Постанова № 46188097, 12.06.2015, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.06.2015
Номер справи
814/1394/15
Номер документу
46188097
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Миколаїв.

12 червня 2015 року Справа № 814/1394/15

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів головуючого судді Желєзного І.В. суддів Лісовської Н.В., Князєва В.С. секретар судового засідання Зощак В.В. розглянувши адміністративну справу

за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Криничанське", вул. Олімпійська, 47, Кринички, Миколаївський район, Миколаївська область, 57121

до відповідача 1 відповідача 2Очаківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Миколаївській області, вул. Шкрептієнка, 27, Очаків, Миколаївська область, 57508 Державної фіскальної служби України, Львівська площа, 8,Київ 1,04655

провизнання протиправними дії, зобовязання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «КРИНИЧАНСЬКЕ» (далі по тексту також - позивач, Товариство) звернулось до адміністративного суду, з урахуванням поданих уточнень, з позовом до ДФС України та Очаківської ОДПІ ГУ Міндоходів у Миколаївській області про: визнання протиправними дій Очаківської ОДПІ ГУ Міндоходів у Миколаївській області по невизнанню податковою звітністю, поданих ТОВ «КРИНИЧАНСЬКЕ» податкових декларацій з фіксованого сільськогосподарського податку за 2015 рік, відомостей про наявність земельних ділянок та розрахунку частки сільськогосподарського товаровиробника за 2014 рік; визнання незаконною відмови відповідачів у реєстрації ТОВ «КРИНИЧАНСЬКЕ», як платника єдиного податку четвертої групи; зобовязання відповідачів зареєструвати ТОВ «КРИНИЧАНСЬКЕ» в якості платника єдиного податку четвертої групи.

Відповідачі позов не визнали, зазначивши про подання звітності з пропуском строків, визначених податковим законодавством.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні в них фактичні дані, суд встановив наступне.

Позивач є сільськогосподарським товаровиробником та з 2002 року платником фіксованого сільськогосподарського податку. З 2002 року частка сільськогосподарського товаровиробництва позивача за попередній податковий (звітний) період перевищувала 75 відсотків, про що позивач подавав у податкову інспекцію відповідну звітність.

Законом України від 28.12.2014 року №71 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» (набрав чинності з 01 січня 2015 року) фіксований сільськогосподарський податок трансформовано в єдиний податок (виділено в окрему четверту групу).

Відповідно до п.291.4 ст.291 Податкового кодексу України субєкти господарювання, сільськогосподарські товаровиробники, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків, належать до четвертої групи платників єдиного податку.

Згідно із п.298.8 ст.298 Податкового кодексу України порядок обрання або переходу на спрощену систему оподаткування платниками єдиного податку четвертої групи здійснюється відповідно до підпунктів 298.8.1 - 298.8.4 цієї статті.

Відповідно до пп.298.1.1 п.298.1 ст.298 Податкового кодексу України сільськогосподарські товаровиробники для переходу на спрощену систему оподаткування або щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку подають до 20 лютого поточного року:

-загальну податкову декларацію з податку на поточний рік щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок (сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень), та/або земель водного фонду внутрішніх водойм (озер, ставків та водосховищ), - контролюючому органу за своїм місцезнаходженням (місцем перебування на податковому обліку);

-звітну податкову декларацію з податку на поточний рік окремо щодо кожної земельної ділянки - контролюючому органу за місцем розташування такої земельної ділянки;

-розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову та митну політику;

-відомості (довідку) про наявність земельних ділянок - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок. У відомостях (довідці) про наявність земельних ділянок зазначаються дані про кожний документ, що встановлює право власності та/або користування земельними ділянками, у тому числі про кожний договір оренди земельної частки (паю).

Листом Державної фіскальної служби України від 22.01.2015 року №1816/7/99-99-15-03-01-17 розяснено, що до платників єдиного податку четвертої групи увійшли сільськогосподарські товаровиробники, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків (колишні платники ФСП)

У листі ДФС України від 14.02.2015 року № 4968/7/99-99-15-03-01-17 зазначено, що платниками єдиного податку 4 групи є сільськогосподарські товаровиробники, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків.

Відповідно до п.7.4 Інструкції з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного звязку, затвердженої наказом ДПА України від 10.04.2008 року №233 (далі по тексту також - Інструкція), перша квитанція є підтвердженням платнику податків передачі його податкових документів в електронному вигляді до органу ДПС засобами телекомунікаційного звязку. Ця квитанція надсилається органами ДПС на електронну адресу платника податків, з якої було надіслано податкову звітність. Другий примірник першої квитанції в електронному вигляді зберігається в органі ДПС. Якщо на електронну адресу платника податків не надійшла перша квитанція, то податковий документ вважається неодержаним.

Згідно п.7.5, 7.6 Інструкції, підтвердженням платнику податків прийняття його податкових документів до бази даних ДПС є друга квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, в якій визначаються реквізити прийнятого податкового документа в електронній формі, відповідність податкового документа в електронній формі затвердженому формату (стандарту) електронного документа, результати перевірки ЕЦП, інформація про платника податків, дата та час приймання, реєстраційний номер, податковий період, за який подається податкова звітність, та дані про відправника квитанції. На цю квитанцію накладається ЕЦП органу ДПС, здійснюється її шифрування та надсилання платнику податків засобами телекомунікаційного звязку. Другий примірник другої квитанції в електронному вигляді зберігається в органі ДПС.

Якщо надіслані податкові документи сформовано з помилкою, то платнику податків надсилається друга квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття податкових документів в електронному вигляді із зазначенням причин. На цю квитанцію накладається ЕЦП органу ДПС, здійснюється її шифрування та надсилання платнику податків засобами телекомунікаційного звязку. Другий примірник другої квитанції в електронному вигляді зберігається в органі ДПС.

19.02.2015 року позивач відправив на сервер ДФС України за допомогою програмного забезпечення «M.E.DOC IS» податкові декларації з фіксованого сільськогосподарського податку за 2015 рік та ін. (пакет документів, передбачений пп.298.1.1 п.298.1 ст.298 Податкового кодексу України). Фізичну відправку на сервер ДФС України звітності здійснювало ТОВ «ТЕХНОЦЕНТР МАЯК», з яким позивач уклав договір від 05.11.2013 року №НТММЦТ00205 поставки дистрибутиву компютерної програми «M.E.DOC IS». Факт відправлення електронних файлів саме з цими документами підтверджується листом ТОВ «ТЕХНОЦЕНТР МАЯК» від 22.05.2015 року №14 (розшифрування змісту електронного файлу). Після відправлення файлів, ТОВ «КРИНИЧАНСЬКЕ» чекало надходження на свою електронну адресу з серверу ДФС першої квитанції.

ДФС України на своєму офіційному сайті http://sfs.gov.ua оприлюднила оголошення про те, що через технічні проблеми, повязані з затримкою прийняття звітності каналами електронної пошти, звіти, подані до ДФС 17,18 та 19 лютого 2015 року, будуть прийняті 20 лютого 2015 року.

Суд погоджується з доводами позивача про те, що оскільки ДФС України повідомило про прийняття в подальшому документів (декларацій), що були подані 19 лютого 2015 року, ТОВ «КРИНИЧАНСЬКЕ» правомірно очікувало на отримання першої квитанції. Оскільки в Інструкції не зазначено строку, в який повинна прийти перша квитанція, у ТОВ «КРИНИЧАНСЬКЕ» не було підстав вважати, що документи не були доставлені. Також до позивача не була надіслана друга квитанція про неприйняття податкових документів.

Отримавши 11.03.2015 року інформацію від Очаківської ОДПІ про те, що в ОДПІ відсутнє підтвердження прийняття звітності, позивач 12.03.2015 року повторно направив вищезазначений пакет документів.

Очаківська ОДПІ листом від 20.03.2015 року вих. № 1485/10/14-23-15-310 повідомила позивача про те, що надані документи (податкові декларації, розрахунки) не були визнані як податкова звітність у звязку з порушенням пп.298.8.1 п.298.8 ст.298 Податкового кодексу України» та про те, що підприємству ТОВ «КРИНИЧАНСЬКЕ» у 2015 році не надано статус платника єдиного податку 4 групи.

Приймаючи до уваги встановлені в судовому засіданні обставини в контексті наведених правових норм, суд погоджується з доводами позивача про безпідставність невизнання як податкової звітності, поданих ТОВ «КРИНИЧАНСЬКЕ» податкових декларацій з фіксованого сільськогосподарського податку за 2015 року та інших документів.

Так, за змістом, внесених з 01.01.2015 року у Податковий кодекс України змін, окрему четверту групу єдиного податку створено замість фіксованого сільськогосподарського податку, і основною умовою для набуття сільськогосподарським підприємством статусу платника єдиного податку є наявність частки сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) період, що дорівнює або перевищує 75 %, а не необхідність встигнути до 20 лютого подати пакет документів.

Оскільки інформацію (наявність та параметри земельних ділянок, розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва тощо) товариство подає в податкову службу щороку з моменту реєстрації платником фіксованого сільськогосподарського податку, у звязку із трансформуванням податку ТОВ «КРИНИЧАНСЬКЕ» є платником єдиного податку 4 групи.

Відповідно до п.299.1, 299.2 ст.299 Податкового кодексу України реєстрація субєкта господарювання як платника єдиного податку здійснюється шляхом внесення відповідних записів до реєстру платників єдиного податку. Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, веде реєстр платників єдиного податку, в якому міститься інформація про осіб, зареєстрованих платниками єдиного податку. Податковий кодекс України передбачає підстави для анулювання реєстрації платника єдиного податку (п.299.10 ст.299 Податкового кодексу) або підстави, з яких платник не може бути платником єдиного податку 4 групи (п.291.5№ ст.291 Податкового кодексу), але не містить норму, відповідно до якої платник, який до 20 лютого не подав звітність, зазначену у пп.298.8.1 п.298.8 ст.298 Податкового кодексу України, не може бути, або втрачає статус платника єдиного податку 4 групи.

Очаківська ОДПІ листом від 20.03.2015 року вих. №1485/10/14-23-15-310 повідомила позивача про те, що надані документи (податкові декларації, розрахунки) не були визнані податковою звітністю, у звязку з порушенням пп.298.8.1 п.298.8 ст.298 Податкового кодексу України», тобто через пропуск строку, встановленого цією нормою.

Повноваження податкового органу не визнавати податкову звітність податковою декларацією передбачені п.48.7 ст.48 Податкового кодексу України, а саме: податкова звітність не визнається податковою декларацією у разі порушення будь-якої норми статті 48 Податкового кодексу України. Зокрема, це відсутність обовязкових реквізитів: тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий); повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові) платника податків згідно з реєстраційними документами; код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер; місцезнаходження (місце проживання) платника податків тощо.

Будь-яких зауважень щодо того, що подані декларації не відповідають нормам статті 48 Податкового кодексу України, лист від 20.03.2015 року вих. № 1485/10/14-23-15-310 не містить.

Суд погоджується з судженнями позивача про те, що відповідач не наділений повноваженнями не визнавати звітність, у звязку з порушенням пп.298.8.1 п.298.8 ст.298 Податкового кодексу України (пропущення встановлених цією нормою строків).

ДФС України не навела належних аргументів того, з яких саме причин звітність позивача не приймалася на рівні ДФС України. В свою чергу, Очаківська ОДПІ не отримала від ДФС України підтвердження надходження звітності позивача, що призвело до безпідставного не визнання звітності податковою та не вчинення дій з проведення реєстрації позивача.

Такими діями відповідачі фактично відмовили позивачу у набутті статусу платника єдиного податку четвертої групи як сільськогосподарського товаровиробника яким позивач фактично був з 2002 року.

Протиправні дії відповідачів призвели до того, що своєчасно подана податкова звітність була спочатку не прийнята на рівні ДФС України з причин, що не залежали від волі позивача, а потім безпідставно не визнана Очаківською ОДПІ ГУ Міндоходів у Миколаївській області податковою звітністю, що у сукупності призвело до незаконної відмови у наданні позивачу статусу платника єдиного податку четвертої групи.

Вищенаведене є підставою для задоволення позову.

Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені витрати з Державного бюджету України.

Керуючись ст. 11, 70, 71, 86, 159-163, 167, 254 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Очаківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Миколаївській області по невизнанню, як податкової звітності, поданих Товариством з обмеженою відповідальністю «Криничанське» податкових декларацій з фіксованого сільськогосподарського податку за 2015 рік, відомостей про наявність земельних ділянок та розрахунку частки сільськогосподарського товаровиробника за 2014 рік.

Визнати незаконною відмову Очаківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Миколаївській області, Державної фіскальна служба України у реєстрації Товариства з обмеженою відповідальністю «Криничанське» як платника єдиного податку четвертої групи.

Зобовязати Очаківську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Миколаївській області, Державну фіскальну службу України зареєструвати ТОВ «Криничанське» платником єдиного податку четвертої групи.

Присудити з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Криничанське" 219 гривень 24 копійок сплаченого судового збору.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів в порядку ст. 186 КАС України.

Головуючий суддя І. В. Желєзний

СуддіН.В.Лісовська

ОСОБА_1