ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"25" червня 2015 р. м. Київ К/800/68057/14
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі суддів:
Чалого С.Я.
Гончар Л.Я.
Конюшка К.В.
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за касаційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на постанову Ковпаківського районного суду м. Суми від 15 жовтня 2014 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 03 грудня 2014 року у справі за позовом ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Сумського обласного військового комісаріату про бездіяльність пенсійного фонду, -
в с т а н о в и л а :
Постановою Ковпаківського районного суду м. Суми від 15 жовтня 2014 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 03 грудня 2014 року, позовні вимоги ОСОБА_4 задоволено частково. Визнано неправомірними дії та бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Сумського обласного військового комісаріату щодо визначення грошового забезпечення та відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_4 Зобов'язано Сумський обласний військовий комісаріат надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області довідки з достовірними даними про складові грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_4, відповідно наказу Міністра оборони України від 27.11.2013 р. № 814 з 08.01.2014 року та наказу Міністра оброни України № 50 від 28.01.2011 р. з урахуванням підвищення посадового окладу до 1580 грн., надбавки за вислугу років 35%, надбавки за виконання особливо важливих завдань 50%, надбавки за роботу з таємними документами 15%, премії 90% і виплатити створену заборгованість (матеріальну шкоду) згідно ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Не погоджуючись з зазначеними судовими рішеннями, Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області звернулось з касаційною скаргою, та просить їх скасувати, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судом першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судами та підтверджується наявними у справі матеріалами, позивач отримує пенсію за вислугу років, призначену згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Позивач неодноразово звертався до ГУПФУ в Сумській області та Сумського обласного військкомату про необхідність перерахування йому пенсії, однак постійно отримував відмову. Вважає, що відмова у здійсненні перерахунку пенсії не обґрунтована і суперечить положенням діючого законодавства України, у зв'язку з чим звернувся за захистом своїх прав до суду.
Задовольняючи частково позовні вимоги суди попередніх інстанцій виходили з того, що відповідачі, як суб'єкти владних повноважень, не надали достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються їх висновки, і не довели правомірності відмови в проведенні перерахунку пенсії позивача.
Колегія суддів вказує на передчасність таких висновків судів попередніх інстанцій та вбачає за доцільне зазначити про таке.
Як вірно встановлено судами попередніх інстанцій, відповідно до ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Пунктом 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" керівникам державних органів в межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, - у розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами згідно з додатками 1 -23 за аналогічними посадами.
Наказом Міністра оборони України від 28.07.2008 р. № 377 "Про затвердження схем посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України", зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2008 р. за № 761/15452, затверджено схему розмірів посадових окладів за основними типовими посадами керівного та наукового складу офіцерів військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України, а також схему розмірів посадових окладів за основними типовими посадами військовослужбовців із числа науково-педагогічного (педагогічного) складу військових навчальних закладів Збройних Сил України (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України).
З преамбули наказу Міністра оборони України від 28.07.2008 р. №377 "Про затвердження схем посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України", вбачається, що вказаний наказ виданий відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" з метою впорядкування розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України.
Однак, як вбачається з прийнятих рішень, судами не досліджено правомірність застосування наказу Міністра оборони України №50 від 28.01.2011 року, як підстави для здійснення перерахунок пенсії позивача.
Аналіз норм наказу №50 свідчить про те, що встановлені премії мають тимчасовий характер, їх виплата дозволена за наявності певних умов тільки в межах видатків, передбачених у кошторисі Міністерства оборони України для грошового забезпечення військовослужбовців у 2011 році. Отже, встановлення таких премій не є підставою для перерахунку пенсії відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ.
Вказаним обставинам суди попередніх інстанцій оцінки не надали, що ставить під сумнів законність та обґрунтованість оскаржуваних судових рішень.
При цьому, оскільки суд касаційної інстанції не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, колегія суддів приходить до висновку про скасування судових рішень та направлення справи на новий судовий розгляд до суду першої інстанції.
Згідно ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Згідно ч.1 ст.220 КАС України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Згідно ч.2 ст.227 КАС України підставою для скасування судових рішень судів першої та (або) апеляційної інстанцій і направлення справи на новий судовий розгляд є порушення норм процесуального права, які унеможливили встановлення фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення справи.
Керуючись ст.ст. 222, 223, 227, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області задовольнити частково.
Постанову Ковпаківського районного суду м. Суми від 15 жовтня 2014 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 03 грудня 2014 року скасувати, а справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі і може бути переглянута з підстав, у строк та у порядку, визначених ст.ст. 235-244-2 КАС України.
Судді: