Рішення № 46122204, 02.07.2015, Приморський районний суд Запорізької області

Дата ухвалення
02.07.2015
Номер справи
326/677/15-ц
Номер документу
46122204
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія Справа № 2/326/377/2015

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 липня 2015р. м. Приморськ

Приморський районний суд Запорізької області в складі:

головуючого судді Звєздової Н.С.,

при секретарі Кузякіної К.М.,

за участю прокурора Гріпас О.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Прокурора Приморського району в інтересах держави до Приморської міської ради Запорізької області, ОСОБА_1, третя особа Державна інспекція сільського господарства у Запорізькій області про визнання незаконним та скасування п.1 рішення Приморської міської ради №14 від 24.10.2014р. та витребування із незаконного користування земельної ділянки, суд

ВСТАНОВИВ:

Прокурор звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати незаконним та скасувати п. 1 рішення Приморської міської ради № 14 від 24.10.2014 «Про розгляд заяв громадян щодо виділення земельної ділянки в м. Приморськ для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд» в частині надання ОСОБА_1 земельної ділянки площею 0,1 га. вартістю 79820 грн., яка розташована по вул. І. Громака 10 у м. Приморську. Витребувати із незаконного володіння ОСОБА_1 та зобовязати повернути на користь територіальної громади м. Приморська в особі Приморської міської ради земельну ділянку площею 0,1 га. вартістю 79820 грн., яка розташована по вул. І. Громака 10 у м. Приморську Запорізької області.

В суді прокурор на позові наполягав та пояснив, що прокуратурою району було проведено перевірку із залученням спеціалістів Держсільгоспінспекції у Запорізькій області, за результатами якої встановлено, що рішення Приморської міської ради № 14 від 24.10.2014р. «Про розгляд заяв громадян щодо виділення земельної ділянки в м.Приморськ для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд» в частині надання ОСОБА_1 земельної ділянки площею 0,1 га вартістю 79820 грн., яка розташована по вул.І. Громака 10 у м.Приморську, для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на умовах договору суперфіцію, прийнято з порушенням вимог ч.ч.1,2,3,6 ст.123 Земельного кодексу України, є незаконним та підлягає скасуванню. Так, 20.08.2014 року ОСОБА_1 звернувся до Приморської міської ради з заявою про виділення йому земельної ділянки, при цьому, в порушення ст.123 ЗК України ним не у повному обсязі надано документи. Крім того, межі земельної ділянки в натурі визначено не було, у користуванні заявника вона раніше не перебувала та на ній відсутні належні ОСОБА_1 обєкти нерухомості.

Згідно ст.123 ЗК України є обовязковим розроблення проекту відведення земельної ділянки, яка передається у користування або у власність. Крім того, результатом прокурорської перевірки є виявлення порушення вимог ч.1 ст.182, ч.3 ст.640 ЦК України, ст.126 ЗК України в тому, що державну реєстрацію договору суперфіцію від 24.11.2014р. №649 не проведено. Відповідно такий договір не є укладеним (п.8 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 06.11.2009 №9 «Про судову практику розгляду цивільних справ про визначення правочинів недійсними»). Тому прокурор просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Представник відповідача Приморської міської ради до суду не зявився, надіслав заперечення в якому заперечує проти позову в повному обсязі на тих підставах, що земельну ділянку, яка розташована за адресою: Запорізька область, м.Приморськ, вул.І. Громака 10 надано без зміни її цільового призначення; формування зазначеної земельної ділянки здійснювалось на підставі генерального плану забудови міста. Згідно п.5 Порядку складання плану земельно-господарського устрою населеного пункту, як невідємної складової частини генерального плану, Планом визначаються «Межі земельних ділянок усіх форм власності та користування із зазначенням їх цільового призначення, межі охоронних і санітарно-захисних зон, зон особливого режиму використання земель». Крім того, заперечує проти повернення у власність територіальної громади м.Приморська в особі Приморської міської ради земельну ділянку, тобто з одного боку міська рада є відповідачем по справі, а з другого боку Прокурор діє в інтересах Приморської міської ради. Але в даному випадку міська рада не зацікавлена у поверненні вказаної земельної ділянки, оскільки проводить політику щодо забудови громадянами території населеного пункту.

Відповідач ОСОБА_1 до судового засідання повторно не зявився, хоча був повідомлений про розгляд справи в законному порядку та знав про такий розгляд, що підтверджується особистим підписом про отриманням позовної заяви, причини неявки суду не повідомив, заперечень не надав.

Представник третьої особи Державної інспекції сільського господарства у Запорізькій області до суду не зявився надіслав заяву, в якій просить розглядати справу без їх участі, позовну заяву підтримує у повному обсязі.

Розглянувши матеріали справи, повно та всебічно зясувавши обставини справи, розглянувши надані докази, оцінивши їх належність, допустимість, достовірність, а також достатність і взаємний звязок у сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 4 ст. 60 ЦПК України доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Заслухавши прокурора та вивчивши докази по справі, суд приходить до наступних висновків.

Так, 20.08.2014р. ОСОБА_1 звернувся із заявою до Приморської міської ради про виділення їй земельної ділянки в м. Приморську по вул.І.Громака 10 (а.с.13). Приморською міською радою Приморського району Запорізької області на пятдесят восьмої сесії шостого скликання прийнято Рішення №14 від 24.10.2014р., яким, в тому числі, ОСОБА_1, надано у користування земельну ділянку площею 0,1 га в м. Приморську по вул.І. Громака 10 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд на умовах договору суперфіцію. Згідно переліку громадян, яким надано право на укладення договору про встановлення суперфіцію, є ОСОБА_1 (а.с.7-9).

Відповідно до вимог ч. ч. 1, 2, 3, 6 ст. 123 Земельного кодексу України (далі ЗК України) надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною ОСОБА_2 Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та обєднання).

Надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою.

Надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого Верховною ОСОБА_2 Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, крім випадків, коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування, набуває право замовити розроблення такої документації без надання такого дозволу.

Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки).

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна ОСОБА_2 Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення документації із землеустрою або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення документації із землеустрою без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє ОСОБА_2 Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Умови і строки розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок визначаються договором, укладеним замовником з виконавцем цих робіт відповідно до типового договору. Типовий договір на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки затверджується Кабінетом Міністрів України.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування.

Суд встановив, що Приморською міською радою на вимогу прокуратури надано інформацію, згідно якою з клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 не звертався (а.с.22-23).

Відповідно до Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно щодо обєкта нерухомого майна від 09.02.2015р. права власності, інші речові права, іпотеки, обтяження за адресою: Запорізька область, м.Приморськ, вул. І.Громака 10 у Держреєстрі відсутні (а.с. 16). ОСОБА_3 Інформацією з Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження обєктів нерухомого майна від 09.02.2015р. по вул. І.Громака 10 в м.Приморську Запорізької області відомостей про реєстрацію прав власності на нерухоме майно, реєстрацію іпотек, заборон відчуження обєктів нерухомого майна - немає (а.с.17).

11.02.2015р. начальником відділу Держземагенства у Приморському районі Запорізької області надано витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, які розташовані на території м.Приморська, та проінформував, що запитувані земельні ділянки відносяться до земель житлової та громадської забудови (угіддя-забудовані землі) (а.с.25).

Відповідно до запиту слідчого СВ Приморського РВ ГУМУС України в Запорізькій області від 20.02.2015р. Держінспекція сільського господарства в Запорізькій області повинна була провести перевірку в Приморській міській раді щодо додержання законодавства України при прийнятті рішення про виділення земельних ділянок для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на умовах договорів про встановлення суперфіцію та по результатам перевірки скласти акт (а.с. 27).

У звязку з проведенням перевірки щодо додержання органами місцевого самоврядування вимог земельного законодавства при прийнятті рішень, прокуратурою Приморського району Запорізької області на підставі ст.ст.8, 20 Закону України «Про прокуратуру» винесено вимогу від 29.01.2015р. щодо надання завірених копій договорів про встановлення суперфіцію з додатками, укладених на підставі рішення №14 від 24.10.2014р., та всіх заяв громадян про виділення їм земельних ділянок на умовах суперфіцію, згідно вказаних вище рішень та договорів (а.с.20-21).

Відповідно до ОСОБА_3 перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 06.03.2015 року державним інспектором сільського господарства ОСОБА_4 проведено документальну перевірку додержання вимог земельного законодавства щодо прийнятих Приморською міською радою рішень та укладених договорів про встановлення суперфіцію за переліком, на виконання листа Приморського РВ ГУМУС України в Запорізькій області від 20.02.2015 року. Загальна площа земельних ділянок 0,1000 га. Площа, на якій вчинено правопорушення 0,1000 га. Категорія земель житлова та громадська забудова. Цільове призначення земель для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд. Наявність документів, що підтверджують державну реєстрацію права власності чи права постійного користування або права оренди земельної ділянки відсутні. ОСОБА_3 результатами перевірки встановлено, що ОСОБА_1 надано земельну ділянку у користування із порушенням вимог ст. 123 ЗК України без розробки проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та його затвердження міською радою (а.с.14-15).

ОСОБА_3 обстеження земельної ділянки від 06.03.2015 року державним інспектором сільського господарства у Запорізькій області ОСОБА_4 встановлено, що земельна ділянка, яка знаходиться за адресою: Запорізька область, м.Приморськ, вул. І. Громака 10 на час перевірки вільна від забудови, ніким не використовується (а.с.18).

Таким чином, у порушення зазначених вище вимог земельного законодавства оскаржуваним рішенням відповідачу 2 надано у користування на умовах договору суперфіцію земельну ділянку без розроблення та затвердження у встановленому законом порядку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, відтак оскаржуване рішення прийнято з порушенням вимог ст. 123 ЗК України, є незаконним та підлягає скасуванню.

Також між Приморською міською радою та ОСОБА_1 укладено договір про встановлення суперфіцію №649 від 24.11.2014р., за яким Розпорядник земельної ділянки передає щодо Землекористувача строком на три роки право користування земельною ділянкою для будівництва індивідуального жилого будинку, господарчих будівель і споруд за плату, яка дорівнює податку на землю. Право користування земельною ділянкою у Землекористувача виникає щодо земельної ділянки земель громадської та житлової забудови площею 0,1000 га за адресою: м.Приморськ, вул.І.Громака,10 (а.с.10-11).

Частиною першою ст. 102-1 ЗК України передбачено, що право користування чужою земельною ділянкою для забудови (суперфіцій) виникають на підставі договору між власником земельної ділянки та особою, яка виявила бажання користуватися цією земельною ділянкою для таких потреб, відповідно до Цивільного кодексу України.

В свою чергу, Цивільним кодексом України (далі ЦК України) визначено, що право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації (ч. 1 ст. 182). Якщо відповідно до акта цивільного законодавства для укладення договору необхідні також передання майна або вчинення іншої дії, договір є укладеним з моменту передання відповідного майна або вчинення певної дії (ч. 2 ст. 640). Згідно ст. 126 ЗК України право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень". Пунктом 2 ч. 1 ст. 4 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" встановлено, що обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, а саме: право забудови земельної ділянки (суперфіцій).

З викладеного вбачається, що договір №649 від 24.11.2014р. «Про встановлення суперфіцію» є нікчемним за вимогами статей 205, 210 ЦК України, так як за ст. 126 ЗК України та ст. 4 ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» встановлено обовязкову державну реєстрацію прав на нерухоме майно, яка проведена не була.

Згідно ст.387 ЦК України власник має право витребувати своє майно від особи, яка незаконно, без відповідної правової підстави заволоділа ним. Отже, позовні вимоги про витребування із незаконного володіння ОСОБА_1 та зобовязання повернути на користь територіальної громади м.Приморська, в особі Приморської міської ради, земельної ділянки площею 0,1 га вартістю 79 820 грн., яка розташована по вул. І.Громака 10 у м. Приморську Запорізької області, є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

ОСОБА_3 ст.88 ЦПК на відповідача 1 Приморську міську раду покладається сума судового збору, яку суд визнає в сумі 243 грн. 60 коп., так як прокурор звільнений від сплати судового збору, а відповідач 2 - є добросовісним набувачем.

Керуючись ст.ст. 182, 205, 210, 387, 640, 1212 ЦК України, ст. ст. 102-1, 123, 126 ЗК України, ст. 4 ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», ст.ст. 7, 8, 10, 88, 209, 214, 215 ЦПК України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити в повному обсязі.

Визнати незаконним п. 1 рішення Приморської міської ради №14 від 24.10.2014р. «Про розгляд заяв громадян щодо виділення земельної ділянки в м. Приморськ для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд» в частині надання ОСОБА_1 земельної ділянки площею 0,1 га. вартістю 79820 грн., яка розташована по вул. І.Громака 10 у м. Приморську.

Витребувати із незаконного володіння ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, мешкає за адресою: вул.Морська, буд.70, м.Приморськ Запорізької області, 72102) та зобовязати повернути на користь територіальної громади м.Приморськ в особі Приморської міської ради (код ЄДРПОУ 20485360, адреса: вул.Леніна, буд.7 в м.Приморськ Запорізької області, 72102), земельну ділянку площею 0,1 га вартістю 79820 грн., яка розташована по вул.І.Громака,10 у м.Приморську Запорізької області.

Стягнути на користь держави судового збору з Приморської міської ради Запорізької області в сумі 243 грн. 60 коп.

Копію рішення надіслати сторонам.

Оскаржити рішення можливо до апеляційного суду Запорізької області, через Приморський районний суд на протязі 10 діб.

Повний текст рішення виготовлено 03.07.2015 року

Суддя підпис ОСОБА_5

З оригіналом згідно: суддя Н.С. Звєздова

02.07.2015