У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 671/811/15-а
Головуючий у 1-й інстанції: Чорний С.Б.
Суддя-доповідач: Ватаманюк Р.В.
30 червня 2015 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Ватаманюка Р.В.
суддів: Мельник-Томенко Ж. М. Сторчака В. Ю.
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у Волочиському районі Хмельницької області на постанову Волочиського районного суду Хмельницької області від 18 травня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 (далі - позивач) до Управління Пенсійного фонду України у Волочиському районі Хмельницької області (далі - відповідач) про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом в якому просив: визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови в перерахунку позивачу пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 № 1789-XII (далі - Закон № 1789-XII) в редакції від 09.08.2003 за вислугу років в розмірі 90 відсотків від суми місячного заробітку; зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії з 31.03.2015 відповідно до cт. 50-1 Закону № 1789-XII в розмірі 90% від суми місячної заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Хмельницької області № 18-224 вих. 15 від 31.03.2015 та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії, перерахувавши її на особистий пенсійний рахунок позивача.
Постановою Волочиського районного суду Хмельницької області від 18.05.2015 адміністративний позов задоволено .
Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить суд скасувати вказане рішення та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог повністю.
Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, заслухавши суддю-доповідача, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін з таких підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 195 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Як вірно встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, що позивач дійсно працював на різних прокурорсько-слідчих посадах з 02.08.1988 по 31.03.2015.
В березні 2004 року йому було призначено пенсію за вислугу років на підставі ст.50-1 Закону №1789-ХІІ в розмірі 90% від суми місячної заробітної плати.
31 березня 2015 року наказом прокурора області №324к від 24.03.2015 позивача було звільнено з посади начальника управління прокуратури Хмельницької області за власним бажанням на підставі ст. 38 КЗпП України.
Цього ж дня позивач звернувся до відповідача із заявою про здійснення йому перерахунку раніше призначеної пенсії у розмірі 90% від заробітної плати, розмір якої визначено у довідці прокуратури Хмельницької області №18-224 від 31.03.2015 та у зв'язку із змінами в оплаті праці працівників прокуратури (Постанова Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 № 505 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури").
Однак листом відповідача від 09.04.2015 №3575/04 отримав відмову в перерахунку пенсії у зв'язку з тим, що на підставі Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 №76-VII встановлено, що з 01.01.2015 призначення та перерахунки пенсій в разі підвищення заробітної плати згідно ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" обчислюється в розмірі 60% від заробітної плати.
Приймаючи оскаржуване рішення суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем не враховано, що ст. 50-1 Закону № 1789-XII в редакції Закону України "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин" від 28.12.2014 встановлює 60 % розмір пенсії, яка призначається після 01.01.2015, та не є підставою зменшення 90 % розміру раніше призначеної законної пенсії.
Колегія судів погоджується з висновками суду першої інстанції з таких підстав.
Згідно з ч.1 ст.50-1 Закону № 1789-ХІІ (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 % від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 % від суми місячного (чинного) заробітку.
Законом №3668-VІ, який набрав чинності з 01.10.2011 внесено зміни до ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ, зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.
Так, відповідно до ст.50-1 Закону № 1789-ХІІ в редакції від 09.08.2003, яка діяла на час призначення позивачу пенсії, та до набрання чинності Законами України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 та "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 №76-VII, встановлено, що прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі, зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Разом з тим підстави та порядок перерахунку пенсії прокурорам регулюють частини 13 та 18 ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Законів № 3668-VІ та № 1789-ХІІ не зазнали змін, змінилася лише нумерація частин цієї статті.
Так, відповідно до ч. 13 ст.50-1 Закону № 1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно із ч.18 ст.50-1 Закону № 1789-ХІІ, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
При цьому 01.01.2015 набрав чинності Закон України від 28.12.2014 №79-VІІІ "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин", яким були внесені зміни до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" , зокрема встановлено, що пенсія прокурорам і слідчим призначається в розмірі 60% від суми їх місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення на призначення пенсії.
Водночас, положення тієї ж статті Закону України "Про прокуратуру" відносно умов та порядку перерахунку пенсії залишилися незмінними.
Таким чином, суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції дійшов до вірного висновку про те, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом України "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин" зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Аналогічна позиція міститься в постанові Верховного Суду України від 10.12.2013 у справі № 21-348а13 та від 17.12.2013 у справі № 21-445а13.
Отже, зважаючи на викладене, колегія суддів погоджується з позицією суду першої інстанції про визнання неправомірними дії відповідача щодо проведення перерахунку позивачу у розмірі 90% від суми щомісячного заробітку та зобов'язання проведення перерахунку пенсії позивачу, у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури відповідно до вимог ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" з урахуванням довідки прокуратури Хмельницької області №18-224 від 31.03.2015 у розмірі 90% щомісячного заробітку та виплатити позивачу різницю між фактично отриманою ним та належною до сплати сумою пенсії.
Відповідно до ст. 244-2 КАС України висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права. Суд має право відступити від правової позиції, викладеної у висновках Верховного Суду України, з одночасним наведенням відповідних мотивів.
На підставі наведеного колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку щодо задоволення заявлених позовних вимог у спосіб та межах передбачених законодавством.
Оскільки доводи апеляційної скарги відповідача не ґрунтуються на вимогах законодавства та не спростовують висновків суду першої інстанції, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, та ухвалив судове рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому підстави для його скасування або зміни відсутні.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 183-2, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України , суд
У Х В А Л И В :
апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у Волочиському районі Хмельницької області залишити без задоволення, а постанову Волочиського районного суду Хмельницької області від 18 травня 2015 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі.
Відповідно до ч. 10 ст. 183-2 КАС України у разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, судове рішення апеляційної інстанції є остаточним та оскарженню не підлягає.
Головуючий Ватаманюк Р.В.
Судді Мельник-Томенко Ж. М.
Сторчак В. Ю.