ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
23 червня 2015 року
справа № 808/4316/14
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Сафронової С.В.
суддів: Поплавського В.Ю. Чепурнова Д.В.
за участю секретаря судового засідання: Олійник Р.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області
на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 01 липня 2014 року по справі №808/1021/14 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю “Компанія Промінструмент” до Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області про визнання дій протиправними,-
в с т а н о в и В :
03 липня 2014 року Товариство з обмеженою відповідальністю “Компанія Промінструмент” звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області, в якому просить визнати протиправними дії відповідача при проведенні зустрічної звірки позивача, результати якої оформлені довідкою від 19.06.2014 №327/08-29-22-1308/23852237щодо документального підтвердження господарських відносин, їх реальності та повноти відображення в обліку за період лютий 2014 року.
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 30 вересня 2014 року адміністративний позов задоволено. Визнано протиправними дії Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області при проведенні зустрічної звірки ТОВ “Компанія Промінструмент” (код ЄДРПОУ 34501268), результати якої оформлені довідкою від 19.06.2014 № 327/08-29-22- 1308/23852237, щодо документального підтвердження господарських відносин, їх реальності та повноти відображення в обліку за період лютий 2014 року.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення яким у задоволені позовних вимог позивачу відмовити. В обґрунтування апеляційної скарги апелянт вказує, що судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, судове рішення прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду - без змін з таких підстав.
Згідно із п. 1 ч. 1 ст. 198, 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи, що листом від 15.04.2014 №3036/10/08-29-22-1306/386 “Про надання інформації та її документального підтвердження” відповідач просив надати ТОВ “Компанія Промінструмент” інформацію та її документальне підтвердження щодо з питань відносин з ВАТ “Турбоатом” (код ЄДРПОУ 05762269), яке формує податкові зобов’язання по декларації з ПДВ за лютий 2014 року, крім того надати інформацію та її документальне підтвердження щодо придбаного товару придбаного товару (робіт, послуг), який у подальшому було реалізовано ВАТ “Турбоатом”.
Крім того, надати інформацію та її документальне підтвердження з питань відносин з ТОВ “Паритет-опт-торг” (код ЄДРПОУ 38993683), яке формує податковий кредит по декларації з ПДВ за лютий 2014 року, крім того надати інформацію та її документальне підтвердження щодо подальшої реалізації або використання в господарській діяльності товарів, робіт (послуг), придбаних у ТОВ “Паритет-опт-торг”.
На підставі п.73.5 ст. 73 Податкового кодексу України посадовими особами податкового органу проведено зустрічну звірку ТОВ “Компанія Промінструмент” щодо підтвердження відомостей, отриманих від особи, яка мала правові відносини з платником податків Ват «Турбоатом» (код ЄДРПОУ 05762269) за період – лютий 2014 року, за результатами якої складено довідку від 19.06.2014 року № 327/08-29-22-1308/23852237.
У Довідці зроблені висновки: звіркою ТОВ “Компанія Промінструмент” не підтверджено реальність здійснення господарських відносин з ТОВ «ПАТРІОТ-ОПТ-ТОРГ» за лютий 2014 року на суму ПДВ – 93334,18 грн. та відповідно вбачається нереальність здійснення господарських відносин ТОВ “Компанія Промінструмент” з контрагентами - покупцями за період - лютий 2014 року, а саме: ВАТ “Турбоатом” на суму ПДВ -103606 грн.
Правомірність дій ДПІ щодо проведення зустрічної звірки та складення довідки перевірки, є предметом спору, який передано на вирішення суду.
Вирішуючи спірні правовідносини між сторонами та задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов висновку про відсутність у ДПІ правових підстав для проведення зустрічної звірки, які визначено пп.73.5 ст.73 ПК України.
Переглядаючи рішення суду першої інстанції, колегія суддів погоджується з висновками щодо обґрунтованості заявленого позову з наступних підстав.
Так, відповідно до п.73.5 ст.73 ПК України з метою отримання податкової інформації контролюючі органи мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків.
Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється контролюючими органами з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків. За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.
Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Механізм проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок регламентовано Порядком проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1232 від 27.12.2010р. (далі по тексту - Порядок).
Так, відповідно до п. 2 Порядку зустрічні звірки проводяться у суб'єктів господарювання, щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.
З метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних. Зустрічна звірка може бути проведена органом державної податкової служби (ініціатором) самостійно у разі, коли суб'єкт господарювання перебуває на обліку в тому ж органі державної податкової служби, в якому перебуває платник податків, або в межах одного населеного пункту (п. 3 Порядку).
Згідно п. 4 Порядку орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.
Облік запитів на проведення зустрічних звірок у суб'єктів господарювання здійснюється органами державної податкової служби (як ініціаторами, так і виконавцями) (п. 5 Порядку).
Пунктом 6 Порядку визначено, що у разі отримання від суб'єкта господарювання інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження (протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження суб'єкту господарювання запиту) орган державної податкової служби проводить зустрічну звірку. За результатами проведеної зустрічної звірки складається довідка, яка підписується суб'єктом господарювання (законним чи уповноваженим представником) і посадовими особами органу державної податкової служби та особисто вручається суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку або надсилається суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом із повідомленням про вручення (п. 7 Порядку).
Отже, зустрічна звірка органом державної податкової служби (виконавцем), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, проводиться лише за умови надходження запиту про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних. Саме надходження запиту є підставою для проведення зустрічної звірки. При цьому на виконавця покладений обов'язок обліку запитів на проведення зустрічних звірок у суб'єктів господарювання.
Дослідивши складену відповідачем довідку від 19.06.2014 року № 327/08-29-22-1308/23852237, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що вказана довідка не відповідає суті зустрічної звірки: з довідки вбачається, що в ході проведення зустрічної звірки позивача не здійснювалося співставлення бухгалтерських та інших документів позивача з відомостями отриманими від ТОВ “Патритет-опт-торг”.
З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку про незаконність дій відповідача щодо проведення такої зустрічної звірки позивача, результати якої оформлені довідкою від 19.06.2014 року.
З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв законне і обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права.
Оскільки, доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, то колегія суддів апеляційної інстанції підстав для його скасування не вбачає.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 41, 160, 196, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області-залишити без задоволення.
Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 01 липня 2014 року по справі №808/1021/14 -залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України в порядку ст. 212 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: С.В. Сафронова
Суддя: В.Ю. Поплавський
Суддя: Д.В. Чепурнов