ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
______________
Головуючий у 1-й інстанції: Семенюк М.М.
Суддя-доповідач:ОСОБА_1
УХВАЛА
іменем України
"20" березня 2012 р. Справа № 0670/3008/11
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегіі:
головуючого судді Франовської К.С.
суддів: Котік Т.С.
ОСОБА_2,
при секретарі Лабунській Ю.В. ,
за участю сторін:
розглянувши апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м.Житомирі на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "14" червня 2011 р. у справі за позовом ОСОБА_3 з обмеженою відповідальністю "Еліт Нафта" до Державної податкової інспекції у м.Житомирі про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій ,
ВСТАНОВИВ:
У березні 2011 року ОСОБА_3 з обмеженою відповідальністю «Еліт Нафта» звернулось до суду з позовом про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 06.12.2010 року №0014472302, яким до нього застосовано штраф у розмірі 905913,58грн. за порушення вимог Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".
На обґрунтування позову позивач зазначав, що в ході проведення перевірки на АЗС №1 посадовими особами ДПІ у місті Житомирі безпідставно зроблено висновок про порушення товариством порядку ведення обліку нафтопродуктів, оскільки оператором не надано змінний звіт за формою №17-НП встановленого зразка за 26.11.2010 року. Позивач зазначав, що перевірка проводилася 26.11.2010 року з 15год. 00хв. до 19год. 20хв., отже, на вимогу перевіряючих надати змінний звіт залишку пального за цей день, 26.11.2010 року було неможливо, оскільки такий звіт складається лише із закінченням зміни.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 14 червня 2011 року позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення Державної податкової інспекції у м. Житомирі про застосування до ТОВ «Еліт Нафта» штрафних (фінансових) санкцій від 06.12.2010 року № НОМЕР_1.
В апеляційній скарзі ДПІ у м.Житомирі порушує питання про скасування постанови у зв»язку з невідповідністю викладених у ній висновків обставинам справи та неправильного застосування норм матеріального права. Так, зазначається в апеляційній скарзі, суд не дав правильної правової оцінки факту ненадання змінного звіту №17-НП, відсутність якого свідчить про порушення ведення обліку пального на АЗС №1, що призвело до помилкових висновків суду.
Заслухавши доповідь судді -доповідача стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом апеляційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи апеляційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.
Як встановлено судом, 26 листопада 2010 року у період часу з 15 год. 00 хв. до 19год. 20 хв. посадовими особами ДПІ у м.Житомирі проведено перевірку АЗС №1, за адресою: м.Житомир, вул.Ватутіна, 104, що належить суб"єкту господарської діяльності ТОВ "Еліт Нафта", про що складено акт №0614/06/25/23/37151670 від 26.11.2010 року, у якому зафіксовані порушення вимог п.12 ст.3,6 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995 року №265, пов»язані з неведенням обліку товарних запасів за місцем їх реалізації та зберігання.
За результатами перевірки відповідачем прийняте рішення №001472302 від 06.12.2010 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 905913,58 грн.(а.с.6-7 ).
Судом також встановлено, що ТОВ «Еліт Нафта» веде облік товарних запасів за місцем їх реалізації у порядку, встановленому законодавством, що підтверджено письмовими доказами, а саме : журналом обліку нафтопродуктів, які надійшли на АЗС, змінним звітом АЗС, товаро-транспортними накладними (ТТН), фіскальними чеками.
Згідно із ст.6 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг » облік товарних запасів юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) ведеться у порядку, визначеному відповідним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку.
Відповідно до ст..9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо безпосередньо після її закінчення.
Як встановлено, в акті перевірки не вказано, які саме положення наведених приписів порушені позивачем, а висновки перевіряючих щодо складання змінного звіту № 17-НП у вказаному акті є суперечливими.
Відповідно до пункту 12 статті 3 Закону № 265/95 суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, зобов'язані, зокрема, вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).
Нормативним документом, який визначає порядок обліку, приймання, зберігання та відпуску паливно-мастильних матеріалів на АЗС є Інструкція про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затверджена Наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та звязку України, ОСОБА_4 комітетом України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20.05.2008 року №281/171/578/155, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 02.09.2008р. за № 805/15496 (далі Інструкція).
Відповідно до загальних положень, ця Інструкція встановлює єдиний порядок організації та виконання робіт, пов'язаних з прийманням, транспортуванням, зберіганням, відпуском та обліком товарної нафти і нафтопродуктів. Вимоги цієї Інструкції є обов'язковими для всіх суб'єктів господарювання (підприємств, установ, організацій та фізичних осіб - підприємців), що займаються хоча б одним з таких видів економічної діяльності, як закупівля, транспортування, зберігання і реалізація нафти і нафтопродуктів на території України.
Інструкцією передбачено, що на підставі товарно-транспортної накладної та акта приймання ( у разі його наявності) оператор АЗС має оприбуткувати прийнятий нафтопродукт за марками та видами, тобто зробити необхідні записи в журналі обліку надходження нафтопродуктів на АЗС за формою №13-НП. Дані про оприбутковані нафтопродукти заносяться до змінного звіту АЗС за формою №17-НП ( додаток №14 до Інструкції). Тобто, оприбуткуванням нафтопродуктів вважається внесення необхідних записів в журнал надходження нафтопродуктів (ф.№21-НП).
Фактичні залишки нафтопродуктів в резервуарах визначаються за результатами вимірювання та також відображаються у змінному звіті АЗС за формою № 17-НП. Облік реалізації за готівку нафтопродуктів, за певний проміжок часу ведеться через реєстратор розрахункових операцій, в тому числі враховується відпуск нафтопродуктів на АЗС за талонами, платіжними картками, відомостями.
Пунктом 10.4.3 Інструкції передбачено, що після завершення зміни оператором АЗС складається змінний звіт АЗС за формою №17-НП у двох примірниках, з яких один з доданими товаро-транспортними накладними здається до бухгалтерської служби, а другий залишається на АЗС.
Таким чином, згідно Інструкції після завершення зміни , оператор АЗС складає змінний звіт за формою № 17-НП у двох примірниках. До нього заносяться відомості про залишок ПММ на початок зміни, приймання, відпуск і залишок на кінець зміни. Відомості про приймання наводяться окремо за ТТН і актами, дані про відпуск- за видами оплати. Окремо відображаються дані про наявність ПММ у резервуарах і дані показників лічильників, а також виручка, яка надійшла за зміну. До звіту додаються всі первинні документи, які надійшли за зміну (ТТН, талони, відомості встановленої форми, супровідні відомості за інкасацією готівки тощо). Один примірник змінного звіту з доданими первинними документами подається до бухгалтерської служби, а другий залишається на АЗС.
На підставі наведеного, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про те, що оператор під час перевірки не повинен був надавати змінний звіт форми 17-НП за 26 листопада 2010 року, оскільки такий звіт мав бути складений оператором лише о 24 год. 00хв. вказаного дня, по завершенню зміни.
Що стосується вказівки в акті перевірки про надання оператором змінного звіту від 26.11.2010 року станом на 00 годин, який не відповідає затвердженій Інструкцією формі, на якому зроблена відмітка про перевірку перевіряючими, то суд правильно вказав у висновках, що використання змінного звіту старого зразка в процесі зміни, не заборонено.
Судом встановлено і підтверджено матеріалами справи, при перевірці 26.11.2010 року наявні на АЗС №1 нафтопродукти були належним чином оприбутковані.
Також судом вірно зазначено, що використання оператором АЗС бланку змінного звіту №17-НП старої форми, не свідчить про неналежний облік надходження нафтопродуктів .
Оскільки судом першої інстанції не встановлено порушень позивачем норм законодавства, зазначених в акті перевірки, тому нарахування йому штрафних ( фінансових) санкцій на суму 905913,58грн. є протиправним і необґрунтованим.
Отже, суд першої інстанції, виконавши всі вимоги процесуального законодавства,всебічно перевіривши обставини справи, вирішив справу у відповідності з нормами матеріального права, постановив обґрунтоване рішення, в якому повно відображені обставини, що мають значення для справи. Висновки суду про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються доказами, дослідженими у судовому засіданні, а тому підстав для їх перегляду з мотивів, викладених в апеляційній скарзі не вбачається.
Керуючись ст.ст.195,196,198, 200,205,206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м.Житомирі залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 14 червня 2011 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя К.С. Франовська
судді: ОСОБА_5 ОСОБА_2
Роздруковано та надіслано:
1- в справу
2 - позивачу ОСОБА_3 з обмеженою відповідальністю "Еліт Нафта" вул.Івана Гонти,84, кім.6,м.Житомир,10019
3- відповідачу ОСОБА_4 податкова інспекція у м.Житомирі м-н Перемоги,2,м.Житомир,10014