Ухвала суду № 46046708, 24.06.2015, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
24.06.2015
Номер справи
820/11655/14
Номер документу
46046708
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 червня 2015 року м. Київ К/800/53241/14

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

головуючого - судді Зайцева М.П.,

суддів: Веденяпіна О.А., Загороднього А.Ф.,

секретаря - Бруя О.Д.,

за участю представника позивача - Солдатенка А.М.,

представника відповідача - Варченко А.О.,

розглянувши у судовому засіданні в приміщенні суду касаційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління Міндоходів на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 06 серпня 2014 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 29 вересня 2014 року у справі № 820/11655/14 за позовом Акціонерної компанії "Харківобленерго" до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління Міндоходів, Головного управління Державної казначейської служби України у Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

Акціонерна компанія "Харківобленерго" (далі - АК "Харківобленерго") звернулась в суд з позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління Міндоходів (далі - СДПІ), Головного управління Державної казначейської служби України у Харківській області (далі - ГУ ДКС), в якому просило: визнати протиправною бездіяльність СДПІ з невиконання обов'язку щодо підготовки у встановлений законодавством строк висновку про повернення позивачу надміру сплачених сум за авансовими внесками з податку на прибуток в сумі 13 521 735,00грн. та подання зазначеного висновку для виконання відповідному органу Державного казначейства України; стягнути з Державного бюджету України надмірно сплачену суму, у рахунок погашення АК "Харківобленерго" податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг).

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 06 серпня 2014 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 29 вересня 2014 року, позов задоволено частково.

Стягнуто з Державного бюджету України на користь АК "Харківобленерго" надмірно сплачену суму грошових зобов'язань авансових внесків з податку на прибуток в сумі 13 521 735,00грн. шляхом їх перерахування у погашення АК "Харківобленерго" податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг). В іншій частині позовних вимог відмовлено.

В касаційній скарзі СДПІ посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить їх скасувати та ухвалити нове судове рішення, яким у задоволенні позову відмовити повністю.

Позивач у своїх запереченнях на касаційну скаргу зазначає, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій є законними, прийнятими з дотриманням норм матеріального та процесуального права, вважає касаційну скаргу податкового органу необґрунтованою, а тому просить залишити її без задоволення, а судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій - без змін.

Заслухавши суддю - доповідача, присутніх у судовому засіданні, перевіривши доводи касаційної скарги щодо дотримання правильності застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів, враховуючи межі касаційної скарги дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що позивач є суб'єктом господарювання - юридичної особи та перебуває на обліку СДПІ, як платник податків/зборів.

28 лютого 2014 року АК "Харківобленерго" звернулось до контролюючого органу з декларацією з податку на прибуток за 2013 рік, згідно якої сума податку до сплати визначена у розмірі 5 425 953,00грн.

Позивач провів сплату зазначеної суми за рахунок раніше сплачених авансових внесків з податку на прибуток, в наслідок чого, за особовою карткою "Авансові внески з податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності" останнього, утворилась переплата у сумі 29 767 599,00 грн.

Станом на 01 травня 2014 року переплата позивача за авансовими внесками з податку на прибуток, з урахуванням, здійснення у 2014 році поточних нарахувань та платежів складала 29 315 436,00 грн., що підтверджується актом звіряння розрахунків між позивачем та СДПІ від 11 червня 2014 № 882-20.

З урахуванням наведеного вище АК "Харківобленерго" звернувся до податкового органу із заявою від 21 травня 2014 року № 01-12/5225 про зарахування частини надміру сплачених коштів за авансовими внесками з податку на прибуток в сумі 452 163,00грн. в рахунок погашення грошового зобов'язання за авансовими внесками з податку на прибуток, а частини надміру сплачених коштів за авансовими внесками з податку на прибуток в сумі 13 521 735,00грн. в рахунок погашення грошового зобов'язання з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг).

Листом від 26 травня 2014 року за вих. № 5363/10/28-09-41-21, відповідач повідомив позивача, що граничний термін підготовки та надання висновку про спрямування переплати по авансових внесках з податку на прибуток у сумі 13 521 735,00грн. в рахунок сплати податку на додану вартість відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, складає 03 червня 2014 року, та зауважив, що з метою упередження загрози виникнення податкового боргу, слід додатково сплатити податок на додану вартість до 30 травня 2014 року.

29 травня 2014 року АК "Харківобленерго" звернулась до відповідача з запитом про надання інформації стосовно подачі податковим органом висновку про проведення зарахування переплати по авансовим внескам з податку на прибуток компанії в рахунок погашення грошового зобов'язання з податку на додану вартість.

У відповідь на зазначений запит, податковий орган направив позивачу лист від 03 червня 2014 року № 5680/10/28-09-41-21, згідно з яким СДПІ підтвердила наявність у позивача переплати у розмірі 29 767 599,00 грн. та зазначила, що на виконання наказу Міністерства доходів і зборів України від 19 травня 2014 року № 302 "Про індикативні показники доходів на травень 2014 року" інспекцією направлено висновок по АК "Харківобленерго" на адресу Координаційно-моніторингового департаменту Міністерства доходів і зборів України для прийняття рішення щодо зарахування надміру сплачених сум з авансових внесків з податку на прибуток в рахунок погашення грошового зобов'язання з податку на додану вартість.

При цьому, суди попередніх інстанцій доречно зауважили стосовно зазначеного вище листа, що Координаційно-моніторинговий департамент Міндоходів не є органом, який здійснює казначейське обслуговування, а наказ № 302 є внутрішнім документом податкового органу і не може вважатись нормативно-правовим документом згідно із законодавством України та не містить відомостей щодо повернення надміру сплачених коштів.

Задовольняючи позов частково, суди першої та апеляційної інстанцій виходили з наступних мотивів, з якими погоджується суд касаційної інстанції.

Відповідно до підпункту 14.1.115 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (далі - ПК України), надміру сплачені грошові зобов'язання - суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.

За змістом підпункту 17.1.5 пункту 17.1 статті 17 ПК України, платнику податків надано право на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів у порядку, встановленому цим Кодексом.

Пунктом 87.1 статті 87 ПК України, джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.

Згідно з пунктами 43.1, 43.2 статті 43 ПК України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу. У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що на час звернення до податкового органу із відповідною заявою про повернення надміру сплачених коштів заборгованість у позивача відсутня.

У відповідності до пунктів 43.3, 43.4 статті 43 ПК України встановлено, що обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми (пункт 43.3). Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку (пункт 43.4).

В силу вимог пункту 43.5 статті 43 ПК України, контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

Повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані (пункт 43.6 статті 43 цього Кодексу).

Порядком взаємодії територіальних органів Міністерства Доходів і зборів України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затвердженого спільним наказом Міністерства доходів і зборів України та Міністерства фінансів України від 30.12.2013 року № 882/1188 (далі - Порядок), визначено, що повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у випадках, передбачених законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які розраховуються органом Міндоходів на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми. Заява подається платником податку до органу державної податкової служби за місцем перебування на податковому обліку в довільній формі.

Разом з тим, за змістом пунктів 9, 10 Порядку, надані податковим органом висновки про повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань реєструються територіальними органами Державного казначейства в Журналі обліку висновків, який ведеться в електронному вигляді. На підставі отриманих висновків органи Державного казначейства України здійснюють повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у визначеному законодавством порядку, а саме: згідно з "Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03 вересня 2013 року №787.

Відповідно до частини першої статті 25 Бюджетного кодексу України, Державне казначейство України здійснює безспірне списання коштів з рахунків, на яких обліковуються кошти Державного бюджету України та місцевих бюджетів, за рішеннями, прийнятими державним органом, що відповідно до закону має право на його застосування.

Згідно з частиною другою статті 45 Бюджетного кодексу України, Державна казначейська служба України веде бухгалтерський облік всіх надходжень, що належать Державному бюджету України, та за поданням органів стягнення здійснює повернення коштів, що були помилково або надмірно зараховані до бюджету.

У відповідності до частини другої статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги.

З огляду на вкладене та з урахуванням відсутності у позивача податкового боргу, звернення у встановленому Законом порядку із відповідною заявою, вжиття контролюючим органом заходів щодо підготовки та направлення на адресу вищестоящої інстанції висновку для прийняття рішення про зарахування надміру сплачених сум з авансових внесків з податку на прибуток в рахунок погашення його грошового зобов'язання з податку на додану вартість, суди попередніх інстанцій дійшли правильного висновку, що АК "Харківобленерго" має право на зарахування надміру сплачених сум з авансових внесків з податку на прибуток в рахунок погашення його грошового зобов'язання з податку на додану вартість.

Згідно частини першої статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права під час ухвалення судових рішень чи вчинення процесуальних дій.

Колегія суддів дійшла висновку, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій ухвалені з дотриманням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана правильно, підстав для їх скасування з мотивів, викладених в касаційній скарзі, немає.

Керуючись статтями 221, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, -

у х в а л и в:

Касаційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління Міндоходів залишити без задоволення, постанову Харківського окружного адміністративного суду від 06 серпня 2014 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 29 вересня 2014 року у справі № 820/11655/14 - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у порядку та в строки, встановлені статтями 236-238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді: