Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 липня 2015 р. Справа № 805/2380/15-а
приміщення суду за адресою: 84112, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 2
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Голошивця І.О., розглянув в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» в особі відокремленого підрозділу «Виробнича одиниця обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» «Димитровтепломережа» до Красноармійської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області про скасування рішення № НОМЕР_1 від 26 березня 2015 року.
Обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго» в особі відокремленого підрозділу «Виробнича одиниця обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» «Димитровтепломережа» (далі за текстом ВП «ВО ОКП «ДТКЕ» «Димитровтепломережа», відокремлений підрозділ, підприємство, позивач) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Красноармійської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області (далі за текстом Красноармійська ОДПІ, відповідач) про скасування рішення № НОМЕР_1 від 26 березня 2015 року заступника начальника Красноармійського ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області про застосування фінансових санкцій та нарахування пені у загальному розмірі 90 281,76 грн. за несвоєчасну сплату єдиного внеску до Відокремленого підрозділу «Виробнича одиниця обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» «Димитровтепломережа».
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що 07 квітня 2015 року на адресу відокремленого підрозділу надійшло Рішення від 26 березня 2015 року № НОМЕР_1 Красноармійської ОДПІ про застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 40705,07 грн. (10% від своєчасно не сплачених сум єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування) та пені в розмірі 49576,69 грн. (0,1% від суми недоїмки) за період з 22 липня 2014 року по 10 грудня 2014 року. Головним управлінням Державної фіскальної служби України у Донецькій області скарга підприємства залишена без задоволення, а спірне рішення без змін. Позивач зауважує, що заборгованість зі сплати єдиного внеску відокремленим підрозділом станом на червень 2014 року у розмірі 407050,60 грн. сплачена позивачем 17 грудня 2014 року. При цьому, у вересні 2014 року до Красноармійської ОДПІ надавався сертифікат (висновок) Торгово-промислової палати України №2713/05-4 від 29 серпня 2014 року на підтвердження настання з 02 червня 2014 року обставин непереборної сили у підприємства при здійсненні господарської діяльності відокремленим підрозділом. Також, у листопаді 2014 року до Красноармійської ОДПІ направлена заява щодо звільнення підприємства від відповідальності за неналежне виконання обовязків по нарахуванню, сплаті та подачі звітності по обовязковому платежу єдиного внеску на період проведення антитерористичної операції.
Тому, з урахуванням зазначених обставин, а також на підставі Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» №1669-VII від 02 вересня 2014 року (далі за текстом Закон №1669), позивач вважає, що відповідальність, штрафні та фінансові санкції за невиконання обовязків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення АТО, до підприємства, як платника єдиного внеску не повинні застосовуватись, винесене рішення від 26 березня 2015 року № НОМЕР_1 Красноармійської ОДПІ на суму 90281,76 грн. є необґрунтованим та винесене з порушенням норм діючого законодавства України, та підлягає скасуванню.
Позивач надав до суду письмову заяву про розгляд справи у письмовому провадженні, без участі представника позивача. Позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Представником відповідача через канцелярію суду надані заперечення проти адміністративного позову, відповідно до яких зазначено, що за даними картки особового рахунку відокремленого підрозділу «Димитровтепломережа» недоїмка по єдиному соціальному внеску за червень 2014 року по строку нарахування 21 липня 2014 року, збільшилась на 407 050,70 грн., яка сплачена підприємством 11 грудня 2014 року. Відповідач зазначає, що спірне рішення від 26 березня 2015 року № НОМЕР_1 прийняте про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску на суму штрафу у розмірі 407 050,07 грн. (10% від своєчасно не сплачених сум єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування) та пені в розмірі 49576,69 грн. (0,1% від суми недоїмки) за період з 22 липня 2014 року по 10 грудня 2014 року, вручене платнику, та зазначені суми підлягають до сплати.
Відповідач вважає, що підприємство, з урахуванням положення пункту 9-3 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове держане соціальне страхування» не може бути звільнено від сплати єдиного внеску, оскільки розпорядженням Кабінету Міністрів України від 05 листопада 2014 року №1079-р дію розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року №1053 «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція» зупинено до визначення остаточного переліку населених пунктів, на яких здійснювалось АТО.
Відповідач у запереченнях наголошує, що розясненнями Державної фіскальної служби України від 05 грудня 2014 року №13656/7/99-99-17-03-01-17 щодо однозначного тлумачення та застосування норм Закону №1669, зокрема: платники, які продовжують здійснювати господарську діяльність, нараховувати, обчислювати і сплачувати заробітну плату, зобовязані виконувати всі встановлені Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове держане соціальне страхування» №2464 від 8 липня 2010 року (далі за текстом Закон №2464) функції. Закон №1669 не скасовує обовязків, визначених частиною 2 статті 6 Закон №2464, а надає можливість платникам єдиного внеску на період проведення АТО не виконувати їх у встановлені строки (своєчасно) та в повному обсязі.
Відповідач також зауважив, що наданий позивачем сертифікат (висновок) Торгово-промислової палати України стосується справляння та сплати податків та обовязкових платежів відповідно до пунктів 100.4 і 100.5 статті 100 Податкового кодексу України (розстрочення та відстрочення зобовязань або податкового боргу).
У звязку з наведеним, вважає винесене рішення від 26 березня 2015 року № НОМЕР_1 про застосування штрафу та пені за несвоєчасно сплачений єдиний внесок обґрунтованим та винесеним на підставі та в межах законодавства України. Просить суд відмовити в задоволенні позову.
Представник відповідача у судове засідання не зявився, через канцелярію суду надав заперечення та клопотання про розгляд адміністративної справи без участі представника податкової інспекції.
Відповідно до ч. 1 ст. 41, ч. 4 ст. 122, ч. 6 ст. 128 КАС України справа розглядається в порядку письмового провадження, та фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд, -
В С Т А Н О В И В:
Обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго» є юридичною особою, зареєстрованою в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців за кодом 03337119, юридична адреса: 84307, Донецька область, м. Краматорськ, провулок Земляний, буд.2, перебуває на обліку Державної податкової інспекції у м. Краматорську ГУ Міндоходів у Донецькій області як платник податків. (а.с.10)
Відповідно до позовної заяви Відокремлений підрозділ «Виробнича одиниця обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» «Димитровтепломережа» (ЄДРПОУ 38311229) без прав юридичної особи. Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців зареєстрований за адресою: 85327, Донецька область, м. Димитров, мікрорайон Молодіжний, буд.16-А та перебуває на обліку позивача як платник єдиного внеску (а.с.11-12).
26 березня 2015 року Красноармійською ОДПІ прийнято спірне рішення № НОМЕР_1 прийняте про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на суму штрафу у розмірі 40 705,07 грн. (10% від своєчасно не сплачених сум єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування) та пені в розмірі 49 576,69 грн. (0,1% від суми недоїмки) за період з 22 липня 2014 року по 10 грудня 2014 року на загальну суму 90281,76 грн. (а.с.18). 07 квітня 2015 року зазначене рішення надійшло до ВП «ВО ОКП «ДТКЕ» «Димитровтепломережа», про що на рішенні є відмітка про отримання (а.с.18). Спірне рішення оскаржувалось до Головного управління Державної фіскальної служби України у Донецькій області, однак, скарга підприємства залишена без задоволення, а спірне рішення без змін. (а.с.19-24)
З матеріалів справи вбачається, що недоїмка по єдиному соціальному внеску за червень 2014 року у розмірі 407 050,70 грн., сплачена позивачем у повному обсязі в грудні 2014 року, що не оскаржується сторонами.(а.с.15-17)
28 серпня 2014 року Торгово-промисловою палатою України на звернення Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» виданий сертифікат (висновок) №2644/05-4 на підтвердження настання з 02 липня 2014 року обставин непереборної сили. (а.с.14)
29 серпня 2014 року Торгово-промисловою палатою України на звернення відокремленого підрозділу «Виробнича одиниця обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» «Димитровтепломережа» виданий сертифікат (висновок) №2713/05-4 на підтвердження настання з 02 червня 2014 року обставин непереборної сили. (а.с.13)
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України.
Законом України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у звязку з проведенням адміністративної реформи від 04 липня 2013 року № 406-VII до Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та Податкового кодексу України внесено зміни, відповідно до яких право адміністрування єдиного внеску, яке раніше було у органів Пенсійного фонду України передано органам доходів і зборів.
Відповідно до пункту 61.1 статті 61 Податкового кодексу України (надалі ПК України) податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Тобто, контролюючим органам, надано також право здійснення контролю за нарахуванням, повнотою і своєчасністю сплати єдиного соціального внеску.
Законом України «Про збір та обік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464-VI від 8 липня 2010 року (далі за текстом Закон №2464) визначено правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону України №2464 єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно приписів пункту 6 частини 1 статті 1 Закону № 2464 недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.
Пунктом 10 зазначеної норми Закону визначено, що страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону зобов'язані сплачувати єдиний внесок.
Згідно абз. 1 п. 1 ч. 1 ст. 4 зазначеного Закону, платниками єдиного внеску є роботодавці - підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Тобто, позивач в розумінні зазначених норм Закону є страхувальником та на нього покладений обов'язок нараховувати та сплачувати єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Пунктами 1, 4 частини 2 статті 6 Закону України «Про збір та обік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» встановлено, що платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; подавати звітність до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Статтею 9 Закону №2464 визначені порядок обчислення і сплати єдиного внеску, зокрема, сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування.
Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Наряду з викладеним, суд враховує наступне.
Спірним питанням даної справи є звільнення платників єдиного внеску, що здійснюють діяльність в зоні проведення антитерористичної операції від зобовязань щодо сплати єдиного внеску на час проведення антитерористичної операції.
Спеціальним законодавством стосовно справляння податків, зборів та єдиного внеску на час проведення АТО позивач, який зареєстрований в зоні проведення АТО звільнений від сплати поточних зобовязань зі сплати єдиного внеску, виходячи з наступного.
Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України та розпочато проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей.
Тимчасові заходи для забезпечення підтримки субєктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення визначає Закон України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції від 02 вересня 2014 року № 1669-VІІ (надалі Закон № 1669).
Законом України № 1669-VІІ внесено зміни до Закону України «Про збір та обік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», зокрема, розділ VIII Прикінцеві та перехідні положення доповнено пунктом 9-4 такого змісту:
Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обовязків, визначених частиною другою статті 6 Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.
Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обовязків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.
Недоїмка, що виникла у платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України від 14 квітня 2014 року № 405/2014, визнається безнадійною та підлягає списанню в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу.
Таким чином, пункт 9-4 Прикінцеві та перехідні положення Закону № 2464 є умовною нормою, оскільки звільняє платників єдиного внеску від виконання своїх обовязків, визначених частиною другою статті 6 Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану лише за умови надання заяви платником єдиного внеску про звільнення від сплати єдиного внеску до контролюючого органу.
Судом встановлено, що 05 листопада 2014 року за вихідним №04/655, ВП «ВО ОКП «ДТКЕ» «Димитровтепломережа» надало до Красноармійської ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області заяву про звільнення від виконання обовязків по нарахуванню, сплати та подачі звітності по обовязковому платежу Єдиний соціальний внесок на період проведення АТО, про що є відмітка про отримання. (а.с.163). Тобто, заява подана позивачем не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції, як визначено Законом №2464 для сплати зобовязань по єдиному внеску. Даних стосовно відповіді контролюючого органу на дану заяву матеріали справи не містять.
Також, листом від 04 вересня 2014 року №04/516 ВП «ВО ОКП «ДТКЕ» «Димитровтепломережа» направлено до Красноармійської ОДПІ сертифікат (висновок) від 29 серпня 2014 року №2713/05-4 на підтвердження настання з 02 червня 2014 року обставин непереборної сили, про що є відмітка про отримання. (а.с.162)
26 березня 2015 року Красноармійською ОДПІ прийнято рішення № НОМЕР_1 прийняте про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску на суму штрафу у розмірі 40 705,07 грн. (10% від своєчасно не сплачених сум єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування) та пені в розмірі 49 576,69 грн. (0,1% від суми недоїмки) за період з 22 липня 2014 року по 10 грудня 2014 року на загальну суму 90281,76 грн. (а.с.18)
Однак, сума збільшеної недоїмки по єдиному внеску у розмірі 407 050,70 грн. повністю сплачена позивачем у грудні 2014 року та не оскаржується відповідачем.
Абзацом 2 статті 1 Закону України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції визначено, що територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України від 14 квітня 2014 року № 405/2014.
Розпорядженням від 30 жовтня 2014 року № 1053-р Кабінет Міністрів України затвердив перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція. Підпунктом 8 пункту 1 додатку до вказаного розпорядження м. Димитров Донецької області віднесено до переліку населених пунктів, на території яких проводилася антитерористична операція.
Суд вважає неправомірним посилання відповідача на розпорядження Кабінету Міністрів України від 05 листопада 2014 року № 1079-р, яким зупинена дія розпорядження Кабінету Міністрів від 30 жовтня 2014 року № 1053-р, згідно якого затверджений перелік населених пунктів, оскільки, відповідно до рішення Київського окружного адміністративного суду по справі 26 січня 2015 року № 826/18327/14, яке ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 02 квітня 2015 року залишене без змін. Розпорядження Кабінету Міністрів України від 05 листопада 2014 року «Про зупинення дії розпорядження КМ України від 30 жовтня 2014 року № 1053» визнано нечинним.
Як зазначено вище, позивач здійснює свою діяльність на території м. Димитров Донецької області.
Відповідно до частин 1-3 статті 11 Прикінцеві та перехідні положення Закону України № 1669-VІІ, цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, і втрачає чинність через шість місяців з дня завершення антитерористичної операції, крім пункту 4 статті 11 Прикінцеві та перехідні положення цього Закону.
Дія цього Закону поширюється на період проведення антитерористичної операції та на шість місяців після дня її завершення.
Закони та інші нормативно-правові акти України діють у частині, що не суперечить цьому Закону.
З зазначених підстав, внесені Законом України № 1669 зміни до Закону №2464 звільняють від сплати єдиного внеску субєктів господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, оскільки на час розгляду даної справи Президентом України не приймався указ про завершення проведення антитерористичної операції, тобто період проведення АТО триває.
Статтею 10 цього Закону встановлено, що протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобовязань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.
Тобто, наявність сертифікату (висновку) Торгово-промислової палати України, незалежно від напрямку його видачі є доказом настання саме обставин непереборної сили (форс-мажору) та є підставою для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобовязань.
Позивачем надано у якості доказу сертифікат (висновок) Торгово-промислової палати України №2713/05-4 від 29 серпня 2014 року про настання обставин непереборної сили з 2 червня 2014 року, тобто наявність форс-мажорних обставин позивачем підтверджено. (а.с. 13).
Таким чином, позивач виконав вимоги Закону і є звільненим від сплати єдиного внеску, оскільки 28 серпня 2014 року отримав відповідний сертифікат (висновок) Торгово-промислової палати про настання обставин непереборної сили та надав його до Красноармійської ОДПІ, що підтверджено листом №04/516 від 04.09.2014 (а.с.162), а також, у строки, передбачені Законом, 05 листопада 2014 року надав до Мангуської ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області заяву про звільнення від сплати єдиного внеску з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції.
Пунктом 9-4 розділ VIII Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про збір та обік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», зазначено, що відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обовязків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.
Згідно ч. 1, 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем не надано суду жодного доказу правомірності дій щодо прийняття рішення, яке оскаржується, в розумінні зазначеної норми Закону.
Судом не приймаються до уваги посилання контролюючого органу на розяснення Державної фіскальної служби України, викладені у листі від 05 грудня 2014 року за № 13656/7/99-99-17-03-01-17, оскільки статтею 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого:
1) суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України;
2) суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Лист Державної фіскальної служби України від 05 грудня 2014 року за № 13656/7/99-99-17-03-01-17 не має статусу закону чи підзаконного нормативно-правового акту, а отже, не є джерелом права.
За таких обставин, рішення від 26 березня 2015 року № НОМЕР_1 прийняте про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску на суму штрафу у розмірі 40 705,07 грн. (10% від своєчасно не сплачених сум єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування) та пені в розмірі 49 576,69 грн. (0,1% від суми недоїмки) за період з 22 липня 2014 року по 10 грудня 2014 року на загальну суму 90281,76 грн. є незаконним, необґрунтованим та таким, що не відповідає критеріям правомірності, які ставляться до рішень суб'єктів владних повноважень ч. 3 ст. 2 КАС України, а тому підлягає скасуванню.
За приписами ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
З огляду на наведене, на підставі Податкового кодексу України, Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, Закону України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції, керуючись вимогами ст.ст. 4-15, 51, 69-72, 86, 94, 122, 158-164, 167, 185-186, 254, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» в особі відокремленого підрозділу «Виробнича одиниця обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» «Димитровтепломережа» до Красноармійської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області про скасування рішення № НОМЕР_1 від 26 березня 2015 року - задовольнити.
Скасувати рішення Красноармійської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області від 26 березня 2015 року № НОМЕР_1 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальну суму 90281,76 грн.
Стягнути з Державного бюджету України на користь відокремленого підрозділу «Виробнича одиниця обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» «Димитровтепломережа» (код ЄДРПОУ 38311229, юридична адреса: 85327, Донецька область, м. Димитров, мкр-н Молодіжний, буд.16-А) судові витрати з судового збору у розмірі 182 (сто вісімдесят дві) гривні 70 копійок.
Повний текст постанови складено та підписано «01» липня 2015 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Голошивець І.О.