Справа № 2-а/331/73/15
331/172/15-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А І Н И
23 червня 2015 року м. Запоріжжя
Суддя Жовтневого районного суду міста Запоріжжя Скользнєва Н.Г., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Жовтневому району про визнання дій противоправними та зобовязання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В :
У січні 2015 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Жовтневому району про визнання дій противоправними та зобовязання вчинити певні дії.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що він перебуває на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Жовтневому району та віднесений до 3-ої категорії осіб, які є учасником ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, відповідно до норм Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у звязку з чим має право на отримання щорічної соціальної допомоги на оздоровлення, яка виплачується в розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат.
Відповідач відмовляється виплачувати щорічну соціальну допомогу в повному обсязі, у звязку з чим позивач вимушений був звернутися до суду з даним адміністративним позовом.
На підставі викладеного, просить суд визнати дії управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Жовтневому району щодо відмови в перерахунку та виплати сум на оздоровлення відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобовязати управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Жовтневому району здійснити йому виплату недоотриману допомогу на оздоровлення за 2014 рік.
Згідно п.2 ч.1 ст. 183-2 КАС України, щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним особам, виплат за загальнообовязковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг, застосовується скорочене провадження, тому ухвалою суду від 08 червня 2015 року по зазначеній адміністративній справі було відкрите скорочене провадження.
Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Жовтневому району подало до суду заперечення та додані до нього документи, за якими вбачається, що управління позов не визнає та пояснює, що позивач дійсно є ліквідатором Чорнобильської катастрофи 3 категорії, перебуває на обліку в управлінні на підставі його особистої заяви. Стаття 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року передбачає виплату одноразової щомісячної допомоги на оздоровлення. Дії управління щодо виплати позивачу щорічної допомоги на оздоровлення у розмірах, визначених постановами КМУ «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 26.07.1996 року № 836 та «Про затвердження порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, повязаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 20.09.2005 року № 936 в межах повноважень, є правомірними і конституційно визначеними. Оскільки управління праці та соціального захисту населення є бюджетною організацією та немає своїх коштів, вона має право провити виплату щорічної допомоги на оздоровлення в тих розмірах, які затверджені бюджетними призначеннями, передбачені кошторисами. Фінансування пільг і компенсацій громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи у 2014 році проводиться відповідно до обсягів, затверджених Законом України "Про Державний бюджет України на 2014 рік". Виходячи з того, що законодавством врегульовані правовідносини щодо виплат передбачених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та надано повноваження Кабінету Міністрів України встановлювати ці розміри допомоги та передбачати їх в державному бюджеті кожного року, а також те, що позивач отримав зазначену допомогу у встановленому розмірі 90 грн., а тому вважає, що вимоги позивача не ґрунтуються на нормах чинного законодавства України. Нормативно-правові акти, що регулюють розмір допомоги управління не приймало, це повноваження Верховної ради України, Кабінету Міністрів України. Управління ж є органом місцевого самоврядування, якому згідно ч. 3 ст. 143 Конституції України надаються законом окремі повноваження органів виконавчої влади. Тому, у звязку з цим, просить у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.
Взявши до уваги письмові заперечення представника відповідача, вивчивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Судом встановлено, що відповідно до посвідчення ОСОБА_1 віднесений до 3-ої категорії осіб, які є ліквідаторам Чорнобильської катастрофи. (а.с. 3)
Згідно листа, наданого позивачу управлінням праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Жовтневому району від 10.12.2014 року за № 01-10/Щ-186 виплата щорічної допомоги на оздоровлення за 2014 рік проведена на підставі постанови КМУ № 936 від 20.09.2005 року. (а.с. 8)
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядуванням, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно статті 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-Х11 від 28.02. 1991 року передбачено, що щорічна допомога на оздоровлення інвалідам 3-ї групи виплачується у розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат, розмір заробітної плати визначається на момент виплати. Виплата щорічної допомоги на оздоровлення здійснюється органами праці та соціального захисту населення.
Слід зазначити, що право на отримання позивачем щорічної допомоги на оздоровлення прямо встановлено Конституцією України та Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-Х11 від 28.02. 1991 року. Крім того, вказане право гарантовано ст. 17 Закону України «Про державні та соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», а також гарантований і розмір спірної соціальної допомоги.. До того ж, в ч.1 ст. 17 Закону зазначено, що соціальні гарантії встановлюються тільки законами з метою забезпечення конституційного права громадян на достатній життєвий рівень.
Стаття 71 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» №796-Х11 вказує на неможливість призупинення дії норм цього закону іншими законами, крім законів про внесення змін до цього закону. Відповідних змін до норм спеціального закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» №796-Х11 внесено не було.
За таких обставин та з урахуванням вимог статті 48 Закону України«Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» управління праці та соціального захисту населення Жовтневої районної адміністрації Запорізької міської ради повинно виплатити позивачу одноразову щорічну допомогу на оздоровлення, як особі, яка є ліквідатором Чорнобильської катастрофи і віднесена до 2- ї категорії у розмірі пяти мінімальних заробітних плат, розмір заробітної плати визначається на момент виплати.
Таким чином суд вважає, що позовні вимоги позивача щодо невиплати в встановленому розмірі щорічної разової допомоги на оздоровлення особі, яка є ліквідатором аварії Чорнобильської АЕС і віднесеної до 3-ї категорії ОСОБА_2 за 2014 рік відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих в наслідок Чорнобильської катастрофи» встановленого законом є обґрунтованими та доведеними.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_2 підлягають задоволенню.
Також суд не приймає до уваги заперечення представника відповідача щодо пропущення позивачем строку на звернення до адміністративного суду, оскільки ОСОБА_2 звернувся з позовом до суду в січні 2015 року, виплата управлінням допомоги на оздоровлення за 2014 рік здійснена 24.01.2014 року перерахована на його особистий рахунок у відділенні Ощадбанк, виходячи з наступного.
Ухвалою Жовтневого районного суду м.Запоріжжя від 15.01.2015 року позовні вимоги ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Жовтневому району про визнання дій противоправними та зобовязання вчинити певні дії залишені без розгляду, оскільки адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом.
Проте, ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 14.05.2015 року, ухвалу Жовтневого районного суду м.Запоріжжя від 15.01.2015 року скасовано, зазначено, що датою початку перебігу строку для подання позовної заяви є 10.12.2014 року.
На виконання ухвали Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 14.05.2015 року, ухвалою Жовтневого районного суду м.Запоріжжя від 08.06.2015 року відкрито провадження по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Жовтневому району про визнання дій противоправними та зобовязання вчинити певні дії.
Оскільки виплата є щорічною та одноразовою, а не щомісячною, враховуючи, що позивачем не пропущено строк на звернення до адміністративного суду, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 5, 6, 71, 160, 161-163 КАС України, 117, 143 Конституції України, ст. 48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих в наслідок Чорнобильської катастрофи», суд
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправними дії управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Жовтневому району щодо відмови у проведенні нарахування ОСОБА_1, як інваліду ІІІ групи, суми невиплаченої частини щорічної разової допомоги на оздоровлення у відповідності до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за 2014 рік.
Зобовязати управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Жовтневому району здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 суми невиплаченої частини щорічної разової допомоги на оздоровлення у відповідності до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за 2014 рік у розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат з урахуванням здійснених за вказаний період фактичних виплат.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10 ти денний строк з дня проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: Н.Г.Скользнєва
23.06.2015 .