Виноградівський районний суд Закарпатської області
_____________Справа № 299/4137/14-а
Номер рядка звіту 90
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02.12.2014 року м.Виноградів
Виноградівськийрайонний суд Закарпатськоїобласті в складі: головуючого судді Леньо В.В. розглянувши у відповідності до ст. 183-2 КАС України в порядку скороченого провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Виноградівському районі про визнання дій протиправними та зобов»язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до УПФУкраїни у Виноградівському районі, в якому зазначив, що він є інвалідом ІІ групи, встановленої у зв'язку з виконанням обов'язків по ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи. Відповідно до ст.ст. 50, 54 ч.4 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» йому повинна нараховуватися та виплачуватися державна пенсія: основна пенсія - у розмірі не нижчевід 8 розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю - у розмірі 75% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Оскільки, державна та додаткова пенсії виплачуються йому УПФ України у Виноградівському районі на підставі постанови КМУ від 23.11.2011 року № 1210, то просить суд визнати такі дії неправомірними та зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплати йому основну та додаткову пенсію з 01 січня 2014 року по 02.08.2014 року включно з урахуванням проведених виплат, в розмірі відповідно до ст.ст. 50, 54 ч.4 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідачем 28.11.2014 року за вих. № 7245/07 подано до суду заперечення на позовну заяву, у якому просить суд відмовити у задоволенні позову у повному обсязі та 01.12.2014 року клопотання про застосування шестимісячного строку звернення до суду.
З врахуванням того, що у справі наявні та достатні докази, суддя приходить до висновку про можливість ухвалення законного і обґрунтованого судового рішення без проведення судового засідання, відтак суддя у відповідності до ч.4 ст.183-2 КАС України розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, якіберуть участь у справі.
Вивчивши та дослідивши матеріали справи, повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, щопозов підлягає до часткового задоволення, виходячи з наступного.
Судом встановлено, щопозивач ОСОБА_1 є інвалідом ІІ групи безстроково, призначеної згідно з Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», має статус ліквідатора наслідків
аварії на ЧАЕС 1-ї категорії, та перебуває на обліку в УПФУкраїни у Виноградівському районі як одержувач пенсії по інвалідності ІІ групи згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (а.с. 6-7).
З 01.01.2014 року УПФ України у Виноградівському районі проводило нарахування та виплату позивачу пенсії у розмірі: 2419,95 грн., у тому числі: 1518,40 грн. основний розмір пенсії; 521,95 грн. щомісячна державна допомога інвалідам внаслідок аварії на ЧАЕС; 379,60 грн. додаткова пенсія інваліду ІІ-групи внаслідок аварії на ЧАЕС (ст.49);
В задоволені заяви позивача від 21.10.2014 року про перерахунок та виплату йому державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю згідност.ст. 50, 54 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», листом УПФ України у Виноградівському районі від 03.11.2014 року було відмовлено (а.с. 9).
Закон України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильськоїкатастрофи» визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює порядок визначення категорій зон радіоактивного забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.
Статтею 49 вказаного Закону передбачено, що пенсії особам, віднесеним до 1 категорії, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії, б) додаткової пенсії за шкоду, завдану здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Частиною 1 ст. 50 вказаного Закону визначено, що особам, віднесеним до 1 категорії, інвалідам групи призначається що місячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком.
Частиною 4 ст. 54 вказаного Закону передбачено, що розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими, по ІІ групіінвалідності - 8-ми мінімальнихпенсій за віком.
Разом з тим, постановою КМУ № 1210 від 23.11.2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» затверджений Порядок обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Пунктом 4 Порядку встановлено, що у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986-1990 роках, за ї бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років.
Пунктом 13 Порядку встановлено, що щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, інвалідам ІІ групи з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії виплачується в розмірі 40% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Таким чином, на даний час існують два чинних нормативно-правових акта, якими по різному визначено розмір пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Статтею 63 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.
Якщо у 2011 році Законом України «Про внесеннязмін до Закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік» №3491-VI від 14.06.2011 року було встановлено, що у 2011 році норми і положення ст.ст.39, 50, 51, 52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011рік; а також ч.3 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» було встановлено, що у 2012 році норми і положення ст.ст.20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2012 рік; а також ч.4 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» було встановлено, що у 2013 році норми і положення ст.ст.20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2013 рік; то зазначені положення Законів були об'єктивною підставою для обґрунтованого застосування у вказаних роках при обчисленні пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, постанови КМУ № 1210 від 23.11.2011 року.
ОСОБА_2 України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» від 16.01.2014 року не містить жодної норми, яка б обмежувала у 2014 році пряме застосування Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема статей 50, 54 вказаного Закону, якими визначено розмір державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, завдану здоров'ю.
Зі змісту вимог ч. 2 ст. 19 КонституціїУкраїни вбачається, що органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, та в межах повноважень та у спосіб, щопередбачені Конституцією та законами України.
Положеннями ч. 4 ст. 9 КАС України визначено, що, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру пенсій позивачеві з 01.01.2014 року застосуванню підлягає не постанова КМУ № 1210 від 23.11.2011 року, а нормист.ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» затверджено нові розміри соціальних стандартів. Так, мінімальний розмір пенсій, призначених відповідно до ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», визначається виходячи із розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 01.01.2014 року - 949 грн., з 01.07.2014 року - 974 грн., з 01.10.2014 року - 1014 грн.
Виходячи із розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, провадиться перерахунок, зокрема, - додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю та компенсаційної виплати за втрату годувальника відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (ст.50); - мінімальнихрозмірів пенсії по інвалідності внаслідок аварії на ЧАЕС, призначених відповідно до ст. 54 вказаного Закону.
Позивач звернувся до суду 17.11.2014 року а просить провести перерахунок та здійснити виплату пенсії починаючи з 01.01.2014 року по 02.08.2014 року.
З врахуванням того, що ухвалою суду позов в частині виплат за період з 01.01.2014 року по 16.05.2014 року включно, залишено без розгляду , позов підлягає до часткового задоволення.
Виходячи із шестимісячного строку звернення до суду, перерахунок та виплату позивачу пенсіїнеобхідно проводити починаючи з 17.05.2014 року по 02.08.2014 року включно з врахуванням проведених виплат, а в решті позову відмовити
Таким чином, права позивача слід поновити, визнавши неправомірним нарахування та виплату останньому управлінням ПФУ у Виноградівському районі державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, всупереч положень ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а також слід зобов'язати УПФУ у Виноградівському районі провести перерахунок та виплатити починаючи з 17.05.2014 року по 02.08.2014 року включно позивачу, як інваліду ІІ групи, 1-ї категорії, державну пенсію на підставі ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в обсязі не нижчевід 8-ми розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, на підставі ст. 50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в обсязі 75% розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з відрахуванням фактично отриманих сум.
Відповідно до ст. 94 ч. 5 КАС України судові витрати слід віднести за рахунок держави.
На підставі викладеного, керуючисьст.ст. 11, 14, 70-72, 86, 159-163 КАС України, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, мешканця ІНФОРМАЦІЯ_2 до Управління Пенсійного фонду України у Виноградівському районі «про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії» задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України у Виноградівському районі щодо нарахування та виплати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, мешканцю смт.Королево, вул.Чапаєва, 27, Виноградівського району, з 01 січня 2014 року державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, всупереч положень ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду Україниу Виноградівському районі провести перерахунок та виплатити з 17.05.2014 року по 17.11.2014 року ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, мешканцю смт.Королево, вул.Чапаєва, 27, Виноградівського району, інваліду ІІ групи, 1-ї категорії, державну пенсію на підставі ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в обсязі не нижче від 8-ми розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, на підставі ст. 50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в обсязі 75% розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з відрахуванням фактично отриманих ним сум.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Виноградівський районний суд Закарпатської області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови
Головуючий ОСОБА_3