ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 червня 2015 року Справа № 808/2239/15 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Калашник Ю.В., розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою Дочірнього підприємства «Запорізький облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» до Вільнянської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області (Новомиколаївське відділення) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень рішень,
ВСТАНОВИВ:
22.04.2015 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Дочірнього підприємства «Запорізький облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» до Вільнянської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області (Новомиколаївське відділення) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень рішень № НОМЕР_1 від 29.12.2014, № НОМЕР_2 від 24.03.2015.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на безпідставність висновків податкового органу, яких він дійшов за результатами перевірки філії «Новомиколаївський райавтодор», оскільки податковим органом безпідставно застосовано до позивача штрафні санкції за порушення п.127.1 ст.127 Податкового кодексу України, оскільки вважає, що даною статтею не передбачені санкції за несвоєчасну сплату сум податку з доходів найманих працівників. Просить задовольнити позовні вимоги.
25.06.2015 від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження.
Від представника відповідача до суду надійшло клопотання про розгляд справи без участі представника відповідача, проти задоволення позовних вимог заперечує у повному обсязі, з підстав зазначених у письмових запереченнях (вх. № 26055 від 23.06.2015).
Зокрема зазначає, що пп.168.1.5 п.168.1 ст.168 Податкового кодексу України встановлено несвоєчасну сплату до бюджету податку з доходів фізичних осіб у розмірі 74453,24 грн., у т.ч. у сумі 15069,28 грн. по заборгованості термін сплати якої настав станом на 31.12.2012, у сумі 8541,76 грн. за грудень 2012 року по заборгованості термін сплати якої настав станом на 30.01.2013, у сумі 6069 грн. за січень 2013 року по заборгованості термін сплати якої настав станом на02.03.2013, за лютий 2013 року по заборгованості термін сплати якої настав станом на 30.04.2013, у сумі 11919,37грн. за квітень 2013 року по заборгованості термін сплати якої настав станом на 30.05.2013, у сумі 11801,63 грн. за травень 2013 року по заборгованості термін сплати якої настав станом на 30.06.2013. У сумі 8744,45 грн. за жовтень 2013 року по заборгованості термін сплати якої настав станом на 30.11.2013, у сумі 57,50 грн. та 879,61 за листопад 2013 року по заборгованості термін сплати якої настав станом на 12.12.2013 та 30.12.2013 відповідно, у звязку з чим до позивача застосовано штрафні санкції у відповідності до приписів пп.127.1 ст.127 Податкового кодексу України. З урахуванням вищезазначеного просить відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Відповідно до ч.4 ст.122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
На підставі приписів ч.6 ст.12 та ч.1 ст.41 КАС України у звязку із неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Розглянувши матеріали та зясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.
Фахівцями Вільнянської ОДПІ проведено планову виїзну перевірку філії «Новомиколаївського райавтодор» дочірнього підприємства «Запорізький облавтодор» відкритого акціонерного товариства «Автомобільні дороги України» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2013 по 31.12.2013, за результатами якої складено акт №796/08-06-22/26249688 від 16.12.2014.
Перевіркою, крім іншого, встановлено порушення філією «Новомиколаївський райавтодор» ДП «Запорізький облавтодор»:
- п.176.2 «б» ст.176 Податкового кодексу України та Порядку заповнення й надання податковими агентами податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, та сум утриманого з них податку №1020 від 24.12.2010, за І IV квартали 2013 року;
- пп.168.1.1, пп.168.1.2, пп.168.1.5, п.168.1 ст.168 Податкового кодексу України, в результаті чого несвоєчасно сплачено до бюджету податку з доходів фізичних осіб в розмірі 74453,24 грн.;
На підставі акту перевірки №796/08-06-22/26249688 від 16.12.2014 податковим органом прийняті податкові повідомлення рішення:
- №0011021700 від 29.12.2014, яким позивачу збільшено суму грошового зобовязання з податку на доходи фізичних осіб на загальну суму 42869,41 грн., у т.ч. за основним платежем 0,00 грн. та за штрафними санкціями 42869,41 грн.;
- №0000011700 від 24.03.2015, яким позивачу збільшено суму грошового зобовязання з податку на доходи фізичних осіб на загальну суму 43,12 грн., в т.ч. за основним платежем 0,00 грн. та за штрафними санкціями 43,12 грн.
Позивач, не погодившись з прийнятим податковим повідомленням-рішенням №0011021700 від 29.12.2014, оскаржив його в адміністративному порядку до ГУ ДФС у Запорізькій області та до Державної фіскальної служби України.
ГУ ДФС у Запорізькій області прийнято рішення №1803/7/08-01-10-04-13 від 11.03.15:
- про залишення без змін податкового повідомлення рішення від 29.12.2014 № НОМЕР_1, а скарги без задоволення;
- про збільшення на 43,12 грн. розміру штрафних(фінансових) санкцій, застосованих з посиланням на п.127.1 ст.127 Податкового кодексу України та зобовязання Вільнянської ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області на суму такого збільшення направити платнику податків окреме податкове повідомлення-рішення, у відповідності до п.3.4 Порядку направлення органами державної податкової служби податкових повідомлень рішень.
На виконання рішення про результати розгляду первинної скарги № 1803/7/08-01-10-04-13 від 11.03.15, на адресу ДП «Запорізький Облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» надіслано податкове повідомлення-рішення №0000011700 від 24.03.15 про збільшення розміру штрафних(фінансових) санкцій, застосованих з посиланням на п.127.1 ст.127 Податкового кодексу України на суму 43,12 грн.
Рішенням ДФС України № 7397/6/99-99-10-01-03-15 від 08.04.2015, податкове повідомлення-рішення від 29.12.2014 №0011021700 та рішення ГУ ДФС У Запорізькій області від 11.03.2015 №1304/10/08-01-10-04-13 про результати розгляду первинної скарги залишені без змін, а скаргу ДП «Запорізький облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» - без задоволення.
Не погодившись, із податковими повідомленнями-рішеннями № НОМЕР_1 від 29.12.2014, № НОМЕР_2 від 24.03.2015, позивач звернувся із позовом до суду.
З матеріалів справи судом встановлено, що позивач не погоджується з прийнятими податковими повідомленнями-рішеннями в повному обсязі, а саме в частині застосування до позивача штрафних санкцій з податку на доходу фізичних осіб згідно податкового повідомлення-рішення №0011021700 від 29.12.2014 на суму 42869,41 грн., та згідно податкового повідомлення-рішення №0000011700 від 24.03.2015 на суму 43,12 грн. за порушення пп.168.1.1, пп.168.1.2, пп.168.1.5, п.168.1 ст.168 Податкового кодексу України.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з приписів ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), відповідно до яких у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оскільки підставою прийняття оскаржуваних податкових повідомлень-рішень стали висновки акту перевірки, для вирішення позовних вимог суд вважає необхідним дослідити обґрунтованості цих висновків.
Так, судом встановлено, що підставою для прийняття спірних податкових повідомлень рішень стали висновки податкового органу про порушення філією «Новомиколаївський райавтодор» пп.168.1.5 п.168.1 ст.168 Податкового кодексу України, а саме: філією «Новомиколаївський райавтодор» несвоєчасно перераховувався до бюджету податок з доходів фізичних осіб за період з 31.01.2013 по 30.11.2013 в розмірі 74453,24 грн.
Суд, вважає за необхідне відмітити наступне.
Статтею 168 Податкового кодексу України визначено порядок нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку до бюджету, оподаткування доходів, нарахованих (виплачених, наданих) платнику податку податковим агентом.
У відповідності до пп.168.1.1 п.168.1 ст.168 Податкового кодексу України податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу. Згідно пп.168.1.2 п.168.1 ст.168 Податкового кодексу України податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування цього податку до бюджету.
Суд зазначає, що пункт 168.1 ст.168 Податкового кодексу України було доповнено підпунктом 168.1.5 Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення окремих норм Податкового кодексу України» № 3609-VI від 07.07.2011 року, який набрав чинності з 06.08.2011. Згідно пп.168.1.5 п.168.1 ст.168 Податкового кодексу України, якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені цим Кодексом для місячного податкового періоду.
Згідно абз.1 п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Аналіз наведених положень ПК України дає підстави для висновку, що податковий агент зобов'язаний перерахувати до бюджету утриманий податок під час виплати доходу, а якщо оподаткований дохід нараховується, але не виплачується платнику податку, то податок підлягає сплаті (перерахуванню) у строки, встановлені цим Кодексом для місячного податкового періоду.
Отже, після доповнення Податкового кодексу України пп.168.1.5 п.168.1 ст.168 Податкового кодексу України, обовязок сплати податку з доходів фізичних осіб в разі, якщо оподаткований дохід нараховується, але не виплачується платнику податку, не пов'язується з фактом виплати доходу, а має встановлений для місячного податкового періоду строк сплати.
Водночас, відповідачем застосовано до позивача санкцію згідно п.127.1 ст.127 Податкового кодексу України, відповідно до якого ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету. Дії, передбачені абзацом першим цього пункту, вчинені протягом 1095 днів втретє та більше, - тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 75 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.
Зі змісту вказаної норми слідує, що підставою для застосування санкцій є встановлення під час перевірки порушення у вигляді ненарахування, неутримання та/або несплати (неперерахування) податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків. Тобто, склад порушення передбачає, що нарахування, сплата чи утримання податку не відбулися до чи на момент виплати доходу. Порушення строків сплати податку складом даного порушення не охоплюється, а норми щодо застосування санкцій не підлягають розширеному тлумаченню.
Суд зазначає, що оскільки обовязок сплати податку з доходів фізичних осіб у випадку, якщо оподаткований дохід нараховується, але не виплачується платнику податку, не пов'язується з фактом виплати доходу, а має встановлений для місячного податкового періоду строк сплати, то норми п.127.1 ст.127 та пп.168.1.5 п.168.1 ст.168 Податкового кодексу України не кореспондуються між собою, та ст.127 Податкового кодексу України не містить санкції за порушення строків сплати податку, встановленого пп.168.1.5 п.168.1 ст.168 Податкового кодексу України.
Щодо встановленого під час перевірки порушення, суд зазначає, що позивачем не заперечується несвоєчасність виплати заробітної плати та розрахунків з бюджетом по податку з доходів найманих працівників.
З матеріалів справи вбачається, що податок з доходів фізичних осіб сплачувався підприємством разом із виплатою заробітної плати, що підтверджується Актом перевірки №796/08-06-22/26249688 від 16.12.2014, а саме:
«3.5.1.2.1. Перевіркою правильності визначення суми податку з доходу фізичних осіб не встановлено заниження податку за період 01.01.2013 по 31.12.2013. Податок з доходів найманих працівників у вигляді заробітної плати за період з 01.01.2013 по 313.12.2013 утримувався згідно Податкового кодексу України від 02.12.2010 №27-VI»
«3.5.1.4. Проводилась перевірка достовірності даних податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку, форми 1-ДФ за 1-4 квартали 2013 року. По результатам перевірки порушень не встановлено.»
Крім того, в матеріалах справи наявні відомості нарахування, утримання, перерахування податку з доходу фізичних осіб; банківські виписки; платіжні доручення; копії розрахункових відомостей; копії відомостей на виплату грошей; копії податкових розрахунків сум доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податку у сум утриманого з них податку за 2013 рік.
Водночас, на момент здійснення перевірки фактів несплати податку з доходів фізичних осіб до/або підчас, тобто після виплати заробітної плати, що становить склад правопорушення, передбаченого ст.127 Податкового кодексу України, перевіркою не встановлено.
Враховуючи наведене, при розгляді справи встановлено відсутність в діях підприємства позивача складу порушення, за яке п.127.1 ст.127 Податкового кодексу України передбачено санкції.
Таким чином, суд дійшов висновку, що податковим органом безпідставно застосовано до позивача штрафні санкції, передбачені п.127.1 ст.127 Податкового кодексу України, оскільки позивачем не вчинялось вказане порушення, а позивач, приймаючи спірні податкові повідомлення-рішення, діяв при помилковому розумінні норм чинного законодавства.
Згідно з ч. 1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідачем не надано належних та допустимих доказів на підтвердження обґрунтованості прийняття оскаржуваних податкових повідомлень-рішень.
Згідно із частиною 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст. 2, 4, 7-12, 14, 86, 158-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1.Адіністративний позов задовольнити.
2.Визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення рішення Вільнянської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області (Новомиколаївське відділення) №0011021700 від 29.12.2014.
3.Визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення рішення Вільнянської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області (Новомиколаївське відділення) №0000011700 від 24.03.2015.
4.Стягнути з Державного бюджету України на користь Дочірнього підприємства «Запорізький Облавтодор» відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» (код ЄДРПОУ 32025623) судовий збір в розмірі 182,70 грн. (сто вісімдесят дві гривні 70 копійок).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
СуддяЮ.В.Калашник