Постанова № 45976925, 24.06.2015, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
24.06.2015
Номер справи
826/10603/15
Номер документу
45976925
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) ПРЕДСТАВНИЦТВО "РОЙТЕРС ЛІМІТЕД"
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

24 червня 2015 року № 826/10603/15

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Федорчука А.Б., розглянувши адміністративну справу в письмовому провадженні

за позовом Представництва "Ройтерс Лімітед"

до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного

управління ДФС у м. Києві

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення

На підставі ч. 6 ст. 128 КАС України, Суд розглядає справу у письмовому провадженні.

ВСТАНОВИВ:

Позивач, в особі Представництва "Ройтерс Лімітед", звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління ДФС у м. Києві (надалі - Відповідач) про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення №0000032211 від 05 січня 2015 року про збільшення суми грошового зобов'язання з податку на прибуток іноземних юридичних осіб на загальну суму 2 103 869,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог Позивач зазначає, що діяльність Представництва в Україні не має ознак господарської діяльності, не спрямована і не призводить до отримання Компанією доходу з джерелом його походження з України, а тому не може утворювати постійне представництво в Україні.

В судовому засіданні представники Позивача позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили задовольнити.

Представник Відповідача в судове засідання не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про судовий розгляд справи, відповідно до вимог статей 35, 37 Кодексу адміністративного судочинства України.

На адресу Окружного адміністративного суду міста Києва 19 червня 2015 року надійшли заперечення на позовну заяву від Відповідача. В обґрунтування заперечень Відповідач зазначає, що фактична діяльність представництва співпадає з видами діяльності головної компанії та не носить допоміжний або підготовчий характер по відношенню до материнської компанії, а складає одну з видів діяльності нерезидента, а саме - збір інформації, фото- та відео- матеріалів. Таким чином, нерезидент - компанія «Reuters Limited» (Сполучене Королівство) проводить діяльність на території України через своє представництво, яка, в розумінні оподаткування, підпадає під діяльність постійного представництва.

Враховуючи, що в судове засідання 15.06.2015 року не прибув представник Відповідача, судом було прийнято рішення про розгляд справи в письмову провадженні на підставі частини шостої статті 128 КАС України.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва, зазначає наступне.

Співробітниками Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві проведено документальну позапланову виїзну перевірку Представництва "Ройтерс Лімітед" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2011 року по 31.12.2013 року, валютного та іншого законодавства з 01.07.2011 року по 31.12.2013 року.

За результатами перевірки складено акт перевірки від 18.12.2014 року № 1795/22-11/23699416 (надалі по тексту Акт перевірки).

В Акті перевірки встановлені наступні порушення: п.160.8 ст. 160 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VІ (із змінами та доповненнями), що призвело до заниження податку на прибуток за період з 01.07.2011р. по 31.12.2013 р. всього у сумі 1955595 грн., в тому числі за III квартал 2011 року в сумі 226424 грн., за IV квартал 2011 року в сумі 230379 грн., за 2012 рік в сумі 818580 грн., за 2013 рік в сумі 680212 грн. У відповідності до ст.102., ст. 114 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VІ зі змінами та доповненнями, за III квартал 2011 року сума у розмірі 226424 грн. не підлягає донарахуванню та сплаті до бюджету. В результаті вище викладеного підлягає донарахуванню та сплаті до бюджету суми податку на прибуток у сумі 1729171 грн., в тому числі за IV квартал 2011 року в сумі 230379 грн., за 2012 рік в сумі 818580 грн., за 2013 рік в сумі 680212 грн.

Не погоджуючись з висновками Акту перевірки, Позивачем подано заперечення на Акт перевірки до Податкового органу, за результатом розгляду заперечень Податковий орган Листом від 30.12.2014 року №32360/10/26-59-22-11 повідомив Позивача, що висновки Акту перевірки залишено без змін, а заперечення Позивача без задоволення.

На підставі висновків Акту перевірки Податковим органом прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000032211 від 05 січня 2015 року про збільшення суми грошового зобов'язання з податку на прибуток іноземних юридичних осіб на загальну суму 2 103 869,00 грн., за основним платежем 1729171 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями 374698 грн.

Позивачем не погоджуючись з прийнятим податковим повідомленням-рішенням подано скаргу до ГУ ДФС у м. Києві, за результатами розгляду скарги, ГУ ДФС у м. Києві прийнято рішення від 13.03.2015 року №4156/10/26-15-10-05-25, яким залишено без змін податкове повідомлення-рішення та донараховує податкове зобов'язання з податку на прибуток за ІІІ квартал 2011 року в сумі 226 424,00 грн., а первинну скаргу без задоволення.

На підставі вищезазначеного рішення ГУ ДФС у м. Києві ДПІ у Шевченківському районі ГУ ДФС у м. Києві винесено податкове повідомлення-рішення від 18.03.2015 року №0000032211/11, яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток іноземних юридичних осіб на суму 226 424,00 грн.

Позивачем подано скаргу до ДФС України на податкові повідомлення-рішення та на рішення ГУ ДФС у м. Києві від 13.03.2015 року №4156/10/26-15-10-05-25, за результатом розгляду скарги ДФС України прийнято рішення від 22.05.2015 року №10797/6/99-99-10-01-04-25, яким скасовує податкове повідомлення-рішення ДПІ у Шевченківському районі ДФС у м. Києві від 18.03.2015 року №0000032211/1 та у відповідній частині рішення про результати розгляду первинної скарги та залишає без змін податкове повідомлення-рішення ДПІ у Шевченківському районі ДФС у м. Києві від 05.01.2015 року №0000032211 та у відповідній частині рішення про результати розгляду первинної скарги, а скарги - задовольняє частково.

Повно та всебічно дослідивши наявні матеріали справи, а також норми чинного законодавства, Суд прийшов до висновку про обґрунтування позовних вимог, виходячи з наступного.

Компанією «Reuters Limited» (Сполучене Королівство) статус податкового резидента Великобританії підтверджується довідками про підтвердження статусу резидента Великобританії за 2011-2013 роки.

Згідно з рішенням Ради Директорів Компанії від 26 січня 1996 року, Представництво "Ройтерс Лімітед" було створено для здійснення в Україні діяльності допоміжного та підготовчого характеру.

Відповідно до підпункту 14.1.193 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України постійне представництво - постійне місце діяльності, через яке повністю або частково проводиться господарська діяльність нерезидента в Україні, зокрема: місце управління; філія; офіс; фабрика; майстерня; установка або споруда для розвідки природних ресурсів; шахта, нафтова/газова свердловина, кар'єр чи будь-яке інше місце видобутку природних ресурсів; склад або приміщення, що використовується для доставки товарів, сервер.

З метою оподаткування термін "постійне представництво" включає будівельний майданчик, будівельний, складальний або монтажний об'єкт чи пов'язану з ними наглядову діяльність, якщо тривалість робіт, пов'язана з таким майданчиком, об'єктом чи діяльністю, перевищує шість місяців; надання послуг нерезидентом (крім послуг з надання персоналу), у тому числі консультаційних, через співробітників або інший персонал, найнятий ним для таких цілей, але якщо така діяльність провадиться (в рамках одного проекту або проекту, що пов'язаний з ним) в Україні протягом періоду або періодів, загальна тривалість яких становить більш як шість місяців, у будь-якому дванадцятимісячному періоді; резидентів, які мають повноваження: діяти від імені виключно такого нерезидента (проведення переговорів щодо суттєвих умов та/або укладення договорів (контрактів) від імені цього нерезидента), що призводить до виникнення у цього нерезидента цивільних прав та обов'язків; та/або утримувати (зберігати) запаси товарів, що належать нерезиденту, із складу яких здійснюється поставка товару від імені нерезидента, крім резидентів, що мають статус складу тимчасового зберігання або митного ліцензійного складу.

Постійним представництвом не є використання будівель або споруд виключно з метою зберігання, демонстрації або доставки товарів чи виробів, що належать нерезиденту; зберігання запасів товарів або виробів, що належать нерезиденту, виключно з метою зберігання або демонстрації; зберігання запасів товарів або виробів, що належать нерезиденту, виключно з метою переробки іншим підприємством; утримання постійного місця діяльності виключно з метою закупівлі товарів чи виробів або для збирання інформації для нерезидента; направлення у розпорядження особи фізичних осіб у межах виконання угод про послуги з надання персоналу; утримання постійного місця діяльності виключно з метою провадження для нерезидента будь-якої іншої діяльності, яка має підготовчий або допоміжний характер.

Відповідно до пункту 133.2 статті 133 Податкового кодексу України Платниками податку - нерезидентами є: юридичні особи, які утворені в будь-якій організаційно-правовій формі та отримують доходи з джерелом походження з України, за винятком установ та організацій, що мають дипломатичні привілеї або імунітет згідно з міжнародними договорами України; постійні представництва нерезидентів, які отримують доходи із джерелом походження з України або виконують агентські (представницькі) та інші функції стосовно таких нерезидентів чи їх засновників.

Постійне представництво до початку своєї господарської діяльності стає на облік в контролюючому органі за своїм місцезнаходженням у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Постійне представництво, яке розпочало свою господарську діяльність до реєстрації в контролюючому органі, вважається таким, що ухиляється від оподаткування, а одержані ним прибутки вважаються прихованими від оподаткування.

Підпунктом 141.4.7. пункту 141.4 статті 141 Податкового кодексу України встановлено, що суми прибутків нерезидентів, які провадять свою діяльність на території України через постійне представництво, оподатковуються в загальному порядку. При цьому таке постійне представництво прирівнюється з метою оподаткування до платника податку, який провадить свою діяльність незалежно від такого нерезидента.

У разі якщо нерезидент провадить свою діяльність в Україні та за її межами і при цьому не визначає прибуток від своєї діяльності, що ведеться ним через постійне представництво в Україні, сума прибутку, що підлягає оподаткуванню в Україні, визначається на підставі складення нерезидентом окремого балансу фінансово-господарської діяльності, погодженого з контролюючим органом за місцезнаходженням постійного представництва.

У разі неможливості визначити шляхом прямого підрахування прибуток, отриманий нерезидентами з джерелом його походження з України, оподатковуваний прибуток визначається контролюючим органом як різниця між доходом та витратами, визначеними шляхом застосування до суми отриманого доходу коефіцієнта 0,7.

З аналізу вищезазначених норм вбачається, що звільненню від сплати податку на прибуток в Україні підлягає представництво нерезидента, яке виконує виключно підготовчі або допоміжні функції для забезпечення основної діяльності материнської компанії-нерезидента, не здійснюючи при цьому жодного з видів її господарської діяльності, та не маючи ознак постійного представництва в розумінні пп. 14.1.193 ПК України та ст. 5 Конвенції.

Судом встановлено, що Представництво"Ройтерс Лімітед" є зареєстрованим відповідно до чинного законодавства України представництвом нерезидента, не має статусу юридичної особи (є відокремленим підрозділом) та фінансується виключно компанією "РОЙТЕРС ЛІМІТЕД", юридичною особою, зареєстрованою за законодавством Великобританії, що підтверджується Свідоцтвом про реєстрацію Міністерства зовнішніх економічних зв'язків і торгівлі України від 03.10.1995 року, реєстраційний №ПІ-1029.

За період перевірки Представництво здійснювало наступні види діяльності за КВЕД ДК 009:2005 та ДК 009:2010: Дослідження кон'юнктури ринку та виявлення суспільної думки (Цей підклас включає: вивчення потенційних можливостей ринку, попиту та потреб споживачів з метою поліпшення збуту та розроблення нових видів продукції, включаючи статистичний аналіз результатів; вивчення суспільної думки щодо політичних, економічних та суспільних питань, а також статистичний аналіз результатів ); Консультування з питань комерційної діяльності та управління (Цей підклас включає: консультування, надання рекомендацій та практичної допомоги суб'єктам підприємницької діяльності та державним службам у галузі зв'язків із громадськістю та обміну інформацією, розроблення систем бухгалтерського обліку, програм обліку виробничих витрат, процедур контролю за виконанням кошторису тощо; консультування та надання практичної допомоги комерційним підприємствам та державним службам в галузі планування, організації, забезпечення ефективності та контролю, інформації для управління тощо; консультування фермерів з питань управління, а також спеціалістами у галузі сільського господарства (агрономами, економістами тощо);- арбітраж та вирішення конфліктів між працівниками та роботодавцями ).

В акті перевірки зазначається, що Представництво фактично здійснює діяльність зі збору, як на території України, так і за її межами фото- та відеоматеріалів різної тематики про різнобічні актуальні події, фінансової, економічної, культурної та іншої інформації.

Основна діяльність Компанії полягає у використанні, отриманні, придбанні та передачі безпровідними, телеграфічними, телефонними та телексними засобами повідомлень та інформації, їх випуск, публікацію та введення в обіг чи інше використання з метою отримання Компанією прибутку або інших вигод. Зокрема, фінансова звітність Компанії за 2013 рік вказує на те, що діяльність Компанії полягає у постачанні глобальній бізнес-спільноті та засобам масової інформації широкого спектру продуктів, що включає фінансові показники в режимі реального часу, системи управління інформацією та доступ до цифрових та текстових баз інформації, новин та повідомлень.

З аналізу та співставлення видів діяльності Представництва з основними видами діяльності Компанії вбачається, що Представництво не здійснює будь-яких видів основної діяльності Компанії. Представництво здійснює лише ті види діяльності, які носять підготовчий та допоміжний характер по відношенню до основних видів діяльності Компанії.

Суд звертає увагу, що зібрана інформація не є самостійним комерційним Продуктом і не постачається Представництвом третім особам на платній або безоплатній основі, що, в свою чергу, в Акті перевірки не зазначено та не встановлено, що Представництвом надавалися платні послуги третім особам.

З матеріалів справи вбачається, що Представництво "РОЙТЕРС ЛІМІТЕД" виконує виключно підготовчі або допоміжні функції для забезпечення основної діяльності материнської компанії-нерезидента, не здійснюючи при цьому жодного з видів її господарської діяльності материнської компанії.

Згідно з пунктом 103.1 статті 103 Податкового кодексу України застосування правил міжнародного договору України здійснюється шляхом звільнення від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України, зменшення ставки податку або шляхом повернення різниці між сплаченою сумою податку і сумою, яку нерезиденту необхідно сплатити відповідно до міжнародного договору України.

Відповідно до ст. 1 Конвенції між Урядом України і Урядом Сполученого Королівства Великобританії і Північної Ірландії про усунення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухилення стосовно податків на доход і на приріст вартості майна, підписаної 10.02.93 р. (надалі-Конвенція), ратифікованої 11.08.93 р., ця Конвенція буде застосовуватись до осіб, які є резидентами однієї або обох Договірних Держав.

Згідно ст. 5 Конвенції, для цілей цієї Конвенції термін "постійне представництво" означає постійне місце діяльності, через яке підприємство повністю або частково здійснює свою комерційну діяльність. Термін "постійне представництво", зокрема, включає: (a) місцезнаходження дирекції; (b) відділення; (c) контору; (d) фабрику; (e) майстерню; (f) установку або споруду для розвідки природних ресурсів; (g) шахту, нафтову або газову свердловину, кар'єр або будь-яке місце видобутку природних ресурсів. Будівельний майданчик, монтажний або складальний об'єкт є постійним представництвом лише в тому разі, якщо він існує більше дванадцяти місяців. Незважаючи на попередні положення цієї статті, термін "постійне представництво" не розглядається як такий, що включає: (a) використання споруд виключно з метою зберігання, показу або постачання товарів чи виробів, що належать підприємству; (b) утримання запасів товарів або виробів, що належать підприємству виключно з метою зберігання, показу або постачання; (c) утримання запасів товарів або виробів, що належать підприємству виключно з метою переробки іншим підприємством; (d) утримання постійного місця діяльності виключно з метою закупівлі виробів чи товарів або збирання інформації для підприємства; (e) утримання постійного місця діяльності виключно з метою здійснення для підприємства будь-якої діяльності, яка має підготовчий або допоміжний характер; (f) утримання постійного місця діяльності виключно для будь-якої комбінації видів діяльності, перелічених у підпунктах (a) - (e) цього пункту, за умови, що сукупна діяльність постійного місця діяльності, яка виникає внаслідок такої комбінації, має підготовчий або допоміжний характер. Якщо крім агента з незалежним статусом, про якого йдеться в пункті 6 цієї статті, інша особа, незалежно від пунктів 1 і 2 цієї статті, діє від імені підприємства, і має, і звичайно використовує в Договірній Державі повноваження укладати контракти від імені підприємства, то це підприємство розглядається як таке, що має постійне представництво в цій Державі щодо будь-якої діяльності, яку ця особа здійснює для підприємства, за винятком, якщо діяльність цієї особи обмежується тією, що зазначена в пункті 4 цієї статті, яка, якщо і здійснюється через постійне місце діяльності, не робить з цього постійного місця постійного представництва згідно з положеннями цього пункту. Підприємство не розглядається як таке, що має постійне представництво в Договірній Державі, лише якщо воно здійснює комерційну діяльність у цій Державі через брокера, комісіонера чи будь-якого іншого агента з незалежним статусом за умови, що ці особи діють в рамках своєї звичайної діяльності. Той факт, що компанія, яка є резидентом Договірної Держави чи контролюється компанією, що є резидентом другої Договірної Держави, або яка здійснює комерційну діяльність у цій другій Договірній Державі (або через постійне представництво, або будь-яким іншим чином), сам по собі не перетворює жодну з цих компаній у постійне представництво другої компанії.

Як встановлено Судом та не спростовано Відповідачем, що внаслідок діяльності Представництва в Україні, Компанія не отримувала доходів з джерелом їх походження з України, а також те, що Представництво фінансується виключно за рахунок Компанії, що встановлено та підтверджено під час перевірки, відсутні підстави для висновку про те, що через Представництво здійснюється господарська діяльність Компанії і що Представництво відповідає визначенню постійного представництва.

Крім того, Суд звертає увагу, що Представництво не отримує будь-яких доходів, платежів та вигод від третіх осіб і не вступало з такими особами у договірні чи інші відносини і не діяло в їх інтересах чи на їх користь.

З аналізу вищезазначених норм права та матеріалів справи, Суд приходить до висновку, що Позивач не є постійним представництвом ст. 5 Конвенції, оскільки Позивач займається виключно збиранням інформації для Компанії, що у свою чергу свідчить про те, що Позивач не є постійним представництвом (пп. d п. 4 ст. 5 Конвенції).

Таким чином, зважаючи на те, що Представництво "РОЙТЕРС ЛІМІТЕД" не є постійним представництвом та здійснює діяльність підготовчого та допоміжного характеру для головної компанії, то доходи представництва із врахуванням положень Конвенції мають оподатковуватися у Сполучене Королівство, а висновки податкового органу про порушення позивачем вимог законодавства України є необґрунтованими.

Аналогічні висновки викладені в постанові Вищого адміністративного суд України від 25 лютого 2015 року у справі № К/800/36180/13.

Згідно з вимогами статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. (ч.1) В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. (ч.2) Якщо особа, яка бере участь у справі, не може самостійно надати докази, то вона повинна зазначити причини, через які ці докази не можуть бути надані, та повідомити, де вони знаходяться чи можуть знаходитися. Суд сприяє в реалізації цього обов'язку і витребовує необхідні докази. Про витребування доказів або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу. Ухвала суду про відмову у витребуванні доказів окремо не оскаржується. Заперечення проти неї може бути включене до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за наслідками розгляду справи. (ч.3) Суд може збирати докази з власної ініціативи. (ч.5) Якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів. (ч.6 ст.71 КАС України).

Враховуючи, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, суд приходить до висновку, що в позовній заяві наведені обставини, які підтверджуються достатніми доказами, що свідчить про обґрунтування позовних вимог, а отже податкове повідомлення-рішення №0000032211 від 05 січня 2015 року підлягає скасуванню, а позовні вимоги позивача підлягають задоволенню повністю.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи вищенаведене, суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог повністю.

Керуючись ст.ст. 69, 70 71, 158-163,167 КАС України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

П О С Т А Н О В И В:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасування податкове повідомлення-рішення №0000032211 від 05 січня 2015 року про збільшення суми грошового зобов'язання з податку на прибуток іноземних юридичних осіб на загальну суму 2 103 869,00 грн.

3. Стягнути з Державного бюджету України на користь Представництва "Ройтерс Лімітед" (ідентифікаційний код 23699416) судові витрати в сумі 487,20 грн. (чотириста вісімдесят сім гривень 20 коп.).

Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова набирає законної сили після закінчення строку для її апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя А.Б. Федорчук