Справа № 750/3252/15-а
Провадження № 2-а/750/325/15
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 липня 2015 року м.Чернігова
Деснянський районний суд м. Чернігова у складі:
головуючого судді Карапута Л.В.,
при секретарі Руденок В.О.,
за участю представника позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Чернігові справу за адміністративним позовом Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові ради до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених бюджетних коштів,
в с т а н о в и в :
09.04.2015 року позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення з нього 5532 грн. 13 коп. надміру виплачених бюджетних коштів за період з 23.10.2014 року по 31.01.2015 року.
В судове засідання представник позивача подав заяву про розгляд справи без його участі, просив позов задовольнити.
Відповідач подав до суду письмові заперечення.
Дослідивши матеріали справи суд дійшов висновку, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що 23.10.2014 року ОСОБА_2 разом із сім'єю звернувся до управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради із заявами про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції. При заповненні заяв про взяття на облік у рядку Види соціальних виплат, які отримує не було зазначено про отримання будь-яких соціальних виплат.
Відповідно до п. 5 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, з метою обліку осіб, які переміщуються, уповноважений орган веде Єдину інформаційну базу даних про взятих на облік осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, держателем якої є Мінсоцполітики, до якої включається інформація про особу, яка переміщується, зазначена у поданій заяві про взяття на облік відповідно до пункту 3 цього Порядку, а також дата видачі довідки, назва уповноваженого органу, що її видав, та інформація про задоволення заявлених потреб, надані послуги (виплати).
Таким чином, вказана ОСОБА_2 та членами його сім'ї інформація про неотримання соціальних виплат була внесена до інформаційної бази та в подальшому могла вплинути на будь-які правовідносини, стороною в яких вони будуть.
23 жовтня 2014 року до управління ОСОБА_2, як уповноваженою особою від всієї родини, також була подана заява для призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
24 жовтня 2014 року, на підставі поданих документів, рішенням управління відповідачу було призначено допомогу переміщеним особам на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
30 січня 2015 року на адресу управління надійшов лист Департаменту соціального захисту населення Чернігівської обласної державної адміністрації, який і направляв для користування в роботі лист Міністерства соціальної політики Україні від 22.01.2015 року № 684/о/14-15/5. В останньому зазначалось про те, що питання надання сім'ям військовослужбовців щомісячної адресної допомоги особам, як переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, слід розглядати у разі, якщо військовослужбовець не забезпечується житлом та не отримує виплат на зазначені цілі.
Відповідно до Положення про управління праці та соціального захист населення Деснянської районної у місті Чернігові ради, затвердженого рішенням районної у місті ради шостого скликання від 27 грудня 2014 року, з питань здійснення делегованих повноважень органами виконавчої влади у сфері соціального захисту населення управління підпорядковане Департаменту соціального захисту населення Чернігівської обласної державної адміністрації. Також, управління в своїй роботі керується наказами, нормативними та інструктивними документами Департаменту.
30 січня 2015 року управлінням, з метою попередження нецільового використання бюджетних коштів, винесено розпорядження № 05-15/290 відповідно до якого було припинено виплату допомоги з 01.02.2015 року до з'ясування.
Відповідно до п. 10 Порядку уповноважені органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання.
Керуючись вищевказаною нормою та на підставі роз'яснення Міністерства соціальної політики України, управлінням 02 лютого 2015 року було зроблено запит до Військової частини А 4444 з проханням повідомити чи забезпечуються військовослужбовці житловими приміщеннями та чи отримують виплати на зазначені цілі. До запиту також додавався список військовослужбовців та членів їх сімей, які отримують в управлінні адресну допомогу як внутрішньо переміщені особи.
06 лютого 2015 року на адресу управління надійшов лист від Військової частини, в якому повідомлялось, що військовослужбовці військової частини А 4444 житловими приміщеннями не забезпечувались, але до листа також додавались два списки, в яких відповідно зазначаються особи, що отримують компенсацію на піднайом житла та не отримують таку компенсацію. ОСОБА_2 чоловік відповідачки в даному списку значиться під номером 18, а компенсацію за піднайом житла отримував з 14.07.2014 року.
Згідно із ст. 12 Закону України Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами. У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Згідно із ч. 1 ст. 12 Закону держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у порядку і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української PCP та іншими нормативно-правовими актами. Порядок забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей жилими приміщеннями, а також розмір і порядок виплати військовослужбовцям грошової компенсації за піднайом (найом) ними жилих приміщень визначаються Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 10 ст. 14 Закону передбачено, що військовослужбовці та члени їх сімей, які мають право на пільги, гарантії та компенсації відповідно до цього Закону, користуються пільгами, гарантіями та компенсаціями, встановленими для громадян України законами та іншими нормативно-правовими актами, а також рішеннями органів місцевого самоврядування. Якщо такі особи одночасно мають право на отримання однієї і тієї ж пільги, гарантії чи компенсації з кількох підстав, то їм надається за їх вибором пільга, гарантія чи компенсація тільки з однієї підстави, крім випадків, передбачених законами.
Законом чітко передбачено такий вид соціального захисту, як виплата компенсації, тобто, іншими словами - соціальна виплата, що компенсує витрати за найом житла.
Було з'ясовано, що ОСОБА_2 отримував з державного бюджету дві соціальні виплати - адресну соціальну допомогу переміщеним особам з 23 жовтня 2014 року та компенсацію за піднайом жилих приміщень з 14.07.2014 року.
Про факт отримання державних коштів на ціль, які вже фінансувались управлінням, а саме на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг ОСОБА_2 повідомлено не було.
Відповідно до п. 12 Порядку виплата грошової допомоги припиняється у разі виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.
06 лютого 2015 року управління винесло розпорядження № 05-15/376 про припинення виплати допомоги та здійснення перерахунку надміру виплачених бюджетних коштів за період з 23.10.2014 по 31.01.2015 року.
14 лютого 2015 року начальником відділу грошових виплат та компенсацій, з подальшою перевіркою начальником відділу державних соціальних інспекторів та контролю за цільовим використанням бюджетних коштів було направлено лист № 06-06/52 до відділу організаційно-інформаційної роботи та нагляду за призначенням та виплатою пенсій в якому просило терміново вирішити питання про повернення надміру виплаченої допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції з додаванням переліку особових рахунків та прізвищами осіб. Так, на виконання даного листа було зроблено розрахунок надміру виплачених коштів згідно якого сума надміру виплачених ОСОБА_2 бюджетних коштів, яка підлягає поверненню становить 5532,13 грн.
Згідно із абз. 2 п. 11 Порядку суми грошової допомоги, виплачені надмір внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються на вимогу уповноваженого органу.
Повідомлення про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення № 05-06/39 від 19.02.2015 року було отримано ОСОБА_2 особисто. Даним повідомленням йому було запропоновано повернути бюджетні кошти у розмірі 5532 грн 13 коп. до 19.03.2015 року та попереджено, що у випадку несплати, питання про їх стягнення буде вирішуватися у судовому порядку.
На даний час надміру виплачені бюджетні кошти у розмірі 5532 грн. 13 коп. відповідачем не сплачені, тому підлягають поверненню.
Керуючись ст.ст. 11, 12, 71, 158-163 КАС України, суд
п о с т а н о в и в :
позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові ради до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених бюджетних коштів, задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові ради 5532 грн. 13 коп. надміру виплачених бюджетних коштів.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь держави судовий збір в сумі 73 грн. 08 коп.
Постанову може бути оскаржено до Київського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя Л.В. Карапута