Ухвала суду № 45982837, 25.06.2015, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.06.2015
Номер справи
806/1705/15
Номер документу
45982837
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Попова О.Г.

Суддя-доповідач:Кузьменко Л.В.

УХВАЛА

іменем України

"25" червня 2015 р. Справа № 806/1705/15

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Кузьменко Л.В.

суддів: Зарудяної Л.О.

Іваненко Т.В.,

при секретарі Ковальчук А.О. ,

за участю позивача та представників сторін,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Житомирського обласного військового комісаріату Міністерства оборони України Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "19" травня 2015 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Житомирського обласного військового комісаріату Міністерства оборони України, за участю третьої особи Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними ,зобов'язання виплатити заборгованість з грошового забезпечення,одноразової грошової допомоги при звільненні та зобов'язання вчинити дії ,

ВСТАНОВИВ:

У травні 2015 року ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом, у якому просив визнати протиправними дії Житомирського обласного військового комісаріату щодо виплати йому грошового забезпечення, на день виключення його зі списків особового складу військової частини, за період з 01.04.2013 року по 15.04.2015 року, у меншому розмірі виходячи з посадового окладу 1474 грн.; зобов'язати Житомирський обласний військовий комісаріат виплатити йому заборгованість з грошового забезпечення, виходячи з посадового окладу 2014 грн. за період з 01.04.2013 року по 15.04.2015 року, у розмірі 64134,24 грн.; визнати протиправними дії Житомирського обласного військового комісаріату щодо виплати йому одноразової грошової допомоги при звільненні у меншому розмірі, виходячи з грошового забезпечення обчисленого з урахуванням посадового окладу 1474 грн.; зобов'язати Житомирський обласний військовий комісаріат виплатити йому заборгованість з одноразової грошової допомоги при звільненні, виходячи з посадового окладу 2014 грн. у розмірі 27202,50 грн.; визнати протиправними дії Житомирського обласного військового комісаріату щодо встановлення йому грошового забезпечення виходячи з посадового окладу 1474 грн. за період з 01.04.2013 року по 15.04.2015 року; зобов'язати Житомирський обласний військовий комісаріат здійснити перерахунок його грошового забезпечення за період з 01.04.2013 року по 15.04.2015 року, виходячи з посадового окладу 2014 грн., зобов'язати Житомирський обласний військовий комісаріат надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідку для перерахунку пенсії з 16.04.2015 року з урахуванням його грошового забезпечення, за період з 01.04.2013 року по 15.04.2015 року, обчисленого виходячи з посадового окладу у розмірі 2014 грн.,

В обґрунтування позову позивач посилається на те, що на підставі наказу Міністерства оборони України № 203 від 27.03.2015 року він був звільнений з лав Збройних Сил України в запас з посади начальника відділу оборонного планування - заступника начальника штабу управління 8 армійського корпусу сухопутних військ Збройних сил України, відповідно до підпункту "б" (за станом здоров'я) частини 6 ст. 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу". Зазначає, що на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 17.11.2007 року за №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" та на підставі наказу Міністерства Оборони України від 30.12.2007 року за №707 "Про встановлення посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України" має право на отримання в складі грошового забезпечення посадового окладу на 3% нижче від посадового окладу начальника штабу військової частини А 1494. Вказав, що всупереч зазначеному йому був встановлений та виплачувався з 01.04.2013 по 15.04.2014 посадовий оклад в розмірі 1474 грн., а не в розмірі 2014 грн., з якого здійснювалось нарахування усього грошового забезпечення, а тому відповідачі зобов'язані здійснити перерахунок та виплатити йому пенсії відповідно до ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших категорій осіб".

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 19 травня 2015 року позов задоволено.

Суд першої інстанції визнав неправомірними дії Житомирського обласного військового комісаріату щодо встановлення та виплати ОСОБА_3 грошового забезпечення за період з 01.04.2013 року по 15.04.2015 року у меншому розмірі, з розрахунку посадового окладу - 1474 грн. та зобов"язав Житомирський обласний військовий комісаріат виплатити ОСОБА_3 заборгованість за вказаний період, виходячи з розрахунку посадового окладу в розмірі 2014 грн., в сумі 64134,24 грн.

Визнано неправомірними також дії Житомирського обласного військового комісаріату щодо виплати ОСОБА_3 одноразової грошової допомоги при звільненні у меншому розмірі, з розрахунку посадового окладу - 1474 грн. та зобов"язано Житомирський обласний військовий комісаріат виплатити ОСОБА_3 заборгованість за вказаний період, виходячи з розрахунку посадового окладу в розмірі 2014 грн., в сумі 27202,50 грн.

Зобов"язано Житомирський обласний військовий комісаріат надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідку для перерахунку ОСОБА_3 розміру пенсії з 16.04.2015 року з урахуванням грошового забезпечення за період 01.04.2013 року по 15.04.2015 року, обчисленого з посадового окладу у розмірі 2014 грн.

З постановою суду першої інстанції Житомирський обласний військовий комісаріат Міністерства оборони України та Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області не погодились, подали апеляційні скарги, в яких з підстав порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просять скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нову про відмову у задоволенні позовних вимог.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення позивача, представника позивача та представника відповідача та третьої особи, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як слідує з матеріалів справи, полковник ОСОБА_3 проходив військову службу у Збройних Силах України на посаді начальника відділу оборонного планування - заступника начальника штабу управління 8 армійського корпусу Сухопутних військ Збройних Сил України.

Наказом Міністерства оборони України №203 від 27.03.2015 року позивач був звільнений в запас відповідно до підпункту "б" (за станом здоров'я) частини 6 ст. 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" (а.с.13).

Наказом командира військової частини - польова пошта В 0226 від 15.04.2015 року №77 позивача з 15.04.2015 року виключено зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення.

Вислуга років у Збройних Силах України станом на 27.03.2015 року становить: календарна - 31 років 04 місяців, пільгова 34 років 01 місяців (а.с. 14).

Відповідно до частини 5 статті 17 Конституції України, держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Закон України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 № 2011-XII, (із змінами і доповненнями) визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

Відповідно до статті 9 Закону № 2011-XII до складу грошового забезпечення входять:

- посадовий оклад, оклад за військовим званням;

- щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);

- одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця та підлягає індексації відповідно до закону.

Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

Згідно Постанови Кабінету міністрів України від 17.11.2007 року №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" були затверджені нові схеми посадових окладів військовослужбовців, у зв'язку з чим Житомирський обласний військовий комісаріат відповідно до затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" підготував грошовий атестат про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії, вказавши посадовий оклад 1474 грн., даний факт встановлення посадового окладу за позивачем в розмірі 1474 грн. також підтверджується довідкою військової частини А 1494 від 28.04.2015 року № 312 .

Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що з вказаного посадового окладу ОСОБА_3 проводилось нарахування одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби.

Пунктом 8 Наказу Міністерства оборони України №707 від 30.12.2007 року "Про встановлення посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України" регламентується, що посадові оклади заступників керівників органу військового управління, які не визначені Кабінетом Міністрів України та цим наказом, установлюються за штатом на 3% нижчими від посадових окладів відповідних військових керівників.

Займана позивачем посада на час звільнення в постанові Кабінету Міністрів України та наказі Міністерства Оборони України не визначена, а тому посадовий оклад для перерахунку його пенсії мав бути на 3% нижчим від посадового окладу відповідного військового керівника - начальника штабу корпусу.

Відповідно до довідки начальника штабу - першого заступника командира військової частини А 1494 №194 від 06.03.2015 року, посадовий оклад начальника штабу - першого заступника командира військової частини А 1494 на 2013-2015 ріки становив 2076 грн. (а.с. 20).

Оскільки у вказаних постанові Кабінету Міністрів України та наказі Міністерства Оборони України не визначений посадовий оклад позивача, тому розмір його посадового окладу повинен становити на 3% нижче від посадового окладу начальника штабу та мав бути визначений в розмірі 2014 грн. (2076 грн. х 0,97). Отримані суми в результаті проведеного розрахунку округленні, як того вимагає чинне законодавство. Відтак, суд першої інстанції обґрунтовано виходив з того, що дії Житомирського обласного військового комісаріату щодо встановлення позивачу посадового окладу в розмірі 1474 грн. є протиправними, а тому позовні вимоги в частині визнання таких дій відповідача неправомірними підлягають задоволенню із зобов'язанням Житомирський обласний військовий комісаріат виплатити позивачу заборгованість за вказаний період, виходячи з розрахунку посадового окладу в розмірі 2014 грн.

Судом першої інстанції встановлено, що різниця недоплаченого ОСОБА_3 грошового забезпечення Житомирським обласним військовим комісаріатом за період з 01.04.2013 року по 15.04.2015 року складає 64134,24 грн. Дана обставина підтверджується довідками - разрахунками військової частини А 1494 від 28.04.2015 року №310 та №311 (а.с.27-30).

Окрім того, Житомирським обласним військовим комісаріатом виплачено ОСОБА_3 одноразову грошову допомогу при звільненні виходячи з посадового окладу 1474 грн. у розмірі 78647 грн. (даний факт підтверджується грошовим атестатом (а.с. 22-23), проте, як зазначено вище, позивачу повинен бути встановлений посадовий оклад в сумі 2014 грн. Різниця недоплаченої одноразової грошової допомоги при звільненні ОСОБА_3 складає 27202,50 грн.

Що стосується позовної вимоги позивача про зобов'язання Житомирського обласного військового комісаріату надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідку для перерахунку пенсії з 16.04.2015 року з урахуванням його грошового забезпечення, за період з 01.04.2013 року по 15.04.2015 року, обчисленого виходячи з посадового окладу у розмірі 2014 грн., то колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсії і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок)

Згідно частини 2 пункту 5 Порядку для перерахунку пенсій призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, враховується посадовий оклад, - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням.

При цьому, згідно пунктів 1, 2 Порядку призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, у разі зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, Міноборони повідомляє у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

За таких підстав, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що дана вимога позивача про зобов'язання Житомирського обласного військового комісаріату надати відповідну довідку про розмір його грошового забезпечення до Головного управління пенсійного фонду України в Житомирській області для перерахунку пенсії підлягає задоволенню.

Щодо доводів апелянта щодо пропуску позивачем строку звернення до суду з даним позовом, то колегія суддів зазначає наступне.

Право працівника на належну заробітну плату кореспондує обов'язок роботодавця нарахувати йому вказані виплати, гарантовані державою, і виплатити їх. При цьому право працівника не залежить від нарахування йому відповідних грошових виплат. Тому незалежно від того, чи було здійснене роботодавцем нарахування таких виплат, працівник, у разі порушення законодавства про оплату праці, має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати.

Таким чином, під заробітною платою, що належить працівникові, необхідно розуміти усі виплати, на отримання яких працівник має право згідно з умовами трудового договору і відповідно до державних гарантій, встановлених законодавством для осіб, які перебувають у трудових правовідносинах з роботодавцем, незалежно від того, чи було здійснене нарахування таких виплат.

Конституційний Суд України по справі №1-13/2013 від 15 жовтня 2013 року зазначив, що у разі порушення роботодавцем законодавства про оплату праці не обмежується будь-яким строком звернення працівника до суду з позовом про стягнення заробітної плати, що йому належить, тобто усіх виплат, на які працівник має право згідно з умовами трудового договору і відповідно до державних гарантій, встановлених законодавством, незалежно від того, чи було здійснене роботодавцем нарахування таких виплат.

За таких обставин, суд першої інстанції дійшов до вірного висновку, що строки звернення до суду з позовом про стягнення грошового забезпечення, що входить до складу заробітної плати військовослужбовця не застосовуються.

Інші доводи апеляційних скарг Житомирського обласного військового комісаріату Міністерства оборони України та Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області не спростовують висновків суду першої інстанції та не впливають на правильність прийнятого судом рішення, тому колегія суддів не вбачає підстав для їх задоволення.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційні скарги Житомирського обласного військового комісаріату Міністерства оборони України, Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "19" травня 2015 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Л.В. Кузьменко

судді: Л.О. Зарудяна

Т.В. Іваненко

Повний текст cудового рішення виготовлено "25" червня 2015 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу: ОСОБА_3 АДРЕСА_1,10004

3- представник позивача ОСОБА_4 АДРЕСА_2

4- відповідачу: Житомирський обласний військовий комісаріат Міністерства оборони України вул. Баранова, 4,м.Житомир,10001

5-третій особі: Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області - вул.Ольжича, 7,м.Житомир,10003,