Ухвала суду № 46190266, 01.07.2015, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.07.2015
Номер справи
815/2128/15
Номер документу
46190266
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 липня 2015 р.м.ОдесаСправа № 815/2128/15

Категорія: 8.1 Головуючий в 1 інстанції: Єфіменко К. С.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду

у складі: судді доповідача - головуючого - Шляхтицького О.І.,

суддів: Джабурія О.В., Крусяна А.В.,

при секретарі - Ханділян Г.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі апеляційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 12 травня 2015 року у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "АГРО-ЮГ" до Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області про визнання протиправним та скасування наказу Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області №117 від 12.02.2015 року, -

ВСТАНОВИЛА:

У квітні 2015 року ТОВ "АГРО-ЮГ" звернулось з вищевказаним адміністративним позовом.

В обґрунтування позовних вимог зазначалось, що в спірному наказі не наведено належних підстав для його прийняття.

Проведення фактичної перевірки не підпадає під дію обмежень, передбачених Законом України від 28.12.2014 року «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи».

Крім того, позивач є підприємством первинного виноробства, що виробляє виключно виноматеріали без додавання спирту та реалізує їх виключно підприємствам вторинного виноробства, що підтверджується відповідною ліцензією. Отже, на думку позивача, Товариство з обмеженою відповідальністю "АГРО-ЮГ" не виробляє та не реалізує підакцизну продукцію та відповідно проведення фактичної перевірки є протиправним, оскільки підпадає під дію тимчасового мораторію на проведення перевірок, встановленого Законом України №71 від 28.12.2014 року.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 12 травня 2015 року адміністративний позов було задоволено.

Визнано протиправним та скасовано наказ Головного управління Державної фіскальної служби від 12.02.2015 року №117 "Про проведення фактичної перевірки» ТОВ "АГРО-ЮГ", код ЄДРПОУ 20952731.

Не погоджуючись з даною постановою суду податковий орган подав апеляційну скаргу.

В апеляційній скарзі зазначено, що рішення судом першої інстанції ухвалене з порушенням норм матеріального права, у зв'язку з чим просить його скасувати та ухвалити нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову відмовити.

Розглянувши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для її задоволення.

Судом першої інстанції встановлено, що 12.02.2015 року Головним управлінням Державної фіскальної служби в Одеській області прийнято наказ від 12.02.2015 року №117 про проведення фактичної перевірки ТОВ "АГРО-ЮГ".

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що постановою від 15.01.2008 року по справі №21-31во07 Верховним Судом України встановлено, що до підакцизної продукції може бути віднесено лише ті виноматеріали, які призначені для пиття та містять алкоголь та що виноматеріали, які виготовляє ТОВ «АГРО-ЮГ» не відносяться по підакцизних товарів.

Колегія суддів вважає ці висновки суду першої інстанції правильними і такими, що відповідають вимогам ст.ст. 2, 7, 10, 11, 70, 71 КАС України, Податкового кодексу України, Закону України «Про виноград та виноградне вино».

За змістом п.п.75.1.3 п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, патентів, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).

На підставі п.80.2 ст.80 Податкового кодексу України фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції, під розписку до початку проведення такої перевірки та за наявності хоча б однієї з обставин, передбачених ст.80 ПКУ.

За правилами п.п.80.2.5 п.80.2 ст.80 Податкового кодексу України однією з підстав для проведення фактичної перевірки, згідно є отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, нафтопродуктів, палива моторного альтернативного, скрапленого газу.

Пунктом 3 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28 грудня 2014 року N 71-VIII встановлено, що у 2015 та 2016 роках перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік контролюючими органами здійснюються виключно з дозволу Кабінету Міністрів України, за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або згідно з вимогами Кримінального процесуального кодексу України.

До того ж, пунктом 3 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» встановлено, що зазначене обмеження не поширюється: з 1 січня 2015 року на перевірки суб'єктів господарювання, що ввозять на митну територію України та/або виробляють та/або реалізують підакцизні товари, на перевірки дотримання норм законодавства з питань наявності ліцензій, повноти нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб, єдиного соціального внеску, відшкодування податку на додану вартість;з 1 липня 2015 року на перевірки платників єдиного податку другої і третьої (фізичні особи - підприємці) груп, крім тих, які здійснюють діяльність на ринках, продаж товарів у дрібнороздрібній торговельній мережі через засоби пересувної мережі, за винятком платників єдиного податку, визначених пунктом 27 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, з питань дотримання порядку застосування реєстраторів розрахункових операцій.

З наказу від 12.02.2015 року №117 вбачається та підтверджується запереченнями ГУ ДФС в Одеській області від 05.05.2015 року №11001/15 наказ про проведення перевірки виданий з метою здійснення контролю за дотриманням вимог діючого законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв.

Водночас ТОВ «АГРО-ЮГ» не відноситься до суб'єктів господарювання, що виробляють та/або реалізують підакцизні товари, враховуючи наступне.

Відповідно до виписки з Єдиного Державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців головний вид економічної діяльності ТОВ «АГРО-ЮГ» - оптова торгівля напоями.

Згідно Ліцензії Міністерства доходів і зборів України від 05.11.2013 року №29, ТОВ «АГРО-ЮГ» надана ліцензія на виробництво алкогольних напоїв строком дії до 05.11.2018 року.

Додатком до ліцензії на виробництво алкогольних напоїв від 05.11.2013 року №29 встановлено, що дозвіл дається на виробництво: виноматеріалів виноградних необроблених. Технічні умови; виноматеріалів оброблених. Технічні умови; виноматеріалів для шампанського України та вин ігристих. Технічні умови.; виноматеріалів коньячних. Загальні технічні умови.

За змістом п.14 ст.1 Закону України «Про виноград та виноградне вино» від 16.06.2005 року N 2662-IV виноматеріали виноградні - продукти первинної переробки винограду призначені для виробництва вин та іншої виноробної продукції.

На підставі п.12 ст.1 Закону України «Про виноград та виноградне вино» вино - алкогольний напій, вироблений з винограду, міцність якого набувається внаслідок спиртового бродіння роздушених ягід або свіжовіджатого соку, а в разі виготовлення вин кріплених - підвищується шляхом додавання спирту етилового.

Отже, ТОВ «АГРО-ЮГ» надано дозвіл виключно на виробництво виноматеріалів, а не готової до вживання алкогольної продукції.

Відповідно до декларації акцизного податку ТОВ «АГРО-ЮГ» за лютий 2015 рік, здійснені позивачем операції звільнені від оподаткування акцизним податком.

Законом України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" встановлено, що сировиною є предмети праці та природні компоненти, які підлягають подальшій переробці.

Разом з тим, ДСТУ 2163-93 "Виноробство. Терміни та позначення", ДСТУ 4805:2007 "Виноматеріали оброблені. Технічні умови" та ДСТУ 4806:2007 "Вина. Загальні технічні умови" визначено терміни "виноматеріал", "необроблений виноматеріал", "оброблений виноматеріал", встановлено перелік "сировини" та "допоміжних матеріалів", що використовуються для виготовлення вин.

Відповідно до зазначених державних стандартів України можна виділити відмінні ознаки виноматеріалів і готової продукції (вина), які є підставою для визначення виноматеріалів сировиною для виробництва і готової підакцизної продукції.

Таким чином, законодавством України чітко розрізняються поняття виноматеріал виноградний - сировина дня виробництва вина і вино - продукт, який з'являється у процесі переробки винограду та обробки виноматеріалу.

Виноматеріал оброблений дозволено використовувати для виготовлення вина, після надання йому властивостей, вказаних у відповідному стандарті.

Згідно зі статтею 14.1.145 Податкового кодексу України, підакцизні, товари (продукція) - товари за кодами згідно з УКТ ЗЕД, на які цим Кодексом встановлено ставки акцизного податку. Зазначена стаття Кодексу України визначає, що на виноматеріали ставки акцизного податку Кодексом не встановлено.

Отже, виноматеріали не можуть вважатися готовою підакцизною продукцією, оскільки вони не є кінцевим продуктом - вином, а є лише сировиною для його виготовлення, яка при реалізації повного технологічного циклу виробництва потребує обов'язкової технологічної переробки чи обробки, залежно вид виду та стану сировини.

Аналогічна позиція викладена у Листі Міністерства аграрної політики та продовольства України, від 13.07.2011, № 37-38-7/10681 "Щодо надання роз'яснення [щодо віднесення визначення виноматеріалів, що ввозяться на митну територію України, до сировини для виробництва підакцизних товарів"

Окрім того, постановою Верховного Суду України від 15.01.2008 року по справі №21-31во07 за позовом Державного підприємства "Радгосп-завод "Алушта" до Державної податкової інспекції у м. Алушті Автономної Республіки Крим та Державної податкової адміністрації в Автономній Республіці Крим про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення, встановлено, що саме по собі вживання у зазначеному Законі слова "виноматеріали" не дає підстав відносити будь-яку продукцію, яка позначається цим словом, до підакцизної, оскільки самим Законом до підакцизної продукції віднесено лише спирт та алкогольні напої. Словом "напій" виходячи з його семантики позначається спеціально приготовлена рідина, призначена для пиття. Алкогольний напій це напій, який містить алкоголь. Зважаючи на викладене, до підакцизної продукції може бути віднесено лише ті виноматеріали, які призначені для пиття та містять алкоголь

Під час з'ясування офіційних обставин справи судом встановлено, що ТОВ «АГРО-ЮГ» виготовляє саме виноматеріали.

З огляду на те, що постанова Верховного Суду України відповідно до ч. 1 ст. 244-2 КАС України є обов'язковою для застосування усіма судами України та обставини встановлені рішеннями Верховного Суду України не підлягають повторному доведенню та обґрунтуванню, оскільки постановою від 15.01.2008 року по справі №21-31во07 Верховним Судом України встановлено, що до підакцизної продукції може бути віднесено лише ті виноматеріали, які призначені для пиття та містять алкоголь та що виноматеріали, які виготовляє ТОВ «АГРО-ЮГ» не відносяться по підакцизних товарів, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність підстав проведення перевірки за дотриманням вимог діючого законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та відповідно прийняття наказу від 12.02.2015 року №117 про проведення фактичної перевірки.

Відповідно до ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

В ході розгляду справи позивач довів суду ті обставини, на які він посилався в обґрунтування заявлених вимог, а відповідач не надав суду належні докази на підтвердження своїх заперечень проти позову.

Надаючи оцінку правомірності дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, встановлюючи при цьому чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Доводи апеляційної скарги ґрунтуються на суб'єктивній оцінці фактичних обставин справи та доказів, а також на невірному тлумаченні норм матеріального права. Зазначені доводи не містять посилань на конкретні обставини чи факти або на нові докази, які б давали підстави для скасування рішення суду першої інстанції.

Таким чином, на підставі встановлених в ході судового розгляду обставин, суд першої інстанції правильно дійшов висновку, що позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю "АГРО-ЮГ" є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції порушень матеріального і процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують. За таких обставин, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Керуючись ч. 1 ст. 195, 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. 206, ч.5 ст. 254 КАС України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 12 травня 2015 року у справі № 815/2128/15 - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складення судового рішення у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Дата складення у повному обсязі і підписання рішення суду - 06 липня 2015 року.

Головуючий: О.І. Шляхтицький

Суддя: О.В. Джабурія

Суддя: А.В. Крусян