Постанова № 45976777, 30.06.2015, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
30.06.2015
Номер справи
826/6947/15
Номер документу
45976777
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) ПРЕДСТАВНИЦТВО "ВЕСТЕРН ЮНІОН ФАЙНЕНШЛ СЕРВІСЕС ГМБХ"
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

30 червня 2015 року № 826/6947/15

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Гарника К.Ю., за участю секретаря судового засідання Непомнящої А.О., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом Компанії "Вестерн Юніон Файненшл Сервісес ГмбХ" в особі Представництва в Україні до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління ДФС у м. Києві про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень

ВСТАНОВИВ:

Компанія «Вестрн Юніон Файненшл Сервісес ГмбХ» в особі Представництва в Україні (далі по тексту - позивач) звернулась до Державної податкової інспекції у Шевченківському у районі Головного управління ДФС у м. Києві (далі по тексту - відповідач) в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення від 27 жовтня 2014 року № 0011372211/1.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 22 квітня 2015 року відкрито провадження в адміністративній справі № 826/6947/15, закінчено підготовче провадження та призначено до розгляду у судовому засіданні на 05 травня 2015 року.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 05 травня 2015 року зупинено провадження у справі № 826/6947/15 до 08 червня 2015 року.

У судовому засіданні 08 червня 2015 року представники позивача підтримали адміністративний позов, просили суд задовольнити його. Відповідач участі повноважного представника не забезпечив, про час, дату та місце проведення судового засідання повідомлявся належним чином.

Керуючись приписами частини 4 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, надавши можливість присутнім учасникам судового розгляду у повній мірі реалізувати свої процесуальні права, та враховуючи відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, завершив розгляд справи в порядку письмового провадження.

Після розгляду адміністративного позову та доданих до нього матеріалів, всебічного і повного встановлення всіх фактичних обставин, на яких ґрунтується позов, об'єктивної оцінки доказів, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.

Матеріали справи свідчать, що на підставі направлень від 13 червня 2013 року № 1532/11-11, № 1533/22-11, № 1530/14-02, № 1531/22-04, наказу від 29 травня 2014 року № 377/22-11, згідно пункту 77.4 статті 77 Податкового кодексу України, проведена планова виїзна перевірка Компанії «Вестрн Юніон Файненшл Сервісес ГмбХ» в особі Представництва в Україні з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01 січня 2011 року по 31 грудня 2013 року, валютного та іншого законодавства за період з 01 січня 2011 року по 31 грудня 2013 року, за результатом якої складено акт перевірки від 31 липня 2014 року № 1260/22-11/26251969.

Як висновок проведеної перевірки встановлено порушення підпунктів 4.1.1, 4.1.6 пункту 4.1 статті 4, пункту 13.8 статті 13 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», пункту 160.8 статті 160 Податкового кодексу України, що призвело до заниження податку на прибуток за період з 01.01.2011 по 31.12.2013 у сумі 756952,00 грн. в тому числі по періодах: за 1 кв. 2011 року в сумі 123349,00 грн., 2-4 кв. 2011 року в сумі 219435,00 грн., за 2012 рік в сумі 277724,00 грн., за 2013 рік в сумі 136444,00 грн.

Податковим повідомленням - рішенням Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у місті Києві від 27 жовтня 2014 року № 0011372211/1 позивачу збільшено грошове зобов'язання з податку на прибуток іноземних осіб на суму 737145,00 грн., в тому числі: за основним платежем - 633603,00 грн., за штрафними санкціями - 103542,00 грн.

Позивач не погоджується із такими висновками контролюючого органу та зазначає, що діяльність Представництва є діяльністю «допоміжного характеру» та, відповідно, не призводить до створення постійного представництва Компанії «Вестрн Юніон Файненшл Сервісес ГмбХ» в Україні відповідно до Угоди між Урядом України та Урядом Австрії про уникнення подвійного оподаткування доходів і майна та попередження ухилень від сплати податків від 16 жовтня 1997 року (далі - "Угода") та Коментарів до типової моделі Конвенції ОЕСР.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог з урахуванням вищенаведеного, суд виходить з наступного.

Відповідно до пункту 13.8 статті 13 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" суми прибутків нерезидентів, які здійснюють свою діяльність на території України через постійне представництво, оподатковуються у загальному порядку. При цьому таке постійне представництво прирівнюється з метою оподаткування до платника податку, який здійснює свою діяльність незалежно від такого нерезидента.

У разі якщо нерезидент здійснює свою діяльність не лише в Україні, а й за її межами і при цьому не визначає прибуток від своєї діяльності, що проводиться ним через постійне представництво в Україні, сума прибутку, що підлягає оподаткуванню в Україні, визначається на підставі складення нерезидентом відокремленого балансу фінансово-господарської діяльності, погодженого з податковим органом за місцезнаходженням постійного представництва.

У разі неможливості шляхом прямого підрахування визначити прибуток, одержаний нерезидентами з джерелом його походження з України, оподатковуваний прибуток визначається податковим органом як різниця між валовим доходом та валовими витратами, визначеними шляхом застосування до суми одержаного (нарахованого) валового доходу коефіцієнта 0,7.

Пунктом 18.1 статті 18 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" передбачено, якщо міжнародним договором, ратифікованим Верховною Радою України, встановлені інші правила, ніж ті, що передбачені цим Законом, застосовуються норми міжнародного договору.

Відповідно до пункту 160.8 статті 160 Податкового кодексу України суми прибутків нерезидентів, які провадять свою діяльність на території України через постійне представництво, оподатковуються в загальному порядку. При цьому таке постійне представництво прирівнюється з метою оподаткування до платника податку, який провадить свою діяльність незалежно від такого нерезидента.

Згідно з пунктом 103.1 статті 103 Податкового кодексу України застосування правил міжнародного договору України здійснюється шляхом звільнення від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України, зменшення ставки податку або шляхом повернення різниці між сплаченою сумою податку і сумою, яку нерезиденту необхідно сплатити відповідно до міжнародного договору України.

Відповідно до підпункту 14.1.193 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України постійне представництво - постійне місце діяльності, через яке повністю або частково проводиться господарська діяльність нерезидента в Україні, зокрема: місце управління; філія; офіс; фабрика; майстерня; установка або споруда для розвідки природних ресурсів; шахта, нафтова/газова свердловина, кар'єр чи будь-яке інше місце видобутку природних ресурсів; склад або приміщення, що використовується для доставки товарів, сервер.

З метою оподаткування термін "постійне представництво" включає будівельний майданчик, будівельний, складальний або монтажний об'єкт чи пов'язану з ними наглядову діяльність, якщо тривалість робіт, пов'язана з таким майданчиком, об'єктом чи діяльністю, перевищує шість місяців; надання послуг нерезидентом (крім послуг з надання персоналу), у тому числі консультаційних, через співробітників або інший персонал, найнятий ним для таких цілей, але якщо така діяльність провадиться (в рамках одного проекту або проекту, що пов'язаний з ним) в Україні протягом періоду або періодів, загальна тривалість яких становить більш як шість місяців, у будь-якому дванадцятимісячному періоді; резидентів, які мають повноваження: діяти від імені виключно такого нерезидента (проведення переговорів щодо суттєвих умов та/або укладення договорів (контрактів) від імені цього нерезидента), що призводить до виникнення у цього нерезидента цивільних прав та обов'язків; та/або утримувати (зберігати) запаси товарів, що належать нерезиденту, із складу яких здійснюється поставка товару від імені нерезидента, крім резидентів, що мають статус складу тимчасового зберігання або митного ліцензійного складу.

Постійним представництвом не є використання будівель або споруд виключно з метою зберігання, демонстрації або доставки товарів чи виробів, що належать нерезиденту; зберігання запасів товарів або виробів, що належать нерезиденту, виключно з метою зберігання або демонстрації; зберігання запасів товарів або виробів, що належать нерезиденту, виключно з метою переробки іншим підприємством; утримання постійного місця діяльності виключно з метою закупівлі товарів чи виробів або для збирання інформації для нерезидента; направлення у розпорядження особи фізичних осіб у межах виконання угод про послуги з надання персоналу; утримання постійного місця діяльності виключно з метою провадження для нерезидента будь-якої іншої діяльності, яка має підготовчий або допоміжний характер.

Відповідно до пункту 133.2 статті 133 Податкового кодексу України Платниками податку - нерезидентами є: юридичні особи, які утворені в будь-якій організаційно-правовій формі та отримують доходи з джерелом походження з України, за винятком установ та організацій, що мають дипломатичні привілеї або імунітет згідно з міжнародними договорами України; постійні представництва нерезидентів, які отримують доходи із джерелом походження з України або виконують агентські (представницькі) та інші функції стосовно таких нерезидентів чи їх засновників.

Постійне представництво до початку своєї господарської діяльності стає на облік в контролюючому органі за своїм місцезнаходженням у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Постійне представництво, яке розпочало свою господарську діяльність до реєстрації в контролюючому органі, вважається таким, що ухиляється від оподаткування, а одержані ним прибутки вважаються прихованими від оподаткування.

Підпунктом 141.4.7. пункту 141.4 статті 141 Податкового кодексу України встановлено, що суми прибутків нерезидентів, які провадять свою діяльність на території України через постійне представництво, оподатковуються в загальному порядку. При цьому таке постійне представництво прирівнюється з метою оподаткування до платника податку, який провадить свою діяльність незалежно від такого нерезидента.

У разі якщо нерезидент провадить свою діяльність в Україні та за її межами і при цьому не визначає прибуток від своєї діяльності, що ведеться ним через постійне представництво в Україні, сума прибутку, що підлягає оподаткуванню в Україні, визначається на підставі складення нерезидентом окремого балансу фінансово-господарської діяльності, погодженого з контролюючим органом за місцезнаходженням постійного представництва.

У разі неможливості визначити шляхом прямого підрахування прибуток, отриманий нерезидентами з джерелом його походження з України, оподатковуваний прибуток визначається контролюючим органом як різниця між доходом та витратами, визначеними шляхом застосування до суми отриманого доходу коефіцієнта 0,7.

Отже, з викладених правових норм вбачається, що звільненню від сплати податку на прибуток в Україні підлягає представництво нерезидента, яке виконує виключно підготовчі або допоміжні функції для забезпечення основної діяльності материнської компанії-нерезидента, не здійснюючи при цьому жодного з видів її господарської діяльності, та не маючи ознак постійного представництва в розумінні пп. 14.1.193 Податкового кодексу України та статті 5 Конвенції.

Судом встановлено, що Компанія «Вестрн Юніон Файненшл Сервісес ГмбХ» в особі Представництва в Україні зареєстроване Міністерством економіки України, свідоцтво про реєстрацію від 15 серпня 2002 року за № ПІ - 2984. Код суб'єкта господарювання за ЄДРПОУ: 26251969. Місцезнаходження Компанії «Вестрн Юніон Файненшл Сервісес ГмбХ» в особі Представництва в Україні відповідно до установчих документів: 01030, м. Київ, вул. Ярославів Яр, 12/2Б, оф. 3.

Згідно Витягу з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, основним видом діяльності Компанії «Вестрн Юніон Файненшл Сервісес ГмбХ» є дослідження кон'юктури ринку та виявлення громадської думки.

З надано до перевірки статуту представництва позивача, предметом діяльності представництва є:

представництво інтересів компанії перед юридичними особами, підприємствами, корпораціями, установами, організаціями та державними органами, а також фізичними особами;

дослідження кон'юктури ринку та виявлення громадської думки;

збір та розповсюдження інформації, пов'язаної з послугами компанії;

просування на ринку України послуг Компанії, а також їх клієнтів, сприяння їх інтересам та підсилення їх позицій у відносинах з юридичними особами, підприємствами, корпораціями, установами, організаціями та державними органами влади всіх рівнів.

Перевіркою встановлено, що у перевіряємому періоді позивачем придбавались послуги у ПАТ «ДХЛ Інтернешнл Україна» з перевезення міжнародних експрес-відправлень документів та посилок по території України, а також в Литву, Туреччину, Росію, Австрію, Ірландію, Хорватію, Італію, Грузію, ОАЕ, США, Угорщину, Ізраїль, Кіпр.

Згідно наданих у ході перевірки пояснень та документальних підтверджень нерезидент - Компанія «Вестрн Юніон Файненшл Сервісес ГмбХ» користувалось послугами ПАТ «ДХЛ Інтернешнл Україна» з міжнародного експрес-відправлення документів та посилок по території України та за кордон з метою просування послуг компанії позивача, в тому числі шляхом інформування про нові послуги та/або збирання відгуків про існуючі послуги материнської компанії (договір від 20 грудня 2002 року).

Так, позивач відправляв листи за кордон з метою отримання зарубіжного досвіду щодо господарської діяльності Компанії «Вестрн Юніон Файненшл Сервісес ГмбХ».

З наведено вбачається, що вказані послуги були придбані позивачем в межах допоміжної та підготовчої діяльності останнього на користь материнської Компанії «Вестрн Юніон Файненшл Сервісес ГмбХ».

Враховуючи, що Компанії «Вестрн Юніон Файненшл Сервісес ГмбХ» надано право проводити діяльність з дослідження кон'юнктури ринку та виявлення суспільної думки, то діяльність представництва повинна бути спрямована виключно на збирання інформації стосовно проведення клінічних досліджень на території України.

Так, з наданих позивачем пояснень та документів, вбачається, що останнім виконуються виключно підготовчі та/або допоміжні функції для забезпечення основної діяльності материнської компанії, не здійснюючи при цьому жодного з видів її господарської діяльності материнської компанії.

Згідно з пунктом 103.1 статті 103 Податкового кодексу України застосування правил міжнародного договору України здійснюється шляхом звільнення від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України, зменшення ставки податку або шляхом повернення різниці між сплаченою сумою податку і сумою, яку нерезиденту необхідно сплатити відповідно до міжнародного договору України.

Згідно статті 5 Угоди між Урядом України та Урядом Російської Федерації про уникнення подвійного оподаткування доходів і майна та попередження ухилень від сплати податків від 16 жовтня 1997 року (дата набрання чинності - 20.05.1999 р., далі по тексту - Угода) для цілей цієї Угоди вираз "постійне представництво" означає постійне місце діяльності, через яке повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність підприємства.

Вираз "постійне представництво" зокрема включає: місце управління; відділення; контору; фабрику; майстерню; нафтову або газову свердловину, кар'єр або будь-яке інше місце видобутку або розвідки природних ресурсів.

Будівельний майданчик або монтажний чи складальний об'єкт є постійними представництвами лише в тому разі, якщо вони існують більше дванадцяти місяців.

Незважаючи на попередні положення цієї статті, термін "постійне представництво" не розглядається як такий, що включає:

a) використання споруд виключно з метою зберігання, показу або поставки товарів чи виробів, що належать підприємству;

b) утримання запасів товарів або виробів, що належать підприємству, виключно з метою зберігання, показу або поставки;

c) утримання запасів товарів або виробів, що належать підприємству, виключно з метою переробки іншим підприємством;

d) утримання постійного місця діяльності виключно з метою закупівлі товарів чи виробів або для збирання інформації для підприємства;

e) утримання постійного місця діяльності виключно з метою здійснення для підприємства будь-якої іншої діяльності, яка має підготовчий або допоміжний характер;

f) утримання постійного місця діяльності виключно для здійснення будь-якої комбінації видів діяльності, перелічених у підпунктах від a) до e), за умови, що сукупна діяльність постійного місця діяльності, яка виникає внаслідок такої комбінації, має підготовчий або допоміжний характер.

Якщо, крім агента з незалежним статусом, про якого йдеться в 6-му пункті, інша особа, незалежно від положень пунктів 1 і 2, діє від імені підприємства і має, і звичайно використовує в Договірній Державі повноваження укладати контракти від імені підприємства, або утримує запаси товарів та виробів, що належать підприємству, з яких здійснюється регулярний продаж цих товарів від імені підприємства, то це підприємство розглядається як таке, що має постійне представництво в цій Державі щодо будь-якої діяльності, яку ця особа здійснює для підприємства, за винятком, якщо діяльність цієї особи обмежується тією, що зазначена в пункті 4, яка, якщо і здійснюється через постійне місце діяльності, не робить з цього постійного місця діяльності постійного представництва відповідно до положень цього пункту.

Підприємство не розглядається як таке, що має постійне представництво в Договірній Державі, лише якщо воно здійснює підприємницьку діяльність у цій Державі через брокера, комісіонера чи будь-якого іншого агента з незалежним статусом за умови, що ці особи діють у межах своєї звичайної діяльності.

Той факт, що компанія, яка є резидентом Договірної Держави, контролює чи контролюється компанією, що є резидентом другої Договірної Держави або яка здійснює підприємницьку діяльність у цій другій Державі (або через постійне представництво або будь-яким іншим чином), сам по собі не перетворює одну з цих компаній у постійне представництво другої компанії.

Таким чином, зважаючи на те, що Компанія «Вестрн Юніон Файненшл Сервісес ГмбХ» в особі Представництва в Україні не є постійним представництвом та здійснює діяльність підготовчого та допоміжного характеру для головної компанії, то доходи представництва із врахуванням положень Угоди мають оподатковуватися у Австрії, а висновки податкового органу про порушення позивачем вимог законодавства України є необґрунтованими.

Аналогічні висновки викладені в постанові Вищого адміністративного суд України від 25 лютого 2015 року у справі № К/800/36180/13.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи викладене, на думку Окружного адміністративного суду міста Києва, відповідачем не доведено правомірність та обґрунтованість підстав для прийняття спірного рішення з урахуванням вимог встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, виходячи з системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов Компанії «Вестрн Юніон Файненшл Сервісес ГмбХ» в особі Представництва в Україні підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 122, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

П О С Т А Н О В И В:

1.Адміністративний позов Компанії «Вестрн Юніон Файненшл Сервісес ГмбХ» в особі Представництва в Україні задовольнити повністю.

2.Скасувати рішення Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління ДФС у місті Києві від 27 жовтня 2014 року № 0011372211/1.

3.Судові витрати в сумі 487,20 грн. присудити на користь Компанії «Вестрн Юніон Файненшл Сервісес ГмбХ» в особі Представництва в Україні за рахунок Державного бюджету України.

Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя К.Ю. Гарник