Постанова № 46087117, 25.06.2015, Олевський районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
25.06.2015
Номер справи
287/16/15-а
Номер документу
46087117
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Олевський районний суд Житомирської області

Справа № 287/16/15-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 червня 2015 року м. Олевськ

Олевський районний суд Житомирської області в складі:

головуючого судді Волощука В.В.

секретаря Федорчук О.В.

з участю:

представника позивача ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі судових засідань Олевського районного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирській області про визнання бездіяльності протиправною та зобовязання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

07.05.2015 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача про визнання бездіяльності протиправною та зобовязання вчинити певні дії, посилаючись на те, що у березні 2015 року він звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирській області із заявою про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку на 6 років відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», так як з 26.04.1986 року постійно проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1, яке відповідно до Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №106 від 23.07.1991 року відноситься до 3-ї зони гарантованого добровільного відселення, тому має право на зниження пенсійного віку. Однак у задоволені заяви позивачу було відмовлено, посилаючись на те, що відповідно до записів трудової книжки останнього, у період з 12.10.1981 року по 02.01.1992 року він працював у населеному пункті, який не відноситься до зони гарантованого добровільного відселення, тому підстав для призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку нема.

У звязку з вищевикладеним позивач просить суд визнати бездіяльність відповідача протиправною, зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирській області призначити йому пенсію зі зниженням пенсійного віку на шість років, згідно ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з дня, що настав за днем досягнення пенсійного віку, тобто з 04 червня 2014 року та здійснити нарахування та виплату позивачу пенсії за віком, з дня, що настав за днем досягнення пенсійного віку, тобто з 04 червня 2014 року.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, з підстав які зазначені в позовній заяві ОСОБА_3, при цьому збільшивши розмір позовних вимог, уточнивши початок призначення нарахування і виплати пенсії зі зменшенням пенсійного віку, посилаючись на вимоги п.1 ч.1 ст.45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» та просить задовольнити заявлений позов позивача.

У судовому засіданні представник Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирській області заперечив проти позову та просить відмовити в задоволенні позовних вимог.

Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і обєктивному розгляді у судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та підставність для їх задоволення виходячи з наступного.

Статтею 55 Конституції України встановлено, що кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України з якої слідує, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Частиною 2 статті 2 КАС України, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність субєктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Справа адміністративної юрисдикції, згідно п.1 ч.1 ст.3 КАС України, це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший субєкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства.

Згідно ч.2 ст.4 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких встановлений інший порядок судового вирішення.

Відповідно до ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із субєктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів або правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Виходячи із вищенаведених положень закону, адміністративним судам підсудні спори щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень, повязаних з виконанням ним владних управлінських функцій, тобто діяльності з виконання покладених на нього Конституцією та законами України завдань.

Як встановлено у судовому засіданні, позивач ОСОБА_3 є потерпілим внаслідок аварії на ЧАЕС 3-ї категорії, що стверджується Посвідченням, серії Б № 486568 від 15.05.1992 року, (а.с.8).

Згідно до довідки Копищенської сільської ради Олевського району Житомирської області від 22.08.2015 року № 3659, ОСОБА_3, дійсно постійно зареєстрований і постійно проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1 з 26 квітня 1986 року по даний час. Погосподарський № 0278-1, Погосподарська книга № 6 за 1986-2015 р.р. (а.с.9).

Відповідно до архівної довідки Державної служби геології та надр від 14.08.2014 року № 451, вбачається, що ОСОБА_3, працював в польовій пошуково-геологорозвідувальній партії № 49 Кіровського виробничого геологічного обєднання Міністерства геології СРСР з 12.10.1981 року по 02.01.1992 року, що також слідує з трудової книжки останнього.

Крім того, із довідки Копищенської сільської ради Олевського району Житомирської області від 02.04.2015 року № 828 (а.с.12), слідує, що в період з 12.10.1981 року по 02.01.1992 року ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, працював в польовій пошуково-геологорозвідувальній партії № 49, адміністрація якої знаходилася в с.Геолог, смт.Лельчиці Республіки Білорусь. Район пошуків на якому проводилися геологорозвідувальні роботи знаходився на відстані 15-50 км., від с.Копище Олевського району Житомирської області. Щодня службовим автомобілем здійснювався підвіз працівників, які проживали в ІНФОРМАЦІЯ_1, про що свідчить, що ОСОБА_3, постійно проживав у ІНФОРМАЦІЯ_1.

Відповідно до статті 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або надається їм право на одержання пенсій на підставах, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення».

Статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення.

Згідно до ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках передбачених законом.

Відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» право на пенсію зі зниженням пенсійного віку на 3 роки та додатково 1 рік за 2 роки проживання, роботи, але не більше 6 років мають особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні гарантованого добровільного відселення за умови, що вони за станом на 01 січня 1993 року проживали або відпрацювали у цій зоні не менше 3 років.

Таким чином, із даної норми закону вбачаються альтернативні підстави для призначення пенсії із зниженням пенсійного віку: або постійне проживання, або постійна робота.

При цьому, згідно з частиною 3 статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» призначення та виплата пенсій, особам які мають право на її отримання із зменшенням пенсійного віку, провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.

Відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» право на призначення пенсії за віком мають особи після досягнення 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.

Статтею 44 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» встановлено, що заява про призначення пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.

Перелік документів, що подаються до органу пенсійного фонду для призначення пенсії встановлений Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. № 22-1 (зареєстрований в Мінюсті 27 грудня 2005 року за № 1566/11846) з урахуванням змін внесених постановою Правління Пенсійного Фонду України від 15.10.2009 року №23-1 (зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 10.11.2009 року за №1050/17066).

Відповідно до п. 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсій до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: а) довідка податкової адміністрації про присвоєння ідентифікаційного номера заявнику; б) документи про стаж роботи; з) довідка про заробітну плату особи (додаток 1) за період страхового стажу до 01.07.2000 року, а починаючи з 01.07.2000 року індивідуальні відомості про застраховану особу надаються відділом персоніфікованого обліку за формою згідно із додатком 2, додатком 3; г) документи про місце проживання (реєстрації) особи; ґ) посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування.

Тобто, в разі звернення особи з заявою про призначення їй пенсії із застосуванням норм ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» для підтвердження особливого статусу заявника додається посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період проживання на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування.

Таким чином, позивач ОСОБА_3, правомірно звернувся в Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі з заявою про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до п.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсій, тому має право у відповідності до п.2 ч.1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на призначення пенсії за віком зі зниженням, встановленого ст.26 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», пенсійного віку на 6 років.

Разом із тим, пунктом 1 ч.1 ст.45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», від 09.07.2003 року № 1058-ІV, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Статтею 11 КАС України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Із статті 71 КАС України слідує, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

В даному випадку представником відповідача не доведено правомірності дій управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області. Відтак, з урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог позивача і підставність для їх задоволення.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст.19, 21, 46, 55, 64, 92 Конституції України, ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.ст. 26, 44, 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», ст.15 Закону України «Про пенсійне забезпечення», та ст.2- 4, 6, 7, 9, 10, 11, 15-1, 17, 70, 69-72, 79, 86, 122, 128, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирській області про визнання бездіяльності протиправною та зобовязання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області, яка полягає у відмові в призначенні ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2 пенсії зі зменшенням пенсійного віку на 6 років, відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - протиправною.

Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області, ІПН № 20405093 призначити ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2 пенсію зі зниженням пенсійного віку на 6 років, відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з дня, що настав за днем досягнення пенсійного віку, тобто з 04 червня 2014 року.

Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Олевському районі Житомирської області, ІПН № 20405093 здійснити нарахування та виплату ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2 пенсії за віком, з дня, що настав за днем досягнення пенсійного віку, тобто з 04 червня 2014 року.

Повний текст постанови суду виготовлено 26.06.2015 року.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції може бути подана до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Олевський районний суд Житомирської області протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: ОСОБА_4