ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 червня 2015 року м. Київ К/800/62548/14
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого Донця О.Є.,
суддів: Логвиненка А.О.,
Мороза В.Ф.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу ОСОБА_2 та ОСОБА_3 на постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 13.11.2014 року у справі за позовом ОСОБА_2 та ОСОБА_3 до Одеської міської ради, третя особа - Комунальне підприємство «Одеські інженерні мережі», про визнання незаконним та скасування рішення,
в с т а н о в и л а:
У лютому 2014 року ОСОБА_2 та ОСОБА_3 звернулися до Приморського районного суду м. Одеси з позовом до Одеської міської ради, третя особа - Комунальне підприємство «Одеські інженерні мережі», про визнання незаконним та скасування рішення, в якому просили визнати незаконним та скасувати рішення Одеської міської ради від 09.10.2013 року № 3901 «Про затвердження Правил з розміщення та експлуатації телекомунікаційних мереж на будівлях та спорудах у м. Одесі»
Постановою Приморського районного суду м. Одеси від 29.04.2014 року позовні вимоги ОСОБА_2 та ОСОБА_3 було задоволено частково. Визнано незаконним та скасовано частину 2 рішення Одеської міської ради від 09.10.2013 року № 3901 «Про затвердження правил з розміщення та експлуатації телекомунікаційних мереж на будівлях та спорудах у м. Одеса». В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 13.11.2014 року апеляційні скарги Одеської міської ради та Комунального підприємства «Одеські інженерні мережі» було задоволено. Постанову Приморського районного суду м. Одеси від 29.04.2014 року скасовано та ухвалено нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 та ОСОБА_3 - відмовлено.
У касаційній скарзі ОСОБА_2 та ОСОБА_3, не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, посилаючись на допущені судом порушення норм матеріального та процесуального права, просять скасувати постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 13.11.2014 року та залишити в силі постанову Приморського районного суду м. Одеси від 29.04.2014 року.
Заслухавши доповідь судді - доповідача, колегія суддів вважає, що касаційна скарга ОСОБА_2 та ОСОБА_3 задоволенню не підлягає, оскільки рішення суду апеляційної інстанції постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги є необґрунтованими і не надають підстав, які передбачені статтями 225 - 229 Кодексу адміністративного судочинства України для зміни чи скасування судового рішення.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_2 є співвласником квартири АДРЕСА_1. ОСОБА_3 є співвласником квартири АДРЕСА_2.
Одеською міською радою 09.10.2013 року прийнято рішення № 3901 «Про затвердження Правил з розміщення та експлуатації телекомунікаційних мереж на будівлях та спорудах у м. Одеса», яке оприлюднене в газету «Думська площа» від 01.11.2013 року.
Преамбулою Правил з розміщення та експлуатації телекомунікаційних мереж на будівлях та спорудах у м. Одеса визначено, що ці Правила розроблені у відповідності з пунктами 31, 38 частини 1 статті 26, частини 1 статті 30 Закону України «Про місцеве самоврядування», Закону України «Про телекомунікації», Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», постанови Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 року № 461 та інших нормативно-правових актів, які регулюють порядок проектування, будівництва, розміщення, прокладки, установки, ремонту, а також експлуатації телекомунікаційних мереж.
Відповідно до пункту 2 рішення Одеської міської ради від 09.10.2013 року № 3901, затверджені Правила з розміщення та експлуатації телекомунікаційних мереж на будівлях та спорудах у м. Одеса.
Згідно із пунктом 2.2 Правил з розміщення та експлуатації телекомунікаційних мереж на будівлях та спорудах у м. Одеса, Правила регламентують порядок проектування, будівництва, розміщення, прокладки, установки, ремонту, модернізації і експлуатації елементів, а також взаємодію операторів з територіальною громадою м. Одеси в рамках діючого законодавства.
Відповідно до статті 1 закону «Про телекомунікації», суб'єктом ринку телекомунікацій є оператори, провайдери телекомунікацій, споживачі телекомунікаційних послуг, виробники та/або постачальники технічних засобів телекомунікацій.
Оператор телекомунікацій - суб'єкт господарювання, який має право на здійснення діяльності у сфері телекомунікацій із правом на технічне обслуговування та експлуатацію телекомунікаційних мереж.
Провайдер телекомунікацій - суб'єкт господарювання, який має право на здійснення діяльності у сфері телекомунікацій без права на технічне обслуговування та експлуатацію телекомунікаційних мереж і надання в користування каналів електрозв'язку.
Телекомунікації (електрозв'язок) - передавання, випромінювання та/або приймання знаків, сигналів, письмового тексту, зображень та звуків або повідомлень будь-якого роду по радіо, проводових, оптичних або інших електромагнітних системах. Встановлено, що діяльність позивача пов'язана з передаванням сигналів за допомогою проводових систем.
Телекомунікаційна мережа - комплекс технічних засобів телекомунікацій та споруд, призначених для маршрутизації, комутації, передавання та/або приймання знаків, сигналів, письмового тексту, зображень та звуків або повідомлень будь-якого роду по радіо, проводових, оптичних чи інших електромагнітних системах між кінцевим обладнанням.
Телекомунікаційна мережа загального користування - телекомунікаційна мережа, доступ до якої відкрито для всіх споживачів.
Телекомунікаційна мережа доступу - частина телекомунікаційної мережі між пунктом закінчення телекомунікаційної мережі та найближчим вузлом (центром) комутації включно.
Телемережі - телекомунікаційні мережі загального користування, що призначаються для передавання програм радіо- та телебачення, а також інших телекомунікаційних і мультимедійних послуг і можуть інтегруватися з іншими телекомунікаційними мережами загального користування.
Згідно із статтею 1 Закону України «Про телебачення і радіомовлення», трансляція (телерадіотрансляція) - початкова передача, яка здійснюється наземними передавачами, за допомогою кабельного телебачення або супутниками будь-якого типу в кодованому або відкритому вигляді телевізійних чи радіопрограм, що приймаються населенням.
Часиною 6 статті 27 Закону України «Про телекомунікації» передбачено, що Органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах своїх повноважень зобов'язані створювати сприятливі умови для функціонування розвитку телекомунікаційних мереж загального користування та повноцінного надання телекомунікаційних послуг.
Відповідно до підпункту 2 пункту «б» статті 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», до повноважень виконавчих органів рад належать: здійснення відповідно до законодавства контролю за належною експлуатацією та організацією обслуговування населення підприємствами житлово-комунального господарства, торгівлі та громадського харчування, побутового обслуговування, транспорту, зв'язку, за технічним станом, використанням та утриманням інших об'єктів нерухомого майна усіх форм власності, за належними, безпечними і здоровими умовами праці на цих підприємствах і об'єктах; прийняття рішень про скасування даного ними дозволу на експлуатацію об'єктів у разі порушення нормативно-правових актів з охорони праці, екологічних, санітарних правил, інших вимог законодавства.
Підпунктом 5 пункту «б» статті 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що до повноважень виконавчих органів рад належить здійснення контролю за використанням житлового фонду.
Статтями 15, 30 Житлового кодексу України передбачено, що виконавчі комітети міських рад здійснюють державний контроль за використанням і схоронністю житлового фонду.
Статтями 15 та 154 Житлового кодексу України передбачено, що виконавчі комітети міських рад здійснюють також контроль за утриманням будинків (квартир), що належать громадянам.
Пунктом 2.3 Положення передбачено, що самовільне встановлення телекомунікаційних мереж, охоронних або інших приймальних засобів - це розміщення та встановлення суб'єктами господарської діяльності належних їм на праві власності технічних елементів телекомунікаційних мереж, охоронних або інших приймальних засобів без оформлення у визначеному порядку погодження на їх розміщення та порушення вимог цього Положення.
Враховуючи, що Правилами з розміщення та експлуатації телекомунікаційних мереж на будівлях та спорудах у м. Одеса, затвердженими рішенням Одеської міської ради від 09.10.2013 року № 3901, врегульовано питання розміщення, встановлення та експлуатації телекомунікаційних мереж на будівлях та спорудах, які побудовані, тобто вже прийняті в експлуатацію, суд апеляційної інстанції дійшов вірного висновку про відповідність Правил з розміщення та експлуатації телекомунікаційних мереж на будівлях та спорудах у м. Одеса нормам чинного законодавства України.
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про те, що рішення суду апеляційної інстанції є законним і не підлягає скасуванню, оскільки суд, всебічно перевіривши обставини справи, вирішив спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин; в ньому повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновки суду щодо встановлених обставин і правові наслідки є правильними, а доводи касаційної скарги їх не спростовують.
Відповідно до частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Керуючись статтями 220, 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
у х в а л и л а:
Касаційну скаргу ОСОБА_2 та ОСОБА_3 - залишити без задоволення, а постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 13.11.2014 року у справі за позовом ОСОБА_2 та ОСОБА_3 до Одеської міської ради, третя особа - Комунальне підприємство «Одеські інженерні мережі», про визнання незаконним та скасування рішення - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту прийняття та може бути переглянута Верховним Судом України в порядку, передбаченому статтями 235 - 244 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: О.Є. Донець
А.О. Логвиненко
В.Ф. Мороз