КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 825/1265/15-а Головуючий у 1-й інстанції: Кашпур О.В. Суддя-доповідач: Мельничук В.П.
У Х В А Л А
Іменем України
02 липня 2015 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого-судді: Мельничука В.П.
суддів: Грищенко Т.М., Лічевецького І.О.,
при секретарі: Сергійчук Л.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, згідно ст. 41 КАС України, в залі суду апеляційну скаргу представника Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України - Назаренка Назарія Григоровича на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 29 квітня 2015 року у справі за адміністративним позовом Чернігівської обласної державної адміністрації до Державної виконавчої служби України, Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про визнання незаконною та скасування постанови про накладення штрафу, визнання незаконними дій, стягнення коштів, -
В С Т А Н О В И Л А:
У квітні 2015 року Чернігівська обласна державна адміністрація звернулася до Чернігівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної виконавчої служби України, Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про визнання незаконною та скасування постанови про накладення штрафу, визнання незаконними дій, стягнення коштів. Свої вимоги обґрунтовує тим, що на виконання судового рішення було видано вкладку до посвідчення фізичній особі. Однак. оскільки видача посвідчень провадиться обласними державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання, дану вкладку, для вручення постраждалому, передано до Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові ради. Отже, Чернігівською ОДА виконано всі дії, передбачені законодавством України для виконання судового рішення, а тому винесена старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України постанова про накладення штрафу від 26.03.2015 року ВП № 44518208 та безспірне списання коштів з рахунків позивача в сумі 1360,00 грн. є незаконними та підлягають скасуванню.
Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 29 квітня 2015 року задоволено вказаний позов. Визнано незаконною та скасовано постанову про накладення штрафу від 26.03.2015 року ВП № 44518208, винесену старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України. Визнано незаконними дії старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України Кушнір Л.В. щодо винесення постанови про накладення штрафу від 26.03.2015 року ВП № 44518208. Стягнуто на користь Чернігівської обласної державної адміністрації (р/р № 35210005010719 в ГУДКСУ в Чернігівській області, код ЄДРПОУ 00022674, МФО 853592) з Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України безспірно списані з рахунку Чернігівської обласної державної адміністрації кошти в сумі 1360,00 грн., на підставі постанови про накладення штрафу від 26.03.2015 року ВП № 44518208.
Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням представник Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України - Назаренко Назарій Григорович подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права, та ухвалити нову постанову про відмову у задоволенні даного позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось, оскільки особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не з'явились.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства України, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, оскаржувану постанову суду першої інстанції - без змін з наступних підстав.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 198, п. 1 ч. 1 ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Відповідно до ст. 195 КАС України рішення суду першої інстанції підлягає перегляду в апеляційному порядку в межах апеляційної скарги.
Судом першої інстанції було встановлено, що постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 21.05.2014 року, яка залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 17.07.2014 року у справі № 825/1551/14 Чернігівську обласну державну адміністрацію зобов'язано прийняти рішення щодо видачі нової вкладки посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 серії НОМЕР_1 від 28.01.2010 року на ім'я ОСОБА_4.
На виконання даного судового рішення Чернігівським окружним адміністративним судом 13.08.2014 року видано виконавчий лист по адміністративній справі № 825/1551/14 про зобов'язання Чернігівську обласну державну адміністрацію прийняти рішення щодо видачі нової вкладки посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 серії НОМЕР_1 від 28.01.2010 року на ім'я ОСОБА_4.
Старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України 26.08.2014 року відкрито виконавче провадження ВП № 44518208 з примусового виконання виконавчого листа, виданого 13.08.2014 року Чернігівським окружним адміністративним судом по справі № 825/1551/14. Постановою боржнику надано строк для добровільного виконання виконавчого документу у строк до семи днів з моменту винесення постанови про відкриття виконавчого провадження (а.с. 12).
За невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, які можуть бути виконані лише боржником, старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України винесено постанову про накладення штрафу від 26.03.2015 № ВП № 44518208 в сумі 1360,00 грн.
Постанова мотивована тим, що ОСОБА_4 не отримав виписану вкладку, а отже виконавчий лист не є виконаним в належний строк, що передбачає застосування до боржника штрафних санкцій (а.с. 14-16).
Відповідно до вищевказаної постанови Головним управлінням Державної казначейської служби України у Чернігівській області прийнято повідомлення про безспірне списання коштів з рахунків боржника від 08.04.2015 року № 11 відповідно до п. 28 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 року № 845 (у редакції від 30.01.2013 року № 45) та визначено рахунки, з яких має проводитись списання коштів. Про даний факт проінформовано Чернігівську ОДА листом від 08.04.2015 року № 09-2-09/70/2902 та зобов'язано позивача в строк до 16.04.2015 року надати інформацію пов'язану з виконанням рішення (а.с. 24).
У зв'язку з неотриманням відповідної відповіді визначений штраф у сумі 1360,00 грн. було списано із рахунків позивача, що підтверджується меморіальним ордером від 10.04.2015 № 79 (а.с. 25).
Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Задовольняючи позов суд першої інстанції виходив з того, що вимоги позивача є правомірними та обгрунтованими, а тому підлягають задоволенню.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції та вважає його обгрунтованим з огляду на наступне.
Судом першої інстанції було встановлено, що відповідно до розпорядження голови Чернігівської облдержадміністрації «Про організацію роботи щодо видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 25.12.2013 року № 538 Департаментом соціального захисту населення обласної державної адміністрації розглянуто документи щодо підготовки посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та 01.08.2014 року позивачем прийнято рішення про видачу особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, посвідчень, дублікатів, вкладок до посвідчень, в тому числі і ОСОБА_4 (вкладку № НОМЕР_2 до посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, № НОМЕР_1 с) (а.с. 17-19). Копію вказаної вкладки позивач долучив до матеріалів справи (а.с. 20).
У зв'язку з тим, що прийом заяв та документів для видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідно до розпорядження «Про організацію роботи щодо видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», забезпечується районними державними адміністраціями, виконкомами міських, районних у м. Чернігові рад в особі управлінь соціального захисту населення, управлінь праці та соціального захисту населення районних державних адміністрацій, міських, районних у м. Чернігові рад за місцем проживання (реєстрації) заявника, то і передача вищевказаних документів відбувається до відповідних органів місцевого управління, які вносили подання про видачу.
Виходячи з наведеного, оформлену вкладку Департаментом соціального захисту населення ОДА передано Управлінню праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові ради для видачі її ОСОБА_4.
Простими листами від 01.08.2014 року № 08-07/11173, від 08.08.2014 року № 08-07/11172 та рекомендованим листом від 11.08.2014 року № 1401302851237 Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові повідомляло ОСОБА_5 про можливість отримання виготовленої вкладки. Про вручення рекомендованого листа матері ОСОБА_4 повідомлено Чернігівською дирекцією Українського державного підприємства поштового зв'язку «Укрпошта» листом від 16.10.2014 року № 8/У- 355 (а.с. 21, 22, 23).
Відповідно до статті 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України.
Посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій.
Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно із пунктом 10 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року № 51, видача посвідчень провадиться потерпілим і учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також дружині (чоловіку) або опікуну дітей померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання.
Вкладка до посвідчення громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 видається встановленого зразка, що визначена в додатку 11 до Порядку видачі посвідчень.
У вкладці до посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 1 передбачається вказування до якої саме категорії громадян (учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або потерпілий від Чорнобильської катастрофи) відноситься особа, якій видається посвідчення.
Відповідно до п. 1 ст. 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» до постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 відносяться інваліди з числа учасників наслідків ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
До потерпілих від Чорнобильської катастрофи відносяться громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
У вказаному зразку вкладки до посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи міститься графа, де зазначається орган виконавчої влади, який видав посвідчення.
Аналіз вищезазначених норм свідчить, що законодавством не врегульовано питання вручення виданих вкладок, оскільки їх отримання є правом заявника, яким він може скористатись на власний розсуд. Жодних перешкод у реалізації права на отримання вкладки Чернігівською ОДА не вчинялось.
Так, Чернігівською ОДА 01.08.2014 року було прийнято рішення про видачу вкладки посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 серії НОМЕР_1 від 28.01.2010 року на ім'я ОСОБА_4, та, як наслідок проведена робота по видачі вкладки № НОМЕР_2 до посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 серії НОМЕР_1 на ім'я ОСОБА_4, яка повністю відповідає, вимогам чинного законодавства та була видана обласною державною адміністрацією добровільно на виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 21.05.2014 року у праві № 825/1551/14 і передана до управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові ради для видачі заявнику, до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження від 26.08.2014 року ВП № 44518208.
Отже, колегією суддів встановлено, що позивачем по справі виконано дії зобов'язального характеру, що встановлені судовим рішенням, а саме: Чернігівською обласною державною адміністрацією прийнято рішення про видачу вкладки ОСОБА_4
Більше того Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові ради неодноразово повідомляло ОСОБА_4 про можливість звернення до відділу з питань соціального захисту громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи для видачі вкладки постраждалого від Чорнобильської катастрофи. Тобто, вживались всі можливі заходи для реалізації права ОСОБА_4 на отримання вкладки.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню (далі - рішення).
Частиною 1 статті 5 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що вимоги державного виконавця щодо виконання рішень обов'язкові для всіх органів, організацій, посадових осіб, фізичних і юридичних осіб на території України.
Відповідно до положень статті 89 Закону України «Про виконавче провадження» у разі невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі державний виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на посадових осіб - від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на боржника - юридичну особу - від сорока до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання. У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин державний виконавець у тому ж порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до правоохоронних органів з поданням (повідомленням) про притягнення боржника до кримінальної відповідальності відповідно до закону.
Таким чином, колегія суддів дійшла висновку про правильність висновку суду першої інстанції про те, що постанова Відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України від 26.03.2015 року ВП № 44518208 про накладення штрафу є незаконною та підлягає скасуванню, оскільки Чернігівською обласною державною адміністрацією виконано судове рішення про зобов'язання прийняти рішення щодо видачі нової вкладки посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 серії НОМЕР_1 від 28.01.2010 року на ім'я ОСОБА_4, а також встановлено, що позивачем вжито всіх необхідних заходів, а саме: прийнято рішення про видачу вкладки та вчинено дії щодо її вручення громадянину ОСОБА_4.
Виходячи з наведеного, стягнення з позивача коштів в сумі 1360,00 грн. визначених постановою про накладення штрафних санкцій є безпідставним, а отже, вони мають бути повернені на відповідні рахунки Чернігівської ОДА.
З огляду на викладені норми законодавства, що визначають права та обов'язки державного виконавця під час примусового виконання судового рішення, беручи до уваги наявні докази на підтвердження протиправності дій відповідача під час винесення постанови про накладення штрафу від 26.03.2015 року ВП № 44518208, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про протиправність дій старшого державного виконавця щодо винесення такої постанови, про наявність підстав для її скасування.
Щодо позовних вимог про стягнення на користь Чернігівської обласної державної адміністрації безспірно списаної суми коштів в розмірі 1360,00 грн. згідно постанови про накладення штрафу від 26.03.2015 року ВП № 44518208, то колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції про те, що оскільки Постановою Кабінету Міністрів України № 17 від 21.01.2015 року «Питання оптимізації діяльності центральних органів виконавчої влади системи юстиції» Державну виконавчу службу України ліквідовано та покладено на Міністерство юстиції України функції і завдання з реалізації державної політики у сфері організації примусового виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), а згідно ст. 3 Закону України «Про державну виконавчу службу» органом державної виконавчої служби є Департамент державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, тому сума списаних коштів підлягає стягненню саме з Департамент ДВС Міністерства юстиції України.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З урахуванням зазначеного вище колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що спірні постанова та дії відповідача вчинено з порушенням норм діючого законодавства України, а тому позов є обгрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Доводи апеляційної скарги спростовуються вищевикладеним, а тому вона задоволенню не підлягає.
За змістом ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, обґрунтованим - ухвалене судом на підставі повного та всебічного з'ясування обставин в адміністративній справі, підтверджених доказами, дослідженими в судовому засіданні.
З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.
Керуючись ст. ст. 2, 41, 159, 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу представника Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України - Назаренка Назарія Григоровича - залишити без задоволення, а постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 29 квітня 2015 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий-суддя: В.П. Мельничук
Судді: Т.М. Грищенко
І.О. Лічевецький
Повний текст виготовлено 02.07.2015 року.
Головуючий суддя Мельничук В.П.
Судді: Грищенко Т.М.
Мацедонська В.Е.