Постанова № 46050434, 30.06.2015, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.06.2015
Номер справи
805/2292/15-а
Номер документу
46050434
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 червня 2015 р. Справа № 805/2292/15-а

приміщення суду за адресою: 84112, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 2

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Кошкош О.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товарної біржи «Мегаполіс» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені,

В С Т А Н О В И В:

9 червня 2015 року Донецьке обласне відділення соціального захисту інвалідів (надалі - позивач) звернулось до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Товарної біржи «Мегаполіс» (надалі - відповідач) про стягнення адміністративно господарський санкцій у розмірі 5472,22 грн. та пені у розмірі 1247,13 грн. В обґрунтування позову зазначив, що відповідачем недотриманий норматив створення робочих місць для працевлаштування інвалідів. У 2013 році на підприємстві відповідача середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу становила 9 осіб, згідно ч. 1 ст. 19 Закону України Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні (надалі Закон), повинно бути працевлаштований 1 інвалід, але фактично за даними інваліди не працювали, що є підставою для застосування до відповідача адміністративно-господарських санкцій у сумі 6719,35 грн. Через порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій, які розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, позивач посилаючись на ст. 20 Закону, просить стягнути з відповідача суму нарахованої пені 26 383,84 грн.

Разом із позовною заявою позивач надав клопотання про поновлення строку звернення до суду, в обґрунтування якого зазначив, що позивач не мав можливості звернутися до суду у передбачений законом строк з метою примусового стягнення санкцій з підприємства, яке не виконало норматив працевлаштування інвалідів у 2013 році, у звязку із проведенням антитерористичної операції на території регіону. Вказане стало підставою для переведення низки державних органів управління Донецької області до інших міст області, закриття будівлі місця розташування відділень Фонду, переїзду робітників Фонду до інших населених пунктів, закриття поштових відділень, що унеможливило подачу адміністративного позову у шестимісячний строк, тобто до 16 жовтня 2014 року.

На підставі викладеного суд визнає причину пропуску строку звернення до адміністративного суду поважною.

Представник позивача у судове засідання не зявився про час, місце та дату розгляду справи повідомлений належним чином. В матеріалах справи міститься клопотання про розгляд справи без участі представника позивача.

Представник відповідач у судове засідання не зявився про час, місце та дату розгляду справи повідомлений належним чином. Заяв чи клопотань, заперечень на позов та документів щодо підтвердження факту працевлаштування інвалідів суду не надав.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, з огляду на наступне.

Відповідач Товарна біржа «Мегаполіс» є юридичною особою, яка зареєстрована 09.04.2004 року, код ЄДРПОУ 32879370, 84301, АДРЕСА_1.

19 лютого 2014 року відповідачем наданий звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2013 рік, згідно якого середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу становить 9 осіб (фактично за рік), з них середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність 0 осіб; кількість інвалідів штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог статті 19 Закону України Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні становить 1 особа (фактично за рік).

Фонд соціального захисту інвалідів відповідно до п.1 Положення про Фонд соціального захисту інвалідів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1434 від 26.09.2002 року (надалі Положення) є урядовим органом державного управління, який діє у складі Мінпраці та підпорядковується йому.

Згідно п. 3 Положення, одним із завдань Фонду соціального захисту інвалідів є контроль за виконанням підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами і організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, які використовують найману працю (далі - підприємства), нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, установленого Законом України Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні.

Основи соціальної захищеності інвалідів в Україні та гарантування їм рівних з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість інвалідам вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними здібностями і інтересами визначені положеннями Закону України Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні (надалі Закон).

У відповідності до ст. 19 Закону для всіх підприємств, установ і організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 4% від середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Підприємства, установи і організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою статті 18 вказаного Закону, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округляється до цілого значення.

Відповідно до ст. 18 Закону забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій, чи до державної служби зайнятості.

Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобовязані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально - економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

У відповідності до вимог ст. 19 Закону України Про зайнятість населення Державна служба зайнятості має право, зокрема, направляти для працевлаштування на підприємства, в установи і організації всіх форм власності при наявності там вільних робочих місць (вакантних посад) громадян, які звертаються до служби зайнятості, відповідно до рівня їх освіти і професійної підготовки, а інвалідів, крім того, - відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у них кваліфікації і знань та з урахуванням їх побажань.

Відповідно до абз. 2 п. 2 ст. 19 цього Закону Державна служба зайнятості має право також одержувати від підприємств, установ і організацій, незалежно від форм власності, адміністративні дані по наявність вакантних робочих місць, у тому числі призначених для працевлаштування інвалідів, характер і умови праці на них, про всіх вивільнюваних, прийнятих і звільнених працівників та інформацію про передбачувані зміни в організації виробництва і праці, інші заходи, що можуть призвести до вивільнення працівників.

Постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні затверджений Порядок подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування. Згідно з абзацом 3 пункту 2 зазначеного Порядку інформація про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів роботодавці подають центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття.

Згідно з Порядком інформація про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів роботодавці подають центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття.

З огляду на викладене, обовязок по працевлаштуванню інвалідів відповідно до встановленого Законом нормативу, покладається як на роботодавця, так і на державну службу зайнятості.

Під час судового розгляду справи відповідачем суду не надано належних та допустимих доказів на підтвердження факту здійснення працевлаштування інвалідів у 2013 році.

Враховуючи викладене, позивач правомірно нарахував відповідачеві суму адміністративно-господарських санкцій у розмірі 5472,22 грн. та пені у розмірі 1247,13 грн.

Відповідно до ст. 218 Господарського кодексу України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.

Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.

Відповідачем не вжито усіх залежних від нього заходів, направлених на недопущення господарського правопорушення, що надає позивачеві можливість накладення на нього адміністративно-господарських санкцій.

Таким чином, з наведеного вбачається, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

З огляду на наведене, керуючись статтями 2, 7-12, 69-72, 87-98, 122-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товарної біржи «Мегаполіс» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені задовольнити.

Стягнути з Товарної біржи «Мегаполіс» (код ЄДРПОУ 32879370, 84301, АДРЕСА_1) на користь Державного бюджету України адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2013 році у сумі 5472 (пять тисяч чотириста сімдесят дві) грн.. 22 коп. та пеню у сумі 1247 (одна тисяча двісті сорок сім) грн.. 13 коп. на р/р 31216230700001 в ГУ ДКСУ у Донецькій області; ЄДРПОУ ГУ ДКСУ 38033949; МФО 834016; код платежу 50070000, ЄДРПОУ відділення Фонду (стягувача) 13492430.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня проголошення постанови, з подачею її копії до апеляційної інстанції.

Суддя Кошкош О.О.