Постанова № 45976785, 16.06.2015, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
16.06.2015
Номер справи
826/9459/15
Номер документу
45976785
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 червня 2015 року № 826/9459/15

О 15 год. 42 хв. Окружний адміністративний суд міста Києва за адресою: м. Київ, вул. Велика Васильківська, 81-а у складі головуючого Бояринцевої М.А. при секретарі судового засідання Голубничій О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом

Державного підприємства "Науково-дослідний і проектний інститут містобудування"

до

Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління ДФС у м. Києві

про

скасування рішень про застосування штрафних санкцій,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва надійшов позов Державного підприємства "Науково-дослідний і проектний інститут містобудування" до Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління ДФС у м. Києві, в якому позивач просить суд визнати протиправними та скасувати рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 06.05.2015 р. №0012001705, №0012011705, №0011971705, №0011941705, №0011951705, №0012031705, №0012041705 та №0011981705.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що оскаржувані рішення були прийняті безпідставно та з порушенням вимог чинного законодавства України, у зв’язку з чим вони є протиправними та підлягають скасуванню.

Відповідач позовні вимоги не визнав, просив у задоволенні позову відмовити повністю, оскільки оскаржувані рішення є законними та обґрунтованими, прийнятими на підставі, в межах повноважень та у спосіб, визначений законодавством України.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що Державне підприємство "Науково-дослідний і проектний інститут містобудування" зареєстровано як юридична особа 10.09.1993 р. З матеріалів справи вбачається, що Державне підприємство "Науково-дослідний і проектний інститут містобудування" є платником єдиного внеску.

24.02.2014 р. Державне підприємство "Науково-дослідний і проектний інститут містобудування" звернулося до ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві з листом №2/34-9, в якому просило підтвердити сальдо на 01.10.2013 р. за платежами, які сплачені до Управління Пенсійного фонду України за 9 місяців 2013 р., при цьому підприємство зазначило, що не згодне з тими залишками, які подав пенсійний фонд до ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві, а також те, що зроблено акт звіряння особового рахунку позивача з Пенсійним фондом, відповідно до якого відхилення в нарахуванні єдиного соціального внеску за серпень 2013 р. складає 226 174,48 грн.

31.03.2014 р. з аналогічним листом ДП "НДПІ містобудування" звернулося Управління Пенсійного фонду України у Печерському районі м. Києва, в якому, крім зазначеного вище, також звернуто увагу останнього на те, що Пенсійним фондом помилково в базі даних задвоєно ЄСВ за серпень 2013 р. в сумі 226 174,48 грн. (452 348,96 грн.), що призвело до виникнення недоїмки, яка перейшла на облік в ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві.

ДПІ у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві листом №20804/10/26-55-17-05-10 від 06.05.2014 р. повідомлено позивача, що помилка допущена Пенсійним фондом виправлена 25.04.2014 р., в зв'язку з чим проведено коригування картки згідно даних отриманих від Пенсійного фонду України.

При цьому, 06.05.2015 р. ДПІ у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві були прийняті рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску:

- №0012041705, яким до ДП "НДПІ містобудування" застосовано штраф у розмірі 1 337,11 грн. та нараховано пеню у розмірі 160,45 грн. за період з 23.09.2013 р. по 04.10.2013 р.;

- №0011981705, яким до ДП "НДПІ містобудування" застосовано штраф у розмірі 3 778,58 грн. та нараховано пеню у розмірі 558,68 грн. за період з 22.10.2013 р. по 30.10.2013 р.;

- №0012001705, яким до ДП "НДПІ містобудування" застосовано штраф у розмірі 11 995,11 грн. та нараховано пеню у розмірі 678,25 грн. за період з 21.11.2013 р. по 26.11.2013 р.;

- №0012011705, яким до ДП "НДПІ містобудування" застосовано штраф у розмірі 2 770,49 грн. та нараховано пеню у розмірі 130,92 грн. за період з 23.12.2013 р. по 26.12.2013 р.;

- №0011971705, яким до ДП "НДПІ містобудування" застосовано штраф у розмірі 11 239,74 грн. та нараховано пеню у розмірі 969,86 грн. за період з 21.01.2014 р. по 07.02.2014 р.;

- №0011941705, яким до ДП "НДПІ містобудування" застосовано штраф у розмірі 11 998,49 грн. та нараховано пеню у розмірі 1 144,82 грн. за період з 21.02.2014 р. по 07.03.2014 р.;

- №0011951705, яким до ДП "НДПІ містобудування" застосовано штраф у розмірі 12 236,62 грн. та нараховано пеню у розмірі 665,66 грн. за період з 21.03.2014 р. по 31.03.2014 р.;

- №0012031705, яким до ДП "НДПІ містобудування" застосовано штраф у розмірі 5 726,21 грн. та нараховано пеню у розмірі 57,26 грн. за період з 23.04.2014 р. по 23.04.2014 р.;

Згідно положень пп.14.1.1-1. п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України (надалі – ПК України) адміністрування податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та інших платежів відповідно до законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи - це сукупність рішень та процедур контролюючих органів і дій їх посадових осіб, що визначають інституційну структуру податкових та митних відносин, організовують ідентифікацію, облік платників податків і платників єдиного внеску та об'єктів оподаткування, забезпечують сервісне обслуговування платників податків, організацію та контроль за сплатою податків, зборів, платежів відповідно до порядку, встановленого законом.

Положеннями п.41.1 та п.41.2 ст.41 ПК України закріплено, що контролюючими органами є органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування єдиної державної податкової, державної митної політики в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів та реалізує державну податкову, державну митну політику, забезпечує формування та реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями при застосуванні податкового та митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску (далі - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), його територіальні органи. Органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначаються Законом України №2464-VI від 08.07.2010 р. "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (надалі – Закон №2464-VI).

Пунктами 1, 4 ч.2 ст.6 Закону № 2464-VI, передбачено, що платник єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування зобов'язаний: своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; подавати звітність до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Згідно п.3 ч.1 ст.14 Закону №2464-VI органи доходів і зборів зобов'язані, зокрема, здійснювати контроль за дотриманням платниками єдиного внеску вимог цього Закону.

Частинами 2, 3, 14 ст.25 Закону №2464-VI встановлено, що у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею (ч.2 ст.25 Закону № 2464-VI).

Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів (ч.3 ст.25 Закону № 2464-VI).

Про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа органу доходів і зборів у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску (ч.14 ст.25 Закону № 2464-VI).

Статтею 9 Закону №2464-VI передбачено, що єдиний внесок обчислюється виключно у національній валюті, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі (ч.1 ст.9 Закону № 2464-VI).

Обчислення єдиного внеску органами доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до органів доходів і зборів, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок (ч.3 ст.9 Закону № 2464-VI).

Сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування, крім єдиного внеску, який сплачується в іноземній валюті розташованими за межами України підприємствами, установами, організаціями (у тому числі міжнародними) за працюючих у них громадян України та громадянами України, які працюють або постійно проживають за межами України, відповідно до договорів про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (абз.1 ч.5 ст.9 Закону №2464-VI).

Для зарахування єдиного внеску в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, та його територіальних органах відкриваються в установленому порядку небюджетні рахунки відповідному органу доходів і зборів. Зазначені рахунки відкриваються виключно для обслуговування коштів єдиного внеску (абз.1 ч.6 ст.9 Закону №2464-VI).

Періодом, за який платники єдиного внеску подають звітність до органу доходів і зборів (звітним періодом), є календарний місяць, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, для яких звітним періодом є календарний рік. У разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця її останнім звітним періодом є період з дня закінчення попереднього звітного періоду до дня державної реєстрації припинення підприємницької діяльності такої фізичної особи (абз.5 ч.8 ст.9 Закону №2464-VI).

Платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця (абз.1 ч.8 ст.9 Закону №2464-VI).

Крім того, згідно п.2.1 Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого Наказом Міністерства доходів і зборів України №454 від 09.09.2013 р. (надалі – Порядок №454), звіт до органів доходів і зборів подається страхувальником або відповідальною особою страхувальника за місцем взяття на облік в органах доходів і зборів в один із таких способів: засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису відповідальних осіб у порядку, визначеному законодавством; на паперових носіях, завірених підписом керівника страхувальника та скріплених печаткою (за наявності), разом з електронною формою на електронних носіях інформації; на паперових носіях, якщо у страхувальника кількість застрахованих осіб не більше п'яти.

З матеріалів справи вбачається, що 06.09.2013 р. ДП "НДПІ містобудування" було направлено Звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів за серпень 2013 р., в якому сума єдиного внеску, що підлягає сплаті, визначена у розмірі 226 174,48 грн., факт сплати якої підтверджується, наявними в матеріалах справи, платіжними дорученнями та банківськими виписками з відмітками банку від 13.08.2013 р., від 16.08.2013 р., від 21.08.2013 р. та від 06.09.2013 р.

Таким чином, звітність по сплаті єдиного внеску за серпень 2013 р. та його сплата проведені ДП "НДПІ містобудування" у відповідності до вимог чинного законодавства.

11.10.2013 р. ДП "НДПІ містобудування" було направлено Звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів за вересень 2013 р., в якому сума єдиного внеску, що підлягає сплаті, визначена у розмірі 249 642,25 грн., факт сплати якої підтверджується, наявними в матеріалах справи, платіжними дорученнями та банківськими виписками з відмітками банку від 10.09.2013 р., від 11.09.2013 р., від 12.09.2013 р., від 19.09.2013 р., від 23.09.2013 р., від 25.09.2013 р., від 04.10.2013 р. та від 07.10.2013 р.

Таким чином, звітність по сплаті єдиного внеску за вересень 2013 р. та його сплата проведені ДП "НДПІ містобудування" у відповідності до вимог чинного законодавства.

19.11.2013 р. ДП "НДПІ містобудування" було направлено Звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів за жовтень 2013 р., в якому сума єдиного внеску, що підлягає сплаті, визначена у розмірі 272 671,02 грн., факт сплати якої підтверджується, наявними в матеріалах справи, платіжними дорученнями та банківськими виписками з відмітками банку від 15.10.2013 р., від 17.10.2013 р., від 21.10.2013 р., від 24.10.2013 р., від 30.10.2013 р., від 04.11.2013 р. та від 07.11.2013 р.

Таким чином, звітність по сплаті єдиного внеску за жовтень 2013 р. та його сплата проведені ДП "НДПІ містобудування" у відповідності до вимог чинного законодавства.

11.12.2013 р. ДП "НДПІ містобудування" було направлено Звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів за листопад 2013 р., в якому сума єдиного внеску, що підлягає сплаті, визначена у розмірі 257 711,65 грн., факт сплати якої підтверджується, наявними в матеріалах справи, платіжними дорученнями та банківськими виписками з відмітками банку від 21.11.2013 р., від 29.11.2013 р., від 25.11.2013 р. та від 06.12.2013 р.

Таким чином, звітність по сплаті єдиного внеску за листопад 2013 р. та його сплата проведені ДП "НДПІ містобудування" у відповідності до вимог чинного законодавства.

15.01.2014 р. ДП "НДПІ містобудування" було направлено Звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів за грудень 2013 р., в якому сума єдиного внеску, що підлягає сплаті, визначена у розмірі 311 142,57 грн., факт сплати якої підтверджується, наявними в матеріалах справи, платіжними дорученнями та банківськими виписками з відмітками банку від 16.12.2013 р., від 27.12.2013 р.

Таким чином, звітність по сплаті єдиного внеску за грудень 2013 р. та його сплата проведені ДП "НДПІ містобудування" у відповідності до вимог чинного законодавства.

14.02.2014 р. ДП "НДПІ містобудування" було направлено Звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів за січень 2014 р., в якому сума єдиного внеску, що підлягає сплаті, визначена у розмірі 193 081,20 грн., факт сплати якої підтверджується, наявними в матеріалах справи, платіжними дорученнями та банківськими виписками з відмітками банку від 21.01.2014 р., від 07.02.2014 р. та від 13.02.2014 р.

Таким чином, звітність по сплаті єдиного внеску за січень 2014 р. та його сплата проведені ДП "НДПІ містобудування" у відповідності до вимог чинного законодавства.

17.03.2014 р. ДП "НДПІ містобудування" було направлено Звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів за лютий 2014 р., в якому сума єдиного внеску, що підлягає сплаті, визначена у розмірі 193 827,98 грн., факт сплати якої підтверджується, наявними в матеріалах справи, платіжними дорученнями та банківськими виписками з відмітками банку від 28.02.2014 р. та від 07.03.2014 р.

Таким чином, звітність по сплаті єдиного внеску за лютий 2014 р. та його сплата проведені ДП "НДПІ містобудування" у відповідності до вимог чинного законодавства.

15.04.2014 р. ДП "НДПІ містобудування" було направлено Звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів за березень 2014 р., в якому сума єдиного внеску, що підлягає сплаті, визначена у розмірі 202 888,78 грн., факт сплати якої підтверджується, наявними в матеріалах справи, платіжними дорученнями та банківськими виписками з відмітками банку від 21.03.2014 р., від 26.03.2014 р., від 28.03.2014 р., від 31.03.2014 р., від 08.04.2014 р., від 09.04.2014 р. та від 11.04.2014 р.

Таким чином, звітність по сплаті єдиного внеску за березень 2014 р. та його сплата проведені ДП "НДПІ містобудування" у відповідності до вимог чинного законодавства.

Враховуючи вищезазначене, звертаючи увагу на те, що матеріали справи не містять, а відповідачем, в порушення вимог ч.2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, не надано належних доказів щодо порушення позивачем вимог законодавства по сплаті єдиного соціального внеску, внаслідок чого були прийняті оскаржувані рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 06.05.2015 р. №0012001705, №0012011705, №0011971705, №0011941705, №0011951705, №0012031705, №0012041705 та №0011981705, суд приходить до висновку про необґрунтованість та протиправність таких рішень, у зв’язку з чим вони підлягають скасуванню.

Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та наданих сторонами доказів, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог.

Згідно з положеннями ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

З матеріалів справи вбачається, що позивачем при поданні позову сплачено судовий збір у розмірі 1 827,00 грн., а тому, керуючись вимогами ч.1 ст.94 КАС України, судові витрати у вигляді судового збору у розмірі 1 827,00 грн. підлягають відшкодуванню з Державного бюджету України.

Керуючись статтями 98, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

П О С Т А Н О В И В:

1. Позов Державного підприємства "Науково-дослідний і проектний інститут містобудування" задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними та скасувати рішення Державної податкової інспекції у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 06 травня 2015 року №0012001705, №0012011705, №0011971705, №0011941705, №0011951705, №0012031705, №0012041705 та №0011981705.

3. Стягнути з Державного бюджету України судовий збір у розмірі 1 827 (одна тисяча вісімсот двадцять сім) грн. на користь Державного підприємства "Науково-дослідний і проектний інститут містобудування" (код 01422832) .

Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя М.А. Бояринцева

Повний текст постанови складений 30 червня 2015 року.