Постанова № 45975709, 23.06.2015, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.06.2015
Номер справи
810/2117/15
Номер документу
45975709
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 червня 2015 року (16:16) м. Київ810/2117/15

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дудіна С.О., за участю секретаря судового засідання Куделі Д.С., представника позивача та третьої особи ОСОБА_1, розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю «Фора» до Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби Центрального офісу обслуговування великих платників, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю «Фоззі-Фуд», про визнання протиправним та скасування рішення про застосування санкцій.

Суть спору:

ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю «Фора» звернулося до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби Центрального офісу обслуговування великих платників про визнання протиправним та скасування рішення про застосування санкцій №6112/0032/2810 від 16 березня 2015 року.

Ухвалою суду від 09.06.2015 до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача було залучено ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю «Фоззі-Фуд».

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що спірним рішенням до позивача були застосовані фінансові санкції у вигляді штрафу на суму 17 000 гривень за зберігання алкогольних напоїв, маркованих марками акцизного збору, на яких зазначена сума акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції не відповідає сумі, визначеній з урахуванням чинних на дату розливу продукції ставок акцизного податку, міцності продукції та місткості тари. При цьому, позивач вважає вказаний висновок протиправним та зазначає, що при імпорті продукції датою визначення податкових зобовязань зі сплати акцизного збору є дата подання митному органу декларації, під час чого й сплачується інша частина акцизного збору (у разі невідповідності), оскільки в протилежному випадку товар взагалі не випускається у вільний обіг. Позивач стверджує, що зазначена в акті перевірки алкогольна продукція була імпортована постачальником ТОВ «Фоззі-Фуд» та при розмитнені товарів була в повному обсязі сплачена різниця в ставках акцизного податку.

Відповідач проти позову заперечував з мотивів, викладених у відповідних письмових запереченнях.

У судовому засіданні представник позивача заявлені вимоги підтримав в повному обсязі, просили позов задовольнити.

Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши та дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, суд

ВСТАНОВИВ:

ТОВ «Фора» зареєстровано в якості юридичної особи Києво-Святошинською районною державною адміністрацією Київської області 02.12.2002, що підтверджується завіреною копією виписки з ЄДРПОУ.

Як вбачається з матеріалів справи, з 17.02.2015 по 23.02.2015 Головним управлінням Державної фіскальної служби у місті Києві було здійснено перевірку магазину, що розташований за адресою: м. Київ, вул. Алма-Атинська, будинок 54 та належить позивачеві, за результатами якої було складено Акт № 26/130/21/32294897 від 23.02.2015 р. про результати фактичної перевірки з питань додержання субєктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обовязковими до виконання при здійсненні оптової та роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами.

В ході перевірки було встановлено порушення позивачем положення п.20 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів» № 1251 від 27 грудня 2010 року (надалі по тексту Постанова № 1251), статті 11 Закону України від 19.02.95р. №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» в частині зберігання з метою подальшої реалізації алкогольних напоїв, маркованих марками, на яких зазначена сума акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції не відповідає сумі, визначеній з урахуванням чинних на дату розливу продукції ставок акцизного податку, міцності продукції та місткості тари.

16.03.2015 відповідачем на підставі акта перевірки було прийнято рішення №6112/0032/2810, яким до позивача застосовані фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 17 000 гривень.

Не погоджуючись з правомірністю зазначеного рішення, Позивач звернувся до суду з вимогою про визнання протиправним та скасування рішення, з приводу чого суд зазначає наступне.

Згідно статті 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»від 19.02.95р. №481/95-ВР алкогольні вироби, які виробляються в Україні, а також такі, які імпортуються в Україну позначаються марками акцизного збору в порядку, визначеному законодавством.

Відповідно до п. 226.1 ст. 226 Податкового кодексу України у разі виробництва на митній території України алкогольних напоїв і тютюнових виробів чи ввезення таких товарів на митну територію України платники податку зобов'язані забезпечити їх маркування марками встановленого зразка у такий спосіб, щоб марка акцизного податку розривалася під час відкупорювання (розкривання) товару.

Згідно з п. 226.3 ст. 226 Податкового кодексу України виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів здійснюються відповідно до положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України.

Кожна марка акцизного податку на алкогольні напої повинна мати окремий номер, місяць і рік випуску марки та позначення про суму сплаченого акцизного податку за одиницю маркованої продукції, крім суми акцизного податку з реалізації субєктами господарювання роздрібної торгівлі алкогольних напоїв (п. 226.7 ст. 226 Податкового кодексу України).

Згідно із абз.3 п. 226.9 Податкового кодексу України вважаються такими, що немарковані: алкогольні напої з марками акцизного податку, на яких зазначення суми акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, не відповідає сумі, визначеній з урахуванням чинних на дату розливу продукції ставок акцизного податку, міцності продукції та місткості тари.

Відповідно до п. 20 Постанови № 1251 для алкогольних напоїв використовуються марки із зазначенням суми акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, з точністю до тисячного знака, яка відповідає сумі, визначеній з урахуванням діючих на дату розливу продукції ставок акцизного податку, міцності продукції та місткості тари.

Вважаються такими, що немарковані, зокрема, алкогольні напої з марками, на яких зазначення суми акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, не відповідає сумі, визначеній з урахуванням чинних на дату розливу продукції ставок акцизного податку, міцності продукції та місткості тари.

Як вбачається з додатків до акта перевірки, працівниками контролюючого органу була визнана такою, що не маркована, наступна алкогольна продукція:

1. Текіла Трес ОСОБА_3 Голд обєм 1,0 л, 38% об., дата розливу 17.02.2014, маркована марками акцизного податку типу АІ ЛГП серії ААБЮ, №№001735, 001762, 001757, 001503, сума акцизного податку 18,806 грн., дата 10/2013.

2. Текіла Трес ОСОБА_3 Голд обєм 1,0 л, 38% об., дата розливу 17.02.2014, маркована марками акцизного податку типу АІ ЛГП серії АААМ, №001294, сума акцизного податку 18,806 грн., дата 10/2013.

3. Текіла Трес ОСОБА_3 обєм 0,7 л, 38% об., дата розливу 20.02.2014, маркована марками акцизного податку типу АІ ЛГП серії АААП, АААР, №№006768, 006825, сума акцизного податку 13,164 грн., дата 12/2013.

4. ОСОБА_4 ОСОБА_5 обєм 0,7 л, 40% об., дата розливу 18.07.2014, маркована марками акцизного податку типу АІ ЛГП серії ААБГ, №025236, сума акцизного податку 15,798 грн., дата 04/2014.

5. ОСОБА_6 ОСОБА_7 Резерва обєм 1,0 л, 37,5% об., дата розливу 18.02.2014, маркована марками акцизного податку типу АІ ЛГП серії ААБВ, №№001720, 001330, 001614, сума акцизного податку 18,559 грн., дата 10/2013.

6. ОСОБА_6 ОСОБА_7 Бланко Резерва обєм 1,0 л, 37,5% об., дата розливу 19.02.2014, маркована марками акцизного податку типу АІ ЛГП серії АААД, №№002163, 002162, 002168, 002167, сума акцизного податку 18,559 грн., дата 10/2013.

Судом встановлено, що вказана алкогольна продукція була придбана позивачем у постачальника ТОВ «Фоззі-Фуд», що підтверджується наявними в матеріалах справи видатковими накладними.

При цьому, алкогольні напої текіла Трес ОСОБА_3 Голд, текіла Трес ОСОБА_3, ром ОСОБА_6 ОСОБА_7 Резерва, ром ОСОБА_8 Бланко Резерва були імпортовані ТОВ «Фоззі-Фуд», віскі ОСОБА_5 ТОВ «Браун-Формен Україна».

Згідно з п.п. 213.1.3 та п. 213.1 статті 213 Податкового кодексу України обєктами оподаткування акцизним податком є операції з ввезення підакцизних товарів (продукції) на митну територію України.

Пунктом 216,4 статті 216 ПК України передбачено, що датою виникнення податкових зобов'язань у разі ввезення підакцизних товарів (продукції) на митну територію України є дата подання контролюючому органу митної декларації для митного оформлення або дата нарахування такого податкового зобов'язання контролюючим органом у визначених законодавством випадках.

Відповідно до п.п. 222.2.2 п. 222.2 статті 222 Податкового кодексу України у разі ввезення маркованої підакцизної продукції на митну територію України податок сплачується під час придбання марок акцизного податку з доплатою (у разі потреби) на день подання митної декларації.

Таким чином, для імпортованої маркованої продукції передбачено перший строк сплати податку під час придбання марок акцизного податку та остаточний розрахунок та строк сплати акцизного податку припадає на день подання митної декларації до митного органу. Тобто саме дата подання митної декларації до митного органу є датою визначення ставки для сплати акцизного податку з імпортованої маркованої алкогольної продукції, а не дата розливу цієї продукції.

Відповідно до пункту 13 Постанови №1251 для одержання марок імпортер подає продавцю марок заявку-розрахунок у трьох примірниках за встановленою продавцем марок формою, платіжні документи, що підтверджують внесення плати за марки та сплату податку до відповідного бюджету. Один примірник заявки-розрахунку залишається у продавця марок, другий (з відміткою продавця марок про сплату податку) - повертається імпортеру для передачі територіальному органу ДФС, третій (з відміткою продавця марок про одержання заявки-розрахунку) - залишається у покупця (імпортера).

Пунктом 17 зазначеної Постанови обумовлено, що імпортери - юридичні та фізичні особи, які уклали з іноземними виробниками або іншими нерезидентами контракт (договір) про постачання (ввезення) в Україну алкогольних напоїв і тютюнових виробів, мають право ввозити на митну територію України імпортні алкогольні напої і тютюнові вироби, якщо, зокрема, покупець марок (імпортер) подав територіальному органу ДФС митну декларацію, копію декларації про максимальні роздрібні ціни (для тютюнових виробів) та один примірник заявки-розрахунку з відміткою продавця марок про сплату сум податку до відповідного бюджету в повному обсязі. При цьому, у разі порушення порядку маркування ввезених алкогольних напоїв і тютюнових виробів та/або сплати податку не в повному обсязі товар не допускається до митного оформлення і ввезення його на митну територію України забороняється.

Судом перевірені надані позивачем документи встановлені наступні обставини щодо сплати акцизного податку при імпортуванні зазначеної в акті перевірки алкогольної продукції.

ОСОБА_6 ОСОБА_8 Бланко Резерва (обєм 1,0 л, 37,5% об., дата розливу 19.02.2014, марки акцизного податку типу АІ ЛГП серії АААД, №№002163, 002162, 002168, 002167, сума акцизного податку 18,559 грн., дата 10/2013) та текіла Трес ОСОБА_3 Голд (обєм 1,0 л, 38% об., дата розливу 17.02.2014, марки акцизного податку типу АІ ЛГП серії АААМ, №001294, сума акцизного податку 18,806 грн., дата 10/2013) були імпортовані в Україну згідно митної декларації №125110000/2014/008277 від 28.04.2014. При розмитненні товару акцизний податок розраховувався за діючою ставкою 56,42 грн. за 1 літр 100% спирту. Доплата акцизного податку була здійснена платіжним дорученням №2355870 від 23.04.2014, що було також відображено в заявці-розрахунку на придбання марок акцизного податку.

ОСОБА_6 ОСОБА_7 Резерва (обєм 1,0 л, 37,5% об., дата розливу 18.02.2014, марки акцизного податку типу АІ ЛГП серії ААБВ, №№001720, 001330, 001614, сума акцизного податку 18,559 грн., дата 10/2013) був імпортований в Україну згідно митної декларації №125110000/2014/008274 від 28.04.2014. При розмитненні товару акцизний податок розраховувався за діючою ставкою 56,42 грн. за 1 літр 100% спирту. Доплата акцизного податку була здійснена платіжним дорученням №2355870 від 23.04.2014, що було також відображено в заявці-розрахунку на придбання марок акцизного податку.

Текіла Трес ОСОБА_3 Голд (обєм 1,0 л, 38% об., дата розливу 17.02.2014, марки акцизного податку типу АІ ЛГП серії ААБЮ, №№001735, 001762, 001757, 001503, сума акцизного податку 18,806 грн., дата 10/2013) була імпортована в Україну згідно митної декларації №125110000/2014/008278 від 28.04.2014. При розмитненні товару акцизний податок розраховувався за діючою ставкою 56,42 грн. за 1 літр 100% спирту. Доплата акцизного податку була здійснена платіжним дорученням №2355870 від 23.04.2014, що було також відображено в заявці-розрахунку на придбання марок акцизного податку.

Текіла Трес ОСОБА_3 (обєм 0,7 л, 38% об., дата розливу 20.02.2014, марки акцизного податку типу АІ ЛГП серії АААП, АААР, №№006768, 006825, сума акцизного податку 13,164 грн., дата 12/2013) була імпортована в Україну згідно митної декларації №125110000/2014/008647 від 07.05.2014. При розмитненні товару акцизний податок розраховувався за діючою ставкою 56,42 грн. за 1 літр 100% спирту. Доплата акцизного податку була здійснена платіжним дорученням №2362847 від 29.04.2014, що було також відображено в заявці-розрахунку на придбання марок акцизного податку.

ОСОБА_4 ОСОБА_5 (обєм 0,7 л, 40% об., дата розливу 18.07.2014, марки акцизного податку типу АІ ЛГП серії ААБГ, №025236, сума акцизного податку 15,798 грн., дата 04/2014) був імпортований в Україну згідно митної декларації №125110000/2014/050501, доплата акцизного податку при розмитненні якого вбачається із заявки-розрахунку на придбання марок акцизного податку.

Таким чином, матеріалами справи підтверджується, що на момент розмитнення алкогольної продукції імпортерами в повному обсязі був сплачений акцизний податок, у звязку з чим викладені відповідачем в акті перевірки твердження про зберігання позивачем алкогольної продукції, не маркованої марками акцизного податку, не відповідають фактичним обставинам справи.

При цьому суд вважає, що положення п. 226.9 Податкового кодексу України, за яким «вважаються такими, що немарковані: алкогольні напої з марками акцизного податку, на яких зазначення суми акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, не відповідає сумі, визначеній з урахуванням чинних на дату розливу продукції ставок акцизного податку, міцності продукції та місткості тари», є загальним, оскільки в ньому алкогольні напої визначені без їх поділу на вітчизняні та імпортовані.

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що рішення Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби Центрального офісу обслуговування великих платників № 6112/0032/2810 від 16 березня 2015 року про застосування фінансових санкцій до ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю «Фора» у вигляді штрафу на суму 17 000 гривень було прийнято необґрунтовано, без дослідження всіх обставин сплати до бюджету належних сум акцизного податку, у звязку з чим вказане рішення підлягає визнанню протиправним та скасуванню.

Відповідно до частини першої ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

За таких обставин, сплачений позивачем судовий збір в сумі 182 гривні 70 копійок.

підлягає стягненню на його користь з Державного бюджету України.

В судовому засіданні 23.06.2015 було оголошено вступну та резолютивну частину рішення. Повний текст рішення складений та підписаний 30.06.2015.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправними та скасувати рішення Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби Центрального офісу обслуговування великих платників № 6112/0032/2810 від 16 березня 2015 року про застосування до ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю «Фора» фінансових санкцій у вигляді штрафу на суму 17 000 гривень;

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 з обмеженою відповідальністю «Фора» (08132, Київська область, Києво-Святошинський район, місто Вишневе, вул. Промислова, 5, ідентифікаційний код 32294897) судові витрати по сплаті судового збору в сумі 182 (сто вісімдесят дві) гривні 70 копійок.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Київського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Дудін С.О.