Рішення № 46205083, 24.06.2015, Обухівський районний суд Київської області

Дата ухвалення
24.06.2015
Номер справи
372/1611/15-ц
Номер документу
46205083
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 372/1611/15-ц

№2-737/15

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

(ЗАОЧНЕ)

24 червня 2015 року Обухівський районний суд Київської області у складі:

Головуючого судді Потабенко Л.В.,

при секретарі Падалці А.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Обухівського районного суду цивільну справу за позовом прокурора Обухівського району в інтересах держави в особі ОСОБА_1 РДА, ГУ Держземагенства у Київській області до Підгірцівської сільської ради Обухівського району, ОСОБА_2, треті особи ОСОБА_3, реєстраційна служба Обухівського МУЮ про визнання рішення незаконним та витребування земельної ділянки,

В С Т А Н О В И В :

Прокурор в інтересах держави звернувся до суду з даною позовною заявою, обґрунтовуючи яку зазначив, що в ході проведення перевірки було встановлено, що рішенням 34 сесії 5 скликання Підгірцівської сільської ради Обухівського району Київської області від 23.10.2008 року затверджено проект землеустрою щодо відведення та передачі земельної ділянки у власність ОСОБА_3 для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд площею 0,15 га в с. Креничі по вул. Польовій Обухівського району Київської області. На підставі вказаного рішення ОСОБА_3 отримав державний акт на право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 3223186800:09:004:0016, площею 0,15 га, серія ЯД № 968419 від 27.04.2010 року. В подальшому ОСОБА_3 на підставі договору купівлі-продажу № 3716 від 16.09.2014 року відчужив земельну ділянку з кадастровим номером 3223186800:09:004:0016 на користь ОСОБА_2. Відповідно до інформації, отриманої від управління Держземагентства в Обухівському районі № 1.1-24/4 від 21.01.2015 року спірна земельна ділянка розташована за межами населеного пункту с. Креничі, що свідчить про те, що повноваженнями по розпорядженню спірною земельною ділянкою є ОСОБА_1 районна державна адміністрація, а не Підгірцівська сільська рада, в зв»язку з чим прокурор просить визнати незаконним та скасувати рішенням 34 сесії 5 скликання Підгірцівської сільської ради Обухівського району Київської області від 23.10.2008 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення та передачі земельної ділянки у власність ОСОБА_3 для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд площею 0,15 га в с. Креничі по вул. Польовій Обухівського району Київської області. Скасувати рішення про державну реєстрацію права власності ОСОБА_2 на земельну ділянку для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд з кадастровим номером 3223186800:09:004:0016 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно № 7010812 від 16.09.2014 року (реєстраційний номер обєкта нерухомого майна 454264732231). Витребувати із незаконного володіння ОСОБА_2 земельну ділянку з кадастровим номером 3223186800:09:004:0016 площею 0,15 га, на користь держави в особі Головного управління Держземагентства у Київській області. Визнати за державою в особі Головного управління Держземагентства у Київській області право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 3223186800:09:004:0016 площею 0,15 га.

В судове засідання прокурор не з»явився, та подав заяву в якій позовні вимоги підтримав, та просив їх задовольнити в повному обсязі.

Позивач ОСОБА_1 районна державна адміністрація на адресу суду подала клопотання про розгляд справи у її відсутність, позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити.

Головне управління Держземагенства у Київській області в судове засідання не з»явилось про причини неявки суд не повідомило.

Відповідачі в судове засідання не з»явились про причини неявки суд не повідомляли жодних заперечень та клопотань на адресу суду не подавали, про розгляд справи повідомлялись належним чином, що підтверджується, наявними при справі розписками.

Третя особа реєстраційна служба Обухівського МУЮ в Київській області подала клопотання про розгляд справи у відсутність їх представника.

Суд, дослідивши та оцінивши матеріали справи, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що рішенням 34 сесії 5 скликання Підгірцівської сільської ради Обухівського району Київської області від 23.10.2008 року затверджено проект землеустрою щодо відведення та передачі земельної ділянки у власність ОСОБА_3 для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд площею 0,15 га в с. Креничі по вул. Польовій Обухівського району Київської області. На підставі вказаного рішення ОСОБА_3 отримав державний акт на право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 3223186800:09:004:0016, площею 0,15 га, серія ЯД № 968419 від 27.04.2010 року.

В подальшому ОСОБА_3, продав земельну ділянку ОСОБА_2, на підставі договору купівлі-продажу № 3716 від 16.09.2014 року з кадастровим номером 3223186800:09:004:0016.

Відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 32666346 від 26.01.2015 року власником земельної ділянки з кадастровим номером 3223186800:09:004:0016 є ОСОБА_2.

Відповідно до інформації, отриманої від управління Держземагентства в Обухівському районі № 1.1-24/4 від 21.01.2015 року спірна земельна ділянка розташована за межами населеного пункту с. Креничі.

Згідно ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб (ч. 1 ст. 122 Земельного кодексу України).

Відповідно до п. 12 розділу Х перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради з урахуванням вимог абзацу третього цього пункту, а за межами населених пунктів відповідні органи виконавчої влади.

Таким чином, в даному випадку, органом виконавчої влади, який наділений повноваженнями по розпорядженню спірною земельною ділянкою є ОСОБА_1 районна державна адміністрація.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Крім того, відповідно до ст. 18 Земельного кодексу України до земель України належать усі землі в межах її території, в тому числі острови та землі, зайняті водними об'єктами, які за основним цільовим призначенням поділяються на категорії. До земель житлової та громадської забудови належать земельні ділянки в межах населених пунктів, які використовуються для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об'єктів загального користування (ст. 30 Земельного кодексу України).

Отже, законодавець визначив, що землі житлової та громадської забудови є земельними ділянками лише в межах населених пунктів.

Відповідно до ст. 20 Земельного кодексу України віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земель провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування, вилучення (викуп) земель і затверджують проекти землеустрою або приймають рішення про створення об'єктів природоохоронного та історико-культурного призначення.

Статтею 21 Земельного кодексу України визначено, що порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель є підставою для визнання недійсними рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування про надання (передачу) земельних ділянок громадянам та юридичним особам.

Враховуючи вищевикладені норми, Підгірцівська сільська рада Обухівського району не була уповноважена розпоряджатись спірною земельною ділянкою, оскільки органом, уповноваженим розпоряджатись спірною землею була ОСОБА_1 районна державна адміністрація. У звязку з чим, є всі підстави визнати незаконним та скасувати рішення 34 сесії 5 скликання Підгірцівської сільської ради Обухівського району Київської області від 23.10.2008 року.

Частиною 2 ст. 84 Земельного кодексу України, визначається, що право державної власності на землю набувається і реалізується державою в особі Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських, районних державних адміністрацій, державних органів приватизації відповідно до закону. Враховуючи вищевикладені норми законодавства, органом державної влади, уповноваженим розпоряджатись земельною ділянкою на момент її виділення ОСОБА_3 була ОСОБА_1 районна державна адміністрація.

Відповідно до ч. 4 ст. 122 Земельного кодексу України, центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у власність або у користування для всіх потреб. На даний час територіальним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів є Головне управління Держземагентства у Київській області.

Відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку виникає з моменту державної реєстрації цього права. Згідно ст. 126 Земельного кодексу України право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Пунктом 4 ч. 1 ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» передбачено, що державна реєстрація прав проводиться на підставі державних актів на право власності або постійного користування на земельну ділянку у випадках, встановлених законом.

Згідно ч.ч. 2, 3 ст. 152 Земельного кодексу України власник земельної ділянки може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом визнання угоди недійсною, визнання недійсними рішень органів місцевого самоврядування, застосування інших, передбачених законом, способів.

Стаття 153 Земельного кодексу України визначає, що власник не може бути позбавлений права власності на земельну ділянку, крім випадків, передбачених цим Кодексом та іншими законами України.

Статтею 393 Цивільного кодексу України передбачено, що правовий акт органу державної влади або органу місцевого самоврядування, який не відповідає законові і порушує права власника, за позовом власника майна визнається судом незаконним та скасовується. Власник майна, права якого порушені внаслідок видання правового акта органом державної влади або органом місцевого самоврядування, має право вимагати відновлення того становища, яке існувало до видання цього акта. У разі неможливості відновлення попереднього становища власник має право на відшкодування майнової та моральної шкоди.

Згідно ст. 321 Цивільного кодексу України ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності чи обмежений у його здійсненні. Відповідно до ст. 387 Цивільного кодексу України власник має право витребувати своє майно від особи, яка незаконно, без відповідної правової підстави заволоділа ним.

Пунктом 3 ч. 1 ст. 388 Цивільного кодексу України передбачено, що якщо майно за відплатним договором придбане в особи, яка не мала права його відчужувати, про що набувач не знав і не міг знати, власник має право витребувати це майно від набувача лише у разі, якщо майно вибуло з володіння власника або особи, якій він передав майно у володіння, не з їхньої волі іншим шляхом.

Відповідно до ст. 392 Цивільного кодексу України, власник майна може предявити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.

Суд також вважає правомірними позовні вимоги в частині витребування земельної ділянки, оскільки в ході розгляду справи встановлено неправомірність рішення Підгірцівської сільської ради від 23.10.2008 року, тому порушене право землекористувача та уповноваженого органу держави, як власника підлягає судовому захисту.

Керуючись ст. 20 116,118,122 ЗК України, ст.ст. 10,15,60,212- 214,224-226 292,294 ЦПК України, суд,

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги прокурора Обухівського району в інтересах держави в особі ОСОБА_1 РДА, ГУ Держземагенства у Київській області задовольнити.

Визнати незаконним та скасувати рішенням 34 сесії 5 скликання Підгірцівської сільської ради Обухівського району Київської області від 23.10.2008 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення та передачі земельної ділянки у власність ОСОБА_3 для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд площею 0,15 га в с. Креничі по вул. Польовій Обухівського району Київської області

Скасувати рішення про державну реєстрацію права власності ОСОБА_2 на земельну ділянку для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд з кадастровим номером 3223186800:09:004:0016 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно № 7010812 від 16.09.2014 року (реєстраційний номер обєкта нерухомого майна 454264732231).

Витребувати із незаконного володіння ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1) земельну ділянку з кадастровим номером 3223186800:09:004:0016 площею 0,15 га, вартістю 193230 грн. на користь держави в особі Головного управління Держземагентства у Київській області.

Визнати за державою в особі Головного управління Держземагентства у Київській області право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 3223186800:09:004:0016 площею 0,15 га, вартістю 193230 грн.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Київської області через Обухівський районний суд шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача або представника, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватись з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Суддя: