Постанова № 45924723, 05.06.2015, Стрийський міськрайонний суд Львівської області

Дата ухвалення
05.06.2015
Номер справи
456/2778/13-а
Номер документу
45924723
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 456/2778/13-а

Провадження № 2-а/456/9/2015

ПОСТАНОВА

іменем України

05 червня 2015 року Стрийський міськрайонний суд Львівської області у складі:

головуючого-судді Микитчина І. М.

при секретарі Свержинській І.Я.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Стрию справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Стрию та Стрийському районі Львівської області про визнання протиправною субєкта владних повноважень та зобовязання відповідача вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ :

позивач ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом в суд до Управління Пенсійного фонду України в м. Стрию та Стрийському районі Львівської області та просить визнати протиправною бездіяльність управління Пенсійного фонду України в м. Стрию та Стрийському районі Львівської області щодо розгляду заяви ОСОБА_1 від 23.11.2012 року про здійснення перерахунку його пенсії за віком, відповідно до розрахунку здійсненого програмою Пенсійний калькулятор згідно документів, які є в матеріалах пенсійної справи № 135118 станом на 16.06.2008 року.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Стрию та Стрийському районі Львівської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 за віком з врахуванням його заробітку за період з 01.11.1972 року по 31.10. 1977 року згідно документів, які є в матеріалах пенсійної справи ОСОБА_1 № 135118 станом на 16.06.2008 року, починаючи з дня призначення йому пенсії.

Судові витрати стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 Петровича.про визнання протиправною бездіяльності та зобовязання вчинити дії.

В обґрунтування позову посилається на те, що 06.06.2008 року він подав до Управління Пенсійного фонду України в м. Стрию Львівської області заяву про призначення йому пенсії за віком відповідно до вимог закону, до якої додав всі необхідні документи.

Управління Пенсійного фонду України в м. Стрию Львівської області призначило йому пенсію за віком з 16.06.2008 року в загальному розмірі 660,77 грн., що підтверджується розпорядженням цього управління № 135118 від 10.09.2008 року.

02.09.2011 року на головній сторінці сайту Пенсійного фонду Украни появилась інформація про програму «Пенсійний калькулятор», яку позивач використав 20.11.2012 року.

Відповідно до розрахунку здійсненого програмою «Пенсійний калькулятор» згідно документів, які є в матеріалах пенсійної справи ОСОБА_1 № 135118, та оформлених належним чином записів в його трудовій книжці про займану посаду і період виконуваної роботи, його загальний трудовий стаж станом на 30.06.2008 року складає 37 років 8 днів.

Загальний розмір пенсії ОСОБА_1 за віком станом на 16.06.2008 року, відповідно до розрахунку здійсненого програмою «Пенсійний калькулятор», складає 735,62 грн., страховий стаж складає 37 років 8 днів (444 місяців), коефіцієнт страхового стажу (з урахуванням кратності) складає 0,4995, індивідуальний коефіцієнт заробітку складає 1,13294.

23.11.2012 року ОСОБА_1 подав до Управління Пенсійного фонду України в м. Стрию та Стрийському районі Львівської області заяву від 22.11.2012 року, в якій просив здійснити перерахунок його пенсії за віком відповідно до розрахунку здійсненого програмою «Пенсійний калькулятор» згідно документів, які є в матеріалах його пенсійної справи № 135118, починаючи з дня призначення йому пенсії та дати письмову обгрунтовану відповідь на його заяву.

Відповіді Управління Пенсійного фонду України в м. Стрию та Стрийському районі Львівської області на свою заяву ОСОБА_1 не отримав.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 посилається на Конституції України, Закон України «Про звернення громадян» від 02.10.1996 року № 393/96-ВР, Закон України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-ІV, Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року за № 1566/11846, {далі Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій}.

З врахуванням викладеного, ОСОБА_2 просить: визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в м. Стрию та Стрийському районі Львівської області щодо розгляду заяви від 23.11.2012 року про здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 за віком, відповідно до розрахунку, здійсненого програмою «Пенсійний калькулятор» згідно документів, які є в матеріалах пенсійної справи № 135118 станом на 16.06.2008 року; зобовязати Управління Пенсійного фонду України в м. Стрию та Стрийському районі Львівської області розглянути заяву ОСОБА_1 від 23.11.2012 року та здійснити перерахунок пенсії позивача за віком, відповідно до розрахунку, здійсненого програмою «Пенсійний калькулятор» згідно документів, які є в матеріалах пенсійної справи № 135118 станом на 16.06.2008 року, починаючи з дня призначення пенсії.

05.06.2015 року представник позивача ОСОБА_3 уточнив позовні вимоги, просить: визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в м. Стрию та Стрийському районі Львівської області щодо розгляду заяви ОСОБА_1 від 23.11.2012 року про здійснення перерахунку його пенсії за віком згідно документів, які є в матеріалах пенсійної справи № 135118; зобовязати Управління Пенсійного фонду України в м. Стрию та Стрийському районі Львівської області провести ОСОБА_1 з 16.06.2008 року перерахунок пенсії за віком з врахуванням всіх складових заробітної плати у період з 01.11.1972 року по 31.10.1977 року.

Представник позивача ОСОБА_3 також просить справу розглянути за відсутності позивача та його представника.

Позивач і його представник в судове засідання не прибули, хоча належним чином були повідомлені про дату, час та місце проведення судового засідання.

Управління Пенсійного фонду України в м. Стрию та Стрийському районі Львівської області з вимогами позовної заяви ОСОБА_1 не погоджується, вважає, що позов подано з пропуском шестимісячного строку звернення до адміністративного суду, встановленого ст. 99 КАС України.

Відповідач вважає, що про розмір пенсії ОСОБА_1 було відомо з моменту первинного призначення пенсії, а саме з 16.06.2008 року.

Управління Пенсійного фонду України в м. Стрию та Стрийському районі Львівської області просить відмовити у задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії з підстав пропущення строку на оскарження.

Представники відповідача ОСОБА_4 у судовому засіданні позовні вимоги не визнала з підстав зазначених в запереченні на позовну заяву і в доповненні до запереченні на позовну заяву. Просять суд відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 в повному обсязі.

Заслухавши представника відповідача, дослідивши наявні в справі матеріали, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення осіб, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов слід задоволити з наступних підстав.

Зі змісту ч. 3 ст. 23 Загальної Декларації прав людини, п. 4 ч. 1 Європейської Соціальної хартії та ч. 3 ст. 46 Конституції України випливає, що кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист за роки важкої праці та шкідливих робіт, - яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.

Згідно вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади, до яких належать органи пенсійного фонду, та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач отримує пенсію за віком з 16.06.2008 року відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», призначену Управлінням Пенсійного фонду України в м. Стрию Львівської області.

За документами пенсійної справи ОСОБА_1 № 135118 пенсію призначено при страховому стажі роботи 37 років 0 місяців 8 днів та коефіцієнті страхового стажу з урахуванням кратності 1,2 0,44400.

Заробітна плата для обчислення пенсії взята за період з 01.05.1973 року по 30.04.1978 року згідно довідки ВАТ «Металіст» від 01.07.2008 року № 67 та довідки Прокуратури України у Львівській області від 17.07.2008 року № 18/62. Індивідуальний коефіцієнт заробітку при цьому становив 1,13294. Розмір пенсії визначений із застосуванням середньої заробітної плати в галузях економіки по Україні за 2007 рік, яка становить 1197,91 грн. Загальний розмір пенсії станом на 16.06.2008 року становить 660,77 грн.

Як вбачається з матеріалів справи, 23.11.2012 року ОСОБА_1 звернувся до Управління Пенсійного фонду України в м. Стрию та Стрийському районі Львівської області із заявою, в якій просив здійснити перерахунок його пенсії за віком відповідно до розрахунку, здійсненого програмою «Пенсійний калькулятор» згідно документів, які є в матеріалах пенсійної справи № 135118, починаючи з дня призначення пенсії; дати письмову обгрунтовану відповідь (а.с.7).

В матеріалах справи знаходиться відповідь Управління Пенсійного фонду України в м. Стрию та Стрийському районі Львівської області від 07.12.201 року № М/117 на заяву ОСОБА_1 б/н від 23.11.2012 року, копію якої позивач отримав 17.06.2013 року, про що свідчить його розписка (а.с. 15). Цей факт є встановлений ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 29.09.2014 року у справі № 876/4301/14 за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 31.03.2014 року про залишення адміністративного позову без розгляду у даній справі № 456/2778/13-а.

Колегія суддів апеляційного адміністративного суду також зазначила, що позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в м. Стрию та Стрийському районі Львівської області із заявою про перерахунок пенсії 23.11.2012 року, відповіді на вказане звернення в межах законодавчо встановлених строків не отримав (в матеріалах справи відсутні документи, які б підтверджували надсилання ОСОБА_1 відповіді на заяву від 23.11.201 року), відтак, звернувся до суду з адміністративним позовом 28.05.2013 року, тобто в межах шестимісячного строку звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів.

Відповідно до положень ст. 55 Конституції України, держава кожному гарантує право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної власності, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Згідно із вимогами ч. 4 ст. 6 КАС України, ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в адміністративному суді, до підсудності якого вона віднесена цим Кодексом.

Статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського Суду з прав людини», Європейська Конвенція «Про захист прав людини і основоположних свобод» (далі Конвенція) і практика Європейського Суду з прав людини (далі ЄСПЛ) є джерелом права.

Частиною 1 ст. 6 Конвенції передбачено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом.

Згідно висновків, викладених у п.п. 23, 25 Рішення ЄСПЛ у справі «Проніна проти України», суд зобовязаний надавати відповідь на кожен з специфічних, доречних та важливих доводів заявника, а також давати обґрунтування своїх рішень.

У рішенні по справі «ОСОБА_5 проти Туреччини» ЄСПЛ зазначив, що правило встановлення обмежень доступу до суду у звязку з пропуском строку звернення повинно застосовуватись з певною гнучкістю і без надзвичайного формалізму, воно не застосовується автоматично і не має абсолютного характеру; перевіряючи його виконання слід звертати увагу на обставини справи.

Суд не бере до уваги проведений позивачем розрахунок пенсії за програмою «Пенсійний калькулятор», розміщеною на офіційному сайті Пенсійного фонду України, оскільки обчислення розміру пенсії за даною програмою розглядається лише як орієнтовний розмір, а остаточний розмір пенсії визначається органами Пенсійного фонду України з урахуванням усіх норм законодавства на підставі наданих особою документів, про що зазначено в даній програмі.

Проте, згідно абз. 1 ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року, а відповідно до абз. 3 і абз. 4 ч. 1 ст. 40 цього Закону, за вибором особи, яка звернулася за пенсією, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключається період до 60 календарних місяців підряд за умови, що зазначений період становить не більше ніж 10 відсотків тривалості страхового стажу. Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.

Згідно з п. 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії, до заяви про призначення (перерахунок) пенсії додається, зокрема довідка про заробітну плату особи, згідно додатку 1 Порядку, за період страхового стажу до 01.07.2000 року.

У відповідності до ч. 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», у заробіток для обчислення пенсій включаються всі види оплати праці, на які по діючим нормам нараховувались страхові внески.

Згідно до ч. 1 ст. 69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Як це передбачено п. 17 Поряду подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією.

З довідки ВАТ «Металіст» від 01.07.2008 року № 67 про заробітну плату для обчислення пенсії вбачається, що ОСОБА_2 у період з 01.11.1971 року по 30.04.1976 року отримував заробітну плату, яка враховується при обчисленні пенсії. Довідка видана на підставі особистих рахунків за 1971 1976 роки.

З довідки Прокуратури України у Львівській області від 17.07.2008 року № 18/62 про заробітну плату для обчислення пенсії вбачається, що ОСОБА_2 у період з 01.04.1976 року по 30.06.1978 року отримував заробітну плату, яка враховується при обчисленні пенсії. Довідка видана на підставі особистих рахунків за 1976 1978 роки.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, відповідно до цього Закону. При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом. Розмір пенсії за віком, обчислений за раніше діючим законодавством, підвищується з дня набрання чинності цим Законом до дня її призначення в порядку, передбаченому частинами першою та другою статті 42 цього Закону.

Відповідно до вимог п. 43 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і обєктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.

Згідно ст. 40 Конституції України, усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобовязані розглянути звернення і дати обгрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

За приписом ч. 1 ст. 14 Закону України «Про звернення громадян», органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, обєднання громадян, посадові особи зобовязані розглянути пропозиції (зауваження) та повідомити громадянина про результати розгляду.

Відповідно з ч. 1 ст. 15 Закону України «Про звернення громадян», органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, обєднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобовязані обєктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань), а згідно ч. 4 ст. 15 цього Закону, рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови, а також із розясненням порядку оскарження прийнятого рішення.

Статтею 20 Закону України «Про звернення громадян» встановлено, що звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, невідкладно, але не пізніше пятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока пяти днів.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до положення ч. 1 ст. 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги є підставними і обґрунтованими, а тому позов слід задовольнити.

Керуючись ст. 9, 70, 71, 86, 159, 160-163,167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ :

позов задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність управління Пенсійного фонду України в м. Стрию та Стрийському районі Львівської області щодо розгляду заяви ОСОБА_1 від 23.11.2012 року про здійснення перерахунку його пенсії за віком згідно документів, які є в матеріалах пенсійної справи № 135118.

Зобовязати управління Пенсійного фонду України в м. Стрию та Стрийському районі Львівської області провести ОСОБА_1 з 16.06.2008 року перерахунок пенсії за віком з врахуванням всіх складових заробітної плати у період з 01.11.1972 року по 31.10.1977 року.

Судові витрати стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 в сумі 34,41 (тридцять чотири гривні сорок одну копійку).

На постанову може бути подана апеляційна скарга до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції

Головуючий-суддя ОСОБА_5