Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
25 червня 2015 р. Справа №805/2077/15-а
приміщення суду за адресою: 84112, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 2
Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Кониченка Олега Миколайовича, при секретарі судового засідання Широбокові І.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання представника відповідача про закриття провадження у справі за позовом Приватного акціонерного товариства «МАКО ХОЛДІНГ»
до Торгово-промислової палати України м. Київ
про визнання протиправною дію щодо відмови Торгово-промислової палати України, у засвідченні форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) викладених у листах №1186/05-5.4 від 13.03.2015 року, №1872/05.0-5.4 від 29.04.2015 року, №1654/05.0-5.4 від 10.04.2015 року, №1869/05.0-5.4 від 29.04.2015 року, №1652/05.0-5.4 від 10.04.2015 року, №1873/05.0-5.4. від 29.04.2015 року та зобов'язання ТПП України видати сертифікат про засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) у вигляді актів тероризму на території м. Донецька Донецької області для суб'єктів господарювання за податковими зобов'язаннями для відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу за податковими зобов'язаннями зі сплати податку на прибуток за 2014 рік, земельного податку за лютий 2015 року, зі сплати авансового внеску з податку на прибуток за березень 2015 року
за участю
представників сторін
від позивача: Рудковська О.А. - за довір.
від відповідача: Студенніков С.В., Жорник О.М. - за довір.
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Приватне акціонерне товариство «МАКО ХОЛДІНГ», звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Торгово-промислової палати України про визнання протиправною дію щодо відмови Торгово-промислової палати України, у засвідченні форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) викладених у листах №1186/05-5.4 від 13.03.2015 року, №1872/05.0-5.4 від 29.04.2015 року, №1654/05.0-5.4 від 10.04.2015 року, №1869/05.0-5.4 від 29.04.2015 року, №1652/05.0-5.4 від 10.04.2015 року, №1873/05.0-5.4. від 29.04.2015 року та зобов'язання ТПП України видати сертифікат про засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) у вигляді актів тероризму на території м. Донецька Донецької області для суб'єктів господарювання за податковими зобов'язаннями для відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу за податковими зобов'язаннями зі сплати податку на прибуток за 2014 рік, земельного податку за лютий 2015 року, зі сплати авансового внеску з податку на прибуток за березень 2015 року.
Представник відповідача 25 червня 2015 року надав до судового засідання клопотання про закриття провадження по справі у зв'язку з тим, що справу не належить розглядати в адміністративних судах в порядку адміністративного судочинства.
Представник позивача заперечував проти задоволення клопотання представника відповідача про закриття провадження у справі.
Суд дослідивши матеріали справи, встановив наступне.
Позовні вимоги мотивовані відмовою Торгово-промислової палати України у здійсненні дій щодо засвідчення форс-мажорних обставин та відмовою у видачі сертифікату про форс-мажорні обставини для суб'єктів господарювання за податковими зобов'язаннями для відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу.
Згідно з частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Пунктом 7 частини 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України визначено поняття суб'єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 3 КАС України визначено поняття справи адміністративної юрисдикції, - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Загальні правові, економічні та соціальні засади створення торгово-промислових палат в Україні, встановлення організаційно-правових форм і напрямів їх діяльності, а також принципи їх взаємовідносин з державою визначені Законом України «Про торгово-промислові палати в Україні».
Частиною 1 статті 1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» передбачено, що Торгово-промислова палата є недержавною неприбутковою самоврядною організацією, яка об'єднує юридичних осіб, які створені і діють відповідно до законодавства України, та громадян України, зареєстрованих як підприємці, та їх об'єднання.
Відповідно до статті 10 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.
Статтею 11 Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» внесені зміни, зокрема до Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні», а саме абзац третій частини третьої статті 14 викладено в такій редакції «засвідчує форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), а також торговельні та портові звичаї, прийняті в Україні, за зверненнями суб'єктів господарської діяльності та фізичних осіб» та доповнено статтею 14-1 такого змісту:
«Стаття 14-1. Видача сертифікатів щодо форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили)
1. Торгово-промислова палата України та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати засвідчують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видають сертифікат про такі обставини протягом семи днів з дня звернення суб'єкта господарської діяльності за собівартістю. Сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) для суб'єктів малого підприємництва видається безкоштовно.
2. Форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об'єктивно унеможливлюють виконання зобов'язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов'язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, а саме: загроза війни, збройний конфлікт або серйозна погроза такого конфлікту, включаючи але не обмежуючись ворожими атаками, блокадами, військовим ембарго, дії іноземного ворога, загальна військова мобілізація, військові дії, оголошена та неоголошена війна, дії суспільного ворога, збурення, акти тероризму, диверсії, піратства, безлади, вторгнення, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, введення комендантської години, експропріація, примусове вилучення, захоплення підприємств, реквізиція, громадська демонстрація, блокада, страйк, аварія, протиправні дії третіх осіб, пожежа, вибух, тривалі перерви в роботі транспорту, регламентовані умовами відповідних рішень та актами державних органів влади, закриття морських проток, ембарго, заборона (обмеження) експорту/імпорту тощо, а також викликані винятковими погодними умовами і стихійним лихом, а саме: епідемія, сильний шторм, циклон, ураган, торнадо, буревій, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, град, заморозки, замерзання моря, проток, портів, перевалів, землетрус, блискавка, пожежа, посуха, просідання і зсув ґрунту, інші стихійні лиха тощо».
Таким чином, Торгово-промисловій палаті України делеговані повноваження щодо виконання владних управлінських функцій по засвідченню форс-мажорних обставин (обставини непереборної сили) та видачі сертифікатів про такі обставини та вона є іншим суб'єктом, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень у розумінні пункту 7 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України.
З урахуванням викладеного суд дійшов висновку про відмову у задоволенні клопотання про закриття провадження у справі.
Керуючись статтями 1, 3, 6-9, 157, 160, 165, 185 Кодексом адміністративного судочинства України, Конституцією України, Законом України «Про торгово-промислові палати в Україні», Законом України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» суд,
УХВАЛИВ:
У задоволені клопотання Торгово-промислової палати України про закриття провадження у справі - відмовити.
Вступна та резолютивна частина ухвала проголошена у судовому засіданні 25 червня 2015 року в присутності представників сторін.
Повний текст ухвали буде складено та підписано 30 червня 2015 року.
Заперечення на ухвалу можуть бути викладені в апеляційній скарзі на постанову суду першої інстанції.
Суддя Кониченко О.М.