Постанова № 46052393, 01.07.2015, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.07.2015
Номер справи
823/1303/15
Номер документу
46052393
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 липня 2015 року справа № 823/1303/15

м. Черкаси

11 год. 29 хв.

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Каліновської А.В.,

при секретарі судового засідання Цаплі І.Ю.,

за участю:

представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом державного підприємства «Златодар» до управління Пенсійного фонду України в Золотоніському районі Черкаської області про скасування рішення,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в Черкаський окружний адміністративний суд з вищезазначеним позовом, в якому просить скасувати рішення в. о. начальника управління Пенсійного фонду України в Золотоніському районі Черкаської області ОСОБА_3 №4 від 21.05.2015 про застосування до державного підприємства «Златодар» фінансових санкцій (пені) в розмірі 6970 грн. 63 коп.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що фінансові санкції (пеня) в розмірі 6970 грн. 63 коп. застосовані до позивача за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) позивачем страхових внесків за період з 31.12.2010 по 30.04.2013. При цьому позивач зазначив, що ухвалою господарського суду Черкаської області від 23.04.2014 порушено провадження про банкрутство ДП «Златодар» (справа №925/470/14) та введено мораторій на задоволення вимог кредиторів. Враховуючи, що вимоги управління Пенсійного фонду України в Золотоніському районі Черкаської області є конкурсними, оскільки виникли до порушення справи про банкрутство позивача, тому починаючи з 23.04.2014 нарахування будь-якої штрафної санкції як заходу забезпечення виконання таких зобовязань суперечить приписам Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав в повному обсязі з підстав зазначених вище.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав, просив у задоволенні позову відмовити повністю, з огляду на те, що 27.01.2014 достроково розірвано договір про розстрочення від 21.01.2011, укладеного між управлінням Пенсійного фонду України в Золотоніському районі Черкаської області та ДП «Златодар». Враховуючи, що строк виконання зобовязань позивача настав після порушення справи про банкрутство, дія мораторію на виконання цих зобовязань не поширюється, оскільки мораторій не зупиняє виконання боржником грошових зобовязань і зобовязань щодо сплати податків і зборів, які виникли після введення мораторію, то і не припиняє заходи, спрямовані на їх забезпечення (нарахування штрафу, пені тощо).

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Державне підприємство «Златодар» зареєстроване як юридична особа 26.12.2003, ідентифікаційний код 00952545, що підтверджується Спеціальним витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 08.06.2015 №20675012, який міститься у матеріалах адміністративної справи.

Як встановлено судом, 21.01.2011 відповідно до пункту 7 розділу XVIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» управлінням Пенсійного фонду України в Золотоніському районі прийнято рішення розстрочити ДП «Златодар» суми заборгованості зі сплати штрафу в сумі 30439 грн. 63 коп., починаючи з 20.04.2011 по 20.01.2016.

Вказаним рішенням визначені строки та суми погашення позивачем вищезгаданих сум штрафу та пені, зокрема, щоквартально, не пізніше 20 числа місяця, що настає після зазначеного періоду, рівними частинами, починаючи з 20.04.2011.

По рішенню про розстрочення суми заборгованості від 21.01.2011, ДП «Златодар», починаючи з 12.04.2011 по 30.04.2013 сплачено штраф на загальну суму 15917 грн. 71 коп., в тому числі: 12.04.2011 в сумі 1599 грн. 47 коп.; 04.05.2011 в сумі 1599 грн. 47 коп.; 22.07.2011 в сумі 1599 грн. 47 коп.; 21.10.2011 в сумі 1599 грн. 47 коп.; 26.10.2012 в сумі 1599 грн. 47 коп.; 13.04.2012 в сумі 1599 грн. 47 коп.; 18.07.2012 в сумі 1599 грн. 47 коп.; 17.10.2012 в сумі 1599 грн. 47 коп.; 18.01.2013 в сумі 1599 грн. 47 коп.; 30.04.2013 в сумі 1522 грн. 48 коп.

Рішенням управління Пенсійного фонду України в Золотоніському районі Черкаської області від 27.01.2014 на підставі пункту 8 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування», достроково розірвано договір розстрочення від 21.01.2011 року, сума фінансової санкції складає 14521 грн. 92 коп. (30439 грн. 63 коп. - 15917 грн. 71 коп. (сплачено) = 14521 грн. 92 коп.).

21 травня 2015 року управління Пенсійного фонду України в Золотоніському районі Черкаської області рішенням №4 за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) позивачем страхових внесків за період з 31.12.2010 по 30.04.2013 нараховано ДП «Златодар» пеню в розмірі 6970 грн. 63 коп.

Вказана пеня нарахована відповідачем у розмірі 0,1 відсотка сум коштів, розрахованих за кожний день прострочення платежу, а саме: 12.04.2011 в сумі 1599 грн. 47 коп. 102 дні прострочки; 04.05.2011 в сумі 1599 грн. 47 коп. 124 днів прострочки; 22.07.2011 в сумі 1599 грн. 47 коп. 203 днів прострочки; 21.10.2011 в сумі 1599 грн. 47 коп. 294 днів прострочки; 26.10.2012 в сумі 1599 грн. 47 коп. 391 днів прострочки; 13.04.2012 в сумі 1599 грн. 47 коп. 468 днів прострочки; 18.07.2012 в сумі 1599 грн. 47 коп. 564 днів прострочки; 17.10.2012 в сумі 1599 грн. 47 коп. 655 днів прострочки; 18.01.2013 в сумі 1599 грн. 47 коп. 748 днів прострочки; 30.04.2013 в сумі 1522 грн. 48 коп. 850 днів прострочки.

Згідно Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон) платник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.

Відповідно до ч. 6 ст. 20 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць.

Згідно п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції Закону до 08.07.2010) суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

Згідно абз. 6 п. 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VІ, на період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності ним Законом. Крім того, відповідно до п. 9.1 Постанови Пенсійного фонду України Про затвердження Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 № 64/8663, до страхувальників за порушення норм законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування накладаються фінансові санкції відповідно до повноважень, якими органи Пенсійного фонду були наділені до 01 січня 2011 року.

Однак, судом встановлено, що ухвалою господарського суду Черкаської області від 23.04.2014 по справі №925/470/14 порушено провадження про банкрутство ДП «Златодар» (вул. Шевченка, 47, м. Золотоноша, Золотоніського району, Черкаської області, ідентифікаційний код 00952545), копія якої знаходиться в матеріалах адміністративної справи.

Закон України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» від 14.05.1992 №2343-XII (далі - Закон №2343-XII) встановлює умови та порядок відновлення платоспроможності суб'єкта підприємницької діяльності або визнання його банкрутом, повного або часткового задоволення вимог кредиторів.

Відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону №2343-XII, мораторій на задоволення вимог кредиторів - зупинення виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), термін виконання яких настав до дня введення мораторію, і припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), застосованих до дня введення мораторію.

Частиною 3 ст. 19 Закону №2343-XII встановлено, що протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів:

- забороняється стягнення на підставі виконавчих та інших документів, що містять майнові вимоги, у тому числі на предмет застави, за якими стягнення здійснюється в судовому або в позасудовому порядку відповідно до законодавства, крім випадків перебування виконавчого провадження на стадії розподілу стягнутих з боржника грошових сум (у тому числі одержаних від продажу майна боржника), перебування майна на стадії продажу з моменту оприлюднення інформації про продаж, а також у разі звернення стягнення на заставлене майно та виконання рішень у немайнових спорах;

- забороняється виконання вимог, на які поширюється мораторій;

- не нараховується неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші фінансові санкції за невиконання чи неналежне виконання зобов'язань із задоволення всіх вимог, на які поширюється мораторій;

- зупиняється перебіг позовної давності на період дії мораторію;

- не застосовується індекс інфляції за весь час прострочення виконання грошового зобов'язання, три проценти річних від простроченої суми тощо (ч. 7 ст. 12 Закону №2343-XII).

Тобто, вказана норма встановлює заборону на нарахування штрафу і пені протягом часу дії мораторію на задоволення вимог кредиторів, вказана заборона чинна протягом дії мораторію.

Необхідно зазначити, що 18 грудня 2009 року Пленум Верховного суду України прийняв постанову №15 «Про судову практику в справах про банкрутство», якою з метою правильного та однакового застосування законодавства про банкрутство судам були надані роз'яснення, зокрема абзацом 3 пункту 17 встановлено, що згідно з абзацом четвертим частини четвертої статті 12 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів не нараховується неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів).

Як вбачається з матеріалів адміністративної справи, строк виконання позивачем зобовязань зі сплати страхових внесків по рішенню від 21.01.2011 про розстрочення заборгованості настав до 23.04.2014 (пеня нарахована відповідачем у розмірі 0,1 відсотка сум коштів, розрахованих за кожний день прострочення платежу, за період з 31.12.2010 по 30.04.2013), тобто до порушення провадження у справі про банкрутство, а тому на виконання цих зобовязань поширюється дія мораторію.

З огляду на положення ст. 19 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», з урахуванням ухвали господарського суду Черкаської області від 23 квітня 2014 року про порушення провадження у справі про банкрутство щодо ДП «Златодар» та введення мораторію на задоволення вимог кредиторів, суд приходить до висновку, що у відповідача не було законних підстав для прийняття рішення №4 від 21.05.2015 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені, а відтак таке рішення підлягає скасуванню.

Згідно з ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених ст. 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову (ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України).

Позивач обґрунтував правомірність заявлених позовних вимог. Натомість відповідач обґрунтованих заперечень не надав. За таких обставин суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі.

Відповідно до частини другої ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України, суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять. Предметом адміністративного позову в даній справі є скасування рішення про застосування фінансових санкцій відповідача, а відповідно до п. 1 частини другої ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову, зокрема, про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень і його скасування, тобто, скасування рішення суб'єкта владних повноважень є наслідком саме визнання його протиправним, в зв'язку з чим, суд дійшов висновку про необхідність виходу для повного захисту інтересів позивача за межі позовних вимог та визнати оскаржене позивачем рішення відповідача протиправним і його скасувати.

Відповідно до положень ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Керуючись ст. ст. 14, 86, 94, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення в. о. начальника управління Пенсійного фонду України в Золотоніському районі Черкаської області ОСОБА_3 №4 від 21.05.2015 про застосування до державного підприємства «Златодар» фінансових санкцій (пені) в розмірі 6970 грн. 63 коп.

Стягнути з Державного бюджету України на користь державного підприємства «Златодар» 182 (сто вісімдесят дві) грн. 20 коп. судового збору.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя А.В. Каліновська

Повний текст рішення виготовлено 03 липня 2015 року.