ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 червня 2015 р.м.ОдесаСправа № 814/982/15
Категорія: 10.2.1 Головуючий в 1 інстанції: Лісовська Н. В.
Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - Бітова А.І.,
суддів - Милосердного М.М.,
- Ступакової І.Г.
в зв'язку з відсутністю клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю, справу розглянуто згідно з п.1 ч.1 ст. 197 КАС України,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Миколаєва на постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 23 квітня 2015 року у справі за адміністративним позовом управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Миколаєва до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Миколаїв про стягнення коштів,
В С Т А Н О В И Л А :
У березні 2015 року управління Пенсійного фонду України (далі УПФ) в Центральному районі м. Миколаєва звернулося до суду з адміністративним позовом до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань (далі ВВД ФСС від НВВ та ПЗ) України у м. Миколаїв про стягнення 301,89 грн. витрат виплаченої допомоги на поховання померлого ОСОБА_2
Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач вказував, що ВВД ФСС від НВВ та ПЗ України у м. Миколаїв не прийняло до заліку частину сум витрат, здійснених позивачем допомоги на поховання, чим порушило законодавство.
Відповідач позов не визнав, вказуючи, що відсутній причинний зв'язок смерті потерпілого з наслідками раніше отриманого трудового каліцтва.
Справу розглянуто в порядку письмово провадження.
Постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 23 квітня 2015 року у задоволені адміністративного позову відмовлено.
В апеляційній скарзі УПФ в Центральному районі м. Миколаєва ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права, а також що у зв'язку з тим, що висновки суду не відповідають обставинам справи.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги УПФ в Центральному районі м. Миколаєва, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, судова колегія приходить до наступного.
Судом першої інстанції встановлені наступні обставини справи.
Позивач направив відповідачу акт щомісячної звірки витрат по особових справах потерпілих за лютий 2014 року. ВВД ФСС від НВВ та ПЗ України у м. Миколаїв акт підписав з розбіжностями, а саме не врахував суми витрат на виплату допомоги на поховання ОСОБА_2 в сумі 301.89 грн., оскільки смерть потерпілого не пов'язана зі страховим випадком.
Вирішуючи справу, суд першої інстанції виходив з того, що відсутній причинний зв'язок смерті потерпілого з раніше одержаним трудовим каліцтвом, оскільки позивачем не надано акт розслідування нещасного випадку на виробництві чи інших доказів того, що смерть сталася внаслідок отримання трудового каліцтва.
Судова колегія вважає ці висновки суду першої інстанції правильними і такими, що відповідають вимогам ст.ст. 2, 7, 10, 11, 70, 71, 72 КАС України, ст.ст. 24, 28, 34 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", п.4 Порядку відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України і Правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України №5-4/4 від 04 березня 2003 року, р.1 Інструкції про встановлення причинного зв'язку смерті з професійним захворюванням (отруєнням) або трудовим каліцтвом, затвердженої Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 15 листопада 2005 року №606.
В апеляційній скарзі УПФ в Центральному районі м. Миколаєва вказується, що згідно з випискою із акта огляду МСЕК №527790, яка міститься у матеріалах справи, діагноз ОСОБА_2 визначений як наслідки виробничої травми, та рекомендовані заходи з відновлення працездатності, а саме: спостереження у травматолога та кардіолога. У довідці від 24 січня 2014 року причиною смерті вказані серцева недостатність і кардіопатія.
Таким чином, на підставі наданих управлінням документів з пенсійної справи, прослідковується причинно-наслідковий зв'язок між професійним каліцтвом і причиною смерті ОСОБА_2
Судова колегія не приймає до уваги ці доводи апелянта, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.8 ст. 34 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" (в редакції чинній на момент спірних правовідносин), у разі смерті потерпілого від нещасного випадку або професійного захворювання витрати на його поховання несе Фонд соціального страхування від нещасних випадків згідно з порядком, визначеним Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 ст. 21 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" визначено, що у разі настання страхового випадку Фонд соціального страхування від нещасних випадків зобов'язаний у встановленому законодавством порядку: своєчасно та в повному обсязі відшкодовувати шкоду, заподіяну працівникові внаслідок ушкодження його здоров'я або в разі його смерті, виплачуючи йому або особам, які перебували на його утриманні:
а) допомогу у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю до відновлення працездатності або встановлення інвалідності;
б) одноразову допомогу в разі стійкої втрати професійної працездатності або смерті потерпілого;
в) щомісяця грошову суму в разі часткової чи повної втрати працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого;
г) пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання;
д) пенсію у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання;
є) допомогу дитині відповідно до ст. 9 цього Закону.
До переліку сум, які відповідно до "Порядку відшкодування Фондом соціального страхування від нещасного випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання", затвердженим Постановою Правління Пенсійного фонду України і Правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України №5-4/4 від 04 березня 2003 року, підлягають відшкодуванню, входить допомога на поховання сім'ї померлого або особі, яка здійснила поховання особи, яка отримувала пенсію по інвалідності за наявності висновків спеціальних медичних закладів про встановлення причинного зв'язку смерті потерпілого з одержаним трудовим каліцтвом.
Розділом 1 Інструкції про встановлення причинного зв'язку смерті з професійним захворюванням (отруєнням) або трудовим каліцтвом, затвердженої Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 15 листопада 2005 року №606, визначено, що причинний зв'язок смерті з професійним захворюванням (отруєнням) або трудовим каліцтвом - зв'язок, який можна встановити між перебігом професійних захворювань (отруєнь) або наслідками трудового каліцтва з урахуванням форми, стадії, тяжкості функціональних порушень, розвитку ускладнень за життя, патоморфологічними та гістологічними змінами в органах та системах організму, що виявлені під час розтину, та настанням смерті.
Документом, що підтверджує причинний зв'язок смерті з професійним захворюванням є висновок про наявність або відсутність причинного зв'язку смерті з професійним захворюванням (отруєнням) або трудовим каліцтвом оформляється довідкою у трьох примірниках, що використовується МСЕК за формою, що затверджується МОЗ України та видається: перший - установі, що надавала направлення до МСЕК, другий - відповідному відділенню виконавчої дирекції Фонду, третій - заявнику. Підставою є акт визначення причинного зв'язку смерті з профзахворюванням (отруєнням) або трудовим каліцтвом (форма акта затверджується МОЗ України).
Таким чином, з наведених норм законодавства слідує, що вимога про відшкодування витрат на поховання може пред'являтися ФСС від НВВ та ПЗ України у разі наявності висновку медичного закладу про існування причинного зв'язку смерті потерпілого з одержаним каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я.
Тобто, відповідний позов є обґрунтованим, коли за наявності такого висновку медичного закладу Фонд соціального страхування відмовляється здійснювати відшкодування, у зв'язку з чим орган Пенсійного фонду змушений звернутися до суду.
Разом з тим, з матеріалів справи вбачається, що УПФ України в Центральному районі м. Миколаєва звернулося до суду без доказів причинного зв'язку між смертю ОСОБА_2 та його професійними захворюваннями, а лише на підставі припущень щодо такого зв'язку та вважало, що суд повинен з'ясовувати правильність цих припущень, що вказує на необґрунтованість позову.
З огляду на викладені обставини, судова колегія відхиляє доводи апеляційної скарги як необґрунтовані та погоджується з висновками суду першої інстанції про необхідність відмови в задоволенні позовних вимог.
Враховуючи все вищевикладене, судова колегія вважає, що суд першої інстанції порушень матеріального і процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують, відповідно, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 195, 197; п.1 ч.1 ст. 198; ст. 200; п.1 ч.1 ст. 205; ст. 206; ч.5 ст. 254 КАС України, судова колегія, -
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Миколаєва залишити без задоволення, а постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 23 квітня 2015 року залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які брали участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: Бітов А.І.
Суддя: Милосердний М.М.
Суддя: Ступакова І.Г.