Постанова № 46186107, 19.05.2015, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.05.2015
Номер справи
808/450/15
Номер документу
46186107
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 травня 2015 року

11:10

Справа № 808/450/15

м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Бойченко Ю.П., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя Головного управління Міндоходів в Запорізькій області

до Комунального підприємства «Облводоканал» Запорізької обласної ради

про стягнення податкового боргу,

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

В провадженні Запорізького окружного адміністративного суду знаходиться справа за адміністративним позовом Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя Головного управління Міндоходів в Запорізькій області до Комунального підприємства «Облводоканал» Запорізької обласної ради.

У вказаній позовній заяві позивач просить суд (відповідно до уточнених позовних вимог, які надійшли на адресу суду 19.05.2015 за вх.№20872) стягнути з рахунків платника податків - Комунального підприємства «Облводоканал» Запорізької обласної ради, у банках, обслуговуючих такого платника податків, а також за рахунок готівки, що належить такому платнику податків суму податкового боргу в розмірі 1 046 383,20 грн., з яких: 932 280,20 грн. податковий борг з податку на додану вартість, 114 103,00 грн. податковий борг з частини чистого прибутку (доходу) комунальних унітарних підприємств та їх об’єднань, що вилучається до бюджету.

Розгляд справи призначено на 19 травня 2015 року.

19 травня 2015 року від відповідача до суду надійшла заява (вх.№20916) про розгляд справи за відсутності представника, уточнену суму податкового боргу визнає. Також на заяві представник позивача зазначив, що не заперечує проти розгляду справи за відсутності представника.

Відповідно до частини 4 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Також, 14 квітня 2015 року та 19 травня 2015 року від відповідача надійшли заяви про відстрочку виконання судового рішення строком на 11 місяців до 01 квітня 2016 року.

В обґрунтування заявленого клопотання відповідач зазначив, що підприємство станом на 01.01.2015, згідно з даними статистичної та бухгалтерської звітності, має збитки в розмірі 14 708 тис. грн., кредиторську заборгованість в розмірі 44 049 тис. грн. Ці обставини свідчать про те, що підприємство знаходиться у тяжкому фінансово - економічному стані. Тяжкий фінансово-економічний стан виник у підприємства внаслідок того, що дебіторська заборгованість утворена внаслідок неплатежів з боку 2 основних боржників:

ТОВ «Чиста Вода-Бердянськ» має заборгованість перед відповідачем в розмірі понад 17,68 млн. грн.

КП «Бердянськводоканал» - має заборгованість перед відповідачем в розмірі 18,499 млн. грн.

Також, відповідач в заяві зазначив, що у випадку затвердження тарифів на рівні, нижчому від економічно обґрунтованого, різниця відшкодовується виробнику із бюджету. Не профінансована в 2014 році різниця в тарифах відповідача становить 11 873 723 грн. Підприємство планує скористатися правом, наданим законом та провести таким чином погашення наявних податкових боргів в 2015 році.

Враховуючи клопотання сторін про розгляд справи без участі їх представників, положення частини 4 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ухвалив перейти до розгляду справи в письмовому провадженні.

У зв’язку з розглядом справи в порядку письмового провадження, суд, керуючись частиною 1 статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України, не здійснював фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Суд, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті,

ВСТАНОВИВ:

Комунальне підприємство «Облводоканал» Запорізької обласної ради (код ЄДРПОУ 03327115) зареєстровано як юридична особа та є платником податків і зборів.

Статтею 67 Конституції України та підпунктом 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. № 2755-VІ передбачений обов'язок платників податків сплачувати податки та збори у строки та в розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до даних карток облікових рахунків платника податків, які ведуться позивачем, станом на час розгляду справи КП «Облводоканал» Запорізької обласної ради має податковий борг в розмірі 1 046 383,20 грн., з яких: 932 280,20 грн. податковий борг з податку на додану вартість, 114 103,00 грн. податковий борг з частини чистого прибутку (доходу) комунальних унітарних підприємств та їх об’єднань, що вилучається до бюджету.

Податковий борг з податку на додану вартість виник на підставі наступного.

Відповідно до вимог чинного законодавства, платником податків (КП «Облводоканал» Запорізької обласної ради) подано декларації за наступні періоди:

- за вересень 2014 року від 16.10.2014, згідно якої, сума ПДВ, що підлягає сплаті складає 1078257.00 грн.;

- за жовтень 2014 року від 18.11.2014, згідно якої, сума ПДВ, що підлягає сплаті складає 197083,00 грн.;

- за листопад 2014 року від 17.12.2014, згідно якої, сума ПДВ, що підлягає сплаті складає 122353,00 грн..

Разом сума по деклараціях складає 1397693,00 грн.

Також відповідачу, на підставі п.п. 129.1.1 п.129.1 ст.129 Податкового кодексу України, нарахована пеня в розмірі 3067,92 грн.

В зв’язку з наявною переплатою та частковою сплатою податкових зобов’язань, станом на час розгляду справи, сума податкового боргу з податку на додану вартість складає 932 280,20 грн. Наявність податкового боргу з податку на додану вартість та його розмір підтверджується матеріалами по справі та визнається відповідачем.

Податковий борг з частини чистого прибутку (доходу) комунальних унітарних підприємств та їх об'єднань, що вилучається до бюджету виник на підставі наступного.

Відповідно до вимог чинного законодавства, відповідачем 22.10.2014 подано розрахунок частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями за 2012 рік, згідно якої частина чистого прибутку, що підлягає сплаті складає 88771,00 грн. Також, підприємством надано лист за № 05/1184 від 20.10.2014 року щодо надання уточнюючого розрахунку та нарахуванню штрафних санкцій в сумі 2663,00 грн. та пені в сумі 22669,00 грн.

Отже, станом на час розгляду справи, податковий борг з частини чистого прибутку (доходу) комунальних унітарних підприємств та їх об'єднань, що вилучається до бюджету складає 114103,00 грн.

Пунктом 46.1 ст. 46 Податкового кодексу України визначено, що податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку. Податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків (п. 49.1 ст. 49 Податкового кодексу України).

Згідно з п. 56.11 ст. 56 Податкового кодексу України не підлягає оскарженню грошове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.

Відповідно до п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до п.п. 129.1.1. п. 129. 1 ст. 129 Податкового кодексу України після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.

Відповідно до п. 131.1 ст. 131 Податкового кодексу України нараховані податковим органом суми пені самостійно сплачуються платником податків.

Згідно з п. п. 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України грошове зобов’язання платника податків – це сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов’язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

За визначенням наведеним у пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податковим боргом є сума грошового зобов’язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов’язання.

Відповідно до пункту 95.1 статті 95 Податкового кодексу України, орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги (п. 95.2 ст. 95 ПК України).

Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини (п.95.3 ст.95 ПК України).

Орган державної податкової служби на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (п.95.4 ст.95 ПК України).

Пунктом 59.1 статті 59 Податкового кодексу України встановлено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Відповідно до пунктів 59.3 – 59.5 статті 59 Податкового кодексу України податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання. Податкова вимога надсилається також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. У разі коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги.

У зв'язку з несплатою платником податків узгоджених сум податкових зобов'язань, позивачем вживалися заходи щодо стягнення податкової заборгованості у встановленому законодавство порядку, а саме, 10.10.2014 представнику відповідача вручено податкову вимогу від 10.10.2014 за №845-25.

Відповідно до пп. 59.5 ст. 59 Податкового кодексу України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.

Таким чином, Кодексом не передбачено надіслання податкових вимог на кожну нову суму боргу, а тому повторно податкові вимоги не надсилались.

Аналіз зазначених вище вимог законодавства, наявні матеріали справи свідчать про те, що відповідачем в порушення вимог законодавства не сплачено суму податкового боргу в розмірі 1 046 383,20 грн., а отже позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню. Також, заявлена сума позовних вимог визнається відповідачем.

Що стосується заяв відповідача про відстрочення виконання рішення суду, то слід зазначити наступне.

Згідно зі ч. 1 ст. 263 КАС України, за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду, що видав виконавчий лист, із поданням, а сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.

Відповідно до ч. 2 ст. 263 КАС України, суд розглядає питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або сторони виконавчого провадження, що звернулися із поданням (заявою), та осіб, які беруть участь у справі, та у виняткових випадках може відстрочити або розстрочити виконання, змінити чи встановити спосіб і порядок виконання рішення.

Судом встановлено, що послуги з водопостачання та водовідведення надаються відповідачем 25 населеним пунктам Запорізької області. Більшість споживачів води - комунальні підприємства, сільськогосподарські виробники та населення. Інших надходжень, окрім плати за надані послуги з водопостачання та водовідведення, підприємство не має.

Підприємство станом на 01.01.2015р. згідно з даними статистичної та бухгалтерської звітності має збитки в розмірі 14 708 тис. грн., кредиторську заборгованість в розмірі 44 049 тис. грн. (зазначені обставини підтверджуються: довідкою про збитки, копією балансу та форми № 2, зазначені документи долучені до матеріалів справи). Ці обставини свідчать про те, що підприємство знаходиться у тяжкому фінансово - економічному стані.

Також відповідач має значну дебіторську заборгованість.

Комунальне підприємство «Облводоканал» Запорізької обласної ради надає послуги на підставі тарифів, які є регульованими. Підпункт 2 пункту 1 статті 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» наділяє органи місцевого самоврядування повноваженнями щодо встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги. Стаття 14 Закону встановлює, що до другої групи відносяться житлово-комунальні послуги, тарифи на які затверджують органи місцевого самоврядування для надання на відповідній території. Стаття 31 Закону визначає порядок формування та затвердження тарифів на житлово-комунальні послуги - виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво житлово-комунальних послуг і подають їх на затвердження органам місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку, органи місцевого самоврядування затверджують тарифи на житлово-комунальні послуги в розмірі економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво.

У випадку затвердження тарифів на рівні, нижчому від економічно обґрунтованого, різниця відшкодовується виробнику із бюджету. Не профінансована в 2014 році різниця в тарифах відповідача становить 11 873 723 грн. Як зазначив відповідач, підприємство планує скористатися правом, наданим законом та провести таким чином погашення наявних податкових боргів в 2015 році.

Вказані обставини свідчать про те, що відповідач не зможе виконати рішення суду та сплатити значну суму боргу одноразово та в короткий строк.

З огляду на вищезазначене, суд вважає клопотання відповідача обґрунтованим, та таким, що підлягає задоволенню.

За правилами частини 4 статті 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. ст. 2, 4, 7-12, 69-71, 94, 158, 161-163, 167, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя Головного управління Міндоходів в Запорізькій області задовольнити.

Стягнути з рахунків платника податків - Комунального підприємства «Облводоканал» Запорізької обласної ради (код ЄДРПОУ 03327115) в усіх банках обслуговуючих такого платника податків, а також за рахунок готівки, що належить такому платнику податків, податковий борг з податку на додану вартість в сумі 932 280,20 грн. (дев'ятсот тридцять дві тисячі двісті вісімдесят гривень 20 копійок), який перерахувати на р/р 31118029700007, отримувач УК у м.Запоріжжі (Орджонікідзевський район 14010100), код отримувача 38025409, банк - ГУДКСУ у Запорізькій області, МФО 813015.

Стягнути з рахунків платника податків - Комунального підприємства «Облводоканал» Запорізької обласної ради (код ЄДРПОУ 03327115) в усіх банках обслуговуючих такого платника податків, а також за рахунок готівки, що належить такому платнику податків, податковий борг з частини чистого прибутку (доходу) комунальних унітарних підприємств та їх об'єднань, що вилучається до бюджету в сумі 114 103,00 грн. (сто чотирнадцять тисяч сто три гривні 00 копійок), який перерахувати на р/р 33216855700007, отримувач УК у м.Запоріжжі (Орджонікідзевський район 21010300), код отримувача 38025409, банк - ГУДКСУ у Запорізькій області, МФО 813015.

Відстрочити виконання постанови Запорізького окружного адміністративного суду від 19.05.2015 по справі №808/450/15 про стягнення з Комунального підприємства «Облводоканал» Запорізької обласної ради (код ЄДРПОУ 03327115) суми податкового боргу розмірі 1 046 383,20 грн. (один мільйон сорок шість тисяч триста вісімдесят три гривні двадцять копійок) на 11 (одинадцять) місяців з дати набрання постановою законної сили.

Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Ю.П.Бойченко