Господарський суд Чернігівської області
Пр-т. Миру, 20, м. Чернігів, 14000 , тел. 676-311, факс 77-44-62, e-mail: inbox@cn.arbitr.gov.ua
=====
УХВАЛА
від "02" липня 2015 р. у справі № 927/561/15
Господарський суд Чернігівської області у складі судді Оленич Т.Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали заяви №1-07/612 від 18.06.2015
Об'єднання житлово-будівельних кооперативів м.Чернігова, просп. Перемоги, 203А, м.Чернігів, 14027
про розстрочку виконання рішення Господарського суду Чернігівської області від 02.06.2015
та матеріали справи №927/561/15
за позовом: Чернігівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, просп. Миру, 49-а, м. Чернігів, 14005
до відповідача: Об'єднання житлово-будівельних кооперативів м.Чернігова, просп.Перемоги, 203-А, м. Чернігів, 14000
про стягнення 68000грн. штрафу та 31620грн. пені
за участю представників учасників судового процесу:
від заявника (відповідача у справі): Дзеня В.В. (довіреність б/н від 14.05.2015)
від стягувача (позивача у справі): Полякової О.П. - завідувача юридичного сектору, довіреність №01-14/468 від 23.02.2015
після перерви, оголошеної в судовому засіданні з 01.07.2015 по 02.07.2015 на підставі ч.3 ст.77 Господарського процесуального кодексу України,
ВСТАНОВИВ:
Об'єднанням житлово-будівельних кооперативів м. Чернігова подано заяву про розстрочку виконання рішення Господарського суду Чернігівської області від 02.06.2015 у справі №927/561/15 на 36 місяців.
Заява обґрунтована скрутним фінансовим становищем, викликаним несвоєчасною оплатою мешканцями будинків послуг з утримання будинків та прибудинкових територій, які надаються заявником, та є основним та єдиним видом діяльності організації. Розмір плати за послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій визначається рішенням виконавчого комітету Чернігівської міської ради, у зв'язку з чим фінансові надходження до ОЖБК м. Чернігова носять обмежений характер. Жодної допомоги з бюджету ОЖБК м. Чернігова протягом останніх п'яти років не отримує. Вся виручка, яка надходить до організації, використовується виключно на підтримку належного технічного стану та забезпечення функціонування житлового фонду м. Чернігова, який перебуває на утриманні в ОЖБК. Тобто кошти ОЖБК м. Чернігова, за твердження заявника, мають важливе соціальне значення для м. Чернігова та його мешканців. У випадку недостатності коштів ОЖБК м. Чернігова не матиме змоги належним чином утримувати будинки, що може фактично призвести до виходу з ладу інженерних комунікацій, надзвичайних подій техногенного характеру (затоплення, пожежа, руйнування багатоквартирного будинку тощо). Посилаючись на суми чистого доходу організації за 2012, 2013 та 2014 роки, заявник стверджує, що для ОЖБК м. Чернігова сплата такого значного розміру штрафу фактично паралізує діяльність підприємства, наслідком чого стане неможливість виконання функцій по утриманню будинків і споруд та прибудинкових територій. Наведені обставини, на думку заявника, значно ускладнять виконання рішення суду.
Чернігівське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України проти можливості надання розстрочки не заперечувало, зазначивши лише, що самим територіальним відділенням розстрочення сплати накладеного штрафу може бути здійснено в межах двомісячного строку з дня одержання відповідачем рішення органу АМКУ про накладення штрафу, який закінчився 02.01.2014.
Після оголошеної перерви в судовому засіданні, яке відбулось 02.07.2015, з'явились представники сторін.
У зв'язку із задоволенням клопотань сторін про відмову від здійснення технічної фіксації судового процесу, засідання господарського суду по розгляду даної справи проведені без фіксації технічними засобами. Хід судового процесу відображено у протоколах судових засідань.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши матеріали заяви та подані докази, вислухавши пояснення представників сторін, суд прийшов до висновку, що заява підлягає задоволенню частково, з огляду на таке:
Рішенням Господарського суду Чернігівської області від 02.06.2015 у справі №927/561/15 за позовом Чернігівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України до Об'єднання житлово-будівельних кооперативів м.Чернігова про стягнення 68000грн. штрафу за порушення законодавства про захист економічної конкуренції та 31620грн. пені за прострочення сплати штрафу з відповідача стягнуто в доход Державного бюджету України 68000грн. штрафу та 31620грн. пені, а також 1992грн.40коп. судового збору.
За даними автоматизованої системи документообігу суду «Діловодство спеціалізованого суду (ДСС)» апеляційні та касаційні скарги на вищевказане рішення до господарського суду не надходили, в зв'язку з чим в порядку ст.85 Господарського процесуального кодексу України рішення від 02.06.2015 у справі №927/561/15 набрало законної сили 16 червня 2015 року.
16 червня 2015 року на примусове виконання вищевказаного рішення видано наказ про стягнення з ОЖБК м. Чернігова в доход Державного бюджету України 68000грн. штрафу за порушення законодавства про захист економічної конкуренції та 31620грн. пені за прострочення сплати штрафу, який направлений Чернігівському обласному територіальному відділенню Антимонопольного комітету України як органу, за позовом якого судом винесено відповідне рішення, та наказ про стягнення з ОЖБК м. Чернігова в доход Державного бюджету України 1992грн.40коп. судового збору, який направлений до органу доходів та зборів відповідно до визначеної законом компетенції.
18 червня 2015 року до господарського суду від ОЖБК м. Чернігова надійшла заява про розстрочку виконання рішення від 02.06.2015 у справі №927/561/15 в частині присуджених до стягнення 68000грн. штрафу та 31620грн. пені терміном на 36 місяців.
В ході розгляду заяви Чернігівським обласним територіальним відділенням Антимонопольного комітету України повідомлено про пред'явлення наказу від 16.06.2015 №927/561/15 до органу Державної виконавчої служби для виконання, на підтвердження чого надано лист №01-14/1873-1 від 24.06.2015.
На день винесення даної ухвали рішення господарського суду від 02.06.2015 у справі №927/561/15 не виконано.
Відповідно до ч.1 ст.121 Господарського процесуального кодексу України при наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, за заявою сторони, державного виконавця, прокурора або за своєю ініціативою господарський суд, який видав виконавчий документ, у десятиденний строк розглядає це питання у судовому засіданні з викликом сторін, прокурора і у виняткових випадках, залежно від обставин справи, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, ухвали, постанови, змінити спосіб та порядок їх виконання.
За загальним правилом розстрочка виконання рішення суду полягає у виконанні рішення частинами з певним інтервалом у часі у вказані судом строки, наслідком чого є відтермінування повного фактичного виконання рішення.
При цьому, як зазначено в підп.7.2 п.7 постанови Пленуму Вищого господарського суду України №9 від 17.10.2012 «Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України», підставою для відстрочки, розстрочки, зміни способу та порядку виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у визначений строк або встановленим господарським судом способом. При цьому слід мати на увазі, що згоди сторін на вжиття заходів, передбачених статтею 121 ГПК, ця стаття не вимагає, і господарський суд законодавчо не обмежений будь-якими конкретними термінами відстрочки чи розстрочки виконання рішення. Проте, вирішуючи питання про відстрочку чи розстрочку виконання рішення, зміну способу і порядку виконання рішення, господарський суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини справи, зокрема, щодо фізичної особи (громадянина) - тяжке захворювання її самої або членів її сім'ї, скрутний матеріальний стан, стосовно юридичної особи - наявну загрозу банкрутства, відсутність коштів на банківських рахунках і майна, на яке можливо було б звернути стягнення, щодо як фізичних, так і юридичних осіб - стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Відповідно до п.2.1., 2.2. Статуту ОЖБК м. Чернігова, в редакції затвердженій загальними зборами голів ЖБК будинків ОЖБК м. Чернігів (протокол №1 від 22.02.2014), державна реєстрація якої проведена 10.06.2014 номер запису 10641050017000484, основною метою діяльності ОЖБК є забезпечення утримання будинків та прибудинкової території; предметом діяльності ОЖБК є, зокрема, задоволення потреб фізичних та юридичних осіб щодо забезпечення експлуатації та ремонту жилих та нежилих приміщень, будинків, споруд та утримання прилеглих територій відповідно до норм, нормативів, стандартів відповідно до переліку послуг, які визначені актами цивільного законодавства, органів держаної влади, органів місцевого самоврядування.
Як вбачається з наданих суду заявником звітів про фінансові результати в 2012 році чистий прибуток ОЖБК м. Чернігова склав 112тис.грн., в 2013 році - 87тис.грн., в 2014 році - 33тис.грн., в першому кварталі 2015 року - 3тис.грн.
Порівнюючи показники фінансових результатів діяльності заявника у співвідношенні з присудженими до стягнення за рішенням суду коштами в сумі 99620грн., а також враховуючи основний вид діяльності заявника, суд приходить до висновку, що виконання рішення суду одномоментно може призвести до негативних наслідків для боржника та стати перешкодою для виконання покладених на нього функції з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, яка має важливе соціальне значення для м. Чернігова.
Наведені обставини розцінюються судом як виключні та такі, що можуть ускладнити виконання рішення або зробити його неможливим.
Разом з тим, відповідно до ст.4-2 Господарського процесуального кодексу України, яка відображає загальні засади судочинства, визначенні в ст.129 Конституції України, правосуддя у господарських судах здійснюється на засадах рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом.
А тому вирішуючи питання про розстрочку виконання рішення, суд має враховувати інтереси та становище як боржника так і стягувача, оскільки розстрочка виконання рішення суду відтерміновує його повне фактичне виконання.
Рішення адміністративної колегії Чернігівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, за яким з ОЖБК м. Чернігова стягнуто 68000грн. штрафу за порушення законодавства про захист економічної конкуренції, прийнято 22.10.2013 і до цього часу залишається не виконаним, а тому враховуючи інфляційні процеси, суд вважає за доцільне задовольнити заяву частково та розстрочити виконання рішення суду на 18 місяців з липня 2015 року по грудень 2016 року зі сплатою платежів щомісячно рівними частинам зі строком сплати до останнього числа кожного місяця строку.
Керуючись ст.86, 121 Господарського процесуального кодексу України, суд
У Х В А Л И В:
Заяву боржника - Об'єднання житлово-будівельних кооперативів м. Чернігова - про розстрочку виконання рішення господарського суду задовольнити частково.
Розстрочити виконання рішення Господарського суду Чернігівської області від 02.06.2015 у справі №927/561/15 в частині стягнення з Об'єднання житлово-будівельних кооперативів м.Чернігова 68000грн. штрафу за порушення законодавства про захист економічної конкуренції та 31620грн. пені за прострочення сплати штрафу, на примусове виконання якого видано наказ від 16.06.2015, на 18 місяців з липня 2015 року по грудень 2016 року зі сплатою платежів щомісячно рівними частинам із терміном сплати до останнього числа кожного місяця строку:
1) 5534грн.44коп. сплатити до 31.07.2015;
2) 5534грн.44коп. сплатити до 31.08.2015;
3) 5534грн.44коп. сплатити до 30.09.2015;
4) 5534грн.44коп. сплатити до 31.10.2015;
5) 5534грн.44коп. сплатити до 30.11.2015;
6) 5534грн.44коп. сплатити до 31.12.2015;
7) 5534грн.44коп. сплатити до 31.01.2016;
8) 5534грн.44коп. сплатити до 29.02.2016;
9) 5534грн.44коп. сплатити до 31.03.2016;
10) 5534грн.44коп. сплатити до 30.04.2016;
11) 5534грн.44коп. сплатити до 31.05.2016;
12) 5534грн.44коп. сплатити до 30.06.2016;
13) 5534грн.44коп. сплатити до 31.07.2016;
14) 5534грн.44коп. сплатити до 31.08.2016;
15) 5534грн.44коп. сплатити до 30.09.2016;
16) 5534грн.44коп. сплатити до 31.10.2016;
17) 5534грн.44коп. сплатити до 30.11.2016;
18) 5534грн.52коп. сплатити до 31.12.2016.
Ухвала набирає законної сили з 02 липня 2015 року.
Суддя Т.Г.Оленич