копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 червня 2015 р. Справа № 818/1644/15
Сумський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді -Осіпової О.О. розглянувши в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації України у Сумській області про зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до суду з позовом до Територіального управління Державної судової адміністрації України у Сумській області (далі - ТУ ДСА у Сумській області), в якому просить визнати дії відповідача щодо не затвердження змін до штатного розпису та не встановлення їй посадового окладу, як помічнику судді, у розмірі 4750грн.20коп. неправомірними та зобов'язати ТУ ДСА у Сумській області встановити їй посадовий оклад у розмірі, визначеному ст. 147 Закону України «Про судоустрій та статус суддів», в редакції Закону України «Про забезпечення права на справедливий суд», а саме 4750,20 грн. з 01.04.2015 року, а також здійснити відповідний перерахунок нарахованої заробітної плати з 01 квітня 2015 року.
Свої вимоги мотивує тим, що вона працює в Сумському районному суді Сумської області на посаді помічника судді, яка відноситься до 5 категорії посад державного службовця згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України «Про віднесення посад працівників апарату судів загальної юрисдикції до відповідних категорій посад державних службовців» від 24.02.2003 року. 28.03.2015 року вступив в силу Закон України «Про забезпечення права на справедливий суд», яким викладено нову редакцію Закону України «Про судоустрій і статус суддів», зокрема, статтею 147 якого визначено, що розмір посадового окладу працівника апарату суду, посада якого віднесена до шостої категорії посад державних службовців, установлюється в розмірі 30 відсотків посадового окладу судді місцевого суду. Посадові оклади працівників апарату суду, посади яких віднесені до кожної наступної категорії посад державних службовців, установлюються з коефіцієнтом 1,3 пропорційно посадовим окладам працівників апарату суду, посади яких віднесені до попередньої категорії посад державних службовців. Проте, незважаючи на те, що мінімальна заробітна плата з 01.01.2015 року становить 1218грн., а посадовий оклад судді місцевого загального суду складає 10 мінімальних заробітних плат, тобто 12180грн. (1218*10), їй, всупереч зазначених вище норм, не встановлено посадовий оклад у розмірі 4750грн.20коп. (30%*12180грн.).
Тому позивач вважає необхідним зобов'язати відповідача нараховувати їй заробітну плату, виходячи з розміру, визначеного ст.147 Закону України «Про судоустрій і статус суддів».
Належним чином повідомлена про день, час та місце розгляду справи (а.с.20), позивач в судове засідання не прибула, надала до суду заяву (а.с.31), в якій зазначає, що розгляд справи просить проводити у її відсутність та позовні вимоги підтримує у повному обсязі.
Представник відповідача, належним чином повідомлений про день, час та місце розгляду справи (а.с.19), в судове засідання не з'явився, надав письмові заперечення на позовну заяву (а.с.21-24), де вказав, що заробітна плата позивачу нараховується відповідно до вимог чинного законодавства, тому відсутні підстави для задоволення позову. Зокрема, у розумінні статті 22 Бюджетного кодексу України Державна судова адміністрація є головним розпорядником бюджетних коштів, а ТУ ДСА України в Сумській є розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня. Відповідно до частини першої та другої статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом. Отже, відповідач не наділений правом самостійно, без правового врегулювання та фінансової можливості, а саме без збільшення видатків з Державного бюджету України, встановлювати та здійснювати перерахунок посадового окладу позивача. Територіальне управління є розпорядником (одержувачем) коштів Державного бюджету України та здійснює управління бюджетними асигнуваннями та реалізує будь-які бюджетні зобов'язання та платежі лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет. Тому ТУ ДСА України в Сумській області може здійснювати виплати лише в межах затвердженого фонду оплати праці. Крім того, згідно з підпунктом 2 пункту 13 Перехідних положень Закону України «Про забезпечення права на справедливий суд» Кабінет Міністрів України у тримісячний строк з дня набрання чинності цим Законом має привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом. Даний Закон набрав чинності 28.03.2015, таким чином, строк для приведення Кабінетом Міністрів України нормативно-правових актів у відповідність із Законом України «Про забезпечення права на справедливий суд» станом на день відмови ТУ ДСА у Сумській області затвердити зміни до штатного розпису Сумського районного суду Сумської області з 01.01.2015 року та встановити позивачу посадовий оклад, як помічнику судді, у розмірі 4750грн.20коп. ще не сплинув. У задоволенні позовних вимог просить відмовити.
Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Отже, враховуючи зазначені вище підстави, суд вирішив розглянути справу у письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 працює на посаді помічника судді Сумського районного суду Сумської області, яка відноситься до 5 категорії посад державного службовця згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України «Про віднесення посад працівників апарату судів загальної юрисдикції до відповідних категорій посад державних службовців» від 24.02.2003 року, що підтверджується наказом №48-02-07 від 20.07.2011 року «Про продовження перебування на посаді помічника судді» (а.с.9) та наказом №28-02-05 від 05.05.2010 року «Про присвоєння чергового рангу державного службовця» (а.с.10).
Відповідно до ст.8 Закону України «Про оплату праці» держава здійснює регулювання оплати праці працівників підприємств усіх форм власності шляхом встановлення розміру мінімальної заробітної плати та інших державних норм і гарантій, встановлення умов і розмірів оплати праці керівників підприємств, заснованих на державній, комунальній власності, працівників підприємств, установ та організацій, що фінансуються чи дотуються з бюджету, а також шляхом оподаткування доходів працівників.
Умови розміру оплати праці працівників установ та організацій, що фінансуються з бюджету, визначаються Кабінетом Міністрів України, крім випадків, передбачених частиною третьою цієї статті, та частиною першою статті 10 цього Закону.
Згідно зі ст.13 Закону України «Про оплату праці» оплата праці працівників установ і організацій, що фінансуються з бюджету, здійснюється на підставі актів Кабінету Міністрів України в межах бюджетних асигнувань. Обсяги витрат на оплату праці працівників установ і організацій, що фінансуються з бюджету, затверджуються одночасно з бюджетом.
Частиною 6 статті 152 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» визначено, що правовий статус працівників апарату суду визначається Законом України «Про державну службу». Умови оплати праці, матеріально-побутового, медичного, санаторно-курортного і транспортного забезпечення працівників апарату суду визначаються на засадах, встановлених для відповідної категорії працівників апаратів центральних та місцевих органів виконавчої влади.
Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України. Джерелом формування фонду оплати праці державних службовців є Державний бюджет України та інші джерела, визначені для цієї мети положеннями про органи державної виконавчої влади, затвердженими указами Президента України та постановами Кабінету Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» (у редакції постанови Кабінету Міністрів України
від 12 травня 2007 р. № 700) затверджено схему посадових окладів керівних працівників і спеціалістів апарату місцевих загальних судів (додаток 47 до Постанови).
Водночас, згідно з пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 20.05.2009 № 482 «Деякі питання оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів, що фінансуються з бюджету» у разі, коли розмір посадового окладу працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів, що фінансуються з бюджету, нижчий ніж визначений законом розмір мінімальної заробітної плати, посадовий оклад установлюється на рівні відповідного розміру мінімальної заробітної плати.
В силу статті 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік», мінімальна заробітна плата у 2015 році установлена у місячному розмірі - 1218,00 грн.
З урахуванням вищевикладеного, посадовий оклад помічника судді районного суду становить 1218 грн.
Законом України «Про забезпечення права па справедливий суд» затверджено нову редакцію Закону України «Про судоустрій і статус суддів», відповідно до якої матеріальне, побутове забезпечення та соціальний захист працівників судової системи визначаються статтею 147 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», в ч.2 якої зазначено, що розмір посадового окладу працівника апарату суду, посада якого віднесена до шостої категорії посад державних службовців, установлюється в розмірі 30 відсотків посадового окладу судді місцевого суду. Посадові оклади працівників апарату суду, посади яких віднесені до кожної наступної категорії посад державних службовців, установлюються з коефіцієнтом 1,3 пропорційно посадовим окладам працівників апарату суду, посади яких віднесені до попередньої категорії посад державних службовців.
При цьому згідно з підпунктом 2 пункту 13 Перехідних положень Закону України «Про забезпечення права на справедливий суд» Кабінет Міністрів України у тримісячний строк з дня набрання чинності Законом має привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом. Закон України «Про забезпечення права на справедливий суд» набрав чинності 28.03.2015 року.
Станом як на час відмови ТУ ДСА у Сумській області затвердити зміни до штатного розпису Сумського районного суду Сумської області з 01.01.2015 року та встановити позивачу посадовий оклад, як помічнику судді, у розмірі 4750грн.20коп. , так і на день розгляду даної справи судом Кабінетом Міністрів України відповідні зміни, зокрема до Постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268 не внесені.
Тобто законодавчого механізму реалізації даного права ще не існує, оскільки не внесені відповідні зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів».
Суд зазначає, що відповідач є розпорядником (одержувачем) коштів Державного бюджету України, здійснюючи управління бюджетними асигнуваннями та реалізуючи будь-які бюджетні зобов'язання та платежі лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет, у зв'язку з чим у нього відсутні підстави нараховувати та виплачувати посадові оклади, у розмірах інших, ніж це передбачено постановою Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів».
Таким чином, нарахування та виплату заробітної плати позивачу, виходячи з розміру посадових окладів, передбачених додатками 45-47 Постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року №268, здійснено відповідачем правомірно.
Ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином у суду відсутні підстави вважати дії відповідача щодо не затвердження змін до штатного розпису та не встановлення ОСОБА_1 посадового окладу, як помічнику судді, у розмірі 4750грн.20коп. протиправними, оскільки він діяв в межах та у спосіб, що передбачений чинним законодавством України.
Також, суд вважає безпідставними позовові вимоги в частині зобов'язання ТУ ДСА у Сумській області встановити позивачу посадовий оклад у розмірі, визначеному ст. 147 Закону України «Про судоустрій та статус суддів», в редакції Закону України «Про забезпечення права на справедливий суд», а саме 4750,20 грн. з 01.04.2015 року, а також здійснити відповідний перерахунок нарахованої заробітної плати з 01 квітня 2015 року, оскільки під час судового розгляду справи не виявлено порушення вимог чинного законодавства в частині нарахування ОСОБА_1 заробітної плати.
За змістом частин 4, 5 ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України суд повинен визначити характер спірних правовідносин та зміст правової вимоги, матеріальний закон, який їх регулює, а також факти, що підлягають встановленню і лежать в основі вимог та заперечень; з'ясувати, які є докази на підтвердження зазначених фактів. Суд дійшов висновку, що поданих позивачем доказів достатньо для встановлення обставин справи та для ухвалення судового рішення.
Одним з принципів адміністративного судочинства, передбачених ст.7 Кодексу адміністративного судочинства України, є принцип законності, який відповідно до ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України, полягає в наступному: суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З урахуванням викладеного, позовні вимоги є безпідставними та не обґрунтованими, а тому позовна заява задоволенню не підлягає.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації України у Сумській області про зобов'язання вчинити дії -відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) О.О. Осіпова
З оригіналом згідно
Суддя О.О. Осіпова