Постанова № 46052506, 26.05.2015, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
26.05.2015
Номер справи
826/4370/15
Номер документу
46052506
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

26 травня 2015 року № 826/4370/15

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії:

головуючого судді Шулежка В.П.,

судді Іщука І.О.,

судді Погрібніченко І.М.,

розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Агенство сертифікації, екологічної експертизи та нотифікації» до Міністерства екології та природних ресурсів України про визнання протиправним та скасування рішення,

В С Т А Н О В И В:

З позовом до Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось товариство з обмеженою відповідальністю «Агенство сертифікації, екологічної експертизи та нотифікації» (далі - позивач, ТОВ «Агенство сертифікації, екологічної експертизи та нотифікації») до Міністерства екології та природних ресурсів України (далі - відповідач, Мінприроди України) про визнання протиправним та скасування рішення Мінприроди України, оформлене протоколом № 02 від 24.02.2014 р. засідання Комісії із сертифікації екологічних аудиторів в частині виключення ТОВ «Агентство сертифікації, екологічної експертизи та нотифікації» із Реєстру екологічних аудиторів та юридичних осіб, що мають право на здійснення екологічного аудиту.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що рішення Мінприроди України про виключення позивача із Реєстру екологічних аудиторів та юридичних осіб, що мають право на здійснення екологічного аудиту є протиправним та повинно бути скасованим, оскільки чинність сертифіката екологічного аудитора ОСОБА_1 не припинялася і не зупинялася, а Мінприроди України було надано позивачем документи, передбачені Положенням «Про ведення реєстру екологічних аудиторів та юридичних осіб, що мають право на здійснення екологічного аудиту», тому відповідач не мав правових підстав виключати позивача із Реєстру екологічних аудиторів та юридичних осіб, що мають право на здійснення екологічного аудиту.

Представник позивача в судовому засідання позовні вимоги пітримав в повному обсязі та просив його задовольнити повністю.

Представник відповідача проти позову заперечував та зазначив, що позовна заява ТОВ «Агентство сертифікації, екологічної експертизи та нотифікації» є необгрунтованою та такою що не підлягає задоволенню, мотивуючи тим, що за адресою позивач не знаходиться, а нове місцезнаходження юридичної особи невідоме, лист-повідомлення про виключення ТОВ «Агентство сертифікації, екологічної експертизи та нотифікації» не надсилався.

Представники позивача та відповідача подали клопотання про розгляд справи за їх відсутності.

З огляду на викладене, з урахуванням положень ч.4 ст.122 КАС України, суд прийшов до висновку про доцільність розгляду справи в порядку письмового провадження на підставі наявних матеріалів справи.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, заслухавши пояснення представників сторін, судом встановлено наступне.

ТОВ «Агентство сертифікації, екологічної експертизи та нотифікації» (код ЄДРПОУ 36582354) є юридичною особою, яка відповідно до статуту здійснює діяльність із надання послуг екологічного аудиту.

Згідно положень статуту, у штаті підприємства працює сертифікований екологічний аудитор ОСОБА_1.

На підставі наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 103 від 25.02.2010 р. керівнику ТОВ «Агентство сертифікації, екологічної експертизи та нотифікації» ОСОБА_1 присвоєно кваліфікацію екологічного аудитора та видано сертифікат серії НОМЕР_1.

Термін дії сертифікату було продовжено відповідно до протоколу засідання Комісії із сертифікації екологічних аудиторів № 26 від 13.02.2013 р. на три роки, що підтверджується листом Мінприроди № 2700/17/10-13 від 19.02.2013 р.

Відповідно до повідомлення Мінприроди України №13827/16/10-11 від 27.07.2011 року, ТОВ «Агентство сертифікації, екологічної експертизи та нотифікації» внесено до реєстру екологічних аудиторів та юридичних осіб, що мають право на здійснення екологічного аудиту відповідно до рішення Комісії з сертифікації екологічних аудиторів від 14 липня 2011 року протоколу № 22.

Як пояснив позивач, у лютому 2015 року керівник ТОВ «Агентство сертифікації, екологічної експертизи та нотифікації» ОСОБА_1, перевіривши Реєстр екологічних аудиторів та юридичних осіб, що мають право на здійснення екологічного аудиту, опублікований на офіційному веб-сайті Мінприроди, виявив відсутність інформації про підприємство у Реєстрі екологічних аудиторів.

Так, відповідно до протоколу № 02 від 24.02.2014 р. засідання Комісії із сертифікації екологічних аудиторів ТОВ «Агентство сертифікації, екологічної експертизи та нотифікації» виключено із Реєстру екологічних аудиторів та юридичних осіб, що мають право на здійснення екологічного аудиту.

Позивач, вважаючи вказане рішення протиправним, прийнятим без належних на те правових підстав, у зв'язку із обмеженням його взяти участь у засіданні, що призвело до порушення його прав та обов'язків, звернувся за їх захистом з відповідним позовом до суду.

Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України визначено принцип законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони зокрема: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Спеціальним законом, що визначає основні правові та організаційні засади здійснення екологічного аудиту і спрямований на підвищення екологічної обґрунтованості та ефективності діяльності суб'єктів господарювання є Закон України «Про екологічний аудит» від 24.06.2004 р. № 1862-IV.

Положення цього Закону поширюються на всіх суб'єктів господарювання незалежно від форми власності та видів діяльності.

Згідно ст. 3 Закону України «Про екологічний аудит», суб'єктами екологічного аудиту є: замовники; виконавці екологічного аудиту.

Статтею 4 Закону України «Про екологічний аудит» визначено, що еколого-аудиторська діяльність включає проведення екологічного аудиту, а також його організаційне, правове, методичне, консультативне та інші види забезпечення.

Відповідно до ст. 14 Закону України «Про екологічний аудит», екологічний аудит може здійснюватись юридичною особою, статутом якої передбачений цей вид діяльності і в штаті якої є хоча б один екологічний аудитор.

Стаття 22 Закону України «Про екологічний аудит», передбачає порядок сертифікації на право проведення екологічного аудиту.

Зокрема, сертифікат на право проведення екологічного аудиту видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища.

Термін чинності сертифіката - три роки.

Чинність сертифіката може бути припинена достроково чи зупинена на строк до одного року органом, який видав сертифікат, або в судовому порядку у разі грубих порушень, допущених під час проведення екологічного аудиту (недостовірність оцінок, необ'єктивність аналізу фактичних даних, порушення етичних норм тощо), неодноразових, підтверджених замовниками, керівниками (власниками) об'єктів екологічного аудиту або іншими екологічними аудиторами, фактів низької якості проведення екологічного аудиту, порушення законодавства про екологічний аудит.

Згідно зі ст. 23 Закону України «Про екологічний аудит», центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, веде реєстр екологічних аудиторів та юридичних осіб, що мають право на здійснення екологічного аудиту.

У разі припинення достроково або зупинення чинності сертифіката в зазначеному реєстрі робиться відповідний запис.

При цьому, на виконання статті 23 Закону України «Про екологічний аудит», розроблено Положення про ведення реєстру екологічних аудиторів та юридичних осіб, що мають право на здійснення екологічного аудиту, затверджене наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 27 березня 2007 р. № 121 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 13 квітня 2007 р. за № 338/13605 (далі - Положення).

Це Положення визначає єдині умови та порядок ведення Реєстру екологічних аудиторів та юридичних осіб, що мають право на здійснення екологічного аудиту.

Згідно понять, викладених у п.2.1 цього Положення, реєстр екологічних аудиторів та юридичних осіб, що мають право на здійснення екологічного аудиту (далі - Реєстр) - це документ, який визначає перелік екологічних аудиторів та юридичних осіб, що мають право здійснювати еколого-аудиторську діяльність відповідно до вимог Закону України «Про екологічний аудит».

Відповідно до пунктів 3.1 - 3.2 Положення, до Реєстру входять:

екологічні аудитори, які мають чинний сертифікат екологічного аудитора, виданий Мінприроди України в установленому порядку;

юридичні особи, статутом яких передбачений цей вид діяльності та в штаті яких працює хоча б один сертифікований екологічний аудитор.

Унесення до Реєстру екологічних аудиторів здійснюється з моменту отримання ними сертифіката екологічного аудитора.

Пунктами 4.1-4.2 Положення визначено, що Реєстр ведеться Мінприроди України в паперовому та електронному вигляді за формою, наведеною у додатку 4.

Інформація з Реєстру є відкритою для користувачів і регулярно оновлюється на веб-сайті Мінприроди України.

Розділом 5 цього Положення передбачено порядок внесення змін до Реєстру.

Так, підставами для розгляду Комісією із сертифікації питання щодо внесення змін до Реєстру є:

припинення достроково чи зупинення на строк до одного року чи закінчення терміну чинності сертифіката екологічного аудитора;

зміни в документах, визначених підпунктами «б» - «е» пункту 3.3 цього Положення.

При цьому, підпунктами «б» - «е» пункту 3.3 визначено, що для внесення до Реєстру заявник надає до Мінприроди України документи:

б) виписку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців;

в) копію довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ);

г) копію статуту, завірену нотаріально;

ґ) довідку, що документально підтверджує наявність в штаті заявника хоча б одного сертифікованого екологічного аудитора, засвідчену печаткою юридичної особи;

д) копію сертифіката хоча б одного екологічного аудитора.

Відповідно до п.5.2, п.5.3 Положення, для внесення змін до Реєстру заявник зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дати, коли відбулись зміни, зазначені в абзаці другому пункту 5.1 цього Положення, подати до Мінприроди України заяву та необхідні документи, що підтверджують ці зміни.

Рішення про внесення змін до Реєстру надсилається суб'єкту протягом семи робочих днів з дати оформлення протоколу засідання Комісії із сертифікації.

На виконання ст. 23 Закону України «Про екологічний аудит», Положення, реєстрацію юридичних осіб, що мають право на здійснення екологічного аудиту проводить Міністерство екології та природних ресурсів України.

Відповідач, заперечуючи проти позову зазначив, що станом на 06.04.2015 р. ТОВ «Агентство сертифікації, екологічної експертизи та нотифікації» до Мінприроди України не зверталося для внесення змін до Реєстру екологічних аудиторів та юридичних осіб, що мають право на здійснення екологічного аудиту.

В той же час, як вбачається з матеріалів справи, позивач листом №10-13 від 04.04.2013 р., адресованого Мінприроди України, ТОВ «Агентство сертифікації, екологічної експертизи та нотифікації» повідомив про зміну юридичної адреси: 03110, м. Київ, вул. Олексіївська, 3.

На підтвердження зазначених змін до вказаного листа додано довідку АБ №689362 з Єдиного держвного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, згідно з якою місцезнаходженням підприємства є: 03110, м. Київ, вул. Олексіївська, 3.

Згідно цієї довідки дата внесення даних щодо суб'єкта до ЄДРПОУ - 03.04.2013 р., а дата видачі довідки - 03.04.2013 р.

З наведеного вбачається, що позивач отримавши довідку з Єдиного держвного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців із внесеними змінами до нього стосовно місця знаходження, позивач відразу звернувся із листом до відповідача про зміну адреси.

За таких обставин, на підставі встановлених обставин у справі та викладених норм законодавства, позивачем виконано вимоги, передбачені Положенням, подано до Мінприроди України заяву та необхідні документи, що підтверджують зміни в документах, визначених підпунктами «б» - «е» пункту 3.3 Положення.

Суд не бере до уваги посилання відповідача на перейменування вулиці Урицького на вулицю Митрополита Василя Липківського та незнаходження ТОВ «Агентство сертифікації, екологічної експертизи та нотифікації» за зазначеною в поданих документах адресою, оскільки вона ніякого відношення до позивача не має. Позивач змінив адресу ще у 2013 році, про що засвідчено у Довідці ЄДРПОУ №689362, а відтак у період листування відповідача із Державною екологічною академією післядипломної освіти та управління та Управлінням майном, матеріально-технічного та інформаційного забезпечення Мінприроди України позивач не міг знаходитись за адресою по вул. Митрополита Василя Липківського, 35, корпус 2, м. Київ, 03035.

За таких обставин, оцінивши наявні в матеріалах справи докази, враховуючи, що чинність сертифіката екологічного аудитора ОСОБА_1 не припинялася, Мінприроди України було надано документи, передбачені положеннями пункту 3.3 Положення, то у відповідача були відсутні правові підстави для виключення ТОВ «Агентство сертифікації, екологічної експертизи та нотифікації» із Реєстру екологічних аудиторів та юридичних осіб, що мають право на здійснення екологічного аудиту.

Частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до ст. 69 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративній справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін.

Згідно з ч.4 ст. 70 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

Відповідно до частин 1, 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, покладений на нього обов'язок щодо доказування правомірності прийняття оскаржуваного рішення не виконав.

Натомість, позивачем доведено та надано достатньо доказів в обґрунтування позовних вимог.

Враховуючи викладене, проаналізувавши приписи законодавства України, оцінивши докази, які наявні в матеріалах справи, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, а позов таким, що підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 11, 94, 158-163 КАС України, суд,

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «Агенство сертифікації, екологічної експертизи та нотифікації» задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Мінприроди України, оформлене протоколом № 02 від 24.02.2014 р. засідання Комісії із сертифікації екологічних аудиторів в частині виключення ТОВ «Агентство сертифікації, екологічної експертизи та нотифікації» із Реєстру екологічних аудиторів та юридичних осіб, по мають право на здійснення екологічного аудиту.

Присудити з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Агенство сертифікації, екологічної експертизи та нотифікації» (код ЄДРПОУ 36582354) понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 73 (сімдесят три) грн. 08 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі до Окружного адміністративного суду міста Києва апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Київського апеляційного адміністративного суду.

Якщо апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Головуючий суддя В.П.Шулежко

Суддя І.О.Іщук

Суддя І.М.Погрібніченко