Справа№ 583/617/14-а
2-а/583/2/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 липня 2015 року м. Охтирка
Охтирський міськрайонний суд Сумської області в складі:
головуючого судді Верес М.Ф.
при секретарі Чепура В.С.
з участю представника відповідача ОСОБА_1
та представника третьої особи ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Охтирка адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4 Україна в особі Міністерства оборони України, ОСОБА_4 Україна в особі ОСОБА_5 фонду України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог Головне управління ОСОБА_5 фонду України в Сумській області та Сумський обласний військовий комісаріат про перерахунок пенсії, - суд
Встановив :
21 лютого 2014 року позивач звернувся до суду з позовом про перерахунок пенсії.
Мотивуючи свої вимоги тим, що проходив дійсну військову службу в Збройних Силах в військовому вищому навчальному закладі на посадах професорсько-викладацького складу. Отримує пенсію згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», як особа звільнена із військової служби та перебуває на пенсійному обліку у Головному управлінні ОСОБА_5 фонду у Сумській області. 30.12.2013 року набув сили наказ Міноборони від 27.11.2013 року № 814 «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України» згідно якого збільшено грошове забезпечення відповідної категорії військовослужбовців, а саме збільшені посадові оклади військовослужбовців військових навчальних закладів. Однак, Головне управління ОСОБА_5 фонду України у Сумській області не перерахувало йому пенсію з 01.01.2014 року згідно ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». В звязку з чим позивач змушений звернутися до суду для захисту своїх прав. Просить суд, з урахуванням збільшених позовних вимог визнати бездіяльність держави Україна в особі Міноборони щодо не надання повідомлення ОСОБА_5 фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям протиправною та такою, що порушує права ОСОБА_3, як людини, які передбачені ст. 1 Протоколу № 1 к Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод; зобовязати державу Україна в особі Міноборони надати повідомлення ОСОБА_5 фонду Україна про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям у звязку з набуттям чинності наказу Міноборони від 27.11.2013 року № 814 «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів і наукових установ Збройних Сил України»; зобовязати державу Україна в особі ОСОБА_5 Фонду Україна після отримання інформації від Міноборони надати повідомлення Головному управлінню ОСОБА_5 фонду України в Сумській області про необхідність підготовки територіальними органами ОСОБА_5 фонду списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку у звязку з набуттям чинності наказу Міноборони від 27.11.2013 року та визнати за ОСОБА_3 право на перерахунок розміру його пенсії. Визнати протиправною бездіяльність (дії) держави Україна в особі ОСОБА_5 фонду України, яка полягає у ненаданні повідомлення головному управлінню ОСОБА_5 фонду України в Сумській області про необхідність підготовки територіальними органами ОСОБА_5 фонду списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку у звязку з набуттям чинності наказу Міноборони від 27.11.2013 року №814 такою, що порушує конституційні права ОСОБА_3 на рівність всіх перед законом та права ОСОБА_3, як людини.
Крім того, вважає, що йому була спричинена моральна шкода, яку він оцінює в сумі 32886 гривень та просить стягнути на його користь з державного бюджету України, оскільки не реалізація очікувань на неперерахування йому пенсії та невиплата своєчасно пенсії відповідного розміру з боку ОСОБА_4 Україна на підставі наказу Міноборони від 27.11.2013 року № 814 та в звязку з невиконанням судових рішень він поніс втрати немайнового характеру внаслідок моральних страждань та інших негативних явищ, заподіяних діями (бездіяльністю) ОСОБА_4 Україна в особі Міністерства оборони України. У звязку з бездіяльністю держави Україна в особі Міноборони щодо не надання повідомлення ОСОБА_5 фонду України про підстави перерахунку пенсії військовослужбовцям у звязку з набуттям наказу Міноборони № 814 від 27.11.2013 року порушено його право на перерахунок пенсії та матеріальне право власності, внаслідок чого завдано моральних страждань та нервових переживань. В звязку з тим, що органами владних повноважень Міноборони та ОСОБА_5 фондом України не виконані певні дії, передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2007 року № 45 його протиправно щомісяця лишають частини власності у вигляді певних сум пенсії, значно знижена якість його життя, що спричиняє йому великі душевні страждання. В результаті порушення його прав, він вимушений звертатися до суду за захистом своїх прав, що викликає у нього душевні переживання, порушує його звичайний ритм життя, змушений докладати значних зусиль для захисту своїх прав, що спричиняє йому нервові переживання. А також просив стягнути з Державного бюджету України на його користь витрати на правову допомогу в сумі 4700 гривень.
До початку судового засідання позивач надав суду письмову заяву, в якій прохав справу слухати у його відсутність, заявлені ним позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача ОСОБА_4 України в особі Міністерства оборони України в судовому засіданні позовні вимоги не визнав і пояснив суду, що відповідно до наказу Міністра оборони України по особовому складу від 26.07.2005 року ОСОБА_3 звільнений з військової служби з посади заступника начальника кафедри (навігації та бойового застосування літальних апаратів льотного факультету). Наказом начальника Харківського Університету Повітряних Сил імені ОСОБА_6 по стройовій частині від 16.08.2005 року № 171, позивача було виключено зі списків особового складу Університету. Позивачу, звільненому з військової служби, була призначена військова пенсія виходячи з посадового окладу на день звільнення, який дорівнював 213 грн. У звязку з підняттям посадових окладів ОСОБА_3 з 01.01.2008 року була перерахована пенсія, виходячи з посадового окладу 1380 гривень. 12.08.2013 року на виконання рішення суду, Сумським обласним військовим комісаріатом була складена та подана до головного управління ОСОБА_5 фонду України в Сумській області Довідка № 11/884, відповідно до якої посадовий оклад позивача становить 1668 грн.
Згідно ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.02.1992 року усі призначені за вказаним законом пенсії підлягають перерахунку у звязку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, або у звязку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, встановлених законодавством.
Міністерство оборони України є заінтересованим центральним органом виконавчої влади в галузі пенсійного забезпечення звільнених зі структурних підрозділів Міністерства оборони та Збройних Сил України військовослужбовців, а Харківський обласний військовий комісаріат є уповноваженим структурним підрозділом Міністерства оборони України у Харківській області та відповідає за проведення перерахунку грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія на умовах і в розмірах, встановлених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Позивач звільнений з військової служби та виключений із списків особового складу Харківського Університету Повітряних Сил 16.08.2005 року. Позивач вимагає перерахунок його пенсії з посадового окладу з урахуванням встановлених розмірів посадового окладу відповідно до другої групи (військові навчальні заклади Збройних Сил України ІІІ-ІV рівнів акредитації) Схеми розмірів посадових окладів за основними типовими посадами військовослужбовців із числа науково-педагогічного (педагогічного) складу військових навчальних закладів Збройних Сил України (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України), затвердженою наказом Міністра оборони України № 814 від 27.11.2013 року «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України». На день подання позову, розмір посадового окладу для обчислення позивачу пенсії, за посадою «Заступника начальника кафедри (навігації та бойового застосування літальних апаратів льотного факультету)» складає 1668 гривень.
Відповідно до другої групи (військові навчальні заклади Збройних Сил України ІІІ- ІV рівнів акредитації) Схеми розмірів посадових окладів за основними типовими посадами військовослужбовців із числа науково-педагогічного (педагогічного) складу військових навчальних закладів Збройних Сил України (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України), затвердженою наказом Міністра оборони України № 814 від 27.11.2013 року «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України», розмір посадового окладу за посадою «начальник кафедри» становить 1560-1720 гривень. Для посади «Заступника начальника кафедри» розмір зазначеного посадового окладу зменшується на 3 % та становить 1513-1668 гривень.
Крім того, відповідно до Довідки про грошове забезпечення для нарахування пенсії, виданої Сумським обласним комісаріатом від 12.08.2013 року № 11/884, направленої на адресу Головного управління ОСОБА_5 фонду України в Сумській області, посадовий оклад ОСОБА_3 становить 1668 грн. У звязку з виданням наказу міністра оборони України від 27.11.2013 року № 814 розмір посадового окладу позивача, для обчислення йому військової пенсії, в порівнянні з посадовим окладом відповідно до якого йому обчислювалась пенсія, не змінювався.
Таким чином, Сумським обласним військовим комісаріатом, як структурним підрозділом Міноборони, було здійснено розрахунок грошового забезпечення для обчислення пенсії позивачу виходячи з максимально можливого посадового окладу, передбаченого чинним законодавством України. Вважають, що Міноборони були здійснені всі можливі заходи, передбачені його компетенцією. Права позивача на перерахунок пенсії не порушені, через що ні про які недоплати та позбавлення частки його власних коштів, у вигляді певних сум пенсії, а також порушення права власності, як стверджує позивач, мова йти не може.
Крім того, Міністерством оборони України було повідомлено ОСОБА_5 фонд України про підстави перерахунку пенсій у звязку з набуттям чинності наказу Міноборони від 27.11.2013 року № 814, а тому, позовні вимоги позивача в частині зобовязання Міноборони повідомити ОСОБА_5 фонд України не відповідають дійсним обставинам. Враховуючи, що Міністерством оборони України були дотримані всі вимоги чинного військово-пенсійного законодавства, в межах своєї компетенції, вважають, що відсутні підстави для задоволення вимог про стягнення моральної шкоди в розмірі 32886 гривень. А тому, в задоволенні вимог позивача просять відмовити в повному обсязі.
Представник відповідача ОСОБА_5 фонд України в судове засідання не зявився, надав заяву про розгляд справи у відсутність їх представника та надали заперечення, зазначивши, що пунктом 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління ОСОБА_5 фонду України від 30.01.2007 року передбачено, що при виникненні підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» уповноважені структурні підрозділи зобовязані у пятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у звязку з уведенним для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством повідомити про це орган, що призначає пенсії. Міністерство оборони України не повідомляло ОСОБА_5 фонд України про наявність підстав для перерахунку пенсій усім військовослужбовцям в звязку з виданням наказу від 27.11.2013 року № 814 «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України»
Таким чином, ОСОБА_5 фонд України не зобовязаний повідомляти головне управління ОСОБА_5 фонду України в Сумській області про проведення перерахунку пенсій військовослужбовцям та необхідність підготовки списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, у звязку з виданням вищезгаданого Наказу 814. Повідомлення департаменту фінансів Міністерства оборони України від 20.11.2014 року, на яке посилається позивач, було надіслано до ОСОБА_5 фонду України на виконання виконавчого листа по примусовому виконанню рішення суду у справі № 640/3629/14-а та стосувалась іншої особи. Оскільки ОСОБА_3 не був стороною у вищезазначеній судовій справі, повідомлення департаменту фінансів Міністерства оборони України від 20.11.2014 року № 248/3/6/2025, не розповсюджує свою дію на нього та не зобовязує ОСОБА_5 фонд України повідомляти Головне управління ОСОБА_5 фонду України в Сумській області про проведення перерахунку пенсій усім військовослужбовцям або окремо ОСОБА_3, та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, у звязку з виданням Міністерством оборони України Наказу 814, у ОСОБА_5 фонду України не виникло. Вважають, що вимоги позивача щодо визнання дій ОСОБА_5 фонду України протиправними щодо ненадання повідомлення про підготовку списків усіх осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, однак позивач не має законних повноважень представляти інтереси усіх пенсіонерів-військовослужбовців військових навчальних закладів і наукових установ Збройних Сил України. Вимоги позивача щодо стягнення моральної шкоди є безпідставними і задоволенню не підлягають, оскільки моральна шкода з пенсійного органу може бути стягнута лише у разі, якщо це передбачено спеціальними законами (постанова Вищого адміністративного суду України від 05.02.2009 р. по справі № К-33851/06). Вважають, що позивач не довів чим саме підтверджується факт заподіяння моральних чи фізичних страждань. А тому, в задоволенні позову ОСОБА_7 просять відмовити в повному обсязі.
Представник третьої особи Головного управління ОСОБА_5 фонду України в Сумській області в судовому засіданні пояснила суду, що ОСОБА_3 перебуває на обліку в Головному управлінні, як отримувач пенсії за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». ОСОБА_5 фонд України не повідомляв Головне управління про наявність підстав для перерахунку пенсій військовослужбовцям у звязку з виданням Міністром оборони України наказу № 814 від 27.11.2013 року. Так, як розмір посадового окладу не змінювався. А тому, підстав для перерахунку пенсії не має.
Представник третьої особи Сумський обласний військовий комісаріат в судове засідання не зявився, надав суду заяву, в якій прохав слухати справу без участі представника Сумського обласного військового комісаріату та зазначив, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» 27.11.2013 року був виданий наказ Міністра оборони України № 814. Відповідно до п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, якою затверджений Порядок проведення перерахунку пенсій осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», уповноважені органи надають довідки про грошове забезпечення пенсіонерів, які отримують пенсію відповідно до вищевказаного Закону, на підставі наданих Головним управлінням ОСОБА_5 фонду України списків пенсіонерів, а також на підставі запитів органів державної влади і управління, які здійснюють контроль та перевірку діяльності уповноваженого органу (військового комісаріату). Після видання вищевказаного наказу до Сумського обласного військового комісаріату жодних списків для перерахунку пенсії у звязку із прийняттям наказу Міністра оборони України № 814 від Головного управління ОСОБА_5 фонду України в Сумській області не надходило.
Заслухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 проходив дійсну військову службу в Збройних Силах в військовому вищому навчальному закладі на посадах професорсько-викладацького складу. Наказом Міністра оборони України по особовому складу від 26.07.2005 року ОСОБА_3 звільнений з військової служби з посади заступника начальника кафедри (навігації та бойового застосування літальних апаратів льотного факультету).
Позивач перебуває на пенсійному обліку у Головному управлінні ОСОБА_5 фонду у Сумській області та отримує пенсію згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», як особа звільнена із військової служби.
Відповідно дост. 46 Конституції Українигромадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого Законом.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, визначеноЗаконом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Згідно ч. 3 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" усі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2ст. 51 цього Закону.
Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно доЗакону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", затвердженимпостановою правління ОСОБА_5 фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402, передбачене, що:заява про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію. Заявником за місцем проживання (пункт 4);днем звернення за призначенням пенсії є день подання до відповідного органу, що призначає пенсії, письмової заяви про призначення пенсії з усіма необхідними для вирішення цього питання документами (пункт 6);перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону (пункт 23);про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зістаттею 63 Законууповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії. Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Відповідно до положень пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно доЗакону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, перерахунок раніше призначених відповідно доЗакону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, абоузв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Відповідно до п.5постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу"надане право керівникам державних органів, в межах асигнувань, які виділяються на їх утримання встановлювати посадові оклади військовослужбовцям, особам рядового та керуючого складу, посади яких не передбачені цієюпостановою- в розмірах затверджених цієюпостановоюсхемами у відповідності з додатками 1-23 за аналогічними посадами.
На виконання вищевказаної постанови № 1294, з метою впорядкування розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів та наукових установ Збройних Сил України, Міністром оборони України був виданий наказ № 814.
Згідно п.7 Положення про Міністерство оборони України, затвердженогоуказом Президента України від 06.04.2011 року №406/2011, Міноборони під час виконання покладених на нього завдань взаємодіє в установленому порядку з іншими органами виконавчої влади, допоміжними органами і службами, утвореними Президентом України, з органами місцевого самоврядування, відповідними органами іноземних держав і міжнародних організацій, інститутами громадянського суспільства, а також підприємствами, установами, організаціями.
Пунктом 9 вищезазначеного Положення закріплено, щонакази Міноборони України, прийняті в межах його повноважень, обов'язкові для виконання центральними органами виконавчої влади, їх територіальними органами та місцевими державними адміністраціями, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями всіх форм власності і громадянами.
ЗазначенимНаказом Міністра оборони України №814 затверджено Схему розмірів посадових окладів за основними типовими посадами керівного та наукового складу офіцерів військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України, а також Схему розмірів посадових окладів за основними типовими посадами військовослужбовців із числа науково-педагогічного (педагогічного) складу військових навчальних закладів Збройних Сил України (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України).
Визнано таким, що втратив чинність наказ Мінооборони № 377.
Наказ Міноборонизареєстрований в Міністерстві юстиції України 12.12.2013 року за № 2100/24632.
Пунктом 2 Порядкупроведення перерахунку пенсій № 45 визначено, що на підставі зазначеного в пункті 1 Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби,ДПтС,ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк ОСОБА_5 фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Згідно абзацу 2 пункту 2 вищевказаного Порядку №45 ОСОБА_5 фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
В судовому засідання було встановлено, що Міністерством оборони України не було направлено повідомлення ОСОБА_5 фонду України про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку у п'ятиденний строк, а саме провидання наказу № 814.
Доводи представника Міністерства оборони України про те, що Міністреством оборони України було направлено повідомлення ОСОБА_5 фонду України від 20.11.2014 року, суд не може взяти до уваги, так як вищевказане повідомлення департаменту фінансів Міністерства оборони України від 20.11.2014 року, було надіслано до ОСОБА_5 фонду України на виконання виконавчого листа по примусовому виконанню рішення суду у справі № 640/3629/14-а та стосувалось іншої особи.
Таким чином, Міністерством оборони України було допущено бездіяльність щодо невиконання вимог п.2 Порядку проведення перерахунку пенсій № 45.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що вимоги позивача в частині визнаннябездіяльності Міністерства оборони щодо ненадання повідомлення ОСОБА_5 фонду України про зміну посадових окладів військовослужбовцям у зв'язку з набуттям чинності наказу Міноборони № 814 протиправною та зобов'язання Міноборони надати повідомлення ОСОБА_5 фонду України про підстави перерахунку пенсії позивачу у зв'язку з набуттям чинності вище зазначеногонаказу, та зобов'язання ОСОБА_5 фонду України, після отримання повідомлення від Міноборони України про підстави перерахунку пенсій надати повідомлення Головному управлінню ОСОБА_5 фонду України в Сумській області про необхідність підготовки списку стосовно позивача в зв'язку з набуттям чинності наказуМіноборони № 814, підлягають задоволенню.
В зв»язку з тим, що Міністерство оборони України не повідомляло ОСОБА_5 фонд України про наявність підстав для перерахунку пенсій усім військовослужбовцям в звязку з виданням наказу від 27.11.2013 року № 814 «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України», вини ОСОБА_5 фонду України щодо не повідомлення головне управління ОСОБА_5 фонду України в Сумській області про проведення перерахунку пенсій військовослужбовцям та необхідність підготовки списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, у звязку з виданням вищезгаданого Наказу 814 суд не вбачає, так як не було надано відповідного повідомлення з боку Міністерства оборони України.
Судом встановлено, що перед звільненням позивач обіймавпосаду заступника начальника кафедри (навігації та бойового застосування літальних апаратів льотного факультету).
Відповідно до наказу № 814розмір посадового окладу за посадою «начальник кафедри» військового навчального закладу Збройних Сил України ІІІ-ІV рівнів акредитації (у тому числі військові навчальні підрозділи вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації), становить 1560 -1720 гривень. Посадові оклади заступників керівників військових навчальних закладів і наукових установ Збройних Сил України та заступників керівників структурних підрозділів установлюються за штатом на 3 відсотки нижчими від посадових окладів відповідних військових керівників. Тобто, для посади «Заступника начальника кафедри» розмір зазначеного посадового окладу зменшується на 3 % та становить 1513,20 -1668,40 гривень.
Згідно довідки та листа-перерахунку, наданих Головним Управлінням ОСОБА_5 фонду України в Сумській області позивачу пенсію обчислено з посадового окладу в сумі 1668 гривень.
Враховуючи, що підставою для проведення перерахунку є фактичназміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, суд приходить до висновку, що позовні вимоги стосовно визнання права за позивачем на перерахунок розміру пенсії та її отримання в зв'язкуз набуттям чинності наказу Міноборони №814 задоволенню не підлягаютьв зв'язку з їх передчасністю.
Відповідно до положення ч.2ст. 11 КАС Українидля повного захисту прав позивача, судвважає за можливе вийти за межі позовних вимог та зобов'язати Головне Управління ОСОБА_5 фонду України в Сумській області розглянути питання щодо наявності підстав для перерахунку пенсіїпозивачу в зв'язку знабуттям чинностінаказу Міноборони № 814.
Позовні вимоги щодо стягнення моральної шкоди задоволенню не підлягають, так як позивачем не надано доказів завдання йому моральної шкоди. А висновок судово-психологічної експертизи № 9148 від 27.02.2015 року суд не може взяти до уваги, так як він виходить з встановлення факту неотримання ОСОБА_3 збільшеної пенсії та несвоєчасного перерахунку пенсії, однак в даному випадку в судовому засіданні такий факт встановлено не було, оскільки суд прийшов до висновку, що такі вимоги є передчасними та зобовязав Головне управління пенсійного фонду України в Сумській області розглянути питання щодо перерахунку ОСОБА_3 розміру пенсії, в звязку з набуттям чинності наказу Міністра оборони України № 814 від 27.11.2013 року, а тому в задоволенні позовних вимог про стягнення моральної шкоди необхідно відмовити за необґрунтованістю.
Доводи представника Міністерства оборони України стосовно відсутності підстав для задоволення позовних вимог в зв'язку з тим, що посадовий оклад позивача для обчислення йому військової пенсії, не змінювався, суд вважає такими, що не підлягають задоволенню з урахуванням вище зазначеного.
Судом встановлено, що позивачем були понесені витрати на правову допомогу фахівця в галузі права.
Згідно ст.1 Закону України «Про граничний розмір компенсації витрат на правову допомогу у цивільних та адміністративних справах» - розмір компенсації витрат на правову допомогу у цивільних справах, в яких така компенсація виплачується стороні, на користь якої ухвалено судове рішення, іншою стороною, а в адміністративних справах - суб'єктом владних повноважень, не може перевищувати 40 відсотків встановленої законом мінімальної заробітної плати у місячному розмірі за годину участі особи, яка надавала правову допомогу, у судовому засіданні, під час вчинення окремих процесуальних дій поза судовим засіданням та під час ознайомлення з матеріалами справи в суді, що визначається у відповідному судовому рішенні.
В обґрунтування понесених витрат на правову допомогу позивачем надано договір про надання правової допомоги від 10.02.2014 року, укладений між адвокатом ОСОБА_8 та ОСОБА_3 в особі представника ОСОБА_9, акти виконаних робіт від 10.02.2014 року, 14.02.2014 року, 04.03.2014 року, 17.04.2014 року за договором про надання правової допомоги, розрахункові квитанції від 10.02.2015 року на суму 1750 гривень, від 14.02.2014 року на суму 700 гривень, від 04.03.2014 року в сумі 1400 грн. та від 17.04.2014 року в сумі 875 гривень.
Враховуючи характер спірних правовідносин, ступінь складності справи та необхідний і фактично наданий фахівцем в галузі права обсяг правової допомоги, часу витраченого на проведення консультації та інших процесуальних документів, зазначених у актах виконаних робіт та відповідно до частини задоволених позовних вимог згідно ч. 3 ст. 94 КАС України, суд вважає, що в розумінніст. 1 Закону України «Про граничний розмір компенсації витрат на правову допомогу у цивільних та адміністративних справах» з Державного бюджету України на користь позивача необхідно стягнути 3000 гривень витрат на правову допомогу.
На підставі викладеного такеруючись ст. ст.4,8,9,11,94,159,160-163 КАС України, суд -
Постановив :
Позовні вимоги ОСОБА_3 задовольнити частково.
Визнати бездіяльність Міністерства оборони України щодо не надання повідомлення ОСОБА_5 Фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям, узв'язку набуттям чинностінаказом Міністра оборони України «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України» від 27.11.2013 року № 814- протиправною.
Зобов'язатиМіністерство оборони України надати повідомлення ОСОБА_5 фонду Українипро підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям у зв'язку з набуттям чинностінаказу Міністра оборони України «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України» від 27.11.2013 року № 814.
Зобов'язати ОСОБА_5 фонд України після отримання повідомлення від Міноборони про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям, у зв'язку з набуттям чинностінаказу Міністра оборони України від 27.11.2013 року № 814надатиповідомлення Головному управлінню ОСОБА_5 фонду України в Сумській області про необхідність підготовки списку стосовно ОСОБА_3 в зв'язку з набуттям чинностінаказу Міністра оборони України від 27.11.2013 року № 814.
Зобов'язати Головне управління ОСОБА_5 фонду України в Сумській області, після отримання довідки, розглянути питання щодо перерахунку ОСОБА_3 розміру пенсії в зв'язку з набуттям чинностінаказу Міністра оборони України від 27.11.2013 року № 814.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_3, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 витрати на правову допомогу в сумі 3000 гривень.
Відмовивши в решті позовних вимог.
Постановасуду може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Охтирський міськрайонний суд Сумської області, шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня її проголошення. Для осіб, які не приймали участі у судовому засіданні, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови суду.
Для суб'єкта владних повноважень десятиденний строк на апеляційне оскарженняпостановисуду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя : М.Ф. Верес