Постанова № 45998380, 01.07.2015, Жовтневий районний суд м. Кривого Рогу

Дата ухвалення
01.07.2015
Номер справи
212/3317/15-а
Номер документу
45998380
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 212/3317/15-а

2-а/212/102/15

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 липня 2015 року м. Кривий Ріг

Жовтневий районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі:

головуючого судді Зіміна М.В.,

при секретарі судового засідання - Водопяновій Ю.С.,

за участю сторін:

представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кривому Розі адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області про визнання дії протиправними та зобовязання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В :

Представник позивача ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом в інтересах позивача ОСОБА_3, посилаючись на те, що позивач є громадянином України і до 08.07.1997 року проживав в Україні за адресою: АДРЕСА_1. У звязку з досягненням пенсійного віку позивач через свого представника звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області із заявою про призначення пенсії за віком. Відповідач 31.03.2015 року надав відповідь на звернення, згідно якої вимагав останнього надати відомості про місце мешкання заявника в Україні. Позивач із вказаним рішенням не згодний, вважає його незаконним. Просить суд визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови у призначенні пенсії та зобовязати його призначити пенсію за віком з дня звернення з 27 березня 2015 року.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала, на доводах викладених у адміністративному позові наполягала.

Відповідач у судовому засіданні заперечував проти позовних вимог, вказав, що фактично оскаржуються дії з витребування у позивача необхідних документів, а не рішення про відмову у призначенні пенсії за заявою ОСОБА_3

Вислухавши пояснення сторін, проаналізувавши письмові матеріали справи, та докази надані сторонами, суд вважає, що позовні вимоги не обґрунтовані тапозовна заява не підлягає задоволенню. До даного висновку суд приходить з наступних підстав.

Так, позивач є громадянином України, який до липня 1997 року проживав в Жовтневому районі м. Кривого Рогу за адресою: АДРЕСА_1, та надалі виїхав на постійне місце проживання до Ізраїлю, де перебуває на консульському обліку.

27.03.2015 року, у зв'язку з досягненням пенсійного віку, позивач, через свого представника, звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області із заявою про призначення пенсії за віком як громадянину України, який на теперішній час проживає на території держави Ізраїль.

До вказаної заяви було додано заяву про призначення/перерахунок пенсії ОСОБА_3 від 27.03.2015 року за формою, встановленою Додатком 2 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» (пункт 4.1 розділу IV). Вказану заяву прийнято спеціалістом ОСОБА_4 та у п. 7 вказаної заяви спеціалістом позначено, що для призначення пенсії недостатньо документу про постійне проживання (реєстрації) в Україні, встановлено строк подання 26.06.2015.

31.03.2015 року Управлінням Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області, листом № 4127/07/18 було повідомлено заявника про необхідність надання документів підтверджуючих факт проживання (реєстрації) в Україні.

Листом від 30.06.2015 № 7853/06/18 відповідач повідомив представника позивача про те, що комісія по розгляду питань, повязаних з призначенням та виплатою пенсії від 26.06.2015 № 11 вирішила відмовити в призначенні пенсії ОСОБА_3.

Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, частково, або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закону № 1058) визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Частиною 1 статті 44 Закону № 1058 встановлено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005р., затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок).

Відповідно до п.1.1. вказаного Порядку, заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сімї у звязку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, а також у місті та районі (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).

Пунктом 4.1. Порядку встановлено, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, відстрочку часу її призначення, перерахунок та відновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою. Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати приймання заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати в трьохмісячний термін з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.

Абзацом 3 пункту 4.10 Порядку передбачено, що не пізніше 10 днів після надходження всіх необхідних документів для виплати пенсії орган, що призначає пенсію, повинен їх розглянути та прийняти відповідне рішення, яке оформлюється розпорядженням. Надані документи та заява зберігаються в пенсійній справі.

Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини у справі «Бочаров проти України» (остаточне рішення від 17 червня 2011 р.) суд при оцінці доказів керується критерієм доведення «поза розумним сумнівом». Проте таке доведення може випливати зі співіснування достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою висновків або подібних неспростованих презумпцій щодо фактів.

Отже, суд враховує, що ОСОБА_1, після подання заяви про призначення/перерахунок пенсії від 27.03.2015, була повідомлена про необхідність надання документів підтверджуючих факт проживання (реєстрації) в Україні ОСОБА_3 саме листом відповідача від 30.06.2015 № 7853/06/18, а відтак була обізнана про те, які додаткові документи слід додати до вказаної заяви.

Пунктом 4.2. Порядку встановлено, що при прийманні документів орган, що призначає пенсію: а) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; б) здійснює попередню правову експертизу змісту і належного оформлення представлених документів; в) перевіряє правильність копій відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розходження. Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення в трьохмісячний термін з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, а також перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі; г) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі.

Пунктом 4.3. вказаного Порядку визначено, що не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

З урахуванням вказаних норм закону суд дійшов висновку, що позивач звертаючись з даним позовом не дотримався вищевказаного порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки пенсійним органом було прийнято заяву про призначення пенсії, однак ще не було проаналізовано надані документи, після чого, не було прийнято рішення з приводу призначення чи відмови у призначенні пенсії заявникові, як то передбачено вказаним порядком.

Згідно до ч. 2 ст. 11 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Рішення про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_3 було прийнято комісією по розгляду питань, повязаних з призначенням та виплатою пенсії 26.06.2015, а питання щодо визнання його неправомірним представником позивача перед судом не ставилось.

Таким чином, суд вважає, що відповідь відповідача від 31 березня 2015 року за № 4127/07/18 не є рішенням щодо відмови у призначенні пенсії ОСОБА_3, а тому позовні вимоги про визнання неправомірними дій відповідача щодо відмови у призначенні пенсії ОСОБА_3 та зобовязанні призначити пенсію за віком з дня звернення не підлягають задоволенню, оскільки суд не може підмінювати суб'єкта владних повноважень, перевіряти питання щодо правильності оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж, правильність оформлення решти документів, тощо, згідно п. 4.2. вказаного Порядку, належить до компетенції пенсійному органу. Рішення, яке оформлюється розпорядженням, з приводу призначення чи відмови у призначенні пенсії ОСОБА_3 відповідачем не оскаржується.

На підставі викладеного, та керуючись ст.ст. 11, 122, 160-162, 167 КАС України суд, -

П О С Т А Н О В И В :

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області про визнання дії протиправними та зобовязання вчинити дії відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Жовтневий районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня проголошення постанови. Якщо судом у відповідності до частини 3 статті 160 КАС України було проголошено вступну та резолютивну частину постанови, а також в разі прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: М. В. Зімін