ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"30" червня 2015 р. Справа № 809/3852/13-a
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Матуляка Я.П.
при секретарі Візінському М.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу
за позовом: Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську, вул. Незалежності, 44, м. Івано-Франківськ, 76018
до відповідача: Департаменту будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Івано-Франківської ОДА, вул. Грушевського, 21, м. Івано-Франківськ, 76004
про стягнення заборгованості в сумі 36279,65 грн., -
ВСТАНОВИВ:
05.12.2013 року управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську звернулося в суд з адміністративним позовом до Департаменту будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Івано-Франківської ОДА про стягнення заборгованості в сумі 36279,65 грн.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 09.12.2013 року відкрито провадження в адміністративній справі № 809/3852/13-а.
Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23.12.2013 року у справі № 809/3852/13-а позов задоволено повністю. Стягнуто з Департаменту будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Івано-Франківської обласної державної адміністрації на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську 36279,65 грн. заборгованості по єдиному внеску (а.с.53-55).
Згідно постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 24.03.2014 року, постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23.12.2013 року у справі № 809/3852/13-а - скасовано та прийнято нову, якою відмовлено в задоволені адміністративного позову (а.с.79-82).
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 02.06.2015 року, постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23.12.2013 року та постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 24.03.2014 року скасовано, а справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції (а.с.102-103).
18.06.2015 року адміністративна справа № 809/3852/13-а супровідним листом Вищого адміністративного суду України від 10.06.2015 року за № 809/3852/13-а/27276/15 надійшла до Івано-Франківського окружного адміністративного суду (а.с.104). Відповідно до автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 18.06.2015 року, справа призначена головуючому судді Матуляку Я.П. (а.с.105).
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач, в порушення статей 6, 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування" не сплатив єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, в тому числі застосованого штрафу та нарахованої пені, а також застосованого штрафу та нарахованої пені по страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в загальному розмірі 36 279,65 грн.
Представник позивача в судове засідання не з’явився, на адресу суду направив клопотання, в якому просив проводити розгляд справи без участі представника управління.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, без поважних причин та без повідомлення про причини неприбуття хоча, про дату, час та місце судового розгляду справи був належним чином повідомлений. Правом подання письмового заперечення проти заявленого позову не скористався.
Враховуючи наявність в матеріалах справи достатньої кількості доказів, необхідних для вирішення справи по суті, суд визнав можливим розглянути дану адміністративну справу на підставі наявних у ній доказів за відсутності сторін.
Оцінивши матеріали справи та дослідивши подані докази, суд прийшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог, в зв’язку з чим позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
На виконання вимог викладених в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 02.06.2015 року, судом встановлено, що, відповідно до виписки з Єдиного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців, з 26.04.2012 року управління житлово-комунального господарства Івано-Франківської обласної державної адміністрації (УЖКГ ОДА) перебуває в стані припинення, однак, державним реєстратором Реєстраційної служби Івано-Франківського міського управління юстиції в Івано-Франківській області не внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запис про державну реєстрацію припинення юридичної особи - УЖКГ ОДА.
В той же час, розпорядженням Івано-Франківської обласної державної адміністрації від 13.07.2012 року за № 479 затверджено Положення і структуру департаменту будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Івано-Франківської обласної державної адміністрації, зобов’язано здійснити всі необхідні дії щодо державної реєстрації департаменту будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури облдержадміністрації відповідно до чинного законодавства України, а також вважаються такими, що втратили чинність розпорядження облдержадміністрації від 20.03.2008 року № 144 "Про положення і структуру управління містобудування та архітектури обласної державної адміністрації", від 21.04.2008 року № 221 "Про Положення і структуру головного управління регіонального розвитку та будівництва обласної державної адміністрації", від 25.04.2008 року № 248 "Про затвердження Положення і структури управління житлово-комунального господарства обласної державної адміністрації " (а.с.12-13).
26.07.2012 року Департамент будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Івано-Франківської ОДА зареєстрований як юридична особа згідно запису № 11191020000009409, що підтверджується випискою з Єдиного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців (а.с.63-65) та у відповідності до частини 1 статті 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування" є платником єдиного внеску та страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Водночас, згідно пункту 1.3 Положення про департамент будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Івано-Франківської обласної державної адміністрації, затвердженого розпорядженням обласної державної адміністрації від 13.07.2012 року № 479, Департамент є правонаступником прав і зобов’язань головного управління регіонального розвитку та будівництва обласної державної адміністрації, управління житлово-комунального господарства обласної державної адміністрації і управління містобудування та архітектури обласної державної адміністрації (а.с.14-32).
Згідно частини 1 статті 67 Конституції України кожен зобов’язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування" єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
За приписами пункту 10 частини 1 статті 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування" страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону зобов'язані сплачувати єдиний внесок.
Згідно абзацу 2 пункту 1 частини 1 статті 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування" платниками єдиного внеску є роботодавці, зокрема підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
За змістом пункту 1 частини 2 статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування" платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Відповідно до частини 4 статті 5 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування" обов'язки платників єдиного внеску виникають у осіб, зазначених в абзацах 2, 3, 5 та 7 пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, - з дня їх державної реєстрації відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців".
Відповідно до приписів пункту 1 частини 1 статті 7 коментованого Закону єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу 7), 2, 3, 6, 7 і 8 частини 1 статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.
Згідно вимог частини 5 статті 7 вказаного Закону єдиний внесок нараховується на суми, зазначені в частинах 1 і 2 цієї статті, незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також від того, чи виплачені такі суми фактично після їх нарахування до сплати.
Абзацом 1 частини 8 статті 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування" визначено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
При цьому платники, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). Винятком є випадки, якщо внесок, нарахований на ці виплати, вже сплачений у строки, встановлені абзацом першим цієї частини, або за результатами звірення платника з територіальним органом Пенсійного фонду за платником визнана переплата єдиного внеску, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй. Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі. При цьому фактичним отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення) вважається отримання відповідних сум готівкою, зарахування на рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, отримання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей у рахунок зазначених виплат, фактичне здійснення з таких виплат відрахувань згідно із законодавством або виконавчими документами чи будь-яких інших відрахувань (абзац 2 частини 8 статті 9 Закону).
Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу) (частина 12 статті 9 коментованого Закону).
Згідно пункту 6 частини 1 статті 1 Закону, сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена територіальними органами Пенсійного фонду України у випадках, передбачених цим Законом, вважається недоїмкою.
Судом встановлено, що в порушення вимог статтей 6 та 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" управлінням житлово-комунального господарства Івано-Франківської обласної державної адміністрації не сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, у зв’язку з чим, у відповідача виникла заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування в сумі 29368,02 грн., що підтверджується карткою особою рахунку платника єдиного внеску (юридичної особи або фізичної особи, яка має найманих працівників) (76-49,7%; 36,3%; 45,96%; 8,41%; 3,6%; 2,85%; 6,1%; 5,3%; 5,5%; 34,7%; 2,6%; 33,2%; 2,0%) (а.с.11). Зазначена сума внеску була самостійно визначена відповідачем у поданих позивачеві звітах, а тому сума боргу є узгодженою.
Пунктом 2 частини 11 статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування" визначено, що територіальний орган Пенсійного фонду за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску застосовує до платника єдиного внеску штрафні санкції у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Відповідно до частини 10 статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування" на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Згідно абзацу 1 частини 14 статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування" про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа територіального органу Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.
Суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти робочих днів після надходження відповідного рішення (абзац 2 частини 14 статті 25 Закону).
Згідно абзацу 1 частини 1 статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування" рішення, прийняті органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов'язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами.
Відповідно до частини 3 статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування" суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Згідно пункту 10 статті 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Відповідно до частини 13 статті 106 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" про нарахування пені та накладення штрафів, передбачених частинами 9 і 10 цієї статті, посадові особи виконавчих органів Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, виносять рішення. Суми пені та штрафів, передбачених частинами 9 і 10 цієї статті, підлягають сплаті страхувальником, банком чи організацією, яка здійснює виплату і доставку пенсій, протягом 10 робочих днів з дня одержання відповідного рішення.
Відповідно до частини 2 статті 17 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страхувальники зобов'язані нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Згідно абзацу 5 частини 7 Прикінцевих та Перехідних положень Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", а також пункту 8.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року за № 21-1 із змінами, стягнення заборгованості із сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості, або застосування штрафних санкцій.
За несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську застосувало до управлінням житлово-комунального господарства Івано-Франківської обласної державної адміністрації штраф та нарахувало пеню відповідно до рішень про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за № 445 від 08.02.2013 року (а.с.34-36), за № 582 від 06.03.2013 року (а.с.42) та рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду за № 2211 від 11.01.2011 року (а.с.41). Загальна сума несплачених відповідачем штрафних (фінансових) санкцій становить 3888,53 грн., а саме з єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування – 2633,10 грн. та з страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування – 1255,43 грн., а розмір несплаченої пені складає 3023,10 грн., а саме з єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування – 323,93 грн. та з страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування – 2699,17 грн. Вищезазначені рішення направлялися управлінню житлово-комунального господарства Івано-Франківської обласної державної адміністрації та отримані останнім, що підтверджується підписом на рекомендованих повідомленнях про вручення поштового відправлення (а.с.38, 39-40, зворотній бік а.с.42). На момент розгляду справи рішення є неоскарженими та невідкликаними.
На виконання вимог статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" управлінням Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську надсилалася управлінню житлово-комунального господарства Івано-Франківської обласної державної адміністрації вимога від 06.02.2013 року за № Ю-1028, яка 11.02.2013 року отримана, про що свідчить підпис уповноваженої особи на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення (а.с.33). На час розгляду справи вищезазначена вимога є неоскарженою.
Враховуючи те, що Департамент будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Івано-Франківської обласної державної адміністрації є правонаступником прав і зобов’язань управління житлово-комунального господарства Івано-Франківської обласної державної адміністрації, суд приходить до переконання, що відповідач у відповідності до Законів України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування" та "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" є платником єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, на якого покладено обов'язок сплачувати єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську Івано-Франківської області.
Зобов'язання зі сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у встановлений законом строк відповідач в добровільному порядку не сплатив і на момент розгляду справи заборгованість перед управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську по сплаті єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування складає 32325,05 грн., з яких 29368,02 грн. - заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, 2633,10 грн. – заборгованість зі сплати штрафної санкції та 323,93 грн. - заборгованість зі сплати пені, а також по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 3954,60 грн., з яких 1255,43 грн. – заборгованість зі сплати штрафу та 2699,17 грн. – заборгованість зі сплати пені.
Сума боргу Департаменту будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Івано-Франківської обласної державної адміністрації в загальному розмірі 36279,65 грн. підтверджується рішеннями про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за № 445 від 08.02.2013 року (а.с.34-36), за № 582 від 06.03.2013 року (а.с.42), рішенням про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду за № 2211 від 11.01.2011 року (а.с.41), вимогою від 06.02.2013 року за № Ю-1028 (а.с.33), карткою особового рахунку страхувальника юридичної особи або фізичної особи, яка має найманих працівників (1%-5%) розділ 1 (а.с.9-10), карткою особою рахунку платника єдиного внеску (юридичної особи або фізичної особи, яка має найманих працівників) (76-49,7%; 36,3%; 45,96%; 8,41%; 3,6%; 2,85%; 6,1%; 5,3%; 5,5%; 34,7%; 2,6%; 33,2%; 2,0%) (а.с.11).
Доказів, які б свідчили про погашення заборгованості, що є предметом стягнення або спростування її наявності, відповідачем суду не надано.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає вимоги управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську про стягнення з Департаменту будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Івано-Франківської обласної державної адміністрації заборгованості в загальному розмірі 36279,65 грн. обґрунтованими, а позовні вимоги такими, що підлягають до задоволення.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Департаменту будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Івано-Франківської обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 38163425) на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську (код ЄДРПОУ 20550895) заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, фінансових санкціях та пені в розмірі 36 279 (тридцять шість тисяч двісті сімдесят дев’ять) грн. 65 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя: Матуляк Я.П.
Постанова складена в повному обсязі 02.07.2015 року.