Постанова № 46212581, 26.06.2015, Личаківський районний суд м.Львова

Дата ухвалення
26.06.2015
Номер справи
463/2521/15-а
Номер документу
46212581
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 червня 2015 року м. Львів 463/2521/15-а

2-а/463/124/15

Личаківський районний суд м. Львова

в складі головуючого судді Леньо С. І.

з участю секретаря Станько Р.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Личаківському районі м. Львова про визнання дій неправомірними, зобовязання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до відповідача, просить прийняти рішення, яким зобовязати Управління ПФ України в Личаківському районі м. Львова провести їй перерахунок пенсії, включивши в суму середньомісячної плати для обчислення пенсії достовірні відомості про фактично нараховані та сплачені суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати на підставі довідки Львівського міського центру зайнятості від 25.11.2014р. № 11/7089, які вона отримувала до виходу на пенсію і з яких сплачено внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011р. єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування. Такий перерахунок просить зобовязати провести відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» у редакції, чинній на час призначення пенсії у розмірі 80 відсотків середньомісячної заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією з дня звернення про перерахунок, а саме з 08.04.2015р.

В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що 23.12.2013р. була звільнена з посади головного спеціаліста відділу сприяння працевлаштуванню Львівського міського центру зайнятості. З 24.12.2013р. їй призначена пенсія державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу». За час перебування на державній службі, відповідно до норм чинного законодавства, вона отримувала матеріальну допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, яка включається до фонду оплати праці та носять системний характер. Окрім цього, їй виплачувалась індексація заробітної плати. На усі ці види виплат, які отримані за час проходження державної служби було нараховано та сплачено страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011р. єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування. 08.04.2015р. вона звернулась до відповідача з заявою про проведення перерахунку пенсії, врахувавши суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, подавши при цьому довідку Львівського міського центру зайнятості від 25.11.2014р. про складові заробітної плати за останні 24 місяці роботи підряд. Однак, рішенням відповідача від 16.04.2015р. в проведенні такого перерахунку відмовлено. Таку відмову вважає незаконною, оскільки з вказаних видів грошового забезпечення нею сплачувались страхові внески, і відповідно, під час вирішення питання про розмір пенсії, вони повинні враховуватись. З посиланням на практику ВСУ, просить зобовязати відповідача здійснити перерахунок призначеної пенсії, включивши у перерахунок згадані вище і не включені до нього види грошових виплат.

В останнє судове засідання позивач не зявилась, про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, заявою до суду справу просить слухати у її відсутності, позовні вимоги підтримує повністю і просить їх задовольнити.

Представник відповідача в останнє судове засідання також не зявився, хоча про дату, час та місце розгляду справи також повідомлений належним чином. Причин неявки суду не повідомив. Будучи присутнім в попередньому судовому засіданні проти обґрунтованості позову заперечив, оскільки матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, а також індексація заробітної плати є одноразовими виплатами, яка надається на розсуд керівника в межах встановленого фонду оплати праці. Тому, такі складові заробітної плати при визначенні розміру пенсії не підлягають врахуванню, з приводу чого, заява позивача про проведення перерахунку пенсії від 08.04.2015р. Управлінням залишена без задоволення. Тому, в задоволенні позову просив відмовити. Враховуючи вимоги ч. 4 ст. 128 КАС України, суд вважає можливим розглянути справу у відсутності відповідача.

Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, оцінивши в сукупності зібрані в ній докази та приймаючи постанову у відповідності до вимог ст. 161 КАС України, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення виходячи з наступного.

Судом встановлено, що з 24.12.2013р. позивачу призначена пенсія відповідно до Закону України «Про державну службу».

Як вбачається з рішення відповідача від 16.04.2015р. № 38/К-10 (а.с.7-8), заява позивача про проведення перерахунку пенсії з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, а також сум індексації заробітної плати, про що долучалась відповідна довідка від 25.11.2011р. № 11/7089 (а.с.16) залишена без задоволення.

За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу», в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування.

Частиною першою статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входили до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).

Згідно зі статтею 41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обовязкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

На основі аналізу цих норм матеріального права, під час розгляду адміністративної справи № 21-314а14 ВСУ в своїй постанові від 16.09.2014р. зазначив, що суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, зокрема матеріальна допомога на оздоровлення та допомога на вирішення соціально-побутових питань, сума індексації заробітної плати, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.

З огляду на те, що у справі з аналогічним предметом спору ВСУ дійшов висновку про необхідність врахування цих видів виплат для визначення розміру пенсії, враховуючи обовязковість висновків ВСУ під час вирішення подібних правовідносин, суд вважає позов таким, що підлягає до задоволення повністю.

Відмова відповідача у здійсненні перерахунку пенсії з мотивів одноразового характеру цих виплат не відповідає висновкам ВСУ і по своїй суті, звужує права пенсіонера, досягнуті ним під час виходу на пенсію. Даним судовим рішенням такі права повинні бути захищені.

У відповідності до вимог ч. 1 ст. 94 КАС України, понесені позивачем судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 73,08 грн., сплата якого підтверджується відповідною квитанцією (а.с.1), слід присудити з Державного бюджету України. Саме такою є ставка судового збору, який справляється за подання до адміністративного суду вимоги немайнового характеру, про що йдеться в п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», і відповідно, лише таку суму у випадку задоволення позовних вимог слід присудити з державного бюджету. Сплата позивачем судового збору в розмірі 78 грн., є переплатою, яку процесуальне законодавство не передбачає присуджувати з державного бюджету, а наділяє позивача правом звернутись до суду з заявою про повернення надміру сплачених коштів.

На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 2, 17-19, 71, 94, 105, 128, 160-163, 256 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Личаківському районі м. Львова провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» у редакції, чинній на час призначення пенсії у розмірі 80 відсотків середньомісячної заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією з дня звернення про перерахунок, а саме з 08.04.2015 року, включивши в суму середньомісячної плати для обчислення пенсії відомості про фактично нараховані та сплачені суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати на підставі довідки Львівського міського центру зайнятості від 25.11.2014р. № 11/7089, які ОСОБА_1 отримувала до виходу на пенсію і з яких сплачено внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування.

Судові витрати в розмірі 73,08 грн. здійснені позивачем ОСОБА_1 присудити з Державного бюджету України.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Личаківський районний суд м. Львова шляхом подачі апеляційної скарги в порядку та строки передбачені ст.186 КАС України.

Суддя: Леньо С. І.