Копія
Справа № 822/2241/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 липня 2015 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіШевчука О.П. при секретаріТимчишину В. М. за участі:позивача та представника відповідачарозглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Старосинявської районної державної адміністрації Хмельницької області про визнання протиправним та скасування розпорядження №40/2015-р/к від 15.05.2015 року, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3, 12.06.2015 року, звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до Старосинявської районної державної адміністрації, в якому просить визнати протиправним та скасувати розпорядження першого заступника голови Старосинявської райдержадміністрації №40/2015 від 15.05.2015 року про звільнення ОСОБА_3 з посади начальника відділу з організації надання адміністративних послуг і видачі документів дозвільного характеру апарату Старосинявської районної державної адміністрації, з підстав, передбачених Законом України "Про очищення влади" та поновити його на посаді начальника відділу з організації надання адміністративних послуг і видачі документів дозвільного характеру апарату Старосинявської райдержадміністрації з 15.05.2015 року; стягнути з Старосинявської районної державної адміністрації на користь позивача його середній заробіток за час вимушеного прогулу з 15.05.2015 року до часу постановлення судового рішення у справі.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що підставою для звільнення його з посади є висновок Красилівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління державної фіскальної служби у Хмельницькій області від 12.05.2015 року №26 "Про результати перевірки достовірності відомостей, передбачених п.2 ч.5 ст.5 Закону України "Про очищення влади" в частині відомостей про те, що у поданій позивачем декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2014 рік вказані недостовірні відомості щодо наявності майна (майнових прав), набутих позивачем за час перебування на посадах, зазначених у пунктах 1-10 ч.1 ст.2 Закону України "Про очищення влади", а саме - в розділі ІІІ. "Відомості про нерухоме майно" в графі 23 "Земельні ділянки" не задекларовані дві земельні ділянки: площею 0,8057 га та 2,2501 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Однак, такі твердження відповідача вважає необґрунтованими з огляду на те, що вказані земельні ділянки, які він успадкував після смерті батька, в силу ч.5 ст.1268 Цивільного кодексу України, отримані ним із законних джерел доходів та належали йому з ІНФОРМАЦІЯ_1 року, а на державну службу він прийнятий 10.12.2014 року. Тому вказане майно не може вважатись набутим під час перебування на державній службі, а відтак - відсутні підстави для його звільнення з посади за п.7-2 ч.1 ст.36 кодексу Законів про працю України.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю. Просив позов задовольнити, посилаючись на обставини, які викладені в позовній заяві.
Представник Старосинявської районної державної адміністрації в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечив. На підтвердження правомірності прийнятого розпорядження першого заступника голови Старосинявської райдержадміністрації №40/2015 від 15.05.2015 року про звільнення ОСОБА_3 з посади начальника відділу з організації надання адміністративних послуг і видачі документів дозвільного характеру апарату Старосинявської райдержадміністрації надав письмові пояснення та матеріали проведеної щодо позивача перевірки.
Суд заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку та сукупності, дійшов наступних висновків.
Суд встановив, що ОСОБА_3 за розпорядженням першого заступника Старосинявської районної державної адміністрації №107/2013 від 09.12.2013 року призначений на посаду начальника відділу з організації надання адміністративних послуг і видачі документів дозвільного характеру апарату Старосинявської районної державної адміністрації.
Рішенням Старосинявського районного суду по справі №684/64/14-ц від 18.02.2014 року, копія якого наявна в матеріалах справи, підтверджується що позивачем в порядку спадкування за заповітом після смерті його батька ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 року визнано право власності на земельну ділянку площею 3,055 га, що розташована на території Паплинецької сільської ради Старосинявського району Хмельницької області, та яка належала ОСОБА_4 на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_3, зареєстрованого за №010576100245 від 25.08.2005 року, що складається з двох земельних ділянок площею 0,8057 га (кадастровий НОМЕР_1) та площею 2,2501 га (кадастровий НОМЕР_2)
Право власності на вказані земельні ділянки позивач зареєстрував 10.04.2014 року (витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №20290081 стосовно реєстрації земельної ділянки площею 0,8057 га, кадастровий НОМЕР_1) та 15.04.2014 року (витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №20504821 стосовно реєстрації земельної ділянки площею 2,2501 га, кадастровий НОМЕР_2) відповідно.
Суд встановив, що 18.02.2015 року позивач подав першому заступнику голови Старосинявської районної державної адміністрації заяву про проведення перевірки, передбаченої Законом України "Про очищення влади", у якій повідомив про те, що заборони, визначені частиною третьою або четвертою статті 1 Закону, щодо нього не застосовуються, та надав згоду на проходження перевірки і оприлюднення відомостей щодо нього відповідно до вимог зазначеного Закону, подав декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2014 рік.
В подальшому, Старосинявською районною державною адміністрацією направлено запити про проведення перевірки, передбаченої Законом України "Про очищення влади", відносно ОСОБА_3, зокрема, до Красилівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Хмельницькій області, до яких долучено копії заяви позивача про проведення перевірки, передбаченої Законом України "Про очищення влади", декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2014 рік. При цьому, у розділі ІІІ "Відомості про нерухоме майно" в графі 23 "Земельні ділянки", поданої до перевірки декларації позивача від 17.03.2015 року про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2014 рік, позивачем задекларовано одну земельну ділянку площею 4.9423 га. Що розташована на території Паплинецької сільської ради Старосинявського району Хмельницької області.
Висновком Красилівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Хмельницькій області від 12.05.2015 року №26 "Про результати перевірки достовірності відомостей, передбачених п.2 ч.5 ст.5 Закону України "Про очищення влади", встановлено що позивачем вказано недостовірні відомості щодо наявності майна, набутого ОСОБА_3 за час перебування на посадах, зазначених у пунктах 1-10 ч.1 ст.2 Закону України "Про очищення влади", а саме - в декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2014 рік, в розділі ІІІ. "Відомості про нерухоме майно" в графі 23 "Земельні ділянки" не задекларовані дві земельні ділянки: площею 0,8057 га та 2,2501 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
На підставі даного висновку податкової інспекції Старосинявською районною державною адміністрацією складена довідка про результати перевірки, передбаченої Законом України "Про очищення влади", в якій зазначено, що. оскільки, за результатами проведеної Красилівською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Хмельницькій області перевіркою встановлено, що позивачем у декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2014 рік вказано недостовірні відомості щодо наявності майна, набутого ним за час перебування на посадах, визначених у пунктах 1 - 10 ч.1 ст.2 Закону України "Про очищення влади", відтак, до ОСОБА_3 застосовуються заборони, визначені ч.3 ст.1 Закону України "Про очищення влади".
Розпорядженням першого заступника голови Старосинявської райдержадміністрації №40/2015 від 15.05.2015 року звільнено ОСОБА_3 з посади з посади начальника відділу з організації надання адміністративних послуг і видачі документів дозвільного характеру апарату Старосинявської районної державної адміністрації з підстав, передбачених Законом України "Про очищення влади", відповідно до пункту 7-2 ст.36 КЗпП України.
Підставою для прийняття вказаного розпорядження стали висновок Красилівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Хмельницькій області від 12.05.2015 року №26 "Про результати перевірки достовірності відомостей, передбачених п.2 ч.5 ст.5 Закону України "Про очищення влади", та довідка Старосинявської районної державної адміністрації про результати перевірки, передбаченої Законом України "Про очищення влади".
Правові та організаційні засади проведення очищення влади (люстрації) для захисту та утвердження демократичних цінностей, верховенства права та прав людини в Україні визначаються Законом України "Про очищення влади" від 16.09.2014 року, № 1682-VII.
Відповідно до п.2 ч.5 ст.5 Закону України "Про очищення влади" перевірці підлягає достовірність відомостей щодо наявності майна (майнових прав) та відповідність вартості майна (майнових прав), вказаного (вказаних) у декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, поданій особою за минулий рік за формою, що встановлена Законом України "Про засади запобігання і протидії корупції", набутого (набутих) за час перебування на посадах, визначених у п.п.1-10 ч.1 ст.2 цього Закону, доходам, отриманим із законних джерел.
Пунктами 19-20 Порядку проведення перевірки достовірності відомостей щодо застосування заборон, передбачених частинами третьою і четвертою статті 1 Закону України "Про очищення влади", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 року №563 "Деякі питання реалізації Закону України "Про очищення влади", передбачено, що запит про проведення перевірки достовірності відомостей щодо наявності майна (майнових прав) та відповідності вартості майна (майнових прав), зазначеного (зазначених) у декларації, поданій особою, яка підлягає перевірці, за минулий рік, набутого (набутих) за час перебування на посадах, зазначених у п.п.1-10 ч.1 ст.2 Закону, доходам, отриманим із законних джерел, надсилається до ДФС разом з копією декларації особи, яка підлягає перевірці, засвідченою кадровою службою органу, в якому проводиться перевірка. ДФС проводить перевірку в порядку, визначеному Мінфіном.
Процедура проведення органами Державної фіскальної служби України перевірки достовірності відомостей, визначених п.2 ч.5 ст.5 Закону України "Про очищення влади", зазначених особами, перелік яких наведено у пунктах 1-11 ч.1 ст.2 Закону України "Про очищення влади", у деклараціях про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за минулий рік, за формою, встановленою Законом України "Про засади запобігання і протидії корупції", визначена Порядком проведення перевірки достовірності відомостей, передбачених п.2 ч.5 ст.5 Закону України "Про очищення влади", затвердженим наказом Міністерства фінансів України 03.11.2014 року №1100 (далі - Порядок).
Згідно із пунктом 3 Порядку загальний алгоритм проведення органами Державної фіскальної служби України перевірки включає такі складові:
1) отримання від керівника відповідного органу, передбаченого частиною четвертою статті 5 Закону, запиту про проведення перевірки достовірності відомостей щодо особи, стосовно якої проводиться перевірка, а також копії декларації цієї особи;
2) одержання у разі необхідності та в межах повноважень, визначених Податковим кодексом України, від державних органів, органів місцевого самоврядування, банків, інших юридичних осіб публічного права, а також платників податків інформації, копій підтвердних документів, які стосуються відомостей, зазначених у декларації;
3) проведення перевірки, що фактично полягає в: аналізі наявної в контролюючого органу податкової інформації щодо доходів, отриманих особою, стосовно якої проводиться перевірка, з метою з'ясування джерел їх отримання, в тому числі щодо повноти їх відображення в декларації; порівнянні відомостей про вказане в декларації майно (майнові права), набуте (набуті) особою, стосовно якої проводиться перевірка, за час перебування на посадах, визначених у пунктах 1-10 ч.1 ст.2 Закону, з наявною в контролюючого органу податковою інформацією про майно (майнові права) такої особи з метою з'ясування достовірності відомостей щодо його (їх) наявності; порівняльному аналізі наявної інформації з метою з'ясування відповідності вартості майна (майнових прав), вказаного (вказаних) у декларації, набутого (набутих) особою, стосовно якої проводиться перевірка, за час перебування на посадах, визначених у пунктах 1-10 ч.1 ст.2 Закону, доходам, отриманим із законних джерел;
4) повідомлення особі, стосовно якої проводиться перевірка, про виявлення перевіркою всіх недостовірностей та/або невідповідностей;
5) одержання від особи, стосовно якої проводиться перевірка, письмового пояснення та підтвердних документів щодо виявлених перевіркою недостовірностей та/або невідповідностей з метою обов'язкового їх розгляду та врахування при підготовці висновку про перевірку;
6) підготовка висновку про результати перевірки достовірності відомостей, передбачених п.2 ч.5 ст. 5 Закону України "Про очищення влади", за встановленою формою (далі - висновок про результати перевірки) та надсилання його відповідному органу, від якого отримано запит про перевірку та копію декларації особи, стосовно якої проводилася перевірка.
Відповідно до пункту 8 Порядку у розділі III декларації перевірці підлягають:
достовірність відомостей щодо наявності нерухомого майна, вказаного у декларації, набутого особою, стосовно якої проводиться перевірка, за час перебування на посадах, визначених у п.п.1-10 ч.1 ст.2 Закону, наявній податковій інформації про нерухоме майно такої особи;
відповідність вартості нерухомого майна, вказаного у декларації, набутого особою, стосовно якої проводиться перевірка, за час перебування на посадах, визначених у п.п.1-10 ч.1 ст.2 Закону, наявній податковій інформації про доходи, отримані із законних джерел.
При перевірці даних про нерухоме майно, вказаних особою, стосовно якої проводиться перевірка, у розділі III декларації, враховується зазначена такою особою в декларації інформація щодо перебування такого нерухомого майна або його частини у власності, в оренді чи на іншому праві користування (у разі зазначення такої інформації декларантом).
Для перевірки інформації про нерухоме майно використовуються дані, що надходять від суб'єктів інформаційних відносин, зокрема, відомості з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, отримані відповідно до законодавства, - про виникнення, перехід чи припинення речових прав на нерухоме майно.
З системного аналізу вказаних норм, суд робить висновок, що органи Державної фіскальної служби України здійснюють перевірку осіб, зазначених у п.п.1-10 ч.1 ст.2 Закону України "Про очищення влади", за двома критеріями: 1) достовірність відомостей щодо наявності майна (майнових прав), вказаного (вказаних) у декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, набутого (набутих) за час перебування на посадах, визначених у п.п.1-10 ч.1 ст.2 Закону, тобто, чи все майно, набуте особою за період перебування на визначених Законом посадах, вказане у декларації; 2) відповідність вартості майна (майнових прав), набутого за час перебування на посадах, визначених п.п.1-10 ч.1 ст.2 Закону, доходам, отриманим із законних джерел.
Так, у спірному випадку перевіркою достовірності відомостей, зазначених позивачем у декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2014 рік, встановлено, що ОСОБА_3 у поданій декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2014 рік вказані недостовірні відомості щодо наявності майна (майнових прав), набутих позивачем за час перебування на посадах, зазначених у пунктах 1-10 ч.1 ст.2 Закону України "Про очищення влади", а саме - в розділі ІІІ. "Відомості про нерухоме майно" в графі 23 "Земельні ділянки" не задекларовані дві земельні ділянки: площею 0,8057 га та 2,2501 га, право власності на які зареєстровані 10 та 15 квітня 2014 року. Даний факт не заперечувався позивачем у судовому засіданні та підтверджується його письмовими поясненнями від 30.04.2015 року, даними Красилівській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Хмельницькій області.
Отже, відповідно до наданих пояснень позивачем як податковому органу так і у судовому засіданні, ОСОБА_3 не заперечується факт реєстрації за ним нерухомого майна, проте, не відображеного в декларації через допущену помилку.
Відповідно до ч.8 ст.3 Закону України "Про очищення влади" заборона, передбачена частиною третьою статті 1 цього Закону, застосовується до осіб, перевірка стосовно яких встановила недостовірність відомостей щодо наявності майна (майнових прав), зазначених у поданих ними за попередній рік деклараціях про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, складених за формою, що встановлена Законом України "Про засади запобігання і протидії корупції", та/або невідповідність вартості майна (майнових прав), вказаного (вказаних) в їх деклараціях, набутого (набутих) за час перебування на посадах, визначених пунктами 1 - 10 частини першої статті 2 цього Закону, доходам, отриманим із законних джерел.
Згідно з ч.14 ст.5 Закону України "Про очищення влади" керівник органу, передбачений частиною четвертою цієї статті, на підставі висновку про результати перевірки, яким встановлено недостовірність відомостей, визначених пунктами 1 та/або 2 частини п'ятої цієї статті, не пізніше ніж на третій день з дня отримання такого висновку, керуючись положеннями частини третьої або четвертої статті 1 цього Закону, звільняє таку особу із займаної посади або не пізніше ніж на третій день з дня його отримання надсилає такий висновок керівнику органу, до повноважень якого належить звільнення та ініціювання звільнення з посади особи, стосовно якої було здійснено перевірку, для її звільнення з посади у встановленому законом порядку не пізніше ніж на десятий день з дня отримання висновку.
Виходячи з наведеної норми, у разі отримання висновку, яким встановлено недостовірність відомостей зазначених у поданій декларації, керівник відповідного органу зобов'язаний звільнити особу щодо якої встановлено недостовірні відомості.
Відповідно до п.7-2 ч.1статті 36 КЗпП України, трудовий договір припиняється з підстав, передбачених Законом України "Про очищення влади". В такому випадку особа підлягає звільненню з посади у порядку, визначеному Законом України "Про очищення влади" (ч.2 ст.36 КЗпП України).
Враховуючи, що складений Красилівською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Хмельницькій області висновок від 12.05.2015 року №26 "Про результати перевірки достовірності відомостей, передбачених п.2 ч.5 ст.5 Закону України "Про очищення влади" є таким, що відповідає вимогам чинного законодавства України, тому суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_3 про визнання протиправним та скасування розпорядження першого заступника голови Старосинявської райдержадміністрації №40/2015 від 15.05.2015 року про звільнення ОСОБА_3 з посади начальника відділу з організації надання адміністративних послуг і видачі документів дозвільного характеру апарату Старосинявської районної державної адміністрації, поновлення його на посаді і стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу необхідно залишити без задоволення.
Керуючись ст.ст.11.71, 158-163, 186, 254 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_3 до Старосинявської районної державної адміністрації Хмельницької області про визнання протиправним та скасування розпорядження №40/2015-р/к від 15.05.2015 року, поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу - залишити без задоволення.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 06 липня 2015 року , 12:00.
Суддя/підпис/О.П. Шевчук"Згідно з оригіналом" Суддя О.П. Шевчук