ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28.05.2015 Провадження №2-а/425/27/15
Справа №425/1134/15-а
28 травня 2015 року Рубіжанський міський суд Луганської області у складі:
головуючого судді Овчаренко О.Л.
при секретарі Гайворонській І.В.,
за участю представника позивача ОСОБА_1,представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Рубіжне адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «Зоря» до Виконавчого комітету Рубіжанської міської ради Луганської області про зобовязання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В: Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, який в подальшому уточнив, в обґрунтування якого зазначив, що ТОВ Науково-виробниче підприємство Зоря здійснює свою господарську діяльність згідно вимог діючого законодавства. Основним напрямком (видом) промислово-виробничої діяльності є виробництво хімічної продукції для промислових цілей. Одними з допоміжних (додаткових, супутніх) напрямків господарської діяльності є видобуток води, її обробка, з дотриманням норм та вимог, що пред'являються до питної води, та здійснення комплексу заходів щодо очищення побутових і промислових відходів. Для здійснення даних видів діяльності підприємством 10.03.2011 року отримана ліцензія серії АА № 149628 на централізоване водопостачання та водовідведення, яке видане Луганською обласною державною адміністрацією. Окрім того, було отримано дозвіл на спеціальне водокористування. Маючи залишки від видобутку питної води, позивач згідно з укладеними договорами з КП "Рубіжанське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства" Рубіжанської міської ради реалізовував останньому питну воду та здійснював комплекс заходів щодо прийняття та очищення стоків (водовідведення). Ці послуги надавались відповідачу за тарифами, що були встановлені рішенням виконавчого комітету Рубіжанської міської ради від 05.04.2011 р. № 207. За період з дати винесення цього рішення до теперішнього часу тарифи не змінювалися. За цей час вартість обладнання, хімічних реактивів, запасних частин тощо, а також рівень заробітної плати та відрахувань з неї значно зросли, що відповідно повинно було потягти за собою збільшення як собівартості послуг, так і вартості самих послуг, що надаються. Таким чином, рівень діючих тарифів на водопостачання та водовідведення став економічно необґрунтованим. Все це призводило до того, що реалізація питної води для населення міста через КП "Рубіжанське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства" Рубіжанської міської ради стало значно збитковим і, як наслідок, взагалі стало вкрай невигідно торгувати водою на сторону. З метою прийняття нових економічно обґрунтованих тарифів позивачем 12.12.2014 року на адресу відповідача було направлено відповідну заяву з додатками. 26.01.2015 року на їх адресу надійшла відповідь, підписана секретарем міської ради ОСОБА_3 від 21.01.2015 року, якою було відмовлено у розгляді заяви та встановлені тарифів, так як на думку фахівців управління житлово-комунального господарства Рубіжанської міської ради встановлення даних тарифів (на водопостачання та водовідведення) належить до компетенції новоствореної Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. На думку відповідача, єдиною й достатньою підставою для того, щоб ТОВ НВП Зоря звернувся за встановленням тарифів в зазначену вище комісію є те, що обсяги реалізації послуг позивача з централізованого водопостачання складають більше трьохсот тисяч метрів кубічних на рік. При цьому не було враховано, що потрібен й ще один показник обсяг послуг з водовідведення. За 2014 рік річний об'єм стоків ТОВ НВП «Зоря» становив 111 тисяч куб. метрів, що значно нижче ніж встановлено ліцензійними умовами. Тобто позивач не є суб'єктом ліцензування НКРЕКУ. Про це ж саме вказано у листі Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 18.02.2015 року № 1499/18/61-15. Враховуючи роз'яснення комісії, позивач надіслав на адресу секретаря Рубіжанської міської ради листа № 218-871 від 24.02.2015 року з проханням затвердити тарифи на централізоване водопостачання та водовідведення. 10.03.2015 року на адресу позивача надійшла відповідь на заяву, яка знов таки містить рекомендацію звернутися до НКРЕКП. Тобто Відповідач не має наміру та бажання виконати дії, що обумовлені нормами законодавства в сфері встановлення та своєчасного регулювання тарифів, що відносяться до його компетенції. Позивач просить суд визнати бездіяльність виконавчого комітету Рубіжанської міської ради щодо проведення засідання з вирішення питань по встановленню економічно обґрунтованих тарифів на водопостачання та водовідведення згідно наданих позивачем документів протиправною; зобовязати виконавчий комітет Рубіжанської міської ради розглянути питання щодо встановлення економічно обґрунтованих позивачем тарифів на водопостачання та водовідведення, у відповідності до вимог ст.28 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні, шляхом прийняття відповідного рішення, стягнути з відповідача на користь позивача судові витрати. Представник позивача, Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково- виробниче підприємство «Зоря» ОСОБА_1 в судовому засіданні підтримав позовні вимоги, пославшись на обставини, викладені в позовні заяві. Представник відповідача, Виконавчого комітету Рубіжанської міської ради Луганської області ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, просила в їх задоволенні відмовити, пославшись на обставини, викладені в письмових запереченнях проти позову. Представник третьої особи, Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг в судове засідання не зявився, просив розглянути справу без його участі. Від представника третьої особи до суду надійшли письмові пояснення, згідно яких у відповідності до статті 6 Закону України «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг» до повноважень Комісії відносять, зокрема, встановлення тарифів на комунальні послуги субєктам природних монополій та субєктам господарювання на суміжних ринках, ліцензування діяльності яких здійснюється НКРЕКП. Аналогічні повноваження закріплено Положенням про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг затвердженим Указом Президента України від 10.09.2014 №715, у відповідності до пункту 4 якого, Комісія відповідно до покладених на неї завдань установлює тарифи на комунальні послуги для субєктів природних монополій та субєктів господарювання на суміжних ринках, ліцензування діяльності яких здійснюється НКРЕКП. Разом з тим, відповідно до статті 28 закону України « Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить, зокрема, встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на побутові, комунальні ( крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та водовідведення, перероблення та захоронення побутових відходів, послуги з централізованого опалення, послуги централізованого постачання холодної води, послуги з централізованого постачання гарячої води, послуги з водовідведення (з використанням внутрішньо будинкових систем), які встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг). Відповідно до пункту 1.4 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг від 10.08.2012 № 279( далі Ліцензійні умови), НКРЕКП здійснює ліцензування господарської діяльності субєктів господарювання, які надають ( мають намір надавати ) послуги з централізованого водопостачання( виробництво, транспортування та постачання питної води споживачам ) та /або централізованого водовідведення (відведення та /або очищення комунальних та інших стічних вод ) в одному чи декількох населених пунктах в межах території однієї області ( включаючи ОСОБА_4 Крим, міста Київ та Севастополь), чисельність або сукупна чисельність населення яких становить більше ніж тридцять тисяч осіб та обсяги реалізації послуг яких становлять відповідно:з централізованого водопостачання більше ніж триста тисяч метрів кубічних на рік; з централізованого водовідведення - більше ніж двісті тисяч метрів кубічних на рік. Тобто, субєкти господарювання, які надають( мають намір надавати ) послуги з централізованого водопостачання та/ або централізованого водовідведення підпадають під державне регулювання НКРЕКП у разі відповідності вимогам визначеним Ліцензійними умовами. Таким чином, НКРЕКП встановлює тарифи на централізоване водопостачання та водовідведення для субєктів природних монополій, ліцензування діяльності яких здійснюється Комісією, а органи місцевого самоврядування встановлюють тарифи на зазначені послуги підприємствам , які не підпадають під державне регулювання НКРЕКП. При цьому, звертають увагу, що обсяги реалізації централізованого водовідведення ТОВ «Науково- виробниче підприємство «Зоря» не досягають рівня, встановленого пунктом 1.4 Ліцензійних умов, а тому вказане підприємство не підпадає під регулювання НКРЕКП. Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає частковому задоволенню за наступних підстав. Судом встановлено, щоТовариство з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «Зоря» здійснює підприємницьку діяльність з метою одержання прибутку. Товариство вправі здійснювати будь-які види господарської діяльності, що не суперечать законодавству України. Основним напрямком (видом) промислово-виробничої діяльності є виробництво хімічної продукції для промислових цілей. Одними з допоміжних (додаткових, супутніх) напрямків господарської діяльності є видобуток води, її обробка, з дотриманням норм та вимог, що пред'являються до питної води, та здійснення комплексу заходів щодо очищення побутових і промислових відходів. 10.03.2011 року Товариством з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «Зоря» отримана ліцензія серії АА № 149628 на централізоване водопостачання та водовідведення, яке видане Луганською обласною державною адміністрацією. (а.с.18) ТОВ «НВП «Зоря» 17.12.2014 року було отримано дозвіл на спеціальне водокористування № Укр 21.60 Луг., наданий Департаментом екології та природних ресурсів Луганської обласної державної адміністрації. (а.с.20-21) Рішенням виконавчого комітету Рубіжанської міської ради від 05.04.2011 р. № 207 з 05.04.2011 р.ТОВ «Науково-виробниче підприємство «Зоря» тимчасово до встановлення нових тарифів здійснювалось нарахування плати за послуги з централізованого водопостачання і водовідведення згідно тарифів, раніше встановлених для ІІ та ІІІ категорії споживачів ДП «Хімічний завод «Південний» рішеннями виконкому №721 від 17.11.2009 р. та №24 від 19.01.2010 р. (а.с.22) Зі звітів ТОВ «Науково-виробниче підприємство «Зоря» «Про використання води за 2014 рік» та «Витрати води сторонніми організаціями за 2014 рік» вбачається, що річний об'єм стоків становив 111 тисяч куб. метрів. (а.с.28,29) Зазначені вище обставини сторонами не оспорюються. Як вбачається з матеріалів справи, 12.12.2014 р. ТОВ «НВП «Зоря» звернулось до виконавчого комітету Рубіжанської міської ради з заявою про затвердження тарифів на водопостачання (води питної), водовідведення, а 15.01.2015 р. на адресу секретаря Рубіжанської міської ради було направлено лист з проханням прийняти рішення на встановлення (коректировку)тарифів на водопостачання (води питної)та водовідведення. (а.с.23-27,30). 26.01.2015 року ТОВ «Науково-виробниче підприємство «Зоря» було отримано відповідь за підписом секретаря Рубіжанської міської ради від 21.01.2015 року № вих/5/126, з якої вбачається, що оскільки обсяги реалізації послуг ТОВ «НВП «Зоря» з централізованого водопостачання складають більше трьохсот тисяч метрів кубічних на рік, рекомендовано звернутись з заявою про прийняття рішення на встановлення тарифів до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (а.с.37) 26.01.2015 р. ТОВ «НВП «Зоря» звернулось до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, з проханням надати роз'яснення, який саме орган уповноважений встановити ТОВ «НВП «Зоря» тарифи на централізоване водопостачання та водовідведення (а.с.38) На даний запит 18.02.2015 р.Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, було надане роз'яснення №1499/18/61-15, з якого вбачається, що ТОВ «НВП «Зоря» не міститься в реєстрі ліцензіатів (суб'єктів господарювання), що здійснюють господарську діяльність у сфері централізованого водопостачання та водовідведення. Комісія здійснює ліцензування господарської діяльності суб'єктів господарювання, які надають (мають намір надавати) послуги з централізованого водопостачання (виробництво, транспортування та постачання питної води споживачам) та/або централізованого водовідведення (відведення та/або очищення комунальних та інших стічних вод) в одному чи декількох населених пунктах в межах території однієї області (включаючи ОСОБА_4 Крим, міста Київ та Севастополь), чисельність або сукупна чисельність населення яких становить більше ніж тридцять тисяч осіб та обсяги реалізації послуг яких становлять відповідно: з централізованого водопостачання - більше ніж триста тисяч метрів кубічних на рік; з централізованого водовідведення - більше ніж двісті тисяч метрів кубічних на рік. Тобто суб'єкти господарювання, які надають (мають намір надавати) послуги з централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення підпадають під державне регулювання НКРЕКП у разі відповідності вимогам Ліцензійних умов за сукупністю умов зазначених, зокрема, в абзаці 2 п.1.4 Ліцензійних умов. При цьому звертають увагу, що обсяги реалізації централізованого водовідведення ТОВ «НВП «Зоря» не перевищують рівень, встановлений п.1.4 Ліцензійних умов. Таким чином, регулювання господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення ТОВ «НВП «Зоря» здійснюється Луганською обласною державною адміністрацією в частині ліцензування та контролю за виконанням ліцензійних умов господарської діяльності, та Рубіжанською міською радою в частині встановлення тарифів. (а.с.40). 24.02.2015 р. ТОВ «НВП «Зоря» знов звернулось до секретаря Рубіжанської міської ради з листом про затвердження тарифів на водопостачання (води питної) та водовідведення (а.с.41), на що 10.03.2015 р. було отримано відповідь з посиланням на ст.28 Закону України «Про місцеве самоврядування», ст.7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», ст.13 Закону України «Про питну воду та водопостачання» та повідомленням про те, що до компетенції Рубіжанської міської ради затвердження тарифів на водопостачання та водовідведення не належить, рекомендовано звернутись із заявою на встановлення тарифів до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. (а.с.42) Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач неодноразово звертався до відповідача з питання затвердження тарифів на водопостачання та водовідведення, в чому ТОВ «НВП «Зоря» було відмовлено шляхом спрямування на адресу позивача листів з посиланням на те, що встановлення зазначених тарифів належить до повноважень Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Після встановлення зазначених обставин, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд приходить до наступного. Згідно вимог ч. 3 ст.2 КАС України, розглядаючи справи щодо протиправності рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцієюта законами України;з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);безсторонньо (неупереджено);добросовісно;розсудливо;з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку. Згідно вимог ч.3 ст.24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцієюі законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцієюі законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній ОСОБА_4 Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної ОСОБА_4 Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції. Статтею 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»передбачено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження щодо встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та водовідведення, перероблення та захоронення побутових відходів, послуги з централізованого опалення, послуги з централізованого постачання холодної води, послуги з централізованого постачання гарячої води, послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), які встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг), транспортні та інші послуги. Відповідно до статті 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить, зокрема, встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до закону. Відповідно до вимог ст.31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» виконавці/виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг і подають їх органам, уповноваженим здійснювати встановлення тарифів. Згідно п. 6 ч.1 ст.13 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання»до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері питної води та питного водопостачання належать: встановлення тарифів на послуги централізованого водопостачання і водовідведення (крім тарифів на ці послуги, які встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг). Таким чином, органи місцевого самоврядування встановлюють тарифи на комунальні послуги, які не підпадають під регулювання Комісії. Досліджуючи питання щодо регулювання послуг, які відносяться до повноважень Комісії, суд виходить з наступного. Згідно вимог п. 2 ч. 1 ст.6 Закону України «Про державне регулювання в сфері комунальних послуг»Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, здійснює ліцензування господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення в обсягах, що перевищують рівень, який встановлюється умовами та правилами провадження господарської діяльності (ліцензійними умовами); розроблення і затвердження ліцензійних умов і порядку контролю за їх дотриманням. Здійснює встановлення тарифів на комунальні послуги суб'єктам природних монополій та суб'єктам господарювання на суміжних ринках, ліцензування діяльності яких здійснюється національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг. Відповідно до п.п. 7 п. 4 Указу Президента України від 10 вересня 2014 року №715/2014 «Про затвердження Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг»НКРЕКП відповідно до покладених на неї завдань установлює тарифи на теплову енергію, що виробляється на теплоелектроцентралях, ТЕС, АЕС та когенераційних установках і установках з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії; тарифи на комунальні послуги для суб'єктів природних монополій та суб'єктів господарювання на суміжних ринках, ліцензування діяльності яких здійснюється НКРЕКП. Ліцензійні умови встановлені в постанові Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг від 10 серпня 2012 року № 279, згідно з п. 1.4 якої Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, здійснює ліцензування господарської діяльності суб'єктів господарювання, які надають (мають намір надавати) послуги з централізованого водопостачання (виробництво, транспортування та постачання питної води споживачам) та/або централізованого водовідведення (відведення та/або очищення комунальних та інших стічних вод) в одному чи декількох населених пунктах в межах території однієї області, чисельність або сукупна чисельність населення яких становить більше ніж тридцять тисяч осіб та обсяги реалізації послуг яких становлять відповідно: з централізованого водопостачання - більше ніж триста тисяч метрів кубічних на рік, з централізованого водовідведення - більше ніж двісті тисяч метрів кубічних на рік. З наведеного вбачається, що Комісія встановлює тарифи на комунальні послуги лише тим суб'єктам природних монополій та суб'єктам господарювання на суміжних ринках, ліцензування яких вона здійснює.В іншому випадку ліцензування господарської діяльності встановлення тарифів відноситься до компетенції місцевих органів влади. Таким чином, органи місцевого самоврядування встановлюють тарифи на комунальні послуги для решти підприємств, які не підпадають під регулювання Комісії. Враховуючи наведене, та зважаючи на ту обставину, що ТОВ «Науково-виробниче підприємство «Зоря» є ліцензіатом Луганської обласної державної адміністрації, обсяг реалізації послуг ТОВ НВП «Зоря» з централізованого водовідведення складає 111 тисяч кубічних метрів на рік, тобто обсяги реалізації послуг позивача з централізованого водовідведення не перевищують рівень, встановлений в п.1.4. Ліцензійних умов, суд приходить до висновку, що встановлення тарифів на послуги з водопостачання та водовідведення, які надаються вказаним підприємством, здійснюється відповідним органом місцевого самоврядування. З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що встановлення тарифів на водопостачання та водовідведення для ТОВ «НВП «Зоря» належить до повноважень виконавчого комітету Рубіжанської міської ради Луганської області. Тому позовні вимоги в частині визнання бездіяльності відповідача щодо розгляду питання зі встановлення тарифів на водопостачання та водовідведення згідно наданих позивачем документів протиправною та зобовязання розглянути питання щодо встановлення тарифів на водопостачання та водовідведення шляхом прийняття відповідного рішення підлягають задоволенню. При цьому, не підлягають задоволенню позовні вимоги в частині зобовязання відповідача розглянути питання щодо встановлення саме економічно обґрунтованих позивачем тарифів на водопостачання та водовідведення, оскільки їх економічна обґрунтованість повинна бути встановлена під час вирішення питання щодо встановлення таких тарифів уповноваженим на це органом. Керуючись ст. ст.24, 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.13 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання», ст.ст.7,31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», ст.6 Закону України «Про державне регулювання в сфері комунальних послуг», ст. ст.2,5,6,7-14,70-72,159-163,186,254 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В: Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «Зоря» до Виконавчого комітету Рубіжанської міської ради Луганської області про зобовязання вчинити певні дії задовольнити частково. Визнати бездіяльність Виконавчого комітету Рубіжанської міської ради Луганської області щодо розгляду питання зі встановлення тарифів на водопостачання та водовідведення згідно наданих Товариством з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «Зоря» документів протиправною. Зобовязати Виконавчий комітет Рубіжанської міської ради Луганської області розглянути питання щодо встановлення Товариству з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «Зоря» тарифів на водопостачання та водовідведення у відповідності до вимог ст.28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» шляхом прийняття відповідного рішення. Стягнути з Виконавчого комітету Рубіжанської міської ради Луганської області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «Зоря» суму сплаченого судового збору в розмірі 73,08 грн В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити. Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Рубіжанський міський суд Луганської області протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційна скарга не була подана. У разі подання апеляційної скарги, постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя О.Л.Овчаренко