Справа № 2а-6760/09/1170
Категорія статобліку 6.13
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
м .Кіровоград, вул. К. Маркса, 40
тел./факс: 24-06-22, E-mail: inbox@adm.kr.court.gov.ua
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 вересня 2009року м. Кіровоград
Кіровоградський окружний адміністративний суд
в складі головуючого: судді Ком'якович Г.М.
при секретарі: Господарікову М.О.
за участю представників:
прокурора - Салюка С.М., посвідчення № 663, видане прокуратурою Кіровоградської обл.
позивача - Твердохліб О.І., довіреність № 263/07-19 від 09.02.2009 року
відповідача - не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом: прокурора Кіровоградського району, який діє в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в Кіровоградському районі
до відповідача: ФОП ОСОБА_1, АДРЕСА_1
про відшкодування заборгованості по нарахуванню та сплаті фінансової санкції та пені, суд -
ВСТАНОВИВ:
Прокурор Кіровоградського району, який діє в інтересах управління Пенсійного фонду України в Кіровоградському районі звернувся з позовом до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про відшкодування заборгованості по нарахуванню та сплаті фінансової санкції та пені в розмірі 1421 грн. 81 коп..
Позовні вимоги мотивовані тим, що н есплата ФОП ОСОБА_1 фінансових санкцій та пені порушує інтереси держави, спричиняє шкоду економічним інтересам держави, загрожує невиконанню загальнодержавних програм, які фінансуються з бюджету, підриває основні принципи існуючого суспільного ладу, шо є підставою для звернення до суду прокурором, на якого відповідно до ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру», ст. 121 Конституції України покладено обов'язок щодо представництва інтересів держави в суді.
У зв'язку з відсутністю фінансування Кіровоградського окружного адміністративного суду на відправлення поштової кореспонденції, судовий виклик осіб, які беруть участь у справі, здійснюється у відповідності до ст. 38 КАС України телефонним засобом зв'язку.
В судовому засіданні прокурор та представник УПФУ в Кіровоградському районі позовні вимоги підтримали в повному обсязі, посилаючись на обставини, які обґрунтовані в позовній заяві.
Відповідач, належним чином повідомлений про час, дату і місце судового розгляду, в судове засідання не прибув, надав через канцелярію суду письмове клопотання, в якому позовні вимоги визнав в повному обсязі (вх. 18428/ 11.08.2009р.)
Суд вважає, що відповідач належним чином повідомлений про час та місце розгляду судової справи, отже суд здійснив усі заходи для реалізації відповідачем права судового захисту своїх прав та інтересів.
Таким чином, суд вважає за можливе розглянути справу без участі представника відповідача відповідно до положень ст. 128 КАС України.
Заслухавши пояснення прокурора та представника позивача дослідивши матеріали справи суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до ст. 121 Конституції України на органи прокуратури покладено функцію представництва інтересів громадян або держави в судах у випадках визначених законом.
Статтею 60 КАС України визначено, що у випадках встановлених законом, прокурор може звернутися до адміністративного суду із адміністративними позовами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб і брати участь у цих справах.
Згідно зі ст.36-1 Закону України «Про прокуратуру » підставою для представництва у суді інтересів держави є наявність порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вичиняються у юахинах між ними або з державою. При цьому представництво інтересів держави здійснюється шляхом звернення прокурора до суду з заявою (позовом) в інтересах органу уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Відповідно до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1261 від 24 жовтня 2007 року та постанови правління Пенсійного фонду України № 5-5 від 25 лютого 2008 року, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 13 березня 2008 року за № 208/14899 Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, а також управління Пенсійного фонду України у районах, містах і районах у містах, які є юридичними особами та утворюють систему органів Пенсійного фонду України. Одним із основних завдань цих управлінь є забезпечення у відповідному регіоні збирання та акумулювання внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інших коштів, призначених для забезпечення пенсійного забезпечення, ведення їх обліку.
Закон України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» визначає принципи, засади і механізми функціонування і принципи системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, п. п. 3 - 4, 6 ст. 18 Закону передбачено, що страхові внески - є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленим цим Законом.
Крім того, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено терміни сплати страхових внесків.
Прокуратурою Кіровоградського району спільно з фахівцями управління Пенсійного фонду України Кіровоградському районі проведено перевірку додержання діючого законодавства щодо пенсійного забезпечення та соціального страхування ФОП ОСОБА_1
Перевіркою встановлено, що ФОП ОСОБА_1 - зареєстрована як платник збору на обов'язкове державне пенсійне страхування (платник страхових внесків) в управлінні Пенсійного фонду в Кіровоградському районі і зобов'язана перераховувати страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України в розмірах та у строки, встановлені законодавством України-Законом України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року, Законом України «Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997 року, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року, Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою постановою Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року № 21-1.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003року (далі-Закон) до страхових внесків відносяться кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до закону. Відповідно до п.4 ст.18 Закону страхові внески не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, що складають систему оподаткування; на ці внески не поширюється податкове законодавство.
Згідно п.п. 4,6 та 12 ст.20 Закону сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі, шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки органів Пенсійного фонду; страхувальник зобов'язаний сплачувати страхові внески, нараховані за відповідними базовий період (календарний місяць) не пізніше ніж через 20 календарних днів із закінченням цього; страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Статтею 106 Закону передбачено, що суми страхових внесків, своєчасно не перераховані та/або не сплачені страхувальником у визначені строки вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків і сплачується з нарахуванням пені та застосуванням штрафних санкцій; територіальні органи Пенсійного фонду надсилають страхувальнику, який має недоїмку, вимогу про сплату недоїмки страхувальник зобов'язаний сплатити суми недоїмки та суми фінансових санкцій.
Відповідно до Положення про УПФУ в Кіровоградському районі, затвердженого постановою правління ПФУ від 22.01.2004року №1-4, управління має право вживати в установленому законодавством порядку заходів, спрямованих на стягнення з платників страхових внесків несплачених сум страхових внесків разом з нарахованою пенею, а також застосовувати фінансові санкції.
ФОП ОСОБА_1 щомісячно подавала розрахунки сум страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування , що підлягають сплаті до УПФУ в Кіровоградському районі, згідно чинного законодавства до липня 2008 року включно.
В порушення вимог ст. 20 Закону України № 1058 від 09.07.2003 року сплата страхових внесків ФОП ОСОБА_1до бюджету ПФУ здійснювалася пізніше 20 календарних днів із дня закінчення базового звітного періоду, що призвело до нарахування за 2007рік - фінансової санкції в сумі 820,20 грн., пені - 203, 56 грн., за 2008 рік фінансової санкції в сумі - 261, 34 грн., пені - 136, 71 грн.
Таким чином, станом на 07.07.2009 року заборгованість по фінансовій санкції та пені ФОП ОСОБА_1 до УПФУ в Кіровоградському районі становить 1421,81 грн., в тому числі фінансова санкція -1081,54 грн. та пеня -340,27 грн., яка застосована до відповідача за період з 22.01.2007 року по 10.11.2008 року, відповідно до п.2 ч.9 ст.106 Закону на підставі рішення № 416 від 17.06.2009року.
Статтею 1 Закону України “Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування” передбачено, що платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.
Згідно п. п. 6 п. 2 ст. 17 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески, а п. 6 ст.20 вказано Закону України передбачено, що страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період не пізніше, ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Відповідно п. 2, п. 3 ст. 106 даного Закону, суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій. Територіальні органи Пенсійного фонду за формою і у строки, визначені правлінням Пенсійного фонду, надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
В силу ч. 2 ст. 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.
У справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються (ч.4 ст. 94 КАС України).
Відповідно до ст. ст. 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, позовні вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, а тому наявні підстави для задоволення позову в повному обсязі.
Керуючись статтями ст.ст. 86,94, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Стягнути з ФОП ОСОБА_1 (ід.номер-НОМЕР_1) заборгованість по нарахуванню і сплаті фінансової санкції і пені в сумі 1421 (одна тисяча чотириста двадцять одна) грн. 81 коп. на користь управління Пенсійного фонду України в Кіровоградському районі (р/р-256053121217 у ВАТ «Державний ощадний банк України»,МФО-323475,код-20650071).
3. Судові витрати віднести на рахунок Державного бюджету України.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подання в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі, заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
В повному обсязі постанову складено 07 вересня 2009 року.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду Г.М. Ком'якович