ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
04 серпня 2014 р. Справа № 903/447/14
за позовом ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю Луцькавтодор - Сервіс, м.Луцьк
до відповідачів:
1) Служби автомобільних доріг у Волинській області, м.Луцьк,
2) ОСОБА_2 районної державної адміністрації Волинської області, смт.Шацьк,
третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Головне управління державної казначейської служби України у Волинській області
про стягнення 1 783 866, 20 грн. заборгованості
Суддя Пахолюк В.А.
Представники:
від позивача: ОСОБА_3 адвокат, дов. від 01.08.2014 р.,
від відповідача-1: ОСОБА_4 представник, дов. № 5/1.6 від 28.01.2014 р.
від третьої особи: ОСОБА_5 головний спеціаліст юридичного відділу, дов. № 15-04/5-30 від 02.01.2014 р.
Суть спору:
Позивач ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю Луцькавтодор - Сервіс, звернувшись до суду, просить стягнути з відповідача - Служби автомобільних доріг у Волинській області 1 783 866, 20 грн. заборгованості за виконані підрядні роботи по будівництву вулиці Східна, смт.Шацьк (ур.Гряда) Шацького району Волинської області, в т.ч. 1 560 961, 00 грн. основного боргу, 57 691, 39 грн. пені, 104 272, 19 грн. інфляційних нарахувань та 60 941, 62 грн. 3% річних.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на укладений між Службою автомобільних доріг у Волинській області (замовник) та ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю Луцькавтодор - Сервіс (підрядник) договір про закупівлю за державні кошти робіт з будівництва вулиці Східна, смт. Шацьк (ур.Гряда) Шацького району Волинської області № 01.1/2 від 11.06.2012 р., договірну ціну на будівництво станом на 2012 р., довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрат за грудень 2012 р., акт приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2012 р., вимоги про оплату вартості виконаних робіт № 27 від 10.02.2014 р., № 45 від 14.05.2013 р., № 20 від 26.02.2013 р., повідомлення Служби автомобільних доріг у Волинській області про наявність кредиторської заборгованості за виконані роботи та капітальний ремонт доріг, акти звірки взаємних розрахунків станом на 31.12.2012 р., 31.12.2013 р.
Ухвалою суду від 15.05.2014 р. порушено провадження у справі та прийнято позовну заяву до розгляду. Відповідача зобовязано: подати письмові обґрунтовані доводи та заперечення по суті та предмету спору, довідку з ЄДРПОУ.
Представник позивача в судових засіданнях позовні вимоги підтримав. На підставі клопотання від 16.06.2014 р. (вх..№ 01-29/5800/14) до матеріалів справи просив долучити додаткові докази: копію постанови Кабінету Міністрів України № 65 від 08.02.2012 р. Про затвердження порядку та умов надання у 2012 р. субвенції з державного бюджету районному бюджету Шацького району Волинської області на будівництво та капітальний ремонт доріг Шацьк-Світязь-Залісся-Пульмо-Шацьк з додатком, на виконання якої виконувались підрядні роботи на обєкті; копію листа № 31-06230-05-21/7615 від 28.03.2012 р. Міністерства фінансів України з додатком розподілу показників зведених планів асигнувань, який підтверджує погодження плану фінансування робіт на обєкті; копію листа № 609/22/2-13 від 15.03.2013 р. ОСОБА_2 райдержадміністрації, яка підтверджує надходження коштів у 2012 р. на оплату робіт; копію листа № 1341/22/2-13 від 20.06.2013 р. ОСОБА_2 райдержадміністрації, яка підтверджує надходження коштів у 2012 р. на оплату робіт.
Зазначені докази долучено до матеріалів справи.
Відповідач - Служба автомобільних доріг у Волинській області у письмових запереченнях № 947/8.5 від 16.06.14 (вх..№ 01-29/5851/14) та представник в судовому засіданні позовні вимоги не визнає, вважає необґрунтованими, посилаючись на наступне.
Відповідно до пункту 1.1., 1.2 договору № 01.1/2 від 11 червня 2012 року підрядник зобов'язується у 2012 році на свій ризик виконати зазначенні в договорі роботи, а замовник зобов'язується прийняти і оплатити такі роботи в межах виділених з державного бюджету фінансових ресурсів.
Даний договір укладено на виконання постанови КМУ від 01 серпня 2005 року № 668р та Постанови № 65 від 08 лютого 2012 про затвердження Порядку та умов надання у 2012 році субвенцій з державного бюджету Шацького району Волинської області на будівництво та капітальний ремонт доріг Шацьк-Світязь-Залісся-Пульмо-Шацьк. Отже замовником підрядних робіт є держава. Згідно пункту 3.4 договору фінансування робіт за цим договором здійснюється за рахунок субвенцій з державного бюджету районному бюджету Шацького району Волинської області на будівництво та капітальний ремонт доріг Шацьк-Світязь-Залісся-Пульмо-Шацьк. Згідно пункту 2 Постанови № 65 КМ України головним розпорядником субвенцій є Мінфін, відповідальним виконавцем відповідної бюджетної програми - ОСОБА_2 райдержадміністрація.
Відповідно до п. 4.2. Договору розрахунок з підрядником проводиться протягом 7 робочих днів з дати підписання відповідних документів сторонами, за наявності на рахунку Замовника бюджетних коштів,призначених для фінансування робіт за договором.
Згідно п.10.1 договору він набирає чинності з моменту його укладення і діє до повного виконання Сторонами своїх зобов'язань за договором.
Як вважає відповідач, строк виконання зобов'язання не настав, оскільки прийняття постанови КМУ № 65 від 08.02.2012 року є державною гарантією щодо сплати за виконанні роботи (надання відповідної субвенції), тобто прийняття вказаної постанови гарантує настання події в розумінні ст. 530 ЦК України. Крім того Міністерством фінансів України було погодженно затверджений ОСОБА_2 райдержадміністрацією перелік об'єктів та заходів, фінансування яких у 2012 році передбачається здійснити за рахунок субвенцій державного бюджету районному бюджету Шацького району Волинської області на будівництво та капітальний ремонт доріг Шацьк-Світязь-Залісся-Пульмо- Шацьк. Також ОСОБА_2 райдержадміністрацією було погодженно плани використання бюджетних коштів на 2012,2013 роки, та розписи помісячних асигнувань,що також є свідченням державної гарантії щодо сплати за виконані роботи.
Вважає, що надходження субвенцій з Державного бюджету є неминучою подією та, одночасно, є строком оплати за виконані підрядником роботи. Станом на день звернення до суду із позовом, строк виконання зобов'язання за договором не настав і, як наслідок, не було порушення законного права позивача в частині стягнення з відповідача заборгованості за виконані роботи.
Щодо позовних вимог в частині стягнення трьох відсотків річних, пені та суми індексації основного боргу вважає безпідставними, посилаючись на відсутність доказів звернення до відповідача із вимогою про сплату трьох відсотків річних, пені та суми індексації основного боргу. За таких обставин у позивача відсутнє порушення права.
На підтвердження викладених у запереченнях доводів до матеріалів справи долучає копії наступних документів: план використання бюджетних коштів на 2013 р., довідку про зміни до помісячного розпису асигнувань (за винятком надання кредитів з бюджету) загального фонду бюджету (плану асигнувань (за винятком кредитів з бюджету) загального фонду бюджету) на 2012 рік, перелік обєктів та заходів, фінансування яких у 2012 році передбачається здійснювати за рахунок субвенції з державного бюджету районному бюджету Шацького району Волинської області на будівництво та капітальний ремонт доріг Шацьк-Світязь-Залісся-Пульмо-Шацьк, план використання бюджетних коштів на 2012 рік, розподіл показників зведених планів асигнувань загального фонду місцевих бюджетів на 2012 рік.
Крім того, відповідачем подано заяву (вх..№ 01-128/13/14 від 16.06.2014 р.) про залучення до участі у справі як співвідповідача ОСОБА_2 районну державну адміністрацію Волинської області та як третю особу, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору Головне управління державної казначейської служби України у Волинській області.
В обґрунтування заяви посилається на ті обставини, що замовником підрядних робіт є держава, а відповідальним виконавцем відповідної бюджетної програми - ОСОБА_2 райдержадміністрація. Оскільки обслуговування Державного бюджету України здійснюється за казначейською формою (стаття 48 Бюджетного кодексу України), вважає за необхідність вирішення спору провести за участю органу Державного казначейства України, зокрема Головного управління державної казначейської служби України у Волинській області.
У зв'язку з цим, вважає за необхідне при вирішенні спору з'ясувати ступінь відповідальності та коло державних органів, відповідальних за оплату виконаних підрядних робіт.
На підставі ухвали суду від 16.06.2014 р. задоволено заяви відповідача, залучено до участі у справі в якості відповідача ОСОБА_2 районну державну адміністрацію Волинської області (44000, смт.Шацьк, вул.50 років Перемоги, 1б). Залучено Головне управління Державної казначейської служби України у Волинській області (43021, м.Луцьк, вул..Стрілецька, 4-а) до участі у справі в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача. Позивача зобовязано: надіслати на адресу відповідача та третьої особи копію позовної заяви з додатками, докази надіслання подати суду. Відповідача - ОСОБА_2 районну державну адміністрацію Волинської області зобовязано: подати письмові обґрунтовані доводи та заперечення по суті та предмету спору, довідку про включення до ЄДРПОУ. Третю особу ГУ ДКСУ у Волинській області зобовязано: подати письмові пояснення щодо надходження та використання коштів за грудень 2012, 2013-2014 роки по рахунках відповідача - Служби автомобільних доріг у Волинській області за виконані підрядні роботи по будівництву вулиці Східна, смт.Шацьк (ур.Гряда) Шацького району Волинської області.
Відповідач - ОСОБА_2 районна державна адміністрація Волинської області у письмових поясненнях № 1391/27/2-14 від 16.07.2014 р. (вх..№ 01-29/7111/14 від 21.07.2014 р.) зазначає, що згідно умов даного договору підрядник зобовязався у 2012 році на свій ризик виконати зазначені в договорі роботи, а замовник прийняти і оплатити такі роботи в межах виділених з державного бюджету фінансових ресурсів. Фінансування робіт здійснюється за рахунок субвенцій з державного бюджету районному бюджету Шацького району Волинської області на будівництво та капітальний ремонт доріг Шацьк-Світязь-Залісся-Пульмо-Шацьк.
Механізм надання у 2012 році субвенції з державного бюджету районному бюджету Шацького району Волинської області на будівництво та капітальний ремонт доріг Шацьк-Світязь-Залісся- Пульмо-Шацьк визначено Постановою Кабінету Міністрів України від 08 лютого 2012 року № 65 Про затвердження Порядку та умов надання у 2012 році субвенції з державного бюджету районному бюджету Шацького району Волинської області на будівництво та капітальний ремонт доріг Шацьк-Світязь-Залісся- Пульмо-Шацьк відповідно до пункту 2 якої головним розпорядником субвенції є Мінфін, відповідальним виконавцем відповідної бюджетної програми - ОСОБА_2 райдержадміністрація. Одержувач субвенції є служба автомобільних доріг у Волинській області.
В Державному бюджеті України на 2012 рік для будівництва та капітального ремонту доріг було передбачено цільової субвенції 32 000 тис. грн. Надійшла цільова субвенція в сумі 20382,1 тис. грн., з них: касові видатки - 13775,0 тис. грн. перераховані за виконані підрядні роботи; 6607,1 тис. грн. - повернуті кошти субвенції до державного бюджету у зв'язку з не проведенням платіжних документів казначейською службою.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2013 році № 901 Про затвердження Порядку та умов надання у 2013 році субвенції з державного бюджету районному бюджету Шацького району Волинської області для продовження будівництва та капітального ремонту доріг Шацьк-Світязь-Залісся-Пульмо-Шацьк, у тому числі на оплату виконаних у 2012 році робіт у 2013 році з державного бюджету надійшла цільова субвенція в сумі 10377 тис. грн., яка була перерахована за виконані роботи 27 грудня 2013 року.
В разі виділення з державного бюджету районному бюджету Шацького району Волинської області цільової субвенції за виконані роботи з будівництва та капітального ремонту доріг Шацьк- Світязь-Залісся-Пульмо-Шацьк, зазначає, що такі кошти одразу будуть спрямовані одержувачу субвенції - службі автомобільних доріг у Волинській області.
Третя особа в письмових поясненнях № 15.09/587-5862 від 18.07.2014 р. (вх.. № 01-29/7117/14 від 21.07.2014 р.) та представник в судовому засіданні зазначає, що органи Державної казначейської служби України здійснюють платежі на підставі платіжних доручень розпорядників та одержувачів бюджетних коштів за наявності в обліку відповідного бюджетного зобовязання та фінансового зобовязання у межах залишків коштів на рахунках розпорядників та одержувачів бюджетних коштів за відповідними кодами економічної класифікації видатків та класифікації кредитування.
Одержувачем бюджетних коштів - Службою автомобільних доріг у Волинській області 15.06.2012 були зареєстровані бюджетні зобов'язання згідно з договором №01.1/2 у сумі 1 651 608 грн.
Між тим, у 2012, 2013, 2014 роках бюджетні фінансові зобов'язання по будівництву вулиці Східна, смт.Шацьк (ур.Гряда) Шацького району Волинської області по виконавцю робіт ТзОВ "Луцькавтодор-Сервіс" ним не реєструвались.
Відповідно до п. 2.13. Порядку реєстрації та обліку бюджетних зобов'язань розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів в органах Державної казначейської служби України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 02.03.2012 №309, не погашені в кінці бюджетного періоду бюджетні зобов'язання та бюджетні фінансові зобов'язання одержувачів бюджетних коштів знімаються з обліку органами Казначейства. Про зняті з обліку бюджетні зобов'язання та бюджетні фінансові зобов'язання органи Казначейства повідомляють розпорядників бюджетних коштів.
Відповідачем-1 - Службою автомобільних доріг у Волинській області у додаткових письмових поясненнях № 1173/8.5 від 24.07.2014 р. заперечується посилання ГУ ДКСУ у Волинській області на те, що САД у Волинській області не реєстрував належним чином фінансові зобовязання, що виникали між ним та ТзОВ «Луцькавтодор-Сервіс».
При цьому зазначає, що для розрахунків з «Луцькавтодор-Сервіс»(як з підрядником) 20.04.2012 між ним та Управлінням Державної казначейської служби України у Шацькому районі Волинської області було укладено договір № 103 про здійснення розрахунково-касового обслуговування. В листопаді 2012 року за даним рахунком на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 01 серпня 2005 року № 668р та Постанови № 65 від 08 лютого 2012 про затвердження Порядку та умов надання у 2012 році субвенцій з державного бюджету Шацького району Волинської області на будівництво та капітальний ремонт доріг Шацьк-Світязь-Залісся-Пульмо- Шацьк було перераховано 7302600,00 грн. 30.11.2012 року відповідно до Порядку обліку зобов'язань розпорядників бюджетних коштів в органах Державного казначейства України САД у Волинській області було зареєстровано фінансових зобов'язань на суму 6607090,00 грн., що підтверджує довідками про виконання будівельних робіт від 30.11.2012 року за № 263_4-1_ПД_КБ-3, 245_4-1_ПД_КБ-3, 251_4-1_ПД_КБ-3, 281-1_ПД_КБ-3.
Вказані зобов'язання були належним чином зареєстровані, що підтверджуються відповідними відмітками на довідках про виконання будівельних робіт. ГУ ДКСУ у Волинській області 29.12.2012 року грошові кошти, в сумі 6607090,00 грн., які були призначенні для оплати підрядних робіт, були повернуті в ОСОБА_2 РДА. 31.12.2012 року вищезгадані боргові зобов'язання були зняті з реєстрації з причин не відомих САД у Волинській області.
На підтвердження зазначених обставин до матеріалів справи долучає: договір № 103 від 20.04.2012 р. про здійснення розрахунково-касового обслуговування, довідки про вартість виконаних будівельних робіт від 30.11.2012 року за №263_4-1_ПД_КБ-3, 245_4-1_ПД_КБ-3, 251_4-1_ПД_КБ-3, 281-1_ПД_КБ-3 з актами приймання виконаних будівельних робіт, виписку з ГУ ДКСУ у Волинській області за 29.12.2012 р., звіт про заборгованість за бюджетними коштами за формою № 7д на 01.12.2012 р., платіжні доручення № 31 від 30.11.2012 р., № 30 від 30.11.2012 р., № 32 від 30.11.2012 р., № 29 від 30.11.2012 р.
Розглянувши наявні матеріали по справі, заслухавши уповноважених представників сторін, судом встановлено наступне.
11.06.2012 року між Службою автомобільних доріг у Волинській області (замовник) та ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю Луцькавтодор - Сервіс (підрядник) укладено договір № 01.1/2 про закупівлю за державні кошти робіт з будівництва вулиці Східна, смт. Шацьк (ур.Гряда) Шацького району Волинської області (надалі-договір).
Відповідно до пункту 1.1., 1.2, 1.4. договору підрядник зобов'язується у 2012 році на свій ризик виконати зазначенні в договорі роботи, а замовник зобов'язується прийняти і оплатити такі роботи в межах виділених з державного бюджету фінансових ресурсів; найменування робіт: будівництво вулиці Східна, смт.Шацьк (ур.Гряда) Шацького району Волинської області; обсяги робіт за цим договором виконуються підрядником в межах фінансових ресурсів замовника, призначених на ці цілі.
Ціна договору становить 1 651 608 грн. з ПДВ (п.3.1).
Згідно пункту 3.4 договору фінансування робіт за цим договором здійснюється за рахунок субвенцій з державного бюджету районному бюджету Шацького району Волинської області на будівництво та капітальний ремонт доріг Шацьк-Світязь-Залісся-Пульмо-Шацьк.
Відповідно до п. 4.2. Договору підставою для здійснення розрахунків є підписані сторонами ОСОБА_5 приймання виконаних підрядних робіт (ф. № КБ-2в), Довідка про вартість виконаних підрядних робіт (ф.№ КБ-3). Розрахунок з підрядником проводиться протягом 7 робочих днів з дати підписання відповідних документів сторонами, за наявності на рахунку Замовника бюджетних коштів,призначених для фінансування робіт за договором.
Згідно п.10.1 договору він набирає чинності з моменту його укладення і діє до повного виконання Сторонами своїх зобов'язань за договором.
Позивач виконав роботи по будівництву вулиці Східна, смт. Шацьк (ур.Гряда) Шацького району Волинської області, що підтверджується актом приймання виконаних будівельних робіт та довідкою про вартість виконаних будівельних робіт за грудень 2012 року на суму 1 560 961, 00 грн. від 28.12.2012 р., підписаними представниками позивача і відповідача, скріпленими печатками.
В ході розгляду даної справи судом не було встановлено обставин недостовірності ОСОБА_5 приймання виконаних підрядних робіт за грудень 2012 року.
Як зазначено позивачем та вбачається з матеріалів справи відповідач - Служба автомобільних доріг у Волинській області неналежним чином виконав покладені на нього договірні зобовязання, що підтверджується його листами - відповіддю № 378/8.5 від 26.02.2014 р. на вимогу позивача про оплату вартості виконаних робіт від 10.02.2014 р. вих..№ 27, № 479/4.4 від 11.03.2013 р. на вимогу №20 від 26.02.2013 р., № 1098/4.4. від 24.05.20134 р. на вимогу №45 від 14.05.2013 р., актом звірки взаємних розрахунків станом на 31.12.2012 р., станом на 31.12.2013 р., довідкою № 060-28 від 30.04.2014 р. зустрічної звірки у ТОВ «Луцькавтодор-Сервіс» щодо підтвердження виду, обсягу операцій та розрахунків для зясування їх реальності та повноти відображення в обліку Служби автомобільних доріг у Волинській області по кредиторській заборгованості з оплати товарів, робіт і послуг на закупівлю яких поширюється дія Закону України «Про здійснення державних закупівель» станом на 01.03.2014 р.
У відповідності із ст.ст.173, 193 Господарського кодексу України за господарським зобов'язанням один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору.
Відповідно до ст.526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.
Відповідно до ч.1 ст.837 Цивільного кодексу України за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу.
Відповідач Служба автомобільних доріг у Волинській області не виконав належним чином взятих за договором зобов'язань, не оплатив вартості виконаних на його замовлення робіт, а відтак позовна вимога про стягнення з нього 1 560 961, 00 грн. основного боргу обґрунтована і підлягає до задоволення.
Судом не взято до уваги доводи відповідача про відсутність бюджетних коштів (бюджетних асигнувань) на 2012, 2013, 2014 роки. Водночас, матеріалами справи встановлено, що одержувач бюджетних коштів Служба автомобільних доріг у Волинській області 15.06.2012 р. були зареєстровані бюджетні зобовязання згідно з договором № 01.1/2 у сумі 1 651 608 грн.
Як повідомлено Головним управлінням Державної казначейської служби України у Волинській області (пояснення № 15-09/587-5862 від 18.07.2014 р.) Службою автомобільних доріг у Волинській області у 2012, 2013, 2014 роках бюджетні фінансові зобовязання по будівництву вулиці Східна, смт.Шацьк (ур.Гряда) Шацького району Волинської області по виконавцю робіт ТзОВ «Луцькавтодор-Сервіс» не реєструвались.
Відповідно до п.2.13 Порядку реєстрації та обліку бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів в органах Державної казначейської служби України, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 02.03.2012 № 309 не погашені в кінці бюджетного періоду бюджетні фінансові зобовязання одержувачів бюджетних коштів знімаються з обліку органами Казначейства. Про зняті з обліку бюджетні зобовязання органи казначейства повідомляють розпорядників бюджетних коштів.
Згідно частини другої ст.617 ЦК України та частини другої ст.218 ГК України відсутність у боржника необхідних коштів не є підставою для звільнення від відповідальності за порушення зобовязання.
Зазначена судова практика викладена у оглядовому листі Вищого господарського суду України № 01-06/374/2013 від 18.02.2013 р. «Про практику вирішення спорів, повязаних з виконанням договорів підряду (за матеріалами справ, розглянутих у касаційному порядку Вищим господарським судом України)» згідно якого констатовано, що судами попередніх інстанцій правомірно не взято до уваги посилання замовника на відсутність бюджетного призначення на фінансування робіт за договором підряду, тому що це не може бути підставою для звільнення замовника від обовязку оплати відповідних робіт, оскільки в разі відсутності коштів для оплати замовник був вправі та мав фактичну можливість призупинити виконання умов договору з моменту виявлення відсутності коштів для оплати робіт, а не приймати їх результати.
Згідно з частиною першою статті 96 ЦК України юридична особа самостійно відповідає за своїми зобовязаннями.
В силу ст.610 ЦК України порушенням зобовязання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобовязання (неналежне виконання).
Згідно ч.1 ст.612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобовязання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Згідно з ст.599 ЦК України, зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Позивач заявляє вимоги щодо стягнення з відповідача 57 691, 39 грн. пені, 104 272, 19 грн. інфляційних нарахувань та 60 941, 62 грн. 3% річних.
Факт прострочення виконання відповідачем грошового зобовязання судом встановлено.
Згідно вимог ст.625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Відповідно до ст.611 ЦК України у разі порушення зобовязання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.
Згідно вимог ст.ст.230-231 ГК України штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання. У разі, якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором.
Пунктом 7.2 Договору передбачено, що за несвоєчасне або неналежне виконання Сторонами своїх зобовязань за Договором , винна сторона сплачує пеню в розмірі облікової ставки НБУ від суми невиконаного або неналежним чином виконаного зобовязання за кожний день прострочення.
Перевіривши розрахунок позивача, суд приходить до висновку про правомірність нарахування суми 57 691, 39 грн. пені, 104 272, 19 грн. інфляційних нарахувань та 60 941, 62 грн. 3% річних.
Беручи до уваги вищезазначене, суд приходить до висновку про підставність позовних вимог та задоволення позову в повному обсязі.
Оскільки спір до розгляду суду доведено з вини відповідача, то судовий збір в сумі 35677, 32 грн. відповідно до ст.49 Господарського процесуального кодексу України слід покласти на нього.
Господарський суд, керуючись ст.ст. 526, 599, 610-612, 625, 837 Цивільного кодексу України, ст.ст. 173, 193, 230-231 Господарського кодексу України, ст.ст. 44, 49, ст. ст. 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України,
в и р і ш и в:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Служби автомобільних доріг у Волинській області (43020, Волинська обл., м. Луцьк, вул.Рівненська, 52б, код ЄДРПОУ 25908960) на користь ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю «Луцькавтодор-Сервіс» (43010, Волинська обл., м. Луцьк, вул. Дубнівська, 66, код ЄДРПОУ 23251561) 1 783 866, 20 грн., в т.ч. 1560961, 00 грн. основного боргу, 57 691, 39 грн. пені, 104 272, 19 грн. інфляційних нарахувань, 60 941, 62 грн. 3% річних та витрат по сплаті судового збору в сумі 35 677, 32 грн.
Повне рішення складено 05.08.2014 р.
Суддя Пахолюк В.А.