ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30.06.2015 р.Справа№ 914/1343/15
Господарський суд Львівської області у складі судді Бортник О.Ю. при секретарі судових засідань ОСОБА_1 розглянув у відкритому судовому засіданні справу за позовом Управління комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради, м. Львів,
до відповідача ОСОБА_2 особи-підприємця (надалі ФОП) ОСОБА_3, м. Жовква,
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, Залізничної районної адміністрації Львівської міської ради, м. Львів,
про стягнення 10858,25 грн.
За участю представників:
від позивача ОСОБА_4 представник,
від відповідача ОСОБА_5,
від третьої особи - ОСОБА_6 без доручення.
Суть спору: Управління комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради, м. Львів, звернулось до господарського суду Львівської області з позовом про стягнення з ФОП ОСОБА_3, м. Жовква, 10858,25 грн. заборгованості з орендної плати, яка виникла за період з квітня 2014 р. по жовтень 2014 р. включно за договором № З-70-14(П) від 16.04.2014 р. на право тимчасового користування окремими конструктивними елементами благоустрою комунальної власності на умовах оренди для розміщення обєктів соціально-культурного, торговельного та іншого призначення. Позовні вимоги мотивовані порушенням відповідачем строків сплати орендної плати, встановлених Договором № З-70-14(П) від 16.04.2014 р., а також нормами ст.ст. 11, 509, 526, 625 ЦК України, ст.ст. 174, 283, 287 ГК України.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю.
Відповідач проти позову заперечив, посилаючись на те, що позивач не надав належних доказів про те, що під час здійснення обстеження посадові особи відповідно до вимог Ухвали Львівської міської ради № 3190 від 20.03.2014 р. «Про затвердження Положення про порядок розміщення тимчасових споруд та Комплексної схеми розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності у м. Львові» залучали власника тимчасової споруди.
Позивач у поясненнях вказує, що проведення обстежень відкритих літніх майданчиків у м. Львові на предмет їх відповідності погодженому проекту (паспорту) регулюється Ухвалою Львівської міської ради № 2452 від 05.03.2009 р. «Про затвердження Порядку отримання дозволів на встановлення відкритих літніх майданчиків у м. Львові біля обєктів ресторанного господарства для здійснення підприємницької діяльності». Цією ухвалою обовязку орендодавця залучати до обстеження орендаря не передбачено. Орендарю направлялись листи про усунення порушень від 15.04.2014 р. та 08.08.2014 р. третьою особою у справі.
Розгляд справи відкладався з підстав, наведених у наявних в матеріалах справи ухвалах суду. У судових засіданнях оголошувались перерви. Ухвалами суду від 28.05.2015 р. та від 23.06.2015 р., відповідно, залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, Залізничну районну адміністрацію Львівської міської ради, м. Львів, та продовжено строк вирішення справи.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні у справі докази, господарський суд Львівської області дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню частково. Роблячи такий висновок, господарський суд виходив з наступного.
Відповідно до ст. ст. 525, 526, 530, 629, 759, 762 ЦК України, ст. 230 ГК України зобов'язання повинні виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства. Одностороння відмова від зобовязання не допускається. Договір є обовязковим для виконання сторонами. Якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). За договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк. За користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Плата за користування майном може вноситися за вибором сторін у грошовій або натуральній формі. Форма плати за користування майном встановлюється договором найму. Договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном. Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.
Відповідно до норм ст. 283 ГК України, норми якого у даному випадку є спеціальними щодо загальних норм Цивільного кодексу України, за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності. У користування за договором оренди передається індивідуально визначене майно виробничо-технічного призначення (або цілісний майновий комплекс), що не втрачає у процесі використання своєї споживчої якості (неспоживна річ). Об'єктом оренди може бути, зокрема й нерухоме майно (будівлі, споруди, приміщення). До відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.
Між сторонами у справі 16 квітня 2014 р. укладено Договір № З-70-14(П) на право тимчасового користування окремими конструктивними елементами благоустрою комунальної власності на умовах оренди для розміщення обєктів соціально-культурного, торговельного та іншого призначення. Відповідно до п.п. 1, 2 цього договору сторони погодили, що предметом договору є надання позивачем відповідачу права на тимчасове користування окремими конструктивними елементами благоустрою комунальної власності для розміщення обєктів соціально-культурного, торговельного та іншого призначення на умовах оренди на терміни відповідно до виданого паспорту на розміщення обєктів соціально-культурного, торговельного та іншого призначення у межах Львова. Вищезгаданий паспорт є невідємною частиною Договору № З-70-14(П). Згідно з пунктами 2.1, 3.2., 3.3., 3.4., 4.2., 7 Договору № З-70-14(П) позивач зобовязувався надати відповідачу у тимчасову оренду конструктивний елемент благоустрою комунальної власності на розміщення відкритого літнього майданчика площею 49,5 кв. м., (тротуар, газон, тощо) за адресою: м. Львів, вул. Є. Патона, 4. Відповідач зобовязався сплачувати позивачу плату за користування обєктом площею 49,5 кв. м щомісячно до 25 числа поточного місяця у розмірі 471,52 грн. за місяць, у тому числі ПДВ 78,59 грн. Така орендна плата для літніх майданчиків встановлюється на сезонний період з 1 квітня до 1 листопада поточного року. Розрахункові ставки орендної плати на кожен наступний рік, тобто на 2015 та 2016 роки, щорічно, визначаються шляхом коригування розміру розрахункової ставки попереднього року на рівень інфляції за цей рік. При невідповідності встановленого обєкта соціально-культурного, торговельного та іншого призначення погодженому проекту ставка орендної плати збільшується у десять разів на період до усунення відхилень від проекту до часу його демонтажу або отримання дозволу на його розміщення. Термін дії договору встановлюється з 01.04.2014 р. до 31.10.2014 р., з 01.04.2015 р. до 2015 р., з 01.04.2016 р. до 31.10.2016 р.
Судом встановлено, що 28 травня 2013 р. Управлінням архітектури департаменту містобудування Львівської міської ради затверджено відповідачці НОМЕР_1 відкритого літнього майданчика по вул. Є. Патона, 4 у м. Львові, площею 49,5 м к. У паспорті зазначено, що проект літнього майданчика є його невідємною частиною. Відповідачка 14.02.2014 р. звернулась з клопотанням про продовження дії вищезгаданого паспорта (дозволу на розміщення відкритого літнього майданчика). Протокольним рішенням комісії зі встановлення відкритих літніх майданчиків від 25.03.2014 р. (додаток до протоколу засідання № 5) вирішено продовжити відповідачці термін розміщення відкритого літнього майданчика на вул. Є. Патона, 4 у м. Львові на три сезони з 2014 р. до 2016 років. Наведене підтверджується листом Управління архітектури за № 2401-3вих-723 від 02.04.2014 р. В звязку з продовженням терміну розміщення відкритого літнього майданчика відповідачці видано НОМЕР_2 відкритого літнього майданчика біля обєкту ресторанного господарства. У паспорті № 70 також зазначено, що затверджений проект відкритого літнього майданчика площею 49,5 м кв. (ділянка № 1 6,5 м кв., ділянка № 2 43 м кв.) по вул. Є. Патона, 4 у м. Львові є його невідємною частиною.
З Архітектурно-художніх вимог № 54 на розробку проекту влаштування літніх майданчиків та благоустрою прилеглої території щодо літнього майданчика ФОП ОСОБА_3 по вул. Є. Патона, 4 у м. Львові, листа Управління архітектури департаменту містобудування Львівської міської ради від 28.05.2013 р. № 2401-3вих-646, затвердженого Проекту цього літнього майданчика вбачається, що ними передбачено та дозволено облаштування відповідачкою відкритого літнього майданчика з 28-а посадочними місяцями, для яких передбачено встановлення 7 столів та 28 стільців, а також облаштування декоративного огородження літнього майданчика у вигляді живих квітів у вазонах у горщиках (збірно-розбірних деревяних елементах висотою до 0,8 м з декоративними квіткарками), озеленення живими квітами у декоративних вазонах, а також часткове омеблювання майданчика деревяною огорожею згідно з планом літнього майданчика (розгортки до проекту), вказаного у проекті.
10 квітня 2014 р. здійснено комісійне обстеження відкритого літнього майданчика відповідачки та виявлено його невідповідність погодженому проекту. Зокрема встановлено наявність лише деревяної огорожі та відсутність вазонів в горщиках, квіткарок та живих квітів у них. Вказане підтверджується долученими до акту проведення обстеження фотографіями. Відповідачка звернулась 24.04.2014 р. з заявою про внесення змін до архітектурно-художніх вимог проекту влаштування літнього майданчика на вул. Є. Патона, 4 у м. Львові в частині огорожі. Вказане звернення відповідачки розглянуто комісією зі встановлення відкритих літніх майданчиків на її засіданні 12.05.2014 р. та нею прийнято протокольне рішення про внесення змін до проекту в частині заміни квіткарок на огорожу. Вказане підтверджується наявним у матеріалах справи Додатком до протоколу № 9 від 12.05.2014 р. та листом Управління архітектури Департаменту містобудування Львівської міської ради № 2401-3вих-1037 від 15.05.2014 р. Таким чином, фактична невідповідність встановленого відповідачкою відкритого літнього майданчика його погодженому проекту тривала з 10 квітня 2014 р. по 11 травня 2014 р. включно. Проте позивачем необґрунтовано нараховано Актом № 107 від 26.08.2014 р. на підставі п. 4.2. Договору збільшений розмір орендної плати за вищенаведену невідповідність з 10 квітня 2014 р. по 05.06.2014 р., тобто по дату повторної перевірки відповідності літнього майданчика погодженому проекту (акт проведення обстеження від 05 червня 2014 р.).
5 серпня 2014 р. позивачем здійснено ще одне комісійне обстеження відкритого літнього майданчика відповідачки та виявлено його невідповідність погодженому проекту в частині кількості посадочних місць. Зокрема виявлено встановлення 10 столів замість 7 та 40 стільців, замість 28 та збільшення за таких обставин кількості місць до 40. Вказане підтверджується долученими до акту проведення обстеження фотографіями. Усунення відповідачкою порушення зафіксовано позивачем 18 серпня 2014 р. шляхом проведення відповідного обстеження та складення Акту обстеження від 18 серпня 2014 р. З урахуванням цих актів обстеження позивачем ОСОБА_7 № 133 від 30.09.2014 р. на підставі п. 4.2. Договору нараховано відповідачці збільшений розмір орендної плати за названу невідповідність з 05.08.2014 р. по 18.08.2014 р. у сумі 2129,49 грн.
Отже, за період користування протягом квітня 2014 р. - жовтня 2014 р. відповідачкою конструктивним елементом благоустрою комунальної власності на підставі Договору № З-70-14 (П) від 16 квітня 2014 р. для розміщення відкритого літнього майданчика з неї належало до сплати 9556,65 грн. орендної плати (з 01.04.2014 р. по 09.04.2014 р. 141,46 грн.; з 10.04.2014 р. по 30.04.2014 р. 3300,64 грн., з 01.05.2014 р. по 11.05.2014 р. 1673,14 грн.; з 12.05.2014 р. по 31.05.2014 р. 304 грн.; з 01.08.2014 р. по 04.08.2014 р. 60,84 грн.; з 05.08.2014 р. по 17.08.2014 р. 1977,34 грн.; з 18.08.2014 р. по 31.08.2014 р. 212,94 грн.; за червень, липень, вересень, жовтень 2014 р. по 471,52 грн.). З наявних у матеріалах справи банківських виписок відповідно до цільового призначення платежів, вказаних у них, вбачається, що відповідачка сплатила за використання вищезгаданого конструктивного елемента благоустрою комунальної власності на підставі Договору № З-70-14(П) протягом квітня, травня, червня, липня, серпня, вересня, жовтня 2014 р. 3384,93 грн. У матеріалах справи відсутні та відповідачкою суду не подані докази сплати решти 6171,72 грн. орендної плати. За таких обставин, вказана сума підлягає стягненню з відповідачки на користь позивача. Решта позовних вимог щодо стягнення орендної плати задоволенню не підлягають оскільки позивачем допущено арифметичні помилки при обчисленні належної до сплати орендної плати, необґрунтовано нараховано збільшений розмір орендної плати за період з 12.05.2014 р. до 05.06.2014 р., коли невідповідність проекту фактично була усунута шляхом внесення до нього змін. Крім цього, позивачем безпідставно не враховано в рахунок сплати орендної плати, усі грошові кошти, що перераховувались відповідачкою. Позивач, всупереч вказаному відповідачкою у платіжних документах цільовому призначенню платежів, частково зараховував сплачені ФОП ОСОБА_3 грошові кошти в якості орендної плати за визначені нею місяці в рахунок сплати пені, яка підлягає стягненню в судовому порядку і не може довільно стягуватись стороною договору в односторонньому порядку.
Заперечення відповідачки проти задоволення позовних вимог судом до уваги не беруться, оскільки проведення обстежень відкритих літніх майданчиків у м. Львові на предмет їх відповідності погодженому проекту (паспорту) регулюється Ухвалою Львівської міської ради № 2452 від 05.03.2009 р. «Про затвердження Порядку отримання дозволів на встановлення відкритих літніх майданчиків у м. Львові біля обєктів ресторанного господарства для здійснення підприємницької діяльності». Цією ухвалою обовязку орендодавця залучати до обстеження орендарів конструктивних елементів не передбачено. Орендарю направлялись листи про усунення порушень від 15.04.2014 р. та 08.08.2014 р. третьою особою у справі простою кореспонденцією. Вказане підтверджується витягом із електронного журналу реєстрації вихідної кореспонденції (Лотос), поданої третьою особою у справі. Про невідповідність літнього майданчика вимогам проекту, його відхилення від проекту в частині самовільної заміни елементів декоративної огорожі (квіткарок) і озеленення відповідачка знала, так як зверталась з заявою від 24.04.2014 р., про зміну у цій частині архітектурно-художніх вимог проекту. Цю заяву відповідачки було задоволено та внесено відповідні зміни до проекту.
Судові витрати у справі на підставі статті 49 Господарського процесуального кодексу України покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 22, 33, 34, 35, 36, 43, 49, 82, 84, 85,116 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_2 особи-підприємця ОСОБА_3 (80300, Львівська область, м. Жовква, вул. І. Франка, 59, реєстраційний номер фізичної особи-підприємця в ЄДР: 20106592836) на користь Управління комунальної власності департаменту економічної політики Львівської міської ради (79008, м. Львів, пл. Галицька, 15, ЄДРПОУ 25558625) 6171,72 грн. заборгованості та 1038,45 грн. судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
2. У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
3. Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 85 ГПК України.
4. Рішення може бути оскаржене до Львівського апеляційного господарського суду в порядку, встановленому розділом ХІІ ГПК України.
Повне рішення складено 06.07.2015 р.
Суддя Бортник О.Ю.