номер провадження справи 8/116/15
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24.06.2015 Справа № 908/3507/15
За позовом Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр. Леніна, 206)
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгова фірма Запоріжнафтопродукт» (69005, м.Запоріжжя, бул. Центральний, 9-А)
про внесення змін в п. 5. та п. 11 договору оренди земельної ділянки від 15.08.2012 р. за № 201307000100162
Суддя І. А. Попова
Представники:
Позивача - Лисенко Є.А., дов. № 01/02-17/02186 від 23.07.2014 р.
Відповідача - Гуліян Т.Г., дов. № 2 від 02.01.2014 р.
Заявлено позовні вимоги про внесення змін в п. 5. та п. 11 договору оренди земельної ділянки від 15.08.2012 р. за № 201307000100162.
Вступну та резолютивну частини рішення оголошено в засіданні 24.06.2015 р.
Позивач підтримує вимоги з підстав, викладених у позові. В обґрунтування зазначає, що на виконання договору оренди землі № 201307000100162, укладеного сторонами по справі 15.08.2012 р., позивачем передано відповідачу в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 0,3421 га, яка знаходиться за адресою м. Запоріжжя, вул. Чарівна, 54 для розташування автозаправної станції № 26. Відповідно до п. 5 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 3170001грн. 23 коп. в цінах 2012 року. 26 червня 2012 р. Запорізькою міською радою прийнято рішення № 37 «Про внесення змін до рішення міської ради від 27.07.2011 р. № 16 "Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя", за яким розмір орендної плати за земельну ділянку у м. Запоріжжя, надану для розташування автозаправних станцій, газових автозаправних станцій, дорівнює шестикратному розміру земельного податку. Відповідно до Витягу з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки кадастровий номер 2310100000:07:075:0202, виданого Головним управлінням Державного земельного агентства у Запорізькій області, нормативна грошова оцінка складає 3959328,56 грн. Таким чином, позивач вважає, що у відповідності до умов, визначених п. 11 договору, необхідним є внесення змін до договору, оскільки змінилася нормативна грошова оцінка земельної ділянки, а також орендодавцем прийнято рішення, яким встановлено коефіцієнт, відповідно до якого визначається розмір орендної плати. Відповідачем не надано відповіді на пропозицію Запорізької міської ради щодо внесення відповідних змін до договору оренди. На підставі ст. 142, 144 Конституції України, ст. 10, 26, 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст.ст. 21, 30 Закону України "Про оренду землі", ст. 18, 20 Закону України "Про оцінку землі", ст.ст. 274, 288 Податкового кодексу України, ст. 188 ГК України, ст. 632, 651, 652 ЦК України позивач просить внести зміни в п. 5 та п. 9 договору оренди землі від 15.08.2012 р. виклавши його у такій редакції: « 5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 3656328 грн. 56 коп. в цінах 2015 року», « 11. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 237559 грн. 74 коп., що складає 6% нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах 2015 р.».
Відповідач заявлені позовні вимоги не визнав. У відзиві на позов вказує, що договір повністю відповідає вимогам податкового законодавства, а сплачуваний розмір орендної плати жодним чином не порушує інтересів позивача щодо отримання належного розміру орендної плати. Також зазначає, що наявність рішення органу місцевого самоврядування не може вважатися безумовною підставою для внесення змін до вже діючого договору.
Заслухавши представників сторін, вивчивши матеріали справи, суд встановив, що 15.08.2012 р. Запорізькою міською радою (позивач по справі, орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Торгова фірма Запоріжнафтопродукт» (відповідач по даній справі, орендар) укладено договір оренди землі № 210307000100162, за умовами якого орендодавець відповідно до рішення Запорізької міської ради №95/1 від 27.12.2011 р. надав, а орендар прийняв в строкове платне користування земельну ділянку площею 0,3421 га (кадастровий номер 2310100000:07:075:0202) для розташування автозаправної станції № 26, в м. Запоріжжя, по вул. Чарівна, 54, строком на 19 років. Пунктом 5 договору встановлено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 3170001 грн. 23 коп. в цінах 2012 року.
Відповідно до п. 11 договору орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 126800 грн. 04 коп., що складає чотирикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2012 року.
03 березня 2008 р. Запорізькою міською радою прийнято рішення № 79 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», яким затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», виконану Українським ДНДІПМ «Дніпромісто», затверджено базову вартість 1 кв.м. землі у розмірі 190,18 грн. із врахуванням індексації нормативної грошової оцінки станом на 01.01.2008 р., впроваджено оподаткування земель міста на підставі нової нормативної грошової оцінки з 01.03.2008 р.
26 червня 2012 р. Запорізькою міською радою прийнято рішення № 37 «Про внесення змін до рішення міської ради від 27.07.2011 р. № 16 «Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м.Запоріжжя», яким внесено зміни до вказаного рішення шляхом викладення в новій редакції додатка до рішення. Відповідно до п. 2 додатку, затвердженого рішенням № 37 від 26.06.2012 р. для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки, надані для розташування автозаправних станцій, газових автозаправних станцій, розповсюджується коефіцієнт « 6».
Пунктом 2 вказаного рішення міської ради № 37 від 26.06.2012 р. зобов'язано орендарів земельних ділянок, у яких розмір орендної плати, встановлений в договорі оренди землі, не відповідає даному рішенню або розрахований без урахування рішення міської ради від 03.03.2008 р. № 79 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», укласти додаткові угоди про збільшення орендної плати.
Запорізькою міською радою 20.04.2015 р. направлено на адресу ТОВ «Торгова фірма Запоріжнафтопродукт» лист № 01/02-32/01167 з пропозицією про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 15.08.2012 р., а саме до пункту 11 договору щодо встановлення орендної плати в розмірі 237559 грн. 74 коп., що складає 6% від нормативної грошової оцінки землі за календарний рік в цінах 2015 року. Відповіді на пропозицію внесення змін до договору оренди земельної ділянки відповідачем надано не було.
Згідно ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Статтею 21 Закону України "Про оренду землі" визначено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку (ст. 30 Закону України "Про оренду землі").
Податковим кодексом України визначено, що плата за землю зараховується до відповідних місцевих бюджетів у порядку, визначеному Бюджетним кодексом України для плати за землю (ст. 290 ПК України); розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; (ст. 288 ПК України). Ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки (ст. 274 ПК України).
Відповідно до ст. 201 Земельного кодексу України грошова оцінка земельних ділянок проводиться за методикою, яка затверджується Кабінетом Міністрів України.
Правові засади проведення оцінки земель, в тому числі грошової, визначає Закон України «Про оцінку земель». Законом встановлено, що нормативна грошова оцінка використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які отримали ліцензії на проведення робіт із землеустрою. Статтею 15 Закону визначено, що підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Статтею 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Відповідно до ст. 59 вказаного Закону рада в межах повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень, які згідно до ст. 144 Конституції України є обов'язковими до виконання на відповідній території та оприлюднюються у встановленому законом порядку.
Як вбачається, в договорі оренди від 15.08.2012 року передбачено випадки, за наявності яких розмір орендної плати підлягає перегляду. Пунктом 14 договору передбачено, що розмір орендної плати переглядається у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку; підвищення цін, тарифів, в тому числі, внаслідок інфляції, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; прийняття орендодавцем рішення про збільшення або зменшення орендної плати; затвердження нової нормативної грошової оцінки землі в інших випадках, передбачених законом.
Оскільки нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, суд вважає, що законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Відповідної правової позиції дотримується і Верховний Суд України в своїй постанові від 06.12.2010 року у справі № 2-1/10068-2008.
Позивач вважає, що з метою приведення договірних відносин з відповідачем у відповідність до вимог діючого законодавства необхідно внести зміни до п. 5 договору щодо розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки та п. 11 договору в частині розрахунку розміру орендної плати, яким встановити, що орендна плата вноситься в розмірі 3959328 грн. 56 коп., що складає 6% від нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах на 2015 рік. Згідно Витягу з технічної документації, складеного 18.03.2015 р., нормативна грошова оцінка земельної ділянки, переданої в оренду за договором № 2013070000100162 від 15.08.2012 р., складає 3959328 грн. 56 коп.
Відповідно до ст. 274 Податкового кодексу України ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 і 278 цього Кодексу. Згідно ст. 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.
У разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку. Відповідно до ч. 2 ст.188 Господарського кодексу України сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду (ч. 3 ст. 188 Господарського кодексу України). Частиною 4 ст. 188 Господарського кодексу України передбачено, що у разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Матеріалами справи підтверджено факт направлення позивачем листа на адресу відповідача з пропозицією про внесення змін до пунктів 5 та 11 спірного договору оренди та не надання відповідачем відповіді щодо зазначеної пропозиції.
Відповідно до частини першої статті 188 ГК України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускається, внесення змін до договору оренди землі у разі зміни ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів уповноваженим органом повинно здійснюватися з дотриманням порядку, визначеного цією статтею ГК України.
При цьому згідно з частиною третьою статті 653 ЦК України якщо договір змінюється або розривається в судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Відповідно до п. 35 договору оренди землі від 15.08.2012 р. зміна його умов здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін, у разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розглядається у судовому порядку.
Таким чином, оскільки судом встановлено, що рішення № 37 від 26.06.2012 р. «Про внесення змін до рішення міської ради від 27.07.2011 р. № 16 «Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м.Запоріжжя» та рішення № 79 від 03.03.2008 р. «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя» прийняті уповноваженим органом, договір оренди містить умови, за наявності яких розмір орендної плати підлягає перегляду, вимоги про внесення змін в п. 5 та п. 11 договору оренди землі від 15.08.2012 р., підлягають задоволенню.
Позовні вимоги задовольняються.
Заперечення відповідача спростовано вищевикладеним.
Судові витрати покладаються на відповідача.
На підставі викладеного, ст. 188 ГК України, ст.ст. 274, 288 Податкового кодексу України, Закону України "Про оренду землі", керуючись ст.ст. 49, 82-84 ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити.
Внести зміни в пункт 5 та пункт 11 договору оренди землі № 201307000100162, укладеного 15.08.2012 р. Запорізькою міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «Торгова фірма Запоріжнафтопродукт», виклавши їх в наступній редакції:
Пункт 5: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 39598328 (три мільйони дев'ятсот п'ятдесят дев'ять тисяч триста двадцять вісім) грн. 56 коп. в цінах 2015 року»;
Пункт 11: «Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 237559 (двісті тридцять сім тисяч п'ятсот п'ятдесят дев'ять) грн. 74 коп., що складає 6% ввід нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах 2015 р.».
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгова фірма Запоріжнафтопродукт» (69005, м.Запоріжжя, бул. Центральний, 9-А, ЄДРПОУ 36163895) на користь Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр. Леніна, 206) 1218 (одна тисяча двісті вісімнадцять) грн. судового збору. Видати наказ.
Повне рішення складено 01 липня 2015 року.
Суддя І.А. Попова