у разі їх суперечності, який закріплений у пункті 5.2 статті 5 Податкового кодексу України, до моменту внесення до такого договору відповідних змін розмір орендної плати в будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлений пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України.

Згідно ч. 1 ст. 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

За наведених обставин та враховуючи положення пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України, відповідачем правомірно збільшено суму грошового зобов'язання з орендної плати за землю з юридичних осіб на суму 885 134, 04 грн. та застосовано до ТОВ «ФК «Дніпро» штрафні санкції.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Позивачем не було надано належних та достатніх доказів щодо неправомірності та необґрунтованості оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.

З огляду на викладене, позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Футбольний клуб «Дніпро» до Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про скасування податкового повідомлення-рішення - задоволенню не підлягає.

Керуючись ст. 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Постанова суду набирає законної сили та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, передбачені статтями 186 та 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено 15 червня 2015 року

Суддя ОСОБА_1