Справа № 296/3338/15-а
2-а/296/177/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 червня 2015 р. м.Житомир
Суддя Корольовського районного суду м. Житомира Сингаївський О.П., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області про визнання відмови протиправною та зобовязання здійснити перерахунок пенсії державного службовця,
ВСТАНОВИВ:
25 березня 2015 року до Корольовського районного суду м. Житомира звернулася ОСОБА_1 із вказаним позовом, в якому просить визнати протиправною відмову ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області щодо включення до складу розрахунку пенсії, відповідно до Законів України «Про державну службу» та «Про службу в органах місцевого самоврядування» інших виплат, а саме: сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, премії до державних і професійних свят та нарахованої індексації на заробітну плату; зобовязати відповідача здійснити з 30 грудня 2007 року перерахунок та виплату її пенсії, відповідно до Законів України «Про державну службу» та «Про службу в органах місцевого самоврядування» у розмірі 90 відсотків від заробітної плати з урахуванням нарахованих і виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, премії до державних і професійних свят та нарахованої індексації на заробітну плату; при подальших змінах у законодавстві, згідно Постанов КМ України, проводити перерахунки та виплату їй пенсії.
В обґрунтування свого позову ОСОБА_1 зазначила, що 30 грудня 2007 року ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області, відповідно до ЗУ «Про державну службу», їй була призначена пенсія за віком. 12 грудня 2014 року вона додатково звернулася до відповідача із заявою щодо здійснення перерахунку її пенсії, з урахування довідки Житомирської міської ради за № 2127 від 04.12.2014 р. про склад її заробітної плати та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, премії до державних і професійних свят та нарахованої індексації на заробітну плату.
Листом за № 712/Н-02 від 22.12.2014 р. ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області повідомило, що при призначенні пенсії позивачу не були врахуванні зазначені виплати та відмовило в її перерахунку, оскільки виплачує пенсію згідно діючого законодавства, що позивач вважає протиправним.
Від відповідача до суду заперечення не надійшло.
Керуючись принципами верховенства права та законності, оцінивши за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні повідомлених позивачем обставин, суд вбачає, що є наявні достатні підстави для прийняття законного та обґрунтованого судового рішення в порядку скороченого провадження.
Встановлено, що 30 грудня 2007 року позивачу ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області нараховано пенсію, відповідно до ЗУ «Про державну службу», у розмірі 90 відсотків від її заробітної плати.
4 грудня 2014 року Департаментом бюджету та фінансів Житомирської міської ради ОСОБА_1 була видана довідка про складові її заробітної плати за період роботи з 01.01.2006 р. по 31.12.2007 р. за № 2127, в якій зазначені складові її премій та інших виплат.
Після чого, 12 грудня 2014 року позивач звернулася до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області із заявою щодо здійснення перерахунку її пенсії, відповідно вказаної довідки та з урахуванням виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, премії до державних і професійних свят та нарахованої індексації на заробітну плату.
Листом за № 712/Н-02 від 22.12.2014 р. ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області повідомило, що при призначенні ОСОБА_1 пенсії не були врахуванні зазначені виплати та відмовило в її перерахуванні.
Відповідно до ст.37 ЗУ «Про державну службу» пенсія позивачу, як державному службовцю була призначена з урахуванням суми заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі без урахування сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, компенсації за невикористану відпустку та індексації доходів громадян.
Частиною першою ст.1 ЗУ «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою ст. 33 ЗУ «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входили до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, ст.66 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої ст.66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до ЗУ «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно зі ст.41 ЗУ «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, суд дійшов висновку, що суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, премії до державних і професійних свят та нарахованої індексації на заробітну платувключаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Відповідно до ст.33 Закону України «Про оплату праці», у період між переглядом розміру мінімальної заробітної плати індивідуальна заробітна платапідлягаєіндексації, згідно з чинним законодавством.
Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та п.2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078 об'єктом індексації грошових
доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру.
Отже, вимоги позивача в частині зобов'язання управління Пенсійного фонду України в місті Житомирі зробити перерахунок та виплатити їй пенсію з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, премії до державних і професійних свят та нарахованої індексації на заробітну плату, відповідно до Закону України "Про державну службу", є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Щодо визначення початку періоду з якого позивачу слід здійснювати перерахунок пенсії, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до статей 83, 84, 87 Закону України "Про пенсійне забезпечення", статей 43, 44, 45, 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", призначення чи перерахунок пенсії проводиться виключно на підставі звернення (заяви) особи до відповідного територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі. Пенсія призначається чи перераховується з дня звернення, крім окремих випадків, передбачених згаданими Законами.
Згідно статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Як свідчать матеріали справи, позивач звернулася до відповідача із відповідною заявою 12 грудня 2014 року, про що свідчить штамп вхідної кореспонденції відділу по роботі із зверненнями громадян ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області.
З урахуванням норм вказаного вище Закону, ОСОБА_1 має право на перерахунок пенсії з 01.12.2014 року, у звязку з чим позовні вимоги за період з 30 грудня 2007 року по 30.11.2014 року, відповідно до норм чинного законодавства, задоволенню не підлягають.
Крім того, позивачем не наведено доказів можливих порушень її прав з боку відповідача у майбутньому, а тому, вимоги щодо зобовязання відповідача, при подальших змінах в законодавстві та підвищенні заробітної плати працюючого державного службовця, згідно Постанови КМУ, проводити перерахунки та виплату пенсії, задоволенню не підлягають. Оскільки, судове рішення має бути наслідком чинного правого регулювання, воно не може обмежувати волю законодавчого органу в майбутньому змінювати правове регулювання суспільних відносин.
Керуючись ст.ст.2, 8-11, 17, 18, 71, 104, 183-2 КАС України, ст.ст.33, 37 Закону України «Про державну службу», ст. ст. 40, 41, 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»,ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.ст.1, 2 Закону України «Про оплату праці», ЗУ «Про судовий збір», постановами Верховного суду України від 04.03.2014 р. (справи № 21-14а14, 21-3а14), суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області про визнання відмови протиправною та зобовязання здійснити перерахунок пенсії державного службовця - задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області щодо включення з 01.12.2014 р. до складу розрахунку пенсії ОСОБА_1, відповідно до Законів України «Про державну службу» та «Про службу в органах місцевого самоврядування» інших виплат, а саме: сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, премії до державних і професійних свят та нарахованої індексації на заробітну плату.
Зобов'язати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області здійснити ОСОБА_1 з 1 грудня 2014 року перерахунок та виплату пенсії, відповідно до Законів України «Про державну службу» та «Про службу в органах місцевого самоврядування», у розмірі 90 відсотків від заробітної плати, з урахуванням нарахованих і виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, премії до державних і професійних свят та індексації на заробітну плату, на які нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування.
В решті позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку, шляхом подання апеляційної скарги до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Корольовський районний суд м. Житомира протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Cуддя О. П. Сингаївський