копія
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 червня 2015 р. Справа № 804/6838/15
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Горбалінського В.В.
при секретарі судового засідання Решетнік А.М.
за участю:
представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «КОРСА» до державної податкової інспекції в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про визнання дій протиправним , -
В С Т А Н О В И В:
29.05.2015 року Дніпропетровським окружним адміністративним судом відкрито провадження в адміністративній справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «КОРСА» до державної податкової інспекції в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області, в якому позивач просить:
- визнати протиправними дії державної податкової інспекції в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області, по встановленню факту відмови посадовими особами ТОВ «КОРСА» (код ЄДРПОУ 33005110) від підпису на направленнях на проведення документальної позапланової виїзної перевірки на підставі наказу в.о. начальник ДПІ в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська ОСОБА_3 від 19.03.2015 року № 247, який закріплений у акті № 210/04-61-22-1/33005110 про відмову від підписання направлення на перевірку ТОВ «КОРСА» (код ЄДРПОУ 33005110);
- визнати протиправними дії державної податкової інспекції в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області, по встановленню факту відмови посадовими особами ТОВ «КОРСА» (код ЄДРПОУ 33005110) у допуску посадових осіб ДПІ в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області до проведення перевірки ТОВ «КОРСА» (код ЄДРПОУ 33005110), на підставі наказу в.о. начальник ДПІ в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська ОСОБА_3 від 19.03.2015 року № 247, який закріплений у акті № 4/04-61-22-1/33005110 про відмову у допуску посадових осіб контролюючого органу до проведення перевірки ТОВ «КОРСА» (код ЄДРПОУ 33005110).
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що наказом в.о. начальник ДПІ в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська ОСОБА_3 від 19.03.2015 року № 247 призначено з 24.03.2015 року документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «КОРСА» з питань дотримання податкового законодавства за період з 01.01.2011 року по 31.12.2014 року. Після отримання вказаного наказу позивачем 23.03.2015 року подано до податкового органу письмові заперечення проти проведення зазначеної перевірки. В подальшому відповідачем 24.03.2015 року складено акти № 210/04-61-22-1/33005110 про відмову від підписання направлення на перевірку ТОВ «КОРСА» та № 4/04-61-22-1/33005110 про відмову у допуску посадових осіб контролюючого органу до проведення перевірки ТОВ «КОРСА». Позивач вважає дії щодо встановлення фактів відмови посадовими особами ТОВ «КОРСА» (код ЄДРПОУ 33005110) від підпису на направленнях на проведення документальної позапланової виїзної перевірки та не допуску посадових осіб ДПІ в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області до проведення перевірки протиправними та такими, що не відповідають дійсності.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив суд їх задовольнити, навівши обґрунтування аналогічні тим, що викладені в позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечував та зазначив, що дії посадових осіб ДПІ в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області вчинені в межах та в спосіб, що передбачені чинним законодавством України, тому відсутні підстави для задоволення позову.
Суд, заслухавши пояснення осі, які беруть участь у справі та дослідивши письмові докази, зазначає наступне.
Згідно частин 1 та 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Таким чином, вирішуючи адміністративний спір суд повинен зясувати, чи допущені субєктом владних повноважень порушення при прийнятті рішень, вчиненні дій чи бездіяльності та чи порушенні права та інтереси позивача цими рішенням, дією чи бездіяльністю.
Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно до ст. 21 Податкового кодексу України, посадові особи контролюючих органів зобов'язані: дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами; не допускати порушень прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій. Шкода, завдана неправомірними діями посадових осіб контролюючих органів, підлягає відшкодуванню за рахунок коштів державного бюджету, передбачених таким контролюючим органом.
Товариство з обмеженою відповідальністю «КОРСА» (код ЄДРПОУ 33005110) зареєстроване як юридична особа та перебуває на податковому обліку в ДПІ в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області.
19.03.2015 року в.о. начальника ДПІ в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська ОСОБА_3 прийняв наказ № 247 «Про призначення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «КОРСА» (код за ЄДРПОУ 33005110)», яким призначено з 24.03.2015 року документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «КОРСА» (код за ЄДРПОУ 33005110) з питань дотримання податкового законодавства за період з 01.01.2011 року по 31.12.2014 року.
Вказаний наказ прийнято відповідно до п.п. 20.1.4 п.20.1 ст. 20, п.п. 75.1.2 п.75.1 ст. 75, п.78.1 ст. 78, ст. 79 Податкового кодексу України та у звязку з отриманням постанови заступника начальника ВКР СУ ФР ДФС у Дніпропетровській області підполковника податкової міліції ОСОБА_4 про призначення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «КОРСА» (код за ЄДРПОУ 33005110) в рамках кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань № 32014040000000027.
Копія даного наказу вручена представнику ТОВ «КОРСА» 19.03.2015 року , що підтверджується матеріалами справи.
Відповідно до п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України передбачено, що Контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
23.03.2015 року за вих. № 164 позивачем направлено до податкового органу заперечення проти проведення документальної позапланової виїзної перевірки, які отримані відповідачем 24.03.2015 року.
24.03.2015 року працівниками ДПІ в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області ОСОБА_5 та ОСОБА_6 складено акт № 210/04-61-22-1/33005110 «Про відмову від підписання направлення на перевірку ТОВ «КОРСА» (код ЄДРПОУ 33005110)».
Як вбачається зі змісту вказаного акту підставою для його складання став факт відмови посадових осіб ТОВ «КОРСА» від підписання направлень на перевірку.
Пунктом 81.1 статті 81 Податкового кодексу України передбачено, що Посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:
направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника контролюючого органу або його заступника, що скріплений печаткою контролюючого органу;
копії наказу про проведення перевірки;
службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.
Непред'явлення або ненадіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред'явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.
При пред'явленні направлення платнику податків та/або посадовим (службовим) особам платника податків (його представникам або особам, які фактично проводять розрахункові операції) такі особи розписуються у направленні із зазначенням свого прізвища, імені, по батькові, посади, дати і часу ознайомлення.
У разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) розписатися у направленні на перевірку посадовими (службовими) особами контролюючого органу складається акт, який засвідчує факт відмови. У такому випадку акт про відмову від підпису у направленні на перевірку є підставою для початку проведення такої перевірки.
Однак зі змісту акту від 24.03.2015 року № 210/04-61-22-1/33005110 неможливо встановити де та при яких умовах посадові особи ТОВ «КОРСА» відмовилися від підписання направлень на перевірку, оскільки не зазначено місце його складання, адреси за якою працівники податкового органу прибули для підписання направлень на перевірку, точний час такої відмови та обставин за яких це відбулося, окрім того відсутні підписи посадових осіб ТОВ «КОРСА», які б могли засвідчити факт такої відмови та з яких можливо було б встановити приналежність таких осіб до ТОВ «КОРСА».
В судовому засіданні представник відповідача повідомив суд, що працівники податкового органу, що склали акт, за адресою підприємства не виходили та направлення на перевірку посадовим особам не предявляли.
Окрім того, 24.03.2014 року працівниками ДПІ в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області ОСОБА_5 та ОСОБА_6, з посиланням на заперечення позивача проти проведення перевірки від 23.03.2014 року № 164, складено акт № 4/04-61-22-1/33005110 «Про відмову у допуску посадових осіб контролюючого органу до проведення перевірки ТОВ «КОРСА» (код ЄДРПОУ 33005110)».
Згідно вказаного акту зазначено, що посадовими особами ТОВ «КОРСА» було відмовлено у підписанні направлень на перевірку та з посиланням на заперечення позивача проти перевірки, викладених у листі від 23.03.2015 року № 164 податковий орган робить висновок про відмову ТОВ «КОРСА» у допуску посадових осіб відповідача для проведення перевірки.
Відповідно до п.81.2 ст. 81 Податкового кодексу України визначено, що у разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) у допуску посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення перевірки складається акт, який засвідчує факт відмови.
Проте зі змісту акту від 24.03.2015 року № 4/04-61-22-1/33005110 неможливо встановити де та при яких умовах посадові особи ТОВ «КОРСА» відмовилися у допуску посадових осіб відповідача для проведення перевірки, оскільки не зазначено місце його складання, адреси за якою працівники податкового органу прибули для проведення перевірки, точний час такого не допуску відмови та обставин за яких це відбулося, окрім того відсутні підписи посадових осіб ТОВ «КОРСА», які б могли засвідчити даний факт.
В судовому засіданні представник відповідача повідомив суд, що працівники податкового органу, що склали акт, за адресою підприємства не виходили та до проведення перевірки не приступали. Зазначив, що факту відмови у допуску до перевірки не було.
Вказані обставини свідчать про те, що працівники ДПІ в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області взагалі не виходили за місцезнаходженням позивача для підписання направлень на перевірку та для здійснення такої перевірки.
Згідно долученого до матеріалів витягу з журналу відвідувачів та працівників ТОВ «КОРСА» (м. Дніпропетровськ, вул. Берегова,204а) за 2015 рік, в період між 23.03.2015 року та 25.03.2015 року працівники ДПІ в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області не зявлялися, оскільки відсутні відповідні відомості у вказаному журналі.
З метою зясування всіх обставин по справі, судом в якості свідків викликались в судові засідання працівники ДПІ в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області які складали вищевказані акти, а саме: головний державний ревізор-інспектор відділу перевірок платників податків управління податкового аудиту ОСОБА_5 та заступник начальника відділу контрольно-перевірочної роботи доходів і зборів з фізичних осіб управління доходів і зборів з фізичних осіб ОСОБА_6, проте вказані особи в судове засідання не прибули.
До суду були надані письмові пояснення вказаних осіб, в яких зазначені аналогічні обставини, що й в актах від 24.03.2015 року № 210/04-61-22-1/33005110 про відмову від підписання направлення на перевірку ТОВ «КОРСА» (код ЄДРПОУ 33005110) та № 4/04-61-22-1/33005110 про відмову у допуску посадових осіб контролюючого органу до проведення перевірки ТОВ «КОРСА» (код ЄДРПОУ 33005110).
З урахуванням вищевикладених обставин суд приходить до висновку про те, що працівники ДПІ в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області ОСОБА_5 та ОСОБА_6 при складання актів 24.03.2015 року № 210/04-61-22-1/33005110 про відмову від підписання направлення на перевірку ТОВ «КОРСА» (код ЄДРПОУ 33005110) та № 4/04-61-22-1/33005110 про відмову у допуску посадових осіб контролюючого органу до проведення перевірки ТОВ «КОРСА» (код ЄДРПОУ 33005110) діяли всупереч вимогам норм чинного законодавства України, а тому дії по складанню таких актів є протиправними.
Водночас позивач в своїй позовній заяві просить суд визнати протиправними дії відповідача, що виразились у встановлені факту відмови посадовими особами ТОВ «КОРСА» (код ЄДРПОУ 33005110) від підпису на направленнях на проведення документальної позапланової виїзної перевірки та відмови у допуску до перевірки посадових осіб відповідача на підставі наказу в.о. начальник ДПІ в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська ОСОБА_3 від 19.03.2015 року № 247.
Частиною 4 статті 105 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що адміністративний позов може містити вимоги про:
1) скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень;
2) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії;
3) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень утриматися від вчинення певних дій;
4) стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю;
5) виконання зупиненої чи невчиненої дії;
6) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;
7) примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності.
Водночас, відповідно до вимог п.1,2 ч.2 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про: визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення; зобов'язання відповідача вчинити певні дії.
Суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Таким чином, з урахуванням встановлених в ході судового розгляду справи обставинам, суд вважає вимоги позивача про визнання протиправними дії відповідача, що виразились у встановлені факту відмови посадовими особами ТОВ «КОРСА» (код ЄДРПОУ 33005110) від підпису на направленнях на проведення документальної позапланової виїзної перевірки та відмови у допуску до перевірки посадових осіб такими що не підлягають задоволенню, оскільки не є належним способом захисту порушеного права позивача.
З метою повного захисту прав та інтересів позивача суд, в порядку ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає за потрібне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправними дії державної податкової інспекції в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області щодо складання актів від 24.03.2015 року № 210/04-61-22-1/33005110 та № 4/04-61-22-1/33005110.
За змістом частин 4, 5 ст. 11 КАС України суд повинен визначити характер спірних правовідносин та зміст правової вимоги, матеріальний закон, який їх регулює, а також факти, що підлягають встановленню і лежать в основі вимог та заперечень; зясувати, які є докази на підтвердження зазначених фактів. Суд дійшов висновку, що поданих позивачем доказів достатньо для встановлення обставин справи та для ухвалення судового рішення.
Одним з принципів адміністративного судочинства, передбачених ст.7 КАС України, є принцип законності, який відповідно до ст.9 КАС України, полягає в наступному: суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні.
З урахуванням викладеного, позов підлягає частковому задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 158-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «КОРСА» до державної податкової інспекції в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про визнання дій протиправним задовольнити частково.
Визнати протиправними дії державної податкової інспекції в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області щодо складання актів від 24.03.2015 року № 210/04-61-22-1/33005110 та № 4/04-61-22-1/33005110.
В решті позовних вимог відмовити.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складено 03.07.2015 року.
Суддя (підпис) Постанова не набрала законної сили станом на 03.07.2015 року Суддя З оригіналом згідно Помічник судді ОСОБА_7 ОСОБА_7 ОСОБА_8