Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Харків
30 червня 2015 р. Справа № 820/2673/15
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Нуруллаєва І.С.,
при секретарі судового засідання Мараєвій О.В.,
за участю: представника позивача - не прибув,
представника відповідача - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Коломацької районної державної адміністрації до ОСОБА_2 про повернення надміру нарахованих та виплачених коштів, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Управління праці та соціального захисту населення Коломацької районної державної адміністрації, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом, в якому з урахуванням уточнень просить суд стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 мешканця ІНФОРМАЦІЯ_2, перерахувати суму 36079 грн. зо коп. на р/рахунок 35419009013471 УСЗН Коломацької РДА код 23141312 МФО 851011 Банк ГУДКСУ в Харківській області повернення коштів 090305.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що відповідач 29.05.2009 року звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Коломацької районної державної адміністрації із заявою про призначення допомоги на дітей, які перебувають під опікою чи піклуванням на підставі на підставі розпорядження Коломацької районної державної адміністрації від 27.05.2009 року № 139 «Про встановлення опіки над малолітніми: ОСОБА_3, ОСОБА_4 та піклування над неповнолітнім ОСОБА_5». У відповідності до норм діючого законодавства ОСОБА_2 призначено допомогу на дітей, які перебувають під опікою чи піклуванням та проведено відповідні виплати, у розмірі встановленому чинними законодавством. Позивачем відповідно до положень ст. 21 Закону України «Про державну допомогу сімям із дітьми» від 21 листопада 1992 року №2811-ХІІ проведено перевірку відповідача та виявлено, що дитина шкільного віку ОСОБА_3, яка знаходиться під опікою відповідача, навчається з вересня 2012 року по даний час у Харківському механічному технікумі ім. О.О. Морозова та отримує стипендію. Відповідач не повідомляв вказаного факту, тим самим надав неповну інформацію про доходи сім'ї, яка впливає на визначення розміру державної соціальної допомоги. Внаслідок цього позивачем було надмірно виплачено ОСОБА_2 кошти в розмірі 36079,30 грн. Позивачем направлялися повідомлення з вимогою повернути надміру сплачені кошти в сумі 36079,30 грн., однак, сплату зазначеної суми проведено не було, що слугувало підставою для звернення до суду.
Представник позивача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце слухання справи повідомлений належним чином, через канцелярію суду надав заяву про розгляд справи за його відсутності з зазначення підтриманням позовних вимог у повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання прибув, проти заявленого позову заперечував та зазначив, що відповідачем не вчинено зловживань у розумінні ст.. 22 Закону України «Про державну допомогу сімям із дітьми».
Суд, вислухавши пояснення представника позивача, з урахуванням пояснень наданих представником позивача та відомостей отриманих під час допиту свідка, вивчивши доводи позову, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності виходить з наступного.
Під час розгляду справи встановлено, що 29.05.2009 року ОСОБА_2 звернувся до Управління соціального захисту населення Коломацької районної державної адміністрації із заявою про призначення допомоги на дітей, які перебувають під опікою чи піклуванням (а.с. 6-7).
Підставою для звернення відповідача до Управління соціального захисту населення Коломацької районної державної адміністрації слугувало розпорядження Коломацької районної державної адміністрації від 27.05.2009 року № 139 «Про встановлення опіки над малолітніми: ОСОБА_3, ОСОБА_4 та піклування над неповнолітнім ОСОБА_5» (а.с. 8).
На підставі зазначеної заяви ОСОБА_2 та у відповідності до ст.ст. 6. 16. 18 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», Постанови Кабінету міністрів України від 27.12.2010 року № 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» Управлінням соціального захисту населення Коломацької районної державної адміністрації призначено та розпочато виплату державної допомоги на дітей, над якими встановлено опіку та піклування в розмірі двох прожиткових мінімумів для дитини відповідного віку на трьох дітей, які знаходяться під опікою.
У відповідності до ст. 21 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», спеціалістами управління проведено перевірку повноти поданої інформації заявником на призначення соціальної допомоги ОСОБА_2, який являється опікуном над дітьми, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_4, та на яких отримує державну соціальну допомогу відповідно до Закону. В ході проведення зазначеної перевірки проведено співбесіду з заявником на отримання державної допомоги з приводу підопічної дитини ОСОБА_3 (а.с. 33).
На підставі перевірки, Управлінням соціального захисту населення Коломацької районної державної адміністрації складено Акт про проведення перевірки від 23.01.2015 року (а.с. 34).
У вказаному Акті зазначено, що в ході перевірки спеціалістами управління було виявлено, що дитина шкільного віку, ОСОБА_3, яка знаходиться під опікою ОСОБА_2, з вересня і по даний час навчається у Харківському механічному технікумі ім. О.О. Морозова та отримує стипендію. Відповідач не повідомляв стосовно даної обставини Управління праці та соціального захисту населення Коломацької районної державної адміністрації, тим самим надав неповну інформацію про доходи сім'ї, яка впливає на визначення розміру даного виду державної соціальної допомоги. Внаслідок цього були надмірно виплачені кошти в розмірі 36079,30 грн. за періоди з 01.11.2012 року по 30.04.2013 року; з 01.05.2013 року по 31.10.2013 року; з 01.11.2013 року по 30.04.2014 року; з 01.05.2014 року по 3 1.10.2014 року.
Управлінням соціального захисту населення Коломацької районної державної адміністрації 17.12.2014 року вручено, під особистий підпис, ОСОБА_2 повідомлення з вимогою повернути кошти в розмірі39489,10 грн до 12.01.2015 року в добровільному порядку відповідач відмовився в добровільному порядку повернути кошти, про що свідчить особистий підпис на повідомленні (а.с.35).
Позивачем, за розясненням Департаменту соціального захисту населення Харківської ОДА здійснено перерахунок призначеної суми допомоги на дитину ОСОБА_3 та взято в розрахунок розміру допомоги на дану дитину тільки суми отриманої стипендії без інших нарахувань та матеріальних допомог, які не враховуються при визначенні розміру допомоги на дитину, яка знаходить під опікою. У звязку з зазначеним сума надміру виплачених коштів склала 36079,30 грн. У зв'язку з не бажанням відповідача сплатити суму надміру нарахованих коштів добровільно позивачем, через відділення поштового зв'язку, надіслано повторне повідомлення з вимогою повернути кошти в розмірі 36079,30 грн.
Відповідно до наявного в матеріалах справи розрахунку суми переплати державних коштів загальна сума переплачених державних коштів в наслідок неповідомлення ОСОБА_2 про отримання стипендії підопічною дитиною ОСОБА_3 склала: за період з 01.11.2012 р. по 30.04.2013 р. 3619,98 грн; з 01.05.2013 р. по 31.10.2013 р. 10660,02 грн; з 01.11.2013 р. по 30.04.2014 р. 11039,26 грн; з 01.05.2014 р. по 31.10.2014 р. 10760,04 грн., що у загальній сумі складає 36079,30 грн (а.с. 91).
На час звернення до суду надміру сплачені кошти в розмірі 36079,30 грн. відповідачем у добровільному порядку не сплачено.
Правовідносини, що виникають у сфері призначення та виплати державної допомоги регулюються нормами законодавства, а саме Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (далі Закон), яким встановлено гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
У відповідності до ч. 1, 4, 5 ст. 1 Закону громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Роботу щодо призначення та виплати державної допомоги сім'ям з дітьми організовує центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення.
Згідно ст. З Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" призначаються такі види державної допомоги сім'ям з дітьми: допомога у зв'язку з вагітністю та пологами; допомога при народженні дитини; допомога при усиновленні дитини; допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку; допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування; допомога на дітей одиноким матерям.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновлювачів, опікуна, піклувальника).
Згідно ст. 16 Закону допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, призначається особам, призначеним в установленому законом порядку опікунами чи піклувальниками дітей, які позбавлені батьківського піклування. Така допомога вважається власністю дитини.
Статтею 17 Закону встановлено, що допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, призначається на підставі рішення про встановлення опіки чи піклування.
Відповідно до ст. 18 Закону допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, надається у розмірі, що становить два прожиткових мінімуми для дитини відповідного віку. У разі коли на дитину виплачуються призначені в установленому порядку пенсія, аліменти, стипендія, державна допомога (крім державної соціальної допомоги, що виплачується на дітей-інвалідів відповідно до законодавства), розмір допомоги на дитину, над якою встановлено опіку чи піклування, визначається як різниця між двома прожитковими мінімумами для дитини відповідного віку та розміром призначених пенсії, аліментів, стипендії, державної допомоги.
Приписами статті 21 Закону визначено, що органи, які призначають і здійснюють виплату державної допомоги сім'ям з дітьми, мають право у разі потреби перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність відповідних документів, поданих для призначення допомоги.
Статтею 22 Закону встановлено, що одержувачі державної допомоги зобовязані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги.
Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги, тощо), стягуються згідно з законом.
Органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, мають право перевіряти матеріальний стан сімей з дітьми.
Зазначені норми Закону кореспондується з приписами Постанови Кабінету Міністрів №1751 від 27.12.2001 року, якою затверджено Порядок призначення і виплати державної допомоги сімям з дітьми. Окрім того, п. 26 визначено, що розмір призначених пенсії, аліментів, стипендії, державної допомоги враховується як середньомісячний розмір зазначених виплат, одержаних на дитину за попередні шість календарних місяців. Пунктом 49 визначено, що до обставин, які впливають на виплату державної допомоги можуть бути віднесені зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо. Відрахування на підставі рішень відповідних органів провадиться у розмірі не більш як 20 відсотків суми виплачуваної допомоги. Органи, що призначають і виплачують державну допомогу сім'ям з дітьми, мають право перевіряти матеріальне становище сімей з дітьми.
Між тим, судом встановлено, що ОСОБА_2 до Управління соціального захисту населення Коломацької районної державної адміністрації подано заяви про призначення допомоги на дітей, які перебувають під опікою чи піклуванням, які були прийняті без зауважень, а саме заява від 05.11.2012; заява від 17.05.2013; заява від 05.11.2013; заява від 28.05.2014; заява від 07.11.2014.
Із вище вказаних заяв відповідача, судом встановлено, що будь-яких даних про доходи сімї в них не зазначено, адже вказаний зразок заяви, який надається заявнику управлінням соціального захисту населення, не передбачає зазначення таких даних. Проте у бланку заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги передбачено текст: «я та члени моєї сімї даємо згоду на збір інформації про сімю, доходи, власність та майно, що необхідна для отримання всіх видів соціальної допомоги, зазначених мною у заяві. Я усвідомлюю, що наведені мною відомості про доходи та майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та на визначення її розміру будуть перевірені згідно з чинним законодавством України. Про відмову в призначенні або припинення виплати призначеної соціальної допомоги (повернення надміру нарахованих коштів) у разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сімї мене попереджено». В заяві заявник під цими реченнями ставить свій підпис та тим самим підтверджує, що всі надані відомості є повними та точними.
Судом встановлено, що відповідачем подавались тільки довідки про отримання аліментів та пенсії в разі втрати годувальника померлого внаслідок загального захворювання.
Представником відповідача під час судового розгляду справи надано пояснення та зазначено, що відповідача не запитували під час подання заяв про отримання державної допомоги чи змінилися обставини, які впливають на призначення і виплату державної допомоги, також спеціалістами управління не було затребувано у ОСОБА_2 довідки про доходи та майновий стан сім'ї. Стосовно не повідомлення зазначених відомостей представником відповідача повідомлено з посиланням на необізнаність відповідача про необхідність надання відомостей щодо навчання підопічної дитини, оскільки такі документи не витребувалися в нього позивачем під час прийняття заяв. Окрім того надано до суду та долучено до матеріалів справи копії звітів про виконання обовязків щодо опіки та піклування за 2012, 2013, 2014 роки.
Проте суд зазначає, що у відповідності до норм законодавства, що регулює порядок призначення та виплати державної соціальної допомоги, відповідачем при поданні заяв на отримання соціальної державної допомоги у відповідності до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» мають бути повідомлені органу призначення такої допомоги усі відомості, що впливають або можуть вплинути на призначення такої допомоги. У іншому випадку саме на особу покладається відповідальність за не повідомлення відомостей, що мають значення для призначення соціальної державної допомоги у відповідності до ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
На час розгляду справи відповідачем не відшкодовано суми надміру виплачених коштів в розмірі 36079,30 грн.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 8 КАС України зазначає, що принципами здійснення правосуддя в адміністративних судах є: верховенство права; законність; рівність усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом; змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з'ясування всіх обставин у справі; гласність і відкритість адміністративного процесу; забезпечення апеляційного та касаційного оскарження рішень адміністративного суду, крім випадків, установлених цим Кодексом; обов'язковість судових рішень.
Зокрема, стаття 10 КАС України визначає рівність усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом, а відповідно до ч.1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно із ст.86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до ч.3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень, та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи вище зазначене суд приходить до висновку, що позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення Коломацької районної державної адміністрації до ОСОБА_2 про повернення надміру нарахованих та виплачених коштів підлягають задоволенню.
Розподіл судових витрат здійснюється у відповідності до приписів статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.159-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Управління праці та соціального захисту населення Коломацької районної державної адміністрації до ОСОБА_2 про повернення надміру нарахованих та виплачених коштів - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 мешканця ІНФОРМАЦІЯ_2, суму 36079 грн 30 коп. на р/рахунок 35419009013471 УСЗН Коломацької РДА код 23141312 МФО 851011 Банк ГУДКСУ в Харківській області повернення коштів 090305.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлено 06 липня 2015 року.
Суддя Нуруллаєв І.С.