ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 червня 2015 року м. Київ К/800/14489/15
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючого суддівЗайця В.С. (суддя-доповідач), Голяшкіна О.В., Єрьоміна А.В.,
провівши попередній розгляд справи за касаційними скаргами Львівської обласної ради та товариства військових мисливців та рибалок Західного регіону України на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 26 грудня 2014 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 02 березня 2015 року у справі за позовом заступника військового прокурора Львівського гарнізону в інтересах держави в особі Яворівської квартирно-експлуатаційної частини району до Львівської обласної ради, треті особи військова частина А4150, Львівське обласне управління лісового та мисливського господарства, мисливсько-рибальське господарство "Майдан" товариства військових мисливців та рибалок Західного регіону України про визнання протиправним та скасування рішення, -
В С Т А Н О В И В:
У 2014 році заступник військового прокурора Львівського гарнізону в інтересах держави в особі Яворівської квартирно-експлуатаційної частини району пред'явив позов до Львівської обласної ради, треті особи військова частина А4150, Львівське обласне управління лісового та мисливського господарства, мисливсько-рибальське господарство "Майдан" товариства військових мисливців та рибалок Західного регіону України про визнання протиправним та скасування рішення Львівської обласної ради № 601 від 09 жовтня 2012 року «Про надання в користування мисливських угідь у Львівській області мисливсько-рибальському господарству «Майдан» товариства військових мисливців та рибалок Західного регіону України».
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 26 грудня 2014 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 02 березня 2015 року, позов задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано пункт 1 рішення Львівської обласної ради № 601 від 09 жовтня 2012 року про надання мисливсько-рибальському господарству «Майдан» товариства військових мисливців та рибалок Західного регіону України в користування мисливських угідь терміном на 15 (п'ятнадцять) років у визначених межах згідно з додатком до цього рішення.
Визнано протиправним та скасовано пункт 3 рішення Львівської обласної ради № 601 від 09 жовтня 2012 року про доручення Львівському обласному управлінню лісового та мисливського господарства (ОСОБА_1) в місячний термін укласти договір про умови ведення мисливського господарства з користувачем мисливських угідь відповідно до пункту 1 цього рішення.
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись із рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій скаржники оскаржили їх.
У касаційній скарзі Львівська обласна рада, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить рішення судів першої та апеляційної інстанцій скасувати та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позову відмовити.
У касаційній скарзі товариство військових мисливців та рибалок Західного регіону України, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить рішення судів першої та апеляційної інстанцій скасувати.
Заслухавши доповідача, перевіривши доводи касаційних скарг, матеріали справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційні скарги підлягають відхиленню.
Судами встановлено, що рішенням сесії Львівської обласної ради від 02 серпня 2012 року № 568 мисливсько-рибальському товариству «Майдан» та мисливському господарству «Корчівське» - товариства військових мисливців та рибалок Західного регіону України, мисливським господарствам «Янів» та «Прикордонник» Львівської обласної організації ФСТ «Динамо» та Миколаївській районній організації УТМР надано терміном на три місяці у користування мисливські угіддя.
30 серпня 2012 року Львівське обласне управління лісового та мисливського господарства звернулось до Львівської обласної ради про внесення змін до пункту 4 вказаного рішення сесії обласної ради від 02 серпня 2012 року № 568 та надання в користування мисливські угіддя зазначеним користувачам терміном не менше як на п'ятнадцять років.
За результатами опрацювання зазначеного подання постійна комісія з питань екології, природних ресурсів та рекреації Львівської обласної ради ухвалила погодити мисливсько-рибальському господарству «Майдан» надання у користування мисливських угідь у визначених межах терміном на 15 років.
Крім того до Львівської обласної ради надіслано звернення товариства військових мисливців та рибалок Західного регіону України від 30 серпня 2012 року № 105 про надання мисливських угідь мисливсько-рибальському товариству «Майдан» у користування, до якого додано довідку Держкомзему у Яворівському районі від 23 серпня 2012 року; довідку Держкомзему у Сокальському районі від 23 серпня 2012 року; лист-погодження державного управління охорони навколишнього природного середовища у Львівській області від 21 травня 2012 року; експлікацію земель, на яких розташовуються мисливські угіддя МРГ «Майдан», підписану начальником управління Держкомзему у Яворівському районі від 15 травня 2012 року; опис зовнішніх меж мисливських угідь МРГ «Майдан» ТВМР ЗРУ та картографічні матеріали; лист-погодження Львівської обласної державної адміністрації від 22 травня 2012 року; рішення сільських рад про погодження надання мисливських угідь мисливсько-рибальському товариству «Майдан» у користування; лист-погодження Старицького військового лісгоспу ДП «Івано-Франківський ЛПК» від 28 січня 2012 року; лист-погодження державного підприємства «Львівський військовий лісокомбінат» Міністерства оборони України від 05 березня 2012 року.
09 жовтня 2012 року рішенням XXII сесії VI скликання Львівської обласної ради № 601 надано мисливсько-рибальському господарству «Майдан» товариства військових мисливців та рибалок Західного регіону України в користування мисливські угіддя терміном на 15 років у визначених межах; доручено Львівському обласному управлінню лісового та мисливського господарства в місячний термін укласти договір про умови ведення мисливського господарства з користувачем мисливських угідь.
Судами також встановлено, що мисливські угіддя, надані у користування мисливсько-рибальському господарству «Майдан» товариства військових мисливців та рибалок Західного регіону України, знаходяться на земельній ділянці, яка відповідно до рішення виконавчого комітету Яворівської районної ради народних депутатів від 24 січня 1980 року № 20 «Про видачу державного акту на право користування землею Янівській квартирно-експлуатаційній частині району» та Державного акта на право користування землею Б № 040634 надана у безстрокове та безплатне користування Янівській КЕЧ в межах згідно з планом землекористування.
На підставі наказу заступника Командувача військами Західного оперативного командування з будівництва і розквартирування військ № 11 від 25 травня 1998 року Янівська КЕЧ розформована, всі фонди та земельні ділянки передані правонаступнику Яворівській КЕЧ району, що підтверджується довідкою начальника Яворівської КЕЧ району від 04 грудня 2014 року № 2869.
Задовольняючи частково позов суд першої інстанції зазначив, що з моменту передачі спірної земельної ділянки Янівській КЕЧ району (правонаступником якої є Яворівська КЕЧ району) з урахуванням частини 2 статті 14 Закону України «Про Збройні Сили України» та статті 1 Закону України «Про використання земель оборони», вона набула статусу земель оборони, відноситься до державної власності та є територією з особливим режимом функціонування та належить військовій установі на праві оперативного управління.
Суд першої інстанції, посилаючись на статтю 22 Закону України «Про мисливське господарство та полювання», звернув увагу, що для надання мисливських угідь у користування потрібна згода або Міністра оборони України від імені власника земельної ділянки або користувача земельної ділянки, яким є Яворівська КЕЧ району.
У зв'язку із тим, що мисливсько-рибальському господарству «Майдан» згоди від Міністерства оборони України, згоди Яворівською КЕЧ району на користування мисливськими угіддями на території даної земельної ділянки не надавалося, суд першої інстанції дійшов висновку, що Львівська обласна рада прийняла рішення про надання мисливських угідь у користування мисливсько-рибальському господарству «Майдан» без згоди власника або користувача земельної ділянки, чим порушила статтю 22 Закону України «Про мисливське господарство та полювання».
З огляду на викладене, суд першої інстанції прийшов до висновку, що відповідна земельна ділянка відноситься до земель оборони, не відноситься до спільної власності територіальних громад, а землі оборони можуть бути використані лише в цілях, передбачених статтею 4 Закону України «Про використання земель оборони», обласна рада перевищила свої повноваження, надавши мисливсько-рибальському господарству «Майдан» мисливські угіддя у користування.
Суд апеляційної інстанції із висновком суду першої інстанції погодився та залишив постанову Львівського окружного адміністративного суду від 26 грудня 2014 року без змін.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України із правовою позицією судів першої та апеляційної інстанцій погоджується із огляду на наступне.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 21 частини 1 статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин. Згідно з частиною 2 цієї ж статті районні і обласні ради можуть розглядати і вирішувати на пленарних засіданнях й інші питання, віднесені до їх відання цим та іншими законами.
Відповідно до Положення про Яворівську квартирно-експлуатаційну частину району, затвердженого начальником Західного територіального квартирно-експлуатаційного управління 01 лютого 2006 року, Яворівська КЕЧ є державною установою, яка створена Міністерством оборони України і підпорядкована Західному територіальному квартирно-експлуатаційному управлінню. Яворівська КЕЧ є органом військового управління Збройних сил України і призначена для реалізації у військових частинах та установах, дислокованих у межах відповідальності Яворівської КЕЧ району, державної військово-технічної політики з питань квартирно-експлуатаційного забезпечення з метою підтримання військ (сил) у стані бойової та мобілізаційної готовності.
Згідно листа Головного управління Держземагенства у Львівській області від 05 січня 2015 року щодо надання інформації про землі Яворівської КЕЧ району вбачається, що згідно з матеріалами інвентаризації земель Міністерства оборони України на території Львівської області, затверджених рішенням VI сесії II-го демократичного скликання Львівської обласної ради народних депутатів від 20 березня 1996 року № 97, користувачем земельних ділянок колишньої Янівської КЕЧ району є Львівський учбовий центр (полігон). Відповідно до даних державної статистичної звітності з кількісного обліку земель (форми 2-зем) станом на 01 липня 2014 року у користуванні Львівського навчального центру (полігону) на території Верблянської, Залузької, Лозинської, Середкевичівської, Смолинської, Старичівської сільських та Івано-Франківської, Немирівської селищних рад Яворівського району (за межами населених пунктів) обліковується 36 125,3 га земель державної власності (землі оборони).
Правові, економічні та організаційні засади діяльності юридичних і фізичних осіб у галузі мисливського господарства та полювання визначено Законом України «Про мисливське господарство та полювання», який забезпечує рівні права усім користувачам мисливських угідь у взаємовідносинах з органами державної влади щодо ведення мисливського господарства, організації охорони, регулювання чисельності, використання та відтворення тваринного світу.
Відповідно до статті 1 вказаного Закону мисливські угіддя - ділянки суші та водного простору, на яких перебувають мисливські тварини і які можуть бути використані для ведення мисливського господарства.
Згідно з частинами 1, 2 статті 22 Закону України «Про мисливське господарство та полювання» мисливські угіддя для ведення мисливського господарства надаються у користування Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими радами за поданням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового та мисливського господарства, погодженим з Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями, а також власниками або користувачами земельних ділянок. Мисливські угіддя надаються у користування на строк не менш як на 15 років.
Землями оборони, за статтею 1 Закону України «Про використання земель оборони» та частиною 1 статті 77 Земельного кодексу України, визнаються землі, надані для розміщення і постійної діяльності військових частин, установ, військово-навчальних закладів, підприємств та організацій Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законів України (далі - військові частини).
Військові частини зобов'язані використовувати надані їм земельні ділянки відповідно до вимог земельного і природоохоронного законодавства та з дотриманням вимог щодо забезпечення безпеки населення у процесі проведення ними постійної діяльності (частина 4 статті 2 Закону України «Про використання земель оборони»).
Відповідно до пункту 1 Положення про порядок надання в користування земель (земельних ділянок) для потреб Збройних Сил України та основних правил користування наданими землями, затвердженого наказом Міністра оборони України 22 грудня 1997 року № 483 (далі - Положення № 483), землі (земельні ділянки) надаються військовим частинам, військово-навчальним закладам, установам, підприємствам та організаціям Збройних Сил України для їх розміщення та постійної діяльності.
Згідно з частиною 2 статті 14 Закону України «Про Збройні Сили України» земля, води, інші природні ресурси, а також майно, закріплені за військовими частинами, військовими навчальними закладами, установами та організаціями Збройних Сил України, є державною власністю, належать їм на праві оперативного управління та звільняються від сплати усіх видів податків відповідно до законів з питань оподаткування.
Пунктом 19 Положення № 483 встановлено, що право постійного користування землею посвідчується державними актами, які видаються і реєструються відповідними радами.
Відповідно до пункту 36 Положення № 483 військові частини, безпосередні землекористувачі, повинні використовувати земельні ділянки тільки за цільовим призначенням, яке визначене рішенням про надання в користування Збройним Силам України цих ділянок.
Як вбачається з долучених до матеріалів справи актів прийомки (передачі) будов, споруд і території військового містечка, інженерних споруд, разом з будинками та спорудами Яворівською КЕЧ передано військовим установам земельні ділянки.
Згідно листа управління Держкомзему у Яворівському районі Львівської області від 23 серпня 2012 року № 3207, звіту про наявність земель та розподіл їх за власниками землі, землекористувачами, угіддями та видами економічної діяльності (форма 6-зем) землі Львівського навчального центру (полігон) відносяться до категорій земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення. Розпаювання даної категорії земель чинним земельним законодавством не передбачено.
Відповідно до статті 3 Закону України «Про Збройні Сили України» Міністерство оборони України є центральним органом виконавчої влади і військового управління, у підпорядкуванні якого перебувають Збройні Сили України. Організаційно Збройні Сили України складаються з органів військового управління, з'єднань, військових частин, військових навчальних закладів, установ та організацій.
Пунктом 39 Положення № 483 передбачено, що передача земель в тимчасове користування відбувається з погодження: заступників Міністра оборони України - командувачів видів Збройних Сил України, начальників управлінь центрального апарату Міністерства оборони України - щодо земель спеціальних об'єктів центрального підпорядкування; командуючих військами військових округів, Північного оперативно-територіального командування - щодо земель для об'єктів окружного, Північного оперативно-територіального командування підпорядкування.
Згідно положень статті 4 Закону України «Про використання земель оборони» військові частини за погодженням з органами місцевого самоврядування або місцевими органами виконавчої влади і в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, можуть дозволяти фізичним і юридичним особам вирощувати сільськогосподарські культури, випасати худобу та заготовляти сіно на землях, наданих їм у постійне користування. Землі оборони можуть використовуватися для будівництва об'єктів соціально-культурного призначення, житла для військовослужбовців та членів їхніх сімей, а також соціального та доступного житла без зміни їх цільового призначення.
Відповідно до пункту 23 Положення № 483 відповідальність за цільове використання земель, наданих для потреб Збройних Сил України, покладається на безпосереднього землекористувача і органи квартирно-експлуатаційної служби та інженерне управління Військово-Морських Сил України.
Враховуючи положення частини 1 статті 22 Закону України «Про мисливське господарство та полювання», статті 4 Закону України «Про використання земель оборони», Положення № 483, колегія суддів вважає, що надання обласними радами мисливських угідь у користування, що розташовані на земельних ділянках, віднесених до земель оборони, можливе після погодження з Міністерством оборони України, військовими частинами, військово-навчальними закладами, установами, підприємствами та організаціями Збройних Сил України, яким відповідні земельні ділянки надані у користування для використання у встановлених законодавством цілях без зміни їх цільового призначення.
З огляду на викладене, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що суди першої та апеляційної інстанцій повно і всебічно встановили обставини справи, правильно застосували норми матеріального і процесуального права та прийшли до вірного висновку, що Львівська обласна рада, приймаючи 09 жовтня 2012 року рішення № 601 про надання мисливсько-рибальському господарству «Майдан» товариства військових мисливців та рибалок Західного регіону України мисливських угідь у користування терміном на п'ятнадцять років, які розташовані на земельній ділянці, що надана у 1980 році на праві безстрокового користування Янівській КЕЧ, правонаступником якої є Яворівська КЕЧ, без погодження з власником або користувачем земельної ділянки, діяла не на підставі, поза межами повноважень та у спосіб, що суперечить Конституції України та законам України.
Крім цього, колегія суддів зазначає, що суди першої та апеляційної інстанцій прийшли до вірного висновку про розгляд зазначеної справи в порядку адміністративного судочинства оскільки предметом зазначеного спору у справі є повноваження Львівської обласної ради на розпорядження землями, що перебувають у користуванні Міністерства оборони України в особі Яворівської КЕЧ району.
Доводи, викладені в касаційній скарзі, не спростовують висновків судів першої та апеляційної інстанцій та встановлених обставин справи.
Відповідно до частини 3 статті 220-1 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Оскільки суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального та процесуального права, підстав для задоволення касаційної скарги немає.
Керуючись статтями 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 КАС України, -
У Х В А Л И В:
Касаційні скарги Львівської обласної ради та товариства військових мисливців та рибалок Західного регіону України відхилити, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 26 грудня 2014 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 02 березня 2015 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеними статтями 235- 244-2 КАС України.
Судді: