Справа № 2-а-8736/09
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
про закриття провадження у справі
16 вересня 2009 року м. Полтава
Полтавський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Чеснокової А.О.
при секретарі: Лисенко М.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України Крюківського району в м. Кременчуці до ОСОБА_1 про відшкодування переплати пенсії по інвалідності в сумі 835,70 грн., -
В С Т А Н О В И В:
Позивач Управління Пенсійного фонду України Крюківського району в м. Кременчуці звернулося до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 про відшкодування переплати пенсії по інвалідності в сумі 835,70 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що Контрольно-ревізійним управлінням в Полтавській області проведено позапланову виїзну ревізію використання коштів Пенсійного фонду України на виплату пенсій окремим категоріям громадян в Управлінні Пенсійного фонду України Крюківського району в м. Кременчуці. За результатами ревізії встановлено що згідно даних спеціалізованої онкологічної МСЕК Полтавського обласного Центру МСЕ у онкологічній МСЕК відсутні акти огляду у МСЕК про проходження громадянкою ОСОБА_1. медико-соціальної експертизи. По даним онкологічної МСЕК ця особа не значиться як особа, яка проходила медико-соціальну експертизу та відсутні документи на встановлення їй групи інвалідності. Внаслідок надання спеціалізованою онкологічною МСЕК довідок „Витяг з акту огляду у МСЕК" про встановлення групи інвалідності вищезазначеному громадянину, по якому відсутня медична документація про проходження огляду, який не перебуває на диспансерному обліку та не направлявся для проходження огляду до МСЕК лікувальними закладами нанесено збитки Пенсійному Фонду в загальній сумі 835,70 грн.
Розглянувши позовну заяву та додані до неї документи, суд приходить до наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
За змістом п. 6 ч. 1 ст. 3 КАС адміністративний позов - звернення до адміністративного суду про захист прав, свобод та інтересів у публічно-правових відносинах.
Відповідно до ст. 104 КАС України до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушені її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин. Суб'єкт владних повноважень має право звернутися до адміністративного суду у випадках, встановлених законом.
Відповідно ч. 4 ст. 50 КАС України громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, їх об'єднання, юридичні особи, які не є суб'єктами владних повноважень, можуть бути відповідачами лише за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень: 1) про тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності об'єднання громадян; 2) про примусовий розпуск (ліквідацію) об'єднання громадян; 3) про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства з України; 4) про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання (збори, мітинги, походи, демонстрації тощо); 5) в інших випадках, встановлених законом.
Таким чином, при встановленні інших випадків, встановлених законом, у яких можуть бути відповідачами громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, їх об'єднання, юридичні особи, які не є суб'єктами владних повноважень за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень , необхідно виходити із завдань адміністративного судочинства, а саме захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин, тобто в адміністративних процедурах стосовно тих чи інших індивідуальних заходів або рішень (адміністративних актів) які вжито/прийнято в рамках реалізації владних повноважень і які, з огляду на свій характер, безпосередньо впливають на права, свободи або інтереси цих осіб.
Як вбачається з позовної заяви, позов пред`явлено суб`єктом владних повноважень до фізичної особи - Василищенко Т.П. про стягнення переплати пенсії у сумі 835,70 грн.
Відповідно до ч. 2 ст. 21 КАС України вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень або іншим порушенням прав, свобод та інтересів суб'єктів публічно-правових відносин, розглядаються адміністративним судом, якщо вони заявлені в одному провадженні з вимогою вирішити публічно-правовий спір. Інакше вимоги про відшкодування шкоди вирішуються судами в порядку цивільного або господарського судочинства.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 15 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також із інших правовідносин крім випадків,коли розгляд справи проводиться за правилами іншого судочинства. Законом не передбачений розгляд вказаного спору адміністративним судом.
Враховуючи характер правовідносин, які є предметом позову, суд дійшов висновку, що вказані правовідносини не виникли в рамках реалізації владних управлінських функцій позивача і тому не можуть бути віднесені до сфери публічно-правових відносин. В зв'язку з цим дана справа не є справою адміністративної юрисдикції і зазначену заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 157 суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
На підставі вищевикладеного, керуючись п.1, ч.1 ст. 157 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
Провадження у справі за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України Крюківського району в м. Кременчуці до ОСОБА_1 про відшкодування переплати пенсії по інвалідності в сумі 835,70 грн. - закрити.
Роз'яснити позивачеві, що він має право звернутись із відповідною позовною заявою до суду загальної юрисдикції в порядку, визначеному Цивільним процесуальним кодексом України.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в п'ятиденний строк з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то в той же строк з дня отримання нею копії ухвали, і поданням після цього протягом десяти днів апеляційної скарги, з одночасною подачею її копії до суду апеляційної інстанції, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строків для подачі заяви про апеляційне оскарження чи апеляційної скарги.
Суддя (підпис) А. О. Чеснокова
З оригіналом згідно
Суддя А. О. Чеснокова
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
вул. С.Кондратенка, 6, м. Полтава, 36009, тел./факс 8(05322) 2-78-69
E-mail: inbox@adm.pl.court.gov.ua код ЄДРПОУ 35521510