ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Денисюк П.Д.
Суддя-доповідач:Кузьменко Л.В.
ПОСТАНОВА
іменем України
"25" червня 2015 р. Справа № 569/12562/14-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Кузьменко Л.В.
суддів: Зарудяної Л.О.
Іваненко Т.В.,
при секретарі Ковальчук А.О. ,
за участю представників сторін,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Рівненського міського суду Рівненської області від "16" грудня 2014 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради про встановлення відсутності компетенції, визнання незаконним та скасування рішення ,
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_3 звернулася до Рівненського міського суду з позовом, в якому просила зупинити дію рішення комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу згідно Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» Управління праці та соціального захисту населення Рівненського міськвиконкому, протокол №1199.9 від 28 квітня 2014 року в частині встановлення неналежності її до осіб, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», визнання недійсним її посвідчення «Члена сім'ї загиблого», серії НОМЕР_1 від 22 липня 1997 року, видане УМВС України в Рівненській області з подальшим його вилученням, припинення з 01 травня 2014 року надання пільг, передбачених статтею 15 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», встановити відсутність компетенції (повноважень) комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу згідно Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» Управління праці та соціального захисту населення Рівненського міськвиконкому приймати такі рішення, скасувати та в частині визнати незаконним вказане рішення.
Постановою Рівненського міського суду Рівненської області від 16 грудня 2014 року в задоволенні позову ОСОБА_3 відмовлено.
Позивач з таким судовим рішення не погодилась, подала апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення, яким позов задовольнити.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, обговоривши доводи апеляційної скарги. перевіривши рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги відповідно до ст.195 КАС України, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відмовляючи в задоволенні позову суд першої інстанції дійшов висновку, що позивачем не доведено факту належності померлого ОСОБА_4 до будь-якої категорії осіб передбачених ст.ст.6, 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", а тому не має підстав для поширення дії вказаного закону на ОСОБА_3
Колегія суддів не погоджується з наведеним висновком, виходячи з наступного.
Судами встановлено, що згідно виписки з протоколу №1199.9 від 28 квітня 2014 року на засіданні комісії для розгляду питань, пов'язаних з встановленням статусу згідно Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» управління праці та соціального захисту населення Рівненського міськвиконкому ОСОБА_3 встановлено неналежність її до осіб, на яких поширюється чинність Закону, визнано недійсним її посвідчення «Члена сім'ї загиблого», серії НОМЕР_1 від 22 липня 1997 року, видане УМВС України в Рівненській області з подальшим його вилученням та припинено з 01 травня 2014 року надання пільг, передбачених статтею 15 вказаного Закону.
Відповідно до ст.18 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії к соціального захисту", ветеранам війни вручаються посвідчення та нагрудні знаки. Порядок виготовлення та видачі посвідчень і знаків встановлюється Кабінетом Міністрів України та міжнародними договорами, в яких бере участь Україна.
На виконання наведеної статті постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 1994 р. №302 було затверджено Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, відповідно до п.4 якого, особам, на яких поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (стаття 10 зазначеного Закону) видаються посвідчення з написом "Посвідчення члена сім'ї загиблого".
Пунктом 1 частини 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" визначено, що чинність цього Закону поширюється на сім'ї військовослужбовців, партизанів, підпільників, учасників бойових дій на території інших держав, прирівняних до них осіб, зазначених у статтях 6 і 7 цього Закону, які загинули (пропали безвісти) або померли внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час захисту Батьківщини або виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), а також внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті або одержаного в період проходження військової служби чи на території інших держав під час воєнних дій та конфліктів.
Пунктом 2 частини 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціальною захисту" визначено, що чинність цього Закону поширюється також на дружин (чоловіків) померлих інвалідів Великої Вітчизняної війни, а також дружин (чоловіків) померлих учасників війни і бойових дій, партизанів і підпільників, визнаних за життя інвалідами від загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин, які не одружилися вдруге.
В судовому засіданні встановлено, що згідно довідки, виданої начальником ВФРЕ УМВСУ в Рівненській області, ОСОБА_4 майор міліції загинув 22.10.1992 року в період проходження служби при виконанні службових обов'язків, зв'язаних з безпосередньою участю в боротьбі зі злочинністю згідно висновку службового розслідування від 27.10.1992 року.
Також, судом апеляційної інстанції долучено до матеріалів справи свідоцтво про смерть ОСОБА_4, в якому зазначена причина смерті "вогнестрільне поранення голови".
Крім того, судом встановлено, що позивачу було видано посвідчення «Члена сім'ї загиблого», серії НОМЕР_1 від 22 липня 1997 року, видане УМВС України в Рівненській області, яке в подальшому вилучено відповідачем та припинено з 01 травня 2014 року надання пільг, передбачених статтею 15 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" .
Інших документів, які б свідчили про інший статус особи, позивач відповідачу не надавала.
Які саме документи, що подані позивачем на розгляд комісії, не відповідають нормам ст.10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціальною захисту", відповідачем не зазначено.
З пояснень представника відповідача в судовому засіданні в суді апеляційної інстанції слідує, що відповідач до УМВС України у Рівненській області з приводу витребування документів, на підставі яких було видано посвідчення позивачеві не звертався, правомірність його видачі не перевіряв.
З огляду на те, що статус позивачки був встановлений, вона не була зобов'язана повторно доводити свою належність до відповідної категорії осіб. За наявності сумнівів саме відповідач або інша особа була зобов'язана довести протилежне.
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що рішення комісії Управління праці та соціального захисту населення Рівненського міськвиконкому, оформлене випискою з протоколу №1199.9 від 28.04.2014 року прийнято з порушенням норм закону, а тому підлягає скасуванню.
Крім того, заслуговують на увагу доводи позивачки про те, що жодним нормативним актом відповідачу не надано права скасовувати безтермінове посвідчення позивачки, визнавати її такою, що не має статусу особи, на яку поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціальною захисту".
Стаття 19 Конституції України передбачає, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, діяльність органів державної влади регулюють закони та підзаконні акти, які дають суб'єктам владних повноважень можливість користування певною свободою розсуду при вирішенні питань і встановлюють межі такої свободи, тобто наділяють їх дискреційними повноваженнями.
Тобто, для органів державної влади та їх службових осіб діє спеціально-дозвільний принцип конституційного права, який, поширюючи свій нормативний вплив на органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, суттєво обмежує цих суб'єктів у виборі варіантів чи моделі своєї поведінки. Адже вони зобов'язані діяти лише таким чином та у такий спосіб, як це прямо передбачено конституційно-правовими нормами, законами України і лише в межах закріпленої за ними компетенції.
Вчинення ж державним органом чи його посадовою особою дій у межах компетенції, але непередбаченим способом, у непередбаченій законом формі або з виходом за межі компетенції заборонено.
Невідповідність висновків суду першої інстанції обставинам справи, а так само порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання є підставою для скасування судового рішення та ухвалення нового рішення згідно ст.202 КАС України.
Враховуючи викладене, судове рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухваленням нового - про задоволення позову частково.
Скасування спірного рішення є належним захистом порушеного права позивачки, а тому суд не вбачає підстав для повторного встановлення її належності до осіб, на яких поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціальною захисту".
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити, постанову Рівненського міського суду Рівненської області від "16" грудня 2014 р. скасувати.
Прийняти нову постанову.
Позов задовольнити частково.
Скасувати рішення Комісії для розгляду питань, пов'язаних з встановленням статусу згідно Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради , в частині, що стосується ОСОБА_3, оформлене випискою з протоколу №1199.9 від 28.04.2014 року.
В задоволенні решти позову відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Л.В. Кузьменко
судді: Л.О. Зарудяна
Т.В. Іваненко
Повний текст cудового рішення виготовлено "25" червня 2015 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу: ОСОБА_3 АДРЕСА_1,33000
3- представник позивача ОСОБА_5 АДРЕСА_2
4- відповідачу: Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради вул.Соборна,12,м.Рівне,33028
- ,