ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 564/1349/15-а
Рядок статзвіту № 87
24 червня 2015 року
Костопільський районний суд Рівненської області в складі:
головуючий суддя - Цвіркун О. С.
секретар - Федас І. О.
за участю позивача ОСОБА_1, представника відповідача - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Костопіль справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Костопільському районі Рівненської області про визнання неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Костопільському районі та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із позовною заявою до Управління Пенсійного фонду України в Костопільському районі про визнання дій відповідача про відмову в перерахуванні пенсії неправомірними та зобовязання здійснити перерахунок та виплату щомісячної пенсії за вилогу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратур» та постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури», з розрахунку 90 відсотків від суми місячної заробітної плати зазначеної в довідці №18-361 виданої прокуратурою Рівненської області, починаючи з 01.07.2012 року.
В обґрунтування свої вимог позивач покликається на те, що 04 травня 2005 року йому призначено пенсію за вислугою років на підставі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» з розрахунку 90 відсотків від суми заробітної плати. 10 вересня 2012 року він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з більш високого заробітку. Однак очікуваного перерахунку пенсії згідно поданої заяви про перерахунок пенсії не відбулося та жодних письмових повідомлень з приводу проведених нарахувань відповідач йому не надсилав. 12 травня 2015 року він повторно звернувся до управління Пенсійного фонду України в Костопільському районі із заявою про перерахунок пенсії, про те відповідачем йому безпідставно відмовлено у цьому.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав із підстав викладених у позові, просив суд його вимоги задовольнити, та зазначив, що знімає позовну вимогу щодо стягнення судових витрат.
Представник відповідача позов не визнала, підтримала подані заперечення, та додатково вказала, що позивачу правомірно відмовлено у перерахунку пенсії, а тому просить у задоволені позову відмовити за безпідставністю вимог.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши подані ними письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів прокуратури. З 04 травня 2005 року йому призначено пенсію за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру", виходячи з максимального розміру 90 відсотків від чинної на той час заробітної плати на посаді працівника прокуратури.
Стаж роботи позивача на посаді прокурорів і слідчих прокуратури складає 23 роки 23 дні.
Частиною першою ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції, чинній на час призначення пенсії) було встановлено, що прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
У відповідності з положеннями ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» у разі підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, призначені працівникам органів прокуратури пенсії за вислугою років підлягають перерахунку.
Згідно постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури і умов оплати праці працівників органів прокуратури" від 31 травня 2012 року №505 у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 1 липня 2012 року, у зв'язку із затвердженням нових схем посадових окладів працівників прокуратури.
10 вересня 2012 року позивач подав заяву з необхідними документами (в тому числі довідкою з прокуратури Рівненської області (а.с.8) до управління Пенсійного фонду України в Костопільському районі Рівненської області про проведення йому перерахунку призначеної пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури і умов оплати праці працівників органів прокуратури".
Однак відповідачем жодних дій з приводу перерахунку позивачу пенсії вчинено не було.
12 травня 2015 року ОСОБА_1 звернувся повторно до управління Пенсійного фонду України в Костопільському районі Рівненської області про проведення йому перерахунку призначеної пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури і умов оплати праці працівників органів прокуратури", враховуючи довідку видану прокуратурою Рівненської області 03.09.2012 року за № 18-361 (а.с.8).
15 травня 2015 року управлінням Пенсійного фонду України в Костопільському районі Рівненської області розглянуло подану заяву позивача та відмовилено ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку його пенсії (а.с.6.)
Указане рішення управління Пенсійного фонду України в Костопільському районі Рівненської області щодо відмови у перерахунку призначеної позивачу пенсії з 01 липня 2012 року виходячи із 90 відсотків від суми заробітної плати зазначеної у довідці з прокуратури Рівненської області від 03.09.2012 року за № 18-361 (а.с.8) є протиправним, оскільки відповідачем неправомірно застосовано норму права, яка не поширюється на дані правовідносини, виходячи з наступного.
Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих визначено статтею 50-1 Закону України "Про прокуратуру".
Відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 3662-12 від 26 листопада 1993 року (в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачеві) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержувані перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру", зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права: "Прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії".
Відтак, з 1 жовтня 2011 року положення частини першої статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність.
Разом із цим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру", положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" не змінені.
Згідно із ч.13 ст.50-1 вказаного Закону обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Частиною 18 зазначеної статті передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Виходячи із змісту ч. 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 3662-12 від 26 листопада 1993 року в редакції, що діяла станом на 04 травня 2005 року, перерахунок має бути проведено вже з розміру раніше призначеної позивачу пенсії, тобто 90 відсотків від суми місячного чинного заробітку і при перерахунку мають бути взяті до уваги збільшені показники підвищення заробітної плати, які надані позивачем та підтверджені відповідною довідкою.
Суд вважає, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені зміни до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Вирішуючи питання про застосування цього Закону України "Про прокуратуру" в часі, суд виходить із того, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Аналогічна правова позиція зі спірного питання була висловлена Верховним Судом України у постановах від 10 грудня 2013 року у справі № 21-348а13, від 17 грудня 2013 року у справі № 21-445а13. Тому згідно вимог ч.2 ст.161 КАС України при прийнятті постанови суд враховує висновки, викладені у вищевказаних постановах Верховного Суду України.
З огляду на встановлені обставини справи та вимоги чинного законодавства, приходить до висновку, що орган пенсійного фонду мав здійснити перерахунок пенсії позивача, виходячи з 90 відсотків від суми місячного заробітку за відповідною посадою на підставі наданої довідки.
Доводи відповідача, наведені у запереченнях на адміністративний позов, спростовуються встановленими судом обставинами, наявними в матеріалах справи доказами та наведеними судом у даній постанові нормами права.
Крім того, суд дійшов висновку, що строк звернення до суду позивачем не пропущений, оскільки про порушення своїх прав він дізнався лише в 15 травня 2015 року з відповіді управління Пенсійного фонду України в Костопільському районі. Докази протилежного відповідачем суду не надано.
З огляду на викладене, суд дійшов до висновків, що позовні вимоги є обґрунтовані та підлягають задоволенню.
На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 11, 17, 18, 69-72, 94, 159 - 163, 167, 186 КАС України КАС України, ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру", постановою КМУ "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури", №505 від 31.05.2012 р., ст. 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Костопільському районі Рівненської області про визнання неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Костопільському районі та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Костопільському районі Рівненської області щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" та постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» виходячи із розрахунку 90% заробітної плати зазначеної в довідці №18-361 від 03 вересня 2012 року, виданої прокуратурою Рівненської області.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Костопільському районі Рівненської області здійснити з 01 липня 2012 перерахунок і виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" (в редакції Закону №2663-ІІІ від 12 липня 2001 року № 2663-ІІІ «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру»), виходячи із розрахунку 90 відсотків від суми заробітної плати згідно довідки №18-361 від 03 вересня 2012 року, виданої прокуратурою Рівненської області, з урахуванням проведених виплат.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Особи, які брали участь у справі, не були присутні у судовому засіданні під час проголошення постанови суду, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя:ОСОБА_3