ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/1455/15
18 червня 2015 р.м.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд в складі головуючої судді Данилевич Н.А. розглянувши у порядку письмового провадження у місті Тернополі адміністративну справу за позовом Збаразької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Тернопільській області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу, суд -
ВСТАНОВИВ:
Збаразька об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Тернопільській області (далі-позивач) звернулася до суду з адміністративним позовом до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (далі-відповідач) про стягнення податкового боргу.
Позивач в обґрунтування своїх вимог посилається на те, що станом на 20 травня 2015 року на особовому рахунку відповідача рахується податковий борг в сумі 902,01 грн. по платежу - податок на доходи фізичних осіб, який виник в результаті несплати узгоджених податкових зобов'язань. Дані кошти відповідачем добровільно не сплачено, відтак, позивач просить стягнути з відповідача вищезазначену суму в судовому порядку.
До початку судового засідання, представником позивача було подано заяву про розгляд даної справи без його участі.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про день, час та місце слухання справи був повідомлений належним чином. Будь-яких заперечень, клопотань про відкладення розгляду справи чи слухання справи за його відсутності від відповідача не надходило.
Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Таким чином, суд вважає, що наявні підстави для розгляду справи в порядку письмового провадження.
Розглянувши матеріали справи, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Згідно п. 15.1 ст.15 Податкового кодексу України (далі - ПК України) платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Як передбачено п.16.1.3. та п.16.1.4. ст.16 ПК України - платники податків зобов'язані подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до ст.67 Конституції України та ст.36 Податкового кодексу України на відповідача покладений обов'язок сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни. У відповідності до п.6.1 ст.6 ПК України, податком є обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.
Виконанням податкового обов'язку згідно п.38.1 ст.38 ПК України визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
Строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно (ст.31 ПК України).
Згідно пп.14.1.39., п.14.1. ст.14 ПК України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Підпунктом 14.1.175. п.14.1. ст.14 ПК України визначено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Згідно п.п. 178.1., 178.2., 178.4., 178.7. ст.178 ПК України - особи, які мають намір здійснювати незалежну професійну діяльність, зобов'язані стати на облік у контролюючих органах за місцем свого постійного проживання як самозайняті особи та отримати довідку про взяття на облік згідно із статтею 65 цього Кодексу.
Доходи громадян, отримані протягом календарного року від провадження незалежної професійної діяльності, оподатковуються за ставками, визначеними в пункті 167.1 статті 167 цього Кодексу.
Фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, подають податкову декларацію за результатами звітного року відповідно до цього розділу у строки, передбачені для платників податку на доходи фізичних осіб.
Остаточний розрахунок податку на доходи фізичних осіб за звітний податковий рік здійснюється платником самостійно згідно з даними, зазначеними в податковій декларації.
Підпунктом 129.1.1. п.129.1. ст.129 ПК України визначено, що після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Згідно п. 102.4 ст.102 Податкового кодексу України податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу.
ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1, АДРЕСА_1, 47454), згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, зареєстрований як фізична особа-підприємець 05.04.2000 року (а.с.5). Крім цього відповідач перебуває на обліку в Лановецькому відділенні Збаразької ОДПІ ГУ ДФС у Тернопільській області як платник податків з 05.04.2000 року, згідно облікової картки (а.с.6).
Як вбачається з матеріалів справи за фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 рахується податковий борг по податку на доходи фізичних осіб в сумі 902,01 грн., з яких: 448,12 грн. - авансові платежі нараховані згідно податкової декларації про майновий стан і доходи №1400000435 від 10.02.2014 року (а.с.8-9), 40,00 грн. - штрафні санкції нараховані згідно податкового повідомлення-рішення №0008471910 від 13.11.2014 року (а.с.10), 90,00 грн. - штрафні санкції нараховані згідно податкового повідомлення-рішення №0009721910 від 08.12.2014 року (а.с.11), 142,02 грн. - штрафні санкції нараховані згідно податкового повідомлення-рішення №0001481910 від 17.03.2015 року (а.с.12) та 181,87 грн. - пеня нарахована відповідно до ст.129 ПК України. Вказана сума заборгованості підтверджується розрахунком грошового зобов'язання по податку на доходи фізичних осіб за період з 03 вересня 2014 року по 20 травня 2015 року по суб'єкту господарювання ОСОБА_1 (а.с.7).
З метою погашення заборгованості Збаразькою ОДПІ, відповідно до ст.59 ПК України, на адресу відповідача було надіслано податкову вимогу про сплату боргу №773-19 від 04.04.2014 року (а.с.13). Проте, станом на день подачі даного позову до суду заборгованість відповідачем добровільно не погашена.
Пунктом 41.1 статті 41 Податкового кодексу України передбачено, що контролюючими органами є органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування єдиної державної податкової, державної митної політики в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів та реалізує державну податкову, державну митну політику, забезпечує формування та реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями при застосуванні податкового та митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску (далі - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), його територіальні органи.
Як встановлено п.п. 87.1., 87.11. ст. 87 ПК України джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.
Орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Згідно п.п.95.1., 95.2. ст.95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, а отже підлягають до задоволення в повному обсязі.
Керуючись ст.ст.6, 50, 86, 128, 158, 163, 186 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1, АДРЕСА_1, 47454) 902,01 грн. (дев'ятсот дві гривні 01 копійок) податкового боргу за платежем податок на доходи фізичних осіб станом на 20.05.2015 року, які перерахувати на рахунок 33119341700369, одержувач місцевий бюджет - Москалівська сільська рада, код 37377870, МФО 838012, код платежу 11010500.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строків апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після апеляційного розгляду справи.
Головуючий суддя Данилевич Н.А.
копія вірна
Суддя Данилевич Н.А.